Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Mar 2012, 15:25   #41
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
like faza cu propaganda?? sper să laşi mesajele tale neatinse...
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:31   #42
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ai pus un mesaj in care ziceai ca in comunism "toate lepădăturile au ajuns şefi". Eu am raspuns ca *poate* propaganda anti-comunista te-a determinat sa ai aceasta parere - pana la urma zeci de mii de oameni au fost sefi si cu siguranta multi nu erau lepadaturi. Unde e atacul la persoana?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:37   #43
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
quote:
Vezi ca poate ai citit cam prea multa propaganda anti-comunista
a, scuză-mă, era grija paternă din tine cea care îţi dicta elanul?

sori mercutio e ultima oară cross my heart
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:43   #44
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
a, scuză-mă, era grija paternă din tine cea care îţi dicta elanul?
Mesajul tau era o jignire la adresa tuturor oamenilor care au fost sefi in comunism. Din intamplare am cunoscut unii si nu erau lepadaturi. Avand in vedere vehementa cu care ii faceai lepadaturi am spus ca *poate* ai citit ceva materiale propagandistice care au un ton similar. Tot nu vad unde e atacul la persoana (al meu, al tau e clar, la adresa la zeci de mii de oameni).
Originally Posted by Liviu-:
Si cand erau discutii lungi si destul de aprinse pe la inceput intre Twinsen si alte persoane s-a mentinut un dialog civilizat, cu o singura exceptie din cate imi aduc aminte.
Iar exceptia aceea nu mi-a apartinut.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:44   #45
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Malombra, Twinsen, ziceam ca ati luat-o personal, in sensul ca amandoi v-ati erijat, unul in criticul aspru, celalalt in aparatorul fidel, al ideii de film de arta. ori eu as vrea sa nu ne pierdem in generalizari de felul acesta care nu duc nicaieri. hai sa ne referim strict la filmul intrat in joc.

Last edited by Mercutio : 18 Mar 2012 at 15:48.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:46   #46
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, singurul lucru care mie mi se pare ca nu s-a incadrat la comentariul despre film e insistenta pe faptul ca regizorul a primit bani de la cei pe care-i critica si ca asta nu s-ar fi intimplat intr-un stat capitalist democratic. So what? Comunismul a avut avantajele si dezavantajele lui, la fel ca oricare alt sistem. Ar fi fost obligatoriu intr-un stat comunist sa faci filme care sa nu critice regimul? Da, din punctul de vedere al activistilor, dar uite ca multe filme au scapat de cenzura, asa cum si in US, in perioada McCarthysta, filmele au apelat la alte mijloace de exprimare ca sa evite cenzura si rezultatul a fost perioada de glorie a filmului noir american.

Scuze si eu pentru off, dar topicul s-a stricat de mult, asa ca nu ma simt vinovata cu nimic.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:50   #47
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
T., cunosc şi eu excepţii, oameni care, ajunşi în posturi de conducere, au ajutat foşti deţinuţi politici, ca să nu ajungă la deratizare şi vidanjare după ce, în interbelic, fuseseră avocaţi, profesori sau simpli fii de ţărani. dacă mesajul meu e o insultă la adresa a zeci de mii, comunismul e o crimă la adresa a milioane.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:55   #48
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
din partea mea, topicul poate reveni oricînd la o alură mai igienică, dacă nu se mai recurge dintr-un singur foc la ieşiri civilizate de genul aberaţii, tîmpă, nimic inteligent şi alte emanaţii twinseniste.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:58   #49
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
ok, sa revenim la film, l-a mai vazut cineva? mai voteaza cineva?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:07   #50
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
din partea mea, topicul poate reveni oricînd la o alură mai igienică, dacă nu se mai recurge dintr-un singur foc la ieşiri civilizate de genul aberaţii, tîmpă, nimic inteligent şi alte emanaţii twinseniste.
Asta e opinia mea despre film. Nu e intr-un limbaj sofisticat si nu mi-e rusine de asta. Ar fi bine daca mai multi user nu s-ar jena sa scrie ce gandesc despre filme, fara teama ca se vor face de ras. Am scris de altfel si o alta descriere a filmului, pe un alt ton, dar acolo te-a deranjat sarcasmul. Asta insa e problema ta.
Originally Posted by anaemona:
Twinsen, singurul lucru care mie mi se pare ca nu s-a incadrat la comentariul despre film e insistenta pe faptul ca regizorul a primit bani de la cei pe care-i critica si ca asta nu s-ar fi intimplat intr-un stat capitalist democratic. So what? Comunismul a avut avantajele si dezavantajele lui, la fel ca oricare alt sistem.
Comentariul acela se referea la faptul ca malombra spusese ca "filmul priveşte anomalia terorii şi a prostiei ajunsă sus de la egal la egal, preferă să înneabunească rîzînd decît să se accepte victima circumstanţială a unui regim în care viermii sunt noul model uman." Si mi s-a parut ironic ca filmul asta, care din punctul de vedere al Malombrei e atat de exaltat impotriva "terorii" si "prostiei", a fost de fapt creat cu sprijinul regimului respectiv. E ca atunci cand parintii ma tin la studii, imi dau bani si eu ii cheltuiesc discutand aprins la terasa cu prietenii cat de naspa sunt parintii mei. Si cu ce ramane mai iau eventual un tricou pe care scrie "Imi urasc parintii".
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:12   #51
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
comuniştii au ciordit banii şi i-au spînzurat pe părinţi, asta e diferenţa pe care T. refuză să o vadă şi zice că e offtopic . facem afirmaţii, dar cînd acestea sunt contracarate, le băgăm repejor la offtopic şi ne facem că plouă
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:14   #52
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
comuniştii au ciordit banii şi i-au spînzurat pe părinţi, asta e diferenţa pe care T. refuză să o vadă şi zice că e offtopic
Si unde apare asta in film?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:18   #53
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Kriss_Kringle:
@Liviu
Nu e vorba de "nu am cultura necesara" ci de tactica asta de intimidarea (intentionata sau involuntara)de care dispun unii useri care fac adevarate autopsii lirice la filme folosind jde mii de termeni pretentiosi si nu toata lumea e la nivelul lor de a analiza,deci practic trebuie sa stai in permanenta cu dictionarul dupa tine ca sa poti sa intelegi la ce se refera da pai sa ai o dezbatere cu ei despre un anumit aspect dintr-un film.
Windom zicea ca e sectiunea against the grain si ca ar trebui sa stim la ce sa ne asteptam insa reclamatiile nu sunt futile.
Cum poate sa isi faca cineva curaj sa intre in discutie din moment ce dezbaterile sunt purtate pe un ton superior de anumiti useri?Ca si cum ti se zice :"Ba putza,intoarce-te la Twilight si Transformers ca nu-i de tine aici in liga profesionala."
Eu sunt undeva pe la mijloc,nu particip pentru ca:
1.Am watchlist-uri si filme destule in laptop ca sa ma tina ocupat pentru 2 ani deci nu ma dau in vant dupa ideea de a participa la un turneu momentan.
2.Mi-e lene ca si lui omu'.
3.Aerul de superioritate al unora
imi rau ca exista impresia asta, desi eu am vrut de la bun inceput, i-am si spus lui Igor2 de altfel, ca nu e vorba aici de vreo adunare de experti. nici pe departe.
chiar daca unii folosesc un limbaj mai sofisticat, asta nu-i face experti. eu am citit ceva literatura in domeniu si, vrei sau nu sa ma
crezi, expertii de cele mai multe ori au limbaj simplu, la obiect, coerent.
insa, ce vrei, fiecare e liber sa se exprime cum poate, cum ii place.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:24   #54
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Twinsen:
filmul asta, care din punctul de vedere al Malombrei e atat de exaltat impotriva "terorii" si "prostiei", a fost de fapt creat cu sprijinul regimului respectiv. E ca atunci cand parintii ma tin la studii, imi dau bani si eu ii cheltuiesc discutand aprins la terasa cu prietenii cat de naspa sunt parintii mei. Si cu ce ramane mai iau eventual un tricou pe care scrie "Imi urasc parintii".

iar asta unde apare în film?
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:26   #55
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
offtopic: ies cu cîinele. szia!
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:33   #56
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
Originally Posted by Twinsen:
filmul asta, care din punctul de vedere al Malombrei e atat de exaltat impotriva "terorii" si "prostiei", a fost de fapt creat cu sprijinul regimului respectiv. E ca atunci cand parintii ma tin la studii, imi dau bani si eu ii cheltuiesc discutand aprins la terasa cu prietenii cat de naspa sunt parintii mei. Si cu ce ramane mai iau eventual un tricou pe care scrie "Imi urasc parintii".

iar asta unde apare în film?
Unde apare in film ce anume, critica la adresa comunismului?

Last edited by Twinsen : 18 Mar 2012 at 16:35.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:36   #57
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
malombra, cred ca ar fi mai ok sa-ti postezi analiza inainte de a te lua de cum si ce au scris altii. chiar daca eu consider ca ai perfecta dreptate, sunt si mai convins ca twinsen are dreptul de a se exprima aici fara ca tu (sau oricine altcineva) sa-i crucifice cronica. reactiile tale prind iz de propaganda, fie ele chiar si anti-comuniste. si daca intr-adevar vrei sa combati cele scrise de cei de dinaintea ta cred ca asta ar trebui sa se vada in comentariul tau asupra filmului in cauza.

quote mercutio: ok, sa revenim la film, l-a mai vazut cineva? mai voteaza cineva?

eu, seara de miercuri o sa mi-o dedic filmului asta. asa ca, undeva si mai pe seara ajung pe aici cu cateva randuri.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:40   #58
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Pai asta ziceam si eu, ca e greu sa te exprimi intr-un mod cat mai accesibil, mai ales cand ai posibilitatea sa folosesti alt gen de limbaj, mai pretentios. Dar in momentul in care postezi pe un forum, deci, in principiu, esti dispus sa porti un dialog cu alte persoane ai obligatia (morala, daca vreti asa) ca macar sa incerci sa iti adaptezi limbajul. Unii useri fac exact pe dos. Cauta expres formulari cat mai complicate (Federico si Malombra sunt doua exemple destul de relevante, nu as vrea sa cred ca asa vb ei tot timpul).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:46   #59
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
da, e mai bine ca la uşa cortului, văd că fanii sunt automat mai mulţi. aia se cheamă francheţe - uaaaa aaaau
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:52   #60
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Malombra, iti amintesc ca am scris aici o a doua cronica a filmului, la obiect si intr-un limbaj care nu e catusi de putin "ca la uşa cortului" (poti te rog sa incetezi macar o clipa cu jignirile?) Nu vreau sa repet ce s-a sugerat deja, dar nu crezi ca ai face mai bine sa scrii mai mult despre propriile tale pareri despre film, in loc sa te plangi atat de des de a altora?
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells