Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care va place mai mult? Poate si argumentati...
Reservoir Dogs 13 19.12%
Pulp Fiction 34 50.00%
Jackie Brown 0 0%
Kill Bill: Vol.1 2 2.94%
Kill Bill: Vol. 2 3 4.41%
Death Proof 1 1.47%
Inglorious Bastards 15 22.06%
Voters: 68. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Dec 2009, 12:10   #21
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
M-am gandit ca e mai bine sa spunem care ne-a placut mai mult, decat 'care e cel mai bun', pentru ca in arta e greu de spus ce e mai bun, oricum suntem subiectivi, motiv pentru care nu prea are rost sa parlamentam pe tema asta.

Scuzati greseala strecurata in ultimul titlu, dar acum n-o mai pot corecta... Daca intra Quentin pe aici si va fi supi pe mine ma aparati voi?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 01 Dec 2009 at 12:39.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 12:13   #22
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by corinka:
M-am gandit ca e mai bine sa spunem care ne-a placut mai mult, decat 'care e cel mai bun', pentru ca in arta e greu de spus ce e mai bun, oricum suntem subiectivi, motiv pentru care nu prea are rost sa parlamentam pe tema asta.

Scuzati greseala strecurata in ultimul titlu, dar acum n-o mai pot corecta... Daca intra Quentin pe aici va fi supi pe mine ma aparati voi?
Te aparam , stai fara grija.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 12:40   #23
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
Poll-ul nu e despre cel mai bun, ci despre care ti-a placut mai mult, chiar daca s-ar putea sa fie acelasi pentru ambele categorii. Intr-adevar, temele din toate filmele sale se trag din acelasi loc, dar nu din Reservoir Dogs, ci din mintea lui Tarantino ca doar toate filmele sunt ale lui, nu vorbim de rezigori diferiti. Astfel, daca realizezi un film bun, dar peste cativa ani faci un altul cu o idee asemanatoare, dar mai bine realizat, scade cu ceva meritele celui de-al doilea film? Atat timp cat e aceeasi persoana care a facut-o? Nu zic neaprat ca e mai bun Pulp Fiction, doar ca argumentarea de genul "a fost primul" nu cred ca e corecta in cazul de fata. Eu prefer Pulp Fiction in primul rand pentru ca mi s-a parut un fel de Reservoir Dogs, doar ca mai dinamic, cu un dialog mai interesant si comic si cu un soundtrack mai bun, care te faci sa simti mai bine filmul.

Il consider si cel mai bun dar e si preferatul meu. Nu am evidentiat faptul ca "a fost primul" ca fiind o calitate, era doar o simpla constatare. Ceea ce am vrut sa spun e ca in filmul ala Tarantino si-a demonstrat principalele sale calitati de film maker iar ceea ce a urmat au fost variatiuni pe aceeasi tema, impachetate in ambalaje mai mult sau mai putin cool. Asa ca RD e filmul care l-a definit ca regizor, nu contest valoarea celor care au urmat, depinde de afinitatile, de gusturile fiecaruia, pina la urma...
Ma mihneste faptul ca nu vad nici un vot la Jackie Brown, il consider mult peste Kill Bill, Death Proof sau Inglourious... Dar era de asteptat, ramine cel mai underrated film al lui QT.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 01 Dec 2009 at 12:43.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 15:12   #24
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Am votat IB. In mare poate pentru ca e singurul lui film pe care l-am vazut in sala de cinema. Asta iti lasa o impresie aparte. Imi plac toate filme lui. Stiti ca urmeaza Kill Bill 3?
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 15:45   #25
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Liviu-:
Poll-ul nu e despre cel mai bun, ci despre care ti-a placut mai mult, chiar daca s-ar putea sa fie acelasi pentru ambele categorii. Intr-adevar, temele din toate filmele sale se trag din acelasi loc, dar nu din Reservoir Dogs, ci din mintea lui Tarantino ca doar toate filmele sunt ale lui, nu vorbim de rezigori diferiti. Astfel, daca realizezi un film bun, dar peste cativa ani faci un altul cu o idee asemanatoare, dar mai bine realizat, scade cu ceva meritele celui de-al doilea film? Atat timp cat e aceeasi persoana care a facut-o? Nu zic neaprat ca e mai bun Pulp Fiction, doar ca argumentarea de genul "a fost primul" nu cred ca e corecta in cazul de fata. Eu prefer Pulp Fiction in primul rand pentru ca mi s-a parut un fel de Reservoir Dogs, doar ca mai dinamic, cu un dialog mai interesant si comic si cu un soundtrack mai bun, care te faci sa simti mai bine filmul.

Il consider si cel mai bun dar e si preferatul meu. Nu am evidentiat faptul ca "a fost primul" ca fiind o calitate, era doar o simpla constatare. Ceea ce am vrut sa spun e ca in filmul ala Tarantino si-a demonstrat principalele sale calitati de film maker iar ceea ce a urmat au fost variatiuni pe aceeasi tema, impachetate in ambalaje mai mult sau mai putin cool. Asa ca RD e filmul care l-a definit ca regizor, nu contest valoarea celor care au urmat, depinde de afinitatile, de gusturile fiecaruia, pina la urma...
Ma mihneste faptul ca nu vad nici un vot la Jackie Brown, il consider mult peste Kill Bill, Death Proof sau Inglourious... Dar era de asteptat, ramine cel mai underrated film al lui QT.

Si cel mai matur (JB, I mean). Dar mi-e greu sa-l votez inainte de KB sau IB. PF imi displace profund iar fata de RD am rezerve.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 16:29   #26
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Greu de ales.Inclin spre Pulp Fiction.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 11:57   #27
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am vazut azi-noapte Death Proof, specific Tarantino: multe picioare si "girl power". Mi-a placut, m-a amuzat pe alocuri, dar nu se ridica la nivelul primelor filme. Death Proof este inca un film prin care QT ne arata ca, pe langa faptul ca nu este deloc atins de vreo urma de misoginism, din contra, chiar pare sa le aprecieze mai mult pe femei decat pe barbati. Bravo lui!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 12:02   #28
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by corinka:
Am vazut azi-noapte Death Proof, specific Tarantino: multe picioare si "girl power". Mi-a placut, m-a amuzat pe alocuri, dar nu se ridica la nivelul primelor filme. Death Proof este inca un film prin care QT ne arata ca, pe langa faptul ca nu este deloc atins de vreo urma de misoginism, din contra, chiar pare sa le aprecieze mai mult pe femei decat pe barbati. Bravo lui!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 12:26   #29
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai eu mi-am dat seama cit de mult "apreciaza" QT femeile imediat dupa discutia aia aprofundata pe marginea cintecului Madonnei din Reservoir.... Atunci am zis - da dom'le, asta-i al doilea Almodovar... Dr.T & The Women...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 12:33   #30
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Las-o pe Madonna! Ma gandeam la "the girls who kick asses without asking for permission". Pe mine tipul asta ma amuza aproape cu fiecare ocazie.

http://www.youtube.com/watch?v=7L2ukSJFgCM
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 12:47   #31
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 13:56   #32
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by corinka:
Las-o pe Madonna! Ma gandeam la "the girls who kick asses without asking for permission". Pe mine tipul asta ma amuza aproape cu fiecare ocazie.

http://www.youtube.com/watch?v=7L2ukSJFgCM

Asta e clasica! Ar trebui sa vezi si:
http://www.youtube.com/watch?v=elQpgqa46mQ
http://www.youtube.com/watch?v=Yo1eC7ut8mA

Prea tare QT cand vorbeste despre experienta de a fi un membru al juriului .OH NO YOU DIDN'T!
Cu riscul de a fi considerata o fangirl si o sadica, trebuie sa spun ca filmele lui imi creaza mereu o stare de bine, pure entertainment. Tarantino stie ce vrea si isi atinge scopul. Chiar daca nu toate personajele lui au un screen time considerabil,felul in care sunt construite te face sa le dai atentie tuturor, niciunul nu e de umplutura. Filmele lui emana un aer de coolness! He just loves making movies and he makes them good...e evident din fiecare interviu,fiecare cadru filmat.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 13:58   #33
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Windom:
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...
That's exactly the point.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 14:54   #34
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Windom:
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...

Nu ma refeream numai la Death Proof, asta l-am vazut recent, mai e si Kill Bill.

Daca ii plac picioarele femeilor si ii place sa le vada in actiune nu inseamna neaparat ca e misogin. In plus, un misogin mai degraba le-ar fi facut pe fetele din Death Proof sa se lupte intre ele, nu impotriva unui barbat.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 14:56   #35
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
E misogin, Coco, si e normal.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 14:57   #36
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
De ce e normal?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 14:59   #37
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pentru ca femeile nu ar trebui sa aiba drept de vot.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 15:46   #38
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
Nu stiu altii cum sint, dar eu vad aceasta afectiune pentru "the girls who kick asses without asking for permission (exclusively for the pleasure of men - ai uitat sa adaugi) " tot ca pe o forma de misoginism. Pina la urma genul omagiat de T cu Death Proof, exploitation-ul, ramine unul dintre cele mai reprezentative atunci cind vine vorba de misoginism...
Ne trebuie un buton de 'like' ca pe facebook.
E o diferenta uriasa intre Ripley de exemplu si eroinele lui QT
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 15:56   #39
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai este diferenta, intr-adevar - cind se lupta Ripley cu monstrul nu se misca nimic, dar in cazul tinerelor zglobii ale lui QT parca se trezesc in noi anumite senzatii (de mult/multi) uitate... Iar noi astia de peste 30, parca am vrea sa avem din nou 20...
Asa ca daca se misca, e misoginism... Daca nu se misca, e sau Sigourney sau Jane Austen...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2009, 17:01   #40
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
isn't she (weaver) a cougar !!
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells