Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care va place mai mult? Poate si argumentati...
Reservoir Dogs 13 19.12%
Pulp Fiction 34 50.00%
Jackie Brown 0 0%
Kill Bill: Vol.1 2 2.94%
Kill Bill: Vol. 2 3 4.41%
Death Proof 1 1.47%
Inglorious Bastards 15 22.06%
Voters: 68. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Sep 2009, 13:15   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Quentin Tarantino

Incercand sa caut un topic in care sa se discute numai despre Tarantino si in acelasi timp asupra intregii sale filmografii, am observat ca nu exista un astfel de topic. Ori e pentru un film anume, ori e pentru o comparatie cu alti regizori, ori e pentru o colaborare, dar nici unul nu e ceea ce ar putea fi un topic complet pentru Tarantino si, sa fim seriosi, merita asa ceva. Daca nu sunteti de aceeasi parere presupun ca il puteti inchide...

Initial am cautat topicul pentru a posta lista cu cele 20 de filme favorite ale lui Tarantino, facute de cand a devenit el regizor, adica din 1992 pana in prezent. Nu ca ar fi cine stie ce lista de filme, pe alocuri mi se par chiar amuzante alegerile sale, dar cred ca e interesanta o astfel de lista.

Cele 20 de filme ar fi:

“Battle Royale” (Kinji Fukasaku, 2000)
“Anything Else?” (Woody Allen, 2003)
“Audition” (Takashi Miike, 1999)
“The Blade” (Tsui Hark, 1995)
“Boogie Nights” (Paul Thomas Anderson, 1997)
“Dazed and Confused” (Richard Linklater, 1993)
“Dogville” (Lars von Trier, 2003)
“Fight Club” (David Fincher, 1999)
“Friday” (F. Gary Gray, 1995)
“The Host” (Bong Joon-ho, 2006)
“The Insider” (Michael Mann, 1999)
“Joint Security Area” (Park Chan-wook, 2000)
“Lost in Translation” (Sophia Coppola, 2003)
“The Matrix” (Andy Wachowski, Larry Wachowski, 1999)
“Memories of Murder” (Bong Joon-ho, 2003)
“Supercop” (Stanley Tong, 1992)
“Shaun of the Dead” (Edgar Wright, 2004)
“Speed” (Jan De Bont, 1994)
“Team America: World Police” (Trey Parker, 2004)
“Unbreakable” (M/ Night Shyamalan, 2000)

Pe primul loc in topul sau e si singurul film pe care si-ar fi dorit sa-l fi regizat chiar el, Battle Royale, restul fiind doar in ordine alfabetica.

Link catre interviu.

Cat pentru topic, momentan cred ca s-ar putea discuta si pe baza acestei liste, dar nu vreau ca asta sa devina permanent subiectul topicului. Dupa cum spuneam la inceput, l-am creat pentru a discuta despre Tarantino si aici ma refer in primul rand la filmografia proprie.

Last edited by Liviu- : 22 Nov 2009 at 23:40.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2009, 08:33   #2
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
s-a discutat aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...ight=tarantino

si aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...ight=tarantino
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2009, 11:50   #3
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Vreti sa merge-uiesc tpicurile astea?

Liviu?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2009, 11:55   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Aveam impresia ca e vorba doar despre JB in acel topic, iar pe cel cu PF nu il vazusem. Uneste-le atunci, desi ma gandesc ca o sa se intample acelasi lucru. Eventual ai putea modifica si titlul ca sa se stie ca e vorba despre QT in general si nu doar despre un singur film sau ceva de genul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:29   #5
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Ei, cum a ramas cu acel merge? Nu se mai unesc topicurile dedicate lui QT? Eu ma gandeam si la un poll cu filmele lui. Asta ar insemna un nou topic, dar cine le va uni ulterior?

Mie Tarantino mi se pare un tip genial si chiar nu cred ca exagerez atribuindu-i un asemenea calificativ. Nu ma joc cu cuvintele, chiar il consider un geniu. Asemenea regizori se nasc rar...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:37   #6
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Quentin Tarantino

Daca tot s-au intors moderatorii de pe aici din concedii sau "au iesit din adormire" (ca masonii), postez acel poll, in speranta ca va opera cineva si merge-uirea.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:40   #7
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ochii mei nu vad nici un poll.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:42   #8
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Aha, deci topicul apare deja pana nu e gata poll-ul... Cu ocazia asta am aflat ceva nou.

Poate a trebui sa sparg gheata si sa votez eu prima, dar inca nu am vazut si Death Proof. Si oricum e al naibii de greu sa ma hotarasc intre Pulp Fiction si Reservoir Dogs.
Pulp Fiction e mai compex si mai bine lucrat, un pas inainte pentru QT, dar, pe de alta parte, m-am atasat mai tare de personajele din Reservoir Dogs care sunt mult mai bine conturate.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 30 Nov 2009 at 23:48.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:43   #9
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
cu ce anume vrei sa merge-uiesc ca nu mi-e clar?
cu topicul lui liviu despre QT?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:49   #10
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Cu acel topic + alte topicuri despre filme ale lui QT, la care se referea si Liviu.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:14   #11
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Votat Death Proof. Am ezitat mlt cu Kill Bill.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:19   #12
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by illotempore2002:
Votat Death Proof. Am ezitat mlt cu Kill Bill.
Da, si mie imi place Death Proof. E ceva ce-mi spune ca o tipa ce calareste o capota de masina depasind viteza legala e sexi. Chiar imi place, dar, totusi, e cel mai slab dintre filmele lui.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:35   #13
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
E un film in care se Tarantino se copilareste. Asa ii place lui. El e un baietel teribil care se extaziaza in fata masinilor de viteza si a fetelor frumoase.

Daca ma gandesc mai bine, dat fiind ca am vazut recent Faster pussycat kill kill si Super Vixens ( mori de ras si alta nu la super vixens), doua filme in care despre asta e vorba, despre masini de viteza, urmariri, femei care emana sexualitate prin toti porii, ma gandesc ca, in nota caracteristica, tarantino face un "remember" acestui tip de filme. Modelul de femeie strong, razbunatoare, agresiva dar extrem de senzuala a aparut in anii '70 si cica se vrea a fi conjugarea feminina a barbatilor de tip comando, terminator, rocky etc.

Mie mi se pare fun copilul tarantino si setea lui de violenta.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:42   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Votat Pulp Fiction. Chiar daca consider Reservoir Dogs aproape la fel de bun ca PF sau chiar egal, gusturile mele sunt mult in favoarea lui Pulp Fiction. Cred ca e filmul cu cel mai mult stil al lui Tarantino si beneficiaza, spre deosebire de RD, de un soundtrack excelent. De mentionat ca n-am vazut inca Jackie Brown, dar ma indoiesc ca o sa-mi placa mai mult decat Pulp Fiction si Reservoir Dogs si poate chiar si decat Inglorious Basterds si Kill Bill.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:47   #15
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Mie imi place si coloana sonora a lui Rezervoir Dogs. In general face alegeri bune in ce priveste muzica din filmele lui. Sa recunoastem, tipul are gust si in muzica.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 08:11   #16
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Votat Pulp Fiction care mi-a placut mult mai mult ca Reservoir Dogs.
Are o coloana sonora excelenta care bate cu mult pe cea din RD!
Cum zice si tagline-ul:
"Nu vei vedea faptele pana nu vei vedea fictiunea!"
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 08:20   #17
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by corinka:
Mie imi place si coloana sonora a lui Rezervoir Dogs. In general face alegeri bune in ce priveste muzica din filmele lui. Sa recunoastem, tipul are gust si in muzica.

QT marturisea intr-un interviu ca in momentul in care are structurata in cap povestea pentru un film, da iama prin colectia muzicala personala si asculta piese la nimereala. Iar la un moment apare una care i se pare lui ca se potriveste perfect cu o anumita scena, o pune deoparte, apoi trece mai departe. Asa ia nastere o coloana sonora, QT style.
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).

PS E Basterds nu Bastards.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 08:27   #18
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by corinka:
Mie imi place si coloana sonora a lui Rezervoir Dogs. In general face alegeri bune in ce priveste muzica din filmele lui. Sa recunoastem, tipul are gust si in muzica.

QT marturisea intr-un interviu ca in momentul in care are structurata in cap povestea pentru un film, da iama prin colectia muzicala personala si asculta piese la nimereala. Iar la un moment apare una care i se pare lui ca se potriveste perfect cu o anumita scena, o pune deoparte, apoi trece mai departe. Asa ia nastere o coloana sonora, QT style.
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).

PS E Basterds nu Bastards.
Cam asa se naste in genere o coloana sonora. Dar uneori e nevoie macar sa te consulti si cu un compozitor specializat in muzica de film.

Am votat Pulp Fiction. Aparut cand ma pregateam sa ies din adolescenta, a constituit un factor determinant in evolutia mea profesionala.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:18   #19
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).
Asa zic si eu, faptul ca e film de debut cantareste mult in ochii mei. Si e perfect si pur si simplu efortless, totul i-a iesit la filmul asta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:31   #20
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Windom:
Am votat pentru Reservoir Dogs ca fiind cel mai bun - e primul, are din belsug toate trademark-urile care-l vor face faimos pe T si, sincer vorbind, cu urmatoarele nu mai aduce practic nimic nou, toate sint variatiuni pe aceeasi tema. E filmul care l-a consacrat ca si auteur (intr-un inteles foarte larg al cuvintului).

Poll-ul nu e despre cel mai bun, ci despre care ti-a placut mai mult, chiar daca s-ar putea sa fie acelasi pentru ambele categorii. Intr-adevar, temele din toate filmele sale se trag din acelasi loc, dar nu din Reservoir Dogs, ci din mintea lui Tarantino ca doar toate filmele sunt ale lui, nu vorbim de rezigori diferiti. Astfel, daca realizezi un film bun, dar peste cativa ani faci un altul cu o idee asemanatoare, dar mai bine realizat, scade cu ceva meritele celui de-al doilea film? Atat timp cat e aceeasi persoana care a facut-o? Nu zic neaprat ca e mai bun Pulp Fiction, doar ca argumentarea de genul "a fost primul" nu cred ca e corecta in cazul de fata. Eu prefer Pulp Fiction in primul rand pentru ca mi s-a parut un fel de Reservoir Dogs, doar ca mai dinamic, cu un dialog mai interesant si comic si cu un soundtrack mai bun, care te faci sa simti mai bine filmul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells