Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Almodovar-ul meu preferat
Volver 1 6.67%
La mala educación 1 6.67%
Hable con ella 8 53.33%
Todo sobre mi madre 2 13.33%
Carne trémula 3 20.00%
Mujeres al borde de un ataque de nervios 0 0%
Matador 0 0%
Voters: 15. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Oct 2004, 10:17   #41
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
heeei Ainda... ce poza frumoasa ti-ai pus... "ceasurile moi", o pictura pe care Dali a facut-o in numai 2 ore...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 13:13   #42
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by herbert:
ce vrei/ce tii sa demonstrezi tot scriind Almondovar???

scuze, l-am scris gresit de prima oara si apoi i-am dat cu ctrl+v... n-o sa se mai repete.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 14:23   #43
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Notorius, spui ca homosexualii sunt cei mai apropiati de suferinta femeii, ca o pot cel mai bine intelege. Nu mi s-a parut ca cei doi fii sa fi avut vreo sensibiliate la suferinta mamei lor. Nici Ignacio si nici Juan, care isi omoara fratele nu pentru a chinut-o pe mama lor, ci pentru ”ca-i incurca lui viata” si-i ”era rusine cu un asa frate in micul oras in care locuia”. De altfel, performanta regizorului este extraordinara. Vazand trupusoarele astea de baieti, mangaiate de razele soarelui si de stropii de apa, mai mai ca te duce gandul la pacat. Spectatorul ajunge ca preotii aia de salivau uitandu-se la micutul Ignacio cum le canta candid.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 18:55   #44
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by cherryblossom:
"ceasurile moi", o pictura pe care Dali a facut-o in numai 2 ore...
Sint tari totusi, de aia persista timpu'.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 22:41   #45
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Frank:
Notorius, spui ca homosexualii sunt cei mai apropiati de suferinta femeii, ca o pot cel mai bine intelege. Nu mi s-a parut ca cei doi fii sa fi avut vreo sensibiliate la suferinta mamei lor. Nici Ignacio si nici Juan, care isi omoara fratele nu pentru a chinut-o pe mama lor, ci pentru ”ca-i incurca lui viata” si-i ”era rusine cu un asa frate in micul oras in care locuia”

stai, ma... in primul rand nu eu spun asta, ci almodovar ! eu din pacate am tot incercat timp de vreo doi ani daca nu chiar mai bine sa ma autoconving ca nu sunt homofob. in ultima vreme, am fost mai cinstit cu mine si am descoperit ca n-am reusit. poate ca si asta e un motiv pt care 'la mala education' mi s-a parut socant, fortat, cam indigest... numai ca bunul simt m-a obligat sa-l iau mai mult ca pe o parodie in stil almodovar, plina de umor negru insesizabil si kitsch (voit).

portretele de homosexuali pe care le-am vazut pana acuma in filmele lui almodovar au fost sensibile, ba chiar sentimentale (daca ne uitam la cel al lui benigno din 'hable con ella' - apropo, curios ca actorul care l-a jucat in 'hce', javier camera joaca un rol asemanator si in 'mala education')... nu am reusit sa-i urasc... aici, in schimb, avem de-a face cu niste epave umane precum preotul care le distruge viata celor doi copii pe care trebuia sa-i educe, frati ucigasi, 'cainizati' daca pot spune asa (dupa cum chiar tu ai remarcat), etc.

poate asta este un alt motiv pentru care am conchis ca NU este un almodovar veritabil...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 22:49   #46
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
desi sunt un mic fan al lui don pedro (sau ar trebui sa spun donna?), poate ca la un moment dat ne plictisim de femeile sale si, implicit, de crizele lor de nervi...
nu imi doresc un 'veritabil amodovar', ci doar un almodovar!
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2004, 16:31   #47
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
o sa mai auzim de almodovar, mai mult ca sigur. chiar cu capodopere. portretele de femei din peliculele sale mi se vor parea in continuare inepuizabile ipostaze ale aceluiasi sulet mutilat.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2004, 11:13   #48
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Frank:
Mie mi-a placut filmul /din punctul de vedere al performantei regizorale/ dar m-a si intristat: toate personajele astea mutilate, sufletele astea chinuite de travestiti si homosexuali. Chiar daca sunt niste personaje tipice pentru filmele lui Almodovar, in acest film ele nu au mai fost simpatice. Unii compara acest ultim film cu Habla con ella, si-l gasesc superior. Totusi, chiar daca personajul din Habla con ella este un alienat, care ajunge sa violeze o femeie aflata in coma, intr-un final ajungi sa simpatizezi cu acest personaj nebun, care are o credinta oarba in adevarul poveºtii sale de dragoste. Personajele din La Mala educacion, insa, ajung, in final, sa te enerveze. Oricum, este interesanta pasiunea asta a lui Almodovar pentru fapte diverse, pentru lucruri ”urate” luate din viata de zi cu zi, pe care le ”umanizeaza” si le abordeaza din cu totul alt unghi. Ca si cum ar dori sa caute frumosul /si de multe ori il si gaseste/ chiar si intr-un sac de gunoi.

da, ai dreptate cu personajele care ajung sa te enerveze in final... dar Almodovar a aratat realitatea... psihologic vorbind, un om agresat fizic si verbal in copilarie este cel care mai tarziu ii va agresa la randul lui pe altii in acelasi mod (un fel de payback pentru nedreptatile care i s-au facut)... va fi un om dificil, si nicidecum nu va fi iubit de toata lumea...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2004, 10:33   #49
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
prea suna a 'stirile de la ora 5', cherryblossom...

tocmai asta e ideea: filmul nu are finete, eleganta, gratie... chiar daca subiectul e (destul de) generos.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2004, 23:25   #50
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
slab...dezlanat...fara punct de vedere pe problema...fara problema in sine...promiscuitate...dorinta de a shoca fara scop...nimic legat...nimic cinematografic. poate doar interesanta constructie a povestii in poveste...un film slab
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2004, 16:11   #51
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Hai, Floydman, cum poti spune ca e un film slab? Ca e promiscuitate, sunt de acord, de asta e si semnat Almodovar, dar nu poti sa negi performantele artistice ale filmului.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2004, 22:49   #52
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by notorious:
realizata cu un sadism si un umor negru bunuel-ian (almondovar este nu intampaltor, cel mai aclamat regizor spaniol dupa unuel)...

Calificativul de "cel mai aclamat regizor spaniol dupa Bunuel" i-a fost lipit pe tricou si lui Carlos Saura - regizorul favorit al lui Bunuel
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2004, 10:13   #53
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
remarca asta am citit-o la trivia, pe imdb, pe pagina lui pedro almodovar. n-am vazut nici un film de carlos saura...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2004, 10:14   #54
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
sau poate era 'PROBABLY the best director after luis bunuel'... :w00t:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2004, 10:58   #55
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Si eu tot pe imdb am citit-o
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 00:07   #56
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
filmul e lipsit de logos...nu spune nimic...nici ganduri nici senzatii nici imagini nu transmite...e o poveste seaca chiar daca firul ei nu e simplu. la un film de autor te astepti la altceva. singura chestie cu care raman de la acest film este chicoteala infundata de puberi tampiti a unei jumatati de sala (nu stiu daca juma de sala dar erau cativa) la vederea a doi tipi care si-o trag in cur.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 22:15   #57
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hmmm... eu l-am vazut la 'studio' acum vreo luna. nici urma de chicoteli, ba chiar puberii in cauza au spus la iesirea din sala ca este rafinat!...

uite, cinematografele din bucuresti imi plac la nebunie.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 10:29   #58
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
by the way....cinema studio, unde si eu am vazut mala education, sala candva in elita cinema-urilor din bucuresti, arata groaznic. si e pe magheru nu in ferentari! shiish! e o atmosfera atat de imbacsita acolo. eu nu as mai proiecta acolo decat ultimul film al lui sergiu. non stop. pana la renovarea salii.
e pacat ca o sala ultramoderna ca union sa fie inchinata doar proiectiilor cinematecii...mare pacat. e jenant ca o asemenea sala sa aiba 4-5 spectatori pe proiectie si filmele noi sa fie vizionate in sali ca studio. dar in fine...stiu ca e diferenta de ...proprietari....ca cinemateca e cinemateca....in fine...just for the sake of the ideea
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 22:01   #59
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by floydman:
si e pe magheru nu in ferentari! shiish!

i totally disagree... 'studio' este printre cinematografe;e mele preferate din bucuresti. daca 'studio' arata jalnic, ce mai zici de 'bucuresti' ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2004, 16:25   #60
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Ce mai lauda Mihai Chirilov La Mala Educacion!
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells