Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Almodovar-ul meu preferat
Volver 1 6.67%
La mala educación 1 6.67%
Hable con ella 8 53.33%
Todo sobre mi madre 2 13.33%
Carne trémula 3 20.00%
Mujeres al borde de un ataque de nervios 0 0%
Matador 0 0%
Voters: 15. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Oct 2004, 21:30   #21
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Ambra Blu, tu suferi de mala educacion? sau vrei sa vezi mujeres al borde de un ataque de nervios? De unde scoti frate epitetele alea, ca m-ai spart! ... Stai tu linistit, ma duc si la cinema cu placere, nu-mi spune tu ce sa fac... Am pus o intrebare care nu te viza pe tine, doar n-am dat cu parul! Te rog, mai lasa-ma in pace...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 21:38   #22
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Frank:
Am auzit ca este mai prost ca Habla con ella, de exemplu, sau decat alte filme ale lui Almodovar.
Eh, nu e cel mai slab film al lui Almodovar. In topul meu ala ar fi Carne tremula (dar inca nu le-am vazut pe toate).
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 23:42   #23
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@mala
prefer carne tremula...
oricand
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 12:44   #24
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by cherryblossom:
Ambra Blu, tu suferi de mala educacion? sau vrei sa vezi mujeres al borde de un ataque de nervios? De unde scoti frate epitetele alea, ca m-ai spart! ... Stai tu linistit, ma duc si la cinema cu placere, nu-mi spune tu ce sa fac... Am pus o intrebare care nu te viza pe tine, doar n-am dat cu parul! Te rog, mai lasa-ma in pace...

1. Nu sint epitete, sint apelative.
2. Cu siguranta nu te-am spart eu, a fost un alt baiat ala.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 15:01   #25
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by cherryblossom:
Ambra Blu, tu suferi de mala educacion? sau vrei sa vezi mujeres al borde de un ataque de nervios? De unde scoti frate epitetele alea, ca m-ai spart! ... Stai tu linistit, ma duc si la cinema cu placere, nu-mi spune tu ce sa fac... Am pus o intrebare care nu te viza pe tine, doar n-am dat cu parul! Te rog, mai lasa-ma in pace...

1. Nu sint epitete, sint apelative.
2. Cu siguranta nu te-am spart eu, a fost un alt baiat ala.

bine.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2004, 00:42   #26
RECVIEM
Novice
 
RECVIEM
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 16
Send a message via Yahoo to RECVIEM
... sunt si acum destul de socat si de... chiar nu stiu c sa mai spun visavis de un film fata de care au fost spuse atat de multe, intr-adevar un almodovar fara femei parca nu mai e almodovar. Dar cu atat mai bine a iesit din tiparul ce-l consacrase pastrandu-si rafinamentul si facand un film care din punctul meu de vedere depaseste, la nivel de imagine, tot ceea ce a realizat pana-n prezent. Este foarte bine jucat cateva dintre replici sunt monumentale... cum ar fi momentul in care "parintele" il intreba pe juan in muzeul figurilor uriase, "de ce rad astai?!" juan raspunde "de noi". Stuatiile incalcite, incalceala scenariului sunt tipice regizorului si scenaristului almodovar dar trecerea si legaturile dintre povesti sunt exceptionale(destul de atipic pt el) cred ca tarantino a cam palit cand a vazut filmul(gluma) . Si dupa ce am scris atata visavis de un film despre care spuneam ca nu am ce sa scriu, tot nu am o concluzie, daca cineva ma intreaba: "ei, si ti-a placut?!" tot nu stiu ce sa-i raspund, singururl lucru pe care-l stiu zice este:"dute si vezi-l it's a MUST SEE!!!" :shock:
__________________
DOH!!!
RECVIEM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2004, 08:11   #27
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Asa nu-mi place lucrul asta!!!... sa stiu la ce ma duc... am vazut mai mult Almodovar [mi-a placut foarte mult Mujeres al borde de un attaque de nervios, dar si Carne Tremula , chiar si Habla con ella] si pot sa spun ca am mers la acest film.. cu, sa le zicem "prejudecati", sau mai bine asteptari... Sincer ma asteptam la mai mult, dar asta doar pentru ca sunt un admirator a lui Almodovar. Filmul este intradevar foarte bine realizat si filmat... personaje, muzica, decoruri... si sa nu uitam faza cu preotul dintre buturi...
Ca se putea mai bine? Poate... Dar a fost indeajuns... Remarc si eu lipsa personajelor feminine... Mi-ar parea foarte rau ca Pedro sa ramana in mediul asta "barbatesc" ... chiar si cu Habla con ella... si acum cu La Mala Educacion.

Dupa 4 ani de spaniola[cat o luna] mai invart si eu doua, trei cuvinte si am observat, iar, mici probleme la subtitrare.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2004, 19:03   #28
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Jay:
...Mi-ar parea foarte rau ca Pedro sa ramana in mediul asta "barbatesc" ... chiar si cu Habla con ella... si acum cu La Mala Educacion.

pai acest mediu il cunoaste cel mai bine si inca n-a spus tot ce stie...
e esta bien ca a facut "o escavatie" in copilarie... curaj intelectual si proba de mare artist.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2004, 15:19   #29
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by Jay:
...Mi-ar parea foarte rau ca Pedro sa ramana in mediul asta "barbatesc" ... chiar si cu Habla con ella... si acum cu La Mala Educacion.

pai acest mediu il cunoaste cel mai bine si inca n-a spus tot ce stie...
e esta bien ca a facut "o escavatie" in copilarie... curaj intelectual si proba de mare artist.

Cam asa cred si eu. Mie mi-a placut filmul, dar am remarcat ca aproape nici unui barbat dintre cunoscutii mei nu i-a placut (cu 1 exceptie). Dupa investigatii mai amanuntite, am constatat ca dincolo de argumente "artistice" la o mare parte din ei argumentele tin de fapt de o (usoara) homofobie sau oricum o receptare "bruiata" de "nefirescul" temei.
Constat pe forum cam aceiasi situatie (stiu, Mala, exista si exceptii ...), si argumentul principal e lipsa din film a femeilor lui Almodovar (sau mediul asta "barbatesc" ... cum zicea cineva). De fapt nu cred ca asta atarna negativ in cazul filmului asta, doar ca e mai greu sa receptezi firesc discursul ...
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2004, 16:15   #30
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Blanche:
De fapt nu cred ca asta atarna negativ in cazul filmului asta, doar ca e mai greu sa receptezi firesc discursul ...

frumos spus....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2004, 20:23   #31
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Blanche:
Dupa investigatii mai amanuntite, am constatat ca dincolo de argumente "artistice" la o mare parte din ei argumentele tin de fapt de o (usoara) homofobie sau oricum o receptare "bruiata" de "nefirescul" temei.
Constat pe forum cam aceiasi situatie si argumentul principal e lipsa din film a femeilor lui Almodovar (sau mediul asta "barbatesc" ... cum zicea cineva).
Argumentasem usoara dezamagire de dupa La mala educacion cu lipsa personajelor feminine nu din vreun considerent homofobic (in nici un caz!!!), ci pentru ca Gael Garcia Bernal (fie el barbat, fie el travestit) si Fele Martinez nici macar nu se apropie -prin trairi, povesti, etc.- de eroinele cu melodrame in circa din filmele anterioare ale lui Almodovar. Asta nu inseamna ca filmu' nu te atinge (chiar daca doar en passant) la corason.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 22:31   #32
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Jay:
Mi-ar parea foarte rau ca Pedro sa ramana in mediul asta "barbatesc" ... chiar si cu Habla con ella... si acum cu La Mala Educacion.


Hable con ella nu mi s-a parut catusi de putin plasat intr-un mediu barbatesc.Cele doua personaje principale sunt barbati dar sunt atat de bantuiti de amintiri femeiesti incat e mai degraba povestea celor doi intr-o lume a femeilor.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 10:45   #33
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Probabil ca sunt impotriva curentului, dar mie mi-a placut mult "La Mala Educacion", chiar mai mult decat alte filme ale lui Almodovar... povestea, actorii, imaginile, totul este foarte reusit... ma gandeam la sentimentul acela de homofobie pe care l-au resimtit altii, cred ca e mult spus... pur si simplu n-au existat femei in peisaj, dar asta nu face din film unul mai putin bun...

Despre subiect... exista doua teorii cu privire la manifestarile sexuale ale unui adult... unii sustin, ca si Almodovar acum, ca acestea sunt o consecinta a comportamentelor invatate in copilarie, si nu sunt legate neaparat de organele sexuale pe care ti le-a dat natura... altii zic ca totul se limiteaza la o chestie genetica, la nastere esti dotat cu "echipamentul" fiziologic si emotional corespunzator... inclin sa cred ca ambele lucruri conteaza, dar Almodovar stie mai bine ce e in mintea unui homosexual...

Imi place ca Almodovar este foarte atent la detalii... am remarcat costumele foarte colorate, s-a vazut amprenta lui Jean Paul Gautier in stilul neconventional... si decorurile in stil Art Nouveau, fatadele cladirilor decorate a la Gaudi cu bucatele de faianta colorate, picturile abstracte, decorul cu o ladita verde asezata pe post de masuta intre doua sezlonguri rosii... totul este superb! ... beauty is in the eye of the beholder...

Sa nu uit de actori, frumusel Gael Garcia Bernal, dar Fele Martinez e preferatul meu... :love:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 21:07   #34
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by Jay:
Mi-ar parea foarte rau ca Pedro sa ramana in mediul asta "barbatesc" ... chiar si cu Habla con ella... si acum cu La Mala Educacion.


Hable con ella nu mi s-a parut catusi de putin plasat intr-un mediu barbatesc.Cele doua personaje principale sunt barbati dar sunt atat de bantuiti de amintiri femeiesti incat e mai degraba povestea celor doi intr-o lume a femeilor.

Mie nu... .. Dar sa fie oare diferentele de sex?
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 22:17   #35
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by cherryblossom:
Probabil ca sunt impotriva curentului, dar mie mi-a placut mult "La Mala Educacion", chiar mai mult decat alte filme ale lui Almodovar...

nu esti singura, asa ca putem crea un "curent". si mie mi-a placut f. mult "La Mala educacion" - am spus-o pe acest topic. e cel mai complex film Almodovar. antologic...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 12:36   #36
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by herbert:
nu esti singura, asa ca putem crea un "curent". si mie mi-a placut f. mult "La Mala educacion" - am spus-o pe acest topic. e cel mai complex film Almodovar. antologic...

Cred ca "La Mala Educacion" e un film bun prin faptul ca e muncit, gandit, simtit si trait profund de Almodovar... citeam ieri niste comentarii de-ale lui pe un site, spunea ca se gandea sa faca filmul asta de vreo 10 ani, timp in care devenise aproape o obsesie pentru el...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 13:25   #37
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by herbert:
e cel mai complex film Almodovar. antologic...

sincer, cel mai 'almondovar' lucru din film mi s-a parut scena in care regizorul (ignacio sau enrique, nu mai tin minte exact cum il chema...) citeste un articol despre o femeie care se arunca intr-o balta plina cu crocodili, si in timp ce este mancata de vie de animalele hamesite, nu cracneste, ba chiar le imbratiseaza... este un mic tablou despre suferinta feminina, realizata cu un sadism si un umor negru bunuel-ian (almondovar este nu intampaltor, cel mai aclamat regizor spaniol dupa unuel)... parca aveam in fata ochilor femeia tipica portretizata de almondovar, care isi traieste durerea cu o tacere paradoxala, intr-un recital de disperare mocnita... asta cred ca e tot ce are mai bun almondovar in filmele sale, el insusi declarand ca nimic nu i se pare mai fascinant decat portretul unei femei indurerate.

deci, nu neaparat ca sa fiu 100% de acord cu K's, este oarecum normal sa-l criticam pe almondovar pentru lipsa unor portrete feminine fascinante. nu este un secret ca almondovar este homosexual, dar exorcizarea propriilor sale obsesii (despre care amintea si mala portugal) tinde, in peliculele lui, sa devina automatism, deformatie profesionala... parerea lui, inca din 'hable con ella', este ca un homosexual este cel mai apropiat de sufletul unei femei, este chiar probabil singurul barbat capabil sa-i inteleaga toata suferinta, fara sa rupa misterul care ii provoaca ascunderea propriei dureri tinzand spre un usor masochism...

in privinta homosexualitatii, almonodovar devine ca laptarul care incearca sa toarne 2l de lapte intr-o sticla de un litru. nu prea mai merge. trebuie sa se autoanalizeze si sa descopere noi resurse, cum este capabil sa faca lars von trier.

dupa ce am plecat de la film, am ramas cu senzatia unui pumn in stomac... prea lipsit de subtilitate (desi din punct de vedere stilistic al imaginii si al muzicii este aproape iritant de perfect), incepand ca o comedie neagra, o parodie asupra meseriei de regizor (regizorul care cauta idei pt noul sau film... intr-un ziar de scandal !!!), continuand ca o melodrama in stil tipic almondovar, apoi virand-o spre thriller si terminand iarasi ca o comedie neagra... mi-am adus cu nostalgie aminte de scena aceea extraordinara din 'hable con ella' in care niste femei joaca o scena de teatru incercand sa-si exprime durerea mocnita fara cuvinte si cu ochii inchisi... almondovar pur, combinaie de bunuel, visconti, putin hitchcock...

pacat ca filmul in sine nu este almondovar pur...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 13:50   #38
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Mie mi-a placut filmul /din punctul de vedere al performantei regizorale/ dar m-a si intristat: toate personajele astea mutilate, sufletele astea chinuite de travestiti si homosexuali. Chiar daca sunt niste personaje tipice pentru filmele lui Almodovar, in acest film ele nu au mai fost simpatice. Unii compara acest ultim film cu Habla con ella, si-l gasesc superior. Totusi, chiar daca personajul din Habla con ella este un alienat, care ajunge sa violeze o femeie aflata in coma /cica scenariul ar fi fost inspirat de un fapt divers care a avut loc in Romania! un nebun a violat un cadavru intr-o morga de spital, caz mediatizat la noi/, intr-un final ajungi sa simpatizezi cu acest personaj nebun, care are o credinta oarba in adevarul poveºtii sale de dragoste. Personajele din La Mala educacion, insa, ajung, in final, sa te enerveze. Oricum, este interesanta pasiunea asta a lui Almodovar pentru fapte diverse, pentru lucruri ”urate” luate din viata de zi cu zi, pe care le ”umanizeaza” si le abordeaza din cu totul alt unghi. Ca si cum ar dori sa caute frumosul /si de multe ori il si gaseste/ chiar si intr-un sac de gunoi.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2004, 17:49   #39
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@notorious
ce vrei/ce tii sa demonstrezi tot scriind Almondovar???
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2004, 09:34   #40
Ainda
Novice
 
Ainda
 
Join Date: Oct 2004
Location: Costa Careyes
Posts: 6
Lasati omu' sa-l scrie pe Almodóvar cum vrea, nu-i nici o dovada de "mala educación".
Ainda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells