Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care este David Lynch-ul vostru favorit?
Eraserhead 7 11.86%
Dune 3 5.08%
Mulholland Drive 18 30.51%
Lost Highway 4 6.78%
Elephant Man 6 10.17%
Twin Peaks 13 22.03%
Blue velvet 6 10.17%
The Strainght Story 1 1.69%
Inland Empire 0 0%
Wild at heart 1 1.69%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Apr 2010, 17:38   #141
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Da, faza cu Tibetul. Insa, dupa cum am mai spus, in ultima vreme Lynch se ocupa prea mult de meditatie si prea putin de facut filme, ceea ce nu-i bine deloc. De la Inland Empire n-a mai scos nimic concret, acum produce un documentar legat tot de meditatia transcedentala, Change Begins Within. Ideile pe care le tot propovaduieste, bune in intentie, sint extrem de puerile. In Twin Peaks, in schimb, a stiut sa jongleze cu ideile astea foarte misto. De fapt, multi il vad pe agentul Cooper ca fiind un alter-ego al lui Lynch.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 18:14   #142
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Pai eu am vazut interviul ala si acuma twin peaks si e clara faza. DA , povestea cu Tibetul, harta Tibetului in sectia de politie (wtf ! ) , monologul lui Albert cand il strange de gat pe Truman spunand ca prefera sa-si ia inca un pumn, vorbeste despre non violenta si singurul mod de a trai , prin iubire. Si mai sunt o groaza , deci se observa clar acest manifest. Pana si caracterul lui Coop calm , gentil , calculat, cu buna credinta , un Lynch pe care l-am vazut si in acel interviu.


Acuma ca zici tu ca nu-i bine deloc, eu zic sa lasi omul sa-si vada de drum. Daca-ti place Lynch atat de mult ar trebui sa te initiezi in ideile despre care Lynch vorbeste. Ai fi un alt nivel de intelegere.

Inteleg ca vrei sa mai vezi filme facute de el, dar ...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 18:32   #143
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by hellsteed:
Acuma ca zici tu ca nu-i bine deloc, eu zic sa lasi omul sa-si vada de drum. Daca-ti place Lynch atat de mult ar trebui sa te initiezi in ideile despre care Lynch vorbeste. Ai fi un alt nivel de intelegere.

Inteleg ca vrei sa mai vezi filme facute de el, dar ...
Pai eu nu-l apreciez pe Lynch ca GURU, eu il apreciez ca REGIZOR. In calitatea asta ma intereseaza omul. In viata lui privata poate sa faca ce vrea, chiar e recomandabil sa mediteze, DACA rezultatul se vede ulterior pe ecran. A fost intrebat de nenumarate ori, cum poate un om care vorbeste numai despre pace si iubirea aproapelui sa scoata asemenea filme? Lynch a raspuns ca prin asta isi exorcizeaza demonii. Faza e ca a cam renuntat la exorcisme lately.
Eu il inteleg ca e un artist si tot asteapta sa prinda "pestele cel mare", dar mi-e tare dor de un nou film. Si proiecte are, doar ca le-a pus pentru iarna... Acum vrea sa scoata un desen animat.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 18:45   #144
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Deci ca si copil... m-a marcat twin peaks... demonul acela a lui. Nush daca se datoreaza filmului sau pur si simplu a fost asa ca un raspuns subconstient al varstei dar aveam cosmaruri cand eram mic cu un personaj care tot aparea asa din neant, daca inclinam sa-mi fixez privirea asupra unui cadru. Par example , cand era usa intredeschisa la baie...Pff .. la imaginatia mea.. ma infricosam de numa. Ti-am zis ca mi-amintesc cateva franturi de cadre din film, in special cu the Giant Man si pletosul BOB. Cred ca ne si infricosam , unii pe altii in copilarie zicand ca vine ala si ne ia or some like that.

L.E : Si-am aflat de unde si numele de Windom
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 18:54   #145
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Asadar nu vezi TP pentru prima data... Pletosul BOB nu e actor profesionist (nu era, mai bine zis, pentru ca, din pacate, a murit de SIDA in '95). E o poveste interesanta cea legata despre cum a ajuns sa-l interpreteze pe BOB. Poate o stii... Era recuziter pe platou, la un moment dat se blocase intr-o camera dupa un pat, in pozitia aceea in care apare si in TP intr-un anumit cadru. Lynch l-a observat si i-a venit pe loc ideea cu BOB. Scenariul initial nu includea personajul respectiv.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 19:09   #146
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Hai ca zic una buna : Eu si Lynch avem o oarecare similaritate in gandire, in ceea ce priveste acesti demoni. : ) Sunt cateva idei, sa le zic idei-click , care pur si simplu tresar. Asta o fi fost una din ele. Primul cadru cu Bob , cand , mama Laurei il vede. Abia astept sa vad cadrele care inca imi mai tulbura mintea.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 19:18   #147
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Btw, stiai ca episodul pilot are doua finaluri diferite, unul pentru americani si unul pentru Europa? Eu mi-am luat The Deffinitive Gold Box Edition (10 dvd-uri), iar pe ultimul dvd sint doar bonusuri, care de care mai interesante.
Daca nu ai vazut finalul pentru versiunea europeana, uite-l aici.
Mai am si un pachet de carti, editie limitata pentru colectionari, tot cu TP. M-a costat ceva banuti, da ce sa-i faci, cind ti se pune pata...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 20:21   #148
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Si eu mi-am luat de pe net o editie de 15 giga cu tot felul de review-uri , making of sau altele . Iti zic cand le vizionez Azi m=am uitat toata ziua si acuma trebuie sa ma mai uit la un episod.. . It got me.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 21:22   #149
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
In S2ep5 the loglady mentioneaza de o creatura cu doua capete (schizofrenul) care isi impusca unul din capete , murind de altfel;acelasi concept apare si in Sympathy for Mr. Vengeance a lui C. Wook- Park
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 23:16   #150
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Ceea ce reprezinta Bob dupa explicatia lui One arm man e similar cu ceea ce reprezinta Simon in Session 9. " He feeds on fear" pe cand cel din Session 9 " Lives in the weak ones "
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 07:10   #151
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
De ce tot trebuie sa cautam noi neaparat analogii la fiecare pas?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 08:11   #152
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Fiindca exista ceva comun mai presus de individ care se regaseste in toate ? Ambele filme vorbesc de schizofrenie asa ca nu e nici o analogie .

Se lucreaza cu concepte universale. Asa ca...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 08:30   #153
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu nu-l vad pe BOB ca manifestare a unui psihic schizofrenic. Schizofrenia implica un singur individ. BOB "calatoreste" de la gazda la gazda.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 08:36   #154
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Ca si Simon din Session 9. Bob e o personalizare a acelei stari dusa la paroxism numita FRICA.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 08:48   #155
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Mai corect, e o personalizare a raului ce pindeste mereu sub suprafata (aparent) linistita a oraselului idilic. Orice ar fi, nu e schizofrenie. Doppelganger, mai degraba, un motiv intilnit in aproape toata creatia lyncheniana.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 08:55   #156
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Da, o personalizare a raului. Lynch traseaza foarte bine aceasta linie. M-am facut gresit inteles legat de schizofrenie. Dar mi-e lene sa ma explic.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 09:50   #157
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Twin Peaks e cel mai bun serial din toate timpurile si pt mine. L-am vazut de 2 ori, prima oara prin clasa a 9-a, cand l-a difuzat ProTV-ul prima oara, si a avut o influenta uriasa asupra mea (in sens cultural-cinefilic) si chiar beyond that. De cate ori merg la munte imi revin in minte referinte din Twin Peaks. And I really love mountains.

Dar "Fire walk with me" e totusi un esec. Chris Isaac is so offline iar scriptul are efectul unui spoiler nerusinat. Huge mistake for Lynch imho.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 09:55   #158
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Ieri am vazut vreo 8 episoade. La inceput ma cam fataiam , ritmul aparent lent ma cam indispunea. Dar apoi...

Cham eu il tin minte din prima perioada in care a fost difuzat pe TVR. Aveam 6-7 ani. Cand auzeam de film , alea, alea ma cam speriam. Raul acela prezentat sublim m-a marcat si pe mine.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 09:58   #159
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Pai atunci l-am vazut si eu dar parca era pe ProTV, nu ? ... Sau pe TVR ? Oricum nu conteaza pe ce post. Important e ca a fost si ca tin minte si acum fiorii aia
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 10:08   #160
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Chambord:
Dar "Fire walk with me" e totusi un esec. Chris Isaac is so offline iar scriptul are efectul unui spoiler nerusinat. Huge mistake for Lynch imho.
Si tu, Brutus?
TP a fost difuzat prima data la TVR si apoi la Antena 1. Eu l-am vazut o data si la unguri, desi nu intelegeam nici o boaba. Acum l-am luat de pe Amazon si ma pot desfata de cite ori vreau.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells