Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care este preferatul vostru dintre filmele lui Lars Von Trier? Argumentati!
The Element of Crime 1 3.03%
Epidemic 0 0%
Europa 4 12.12%
Breaking the Waves 7 21.21%
Idioterne 0 0%
Dancer in the Dark 5 15.15%
Dogville 6 18.18%
Manderlay 1 3.03%
Antichrist 9 27.27%
Voters: 33. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jan 2004, 14:30   #41
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
ca sa inteleg, te deranjeaza aroganta lui? ideea ca prea le stie el pe toate? no problem din partea mea. au fost si alti regizori iconoclasti (von Stroheim, Welles, Bunuel)....la urma urmei nu e si asta un demers artistic? ti i-ai dori pe acestia niste baietasi simpatici , plini de modestie si candoare? nu cred...
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 14:33   #42
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Dap, un film despre oricand si oriunde, despre natura umana, dar care contine totusi si cateva "intepaturi" adresate in special societatii americane (vezi numai, hai sa-i spunem laitmotivul filmului, aroganta, care face trimitere zic eu la politica dusa de US of A in raport cu celelalte state)
Impresionant? Da, categoric. Socant? Nu, sau cel putin nu dpdv al actiunii. Nu pot spune ca sunt socat de ceeea ce s-a intamplat in film, pentru ca intr-un fel ar insemna sa nu recunosc cum suntem noi de fapt, si-atunci nu mi-ar ramane de facut decat sa emigrez in Dogville.

Memorabile:
- scena violului lui Chuck filmat panoramic, cu ceilalti locuitori care-si vedeau linistiti de treaba
- copilul Verei care dorea sa fie pedepsit, sau ca sa fiu mai exact "to be spanked"
- inventia lui Bill, care, nu intamplator, continea si o roata pe acolo...
- titlul filmului, pentru ca dintr-un oras in care te mancau cainii la figurat a ajuns in final orasul cainelui la propriu.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 14:35   #43
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Dupa finalul purificator al filmului m-a amuzat comentariul in engleza (oarecum surprinzator pt. ca am vazut filmul la Institutul Francez) al unei tanti care nu parea de la noi: "It's strange".
I was about to ask her a couple of questions like...Hey, is your name Martha?...Are U from US?...but I thought I would probably confuse here even more.


And I think to myself...what a wonderful world (Luis Armstrong)
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 15:29   #44
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
danny, du U have a USA problem? nu-l suspectez pe trier de dragoste fata de America (as zice contrariul), dar nu cred ca are de-a face Dogville cu USA! (iar finalul cu Young Americans si pozele - just dancing....)

" PTA: You know, Lars, when I saw Dogville, it wasn't about America to me. It was about any small-town, small-minded mentality, and it wasn't about America until the end.
LVT: No. I agree completely. The only thing that I've done about America, or that should connect with America, is a kind of positive feeling that I'm trying to create, some things that I remember from Steinbeck or Mark Twain--feelings, or settings--"

si acuma sa revin, ce te-a amuzat de fapt la "tanti" cu pricina? bine ca n-ai mai intrebat-o, ca mi s-ar fi parut putin deplasat...

si pt. cristivasile: despre ce excese Tarkovski vorbesti?
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 18:22   #45
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Mi-a placut foarte mult. Desi inca n-am reusit sa vad nici un film de Von Trier din cate am vrut, acesta m-a impresionat prin regie. Dupa parerea mea, cred ca scenariul a fost punctul forte al acestui film, laolalta cu actorii, bineinteles.
Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimul timp. Imi pare insa rau ca nu a fost versiunea integrala. [8/10]
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 21:54   #46
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by EgoN:
danny, du U have a USA problem? nu-l suspectez pe trier de dragoste fata de America (as zice contrariul), dar nu cred ca are de-a face Dogville cu USA! (iar finalul cu Young Americans si pozele - just dancing....)

Vad ca nu ai citit cu atentie ce am spus.
Originally Posted by Danny:
Dap, un film despre oricand si oriunde, despre natura umana, dar care contine totusi si cateva "intepaturi" adresate societatii americane.
Si nu, nu am nici o problema cu US of A.

Ce m-a amuzat a fost faptul ca a fost in engleza cand eu ma asteptam eventual sa aud franceza si ca l-a categorisit ca fiind "ciudat". Iar eu unul nu am vazut nimic ciudat in filmul asta.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 22:54   #47
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
it's ok danny.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2004, 09:03   #48
cristivasile
Junior
 
cristivasile
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via Yahoo to cristivasile
Originally Posted by EgoN:
si pt. cristivasile: despre ce excese Tarkovski vorbesti?


Despre excesele iconodule
cristivasile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2004, 12:15   #49
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
[
Despre excesele iconodule[/quote]
could`nt agree more
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2004, 23:25   #50
tocumarian
Senior
 
tocumarian
 
Join Date: Dec 2003
Location: Bucuresti
Posts: 88
Send a message via Yahoo to tocumarian
Frumos. Abia acum l-am vazut si nu ma pot dezmetici.
Intradevar frumos. :roll:

Nu ma asteptam la decoruri
__________________
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
tocumarian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 02:40   #51
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mi-a placut super mult danny ideea cu Dogville-orasul cainelui...chiar nu ma gandisem la asta!super marfa!
dar pe langa legatura cu titlul filmului, care sa mai fie semnificatia faptului ca in final cainele desenat devine real? credeti ca poate fi ceva de genul:cainele din interiorul fiecaruia care in anumite conditii prinde viata?
sincera sa fiu mie ideea asta mi s-a parea un pic prea comuna pt Lars Von Trier...
chiar nu stiu ce sa zic dar ma obsedeaza finalul!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 00:38   #52
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by ricutza:
dar pe langa legatura cu titlul filmului, care sa mai fie semnificatia faptului ca in final cainele desenat devine real? credeti ca poate fi ceva de genul:cainele din interiorul fiecaruia care in anumite conditii prinde viata?
sincera sa fiu mie ideea asta mi s-a parea un pic prea comuna pt Lars Von Trier...

Nu, nu cred. Sa nu uitam ca acel caine e singurul supravietuitor al orasului. De ce? Pentru ca a fost singurul care a fost "corect", "cinstit" cu Grace. A latrat-o cand a incercat sa-i fure mancarea.
Poate ca merita sa prinda viata...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 00:43   #53
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...categoric ar trebui sa revad filmul! uitasem de faza cu furatul mancarii cainelui...se poate ca asta sa fie motivul....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 11:07   #54
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Lars von trier si Dogville

Exista un documentar interesant despre Dogville care se numeste "Dogville Confessions" si care poate fi gasit pe internet(pentru cine are posibilitatea desigur).
Am citit de curand o interesanta discutie intre Paul Anderson(cel care a regizat Punch Drunk Love) si Lars von Trier.O gasiti la adresa :http://www.ptanderson.com/articlesan.../blackbook.htm. Sunt cateva pasaje interesante printre care si unul referitor la originea titlului filmului Dogville.
Sunt surprins sa aflu ca la noi a ajuns o versiune mai scurta.Sunt curios ce s-a scos pentru ca eu l-am vazut acum cateva luni(evident luat dupa internet) si tin minte ca a durat aproape 3 ore.
Cred ca e mai putin important daca Lars sta " undeva in spatele salii si chicoteste infundat de fiecare data cand spectatorii duc batistele la nas " asa cum a spus cineva. Important mi se pare ca a produs niste filme memorabile care reusesc sa impresioneze, sa socheze si sa provoace discutii.
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2004, 10:49   #55
baubaul
Junior
 
baubaul
 
Join Date: Mar 2003
Posts: 31
Originally Posted by Danny:
Nu, nu cred. Sa nu uitam ca acel caine e singurul supravietuitor al orasului. De ce? Pentru ca a fost singurul care a fost "corect", "cinstit" cu Grace. A latrat-o cand a incercat sa-i fure mancarea.
Poate ca merita sa prinda viata...

Buna ideea!

Mi-a placut filmul si chiar m-a atins! Mi-a placut recuzita!

Nicola Kidman mi-a placut cum a jucat in sfarsit!

Gata am spus de trei ori "mi-a placut"!
__________________
Every man fights his own war
baubaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2004, 01:51   #56
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Am revazut filmul miercuri la Europa. Nu mi-a venit sa cred. A fost sala arhiplina. A trebuit sa stau la coada la casa de bilete!!! :o La Europa...unde altadata vedeam filmul cu inca 4-5 persoane! Eu inteleg ca a fost redus biletul dar nici chiar in halul asta...

P.S. F. interesanta discutia intre Paul Anderson si Lars von Trier, chiar daca in mica masura despre Dogville.

PTA: Lars, what do I have to do to get you to come to America?
LVT: You have to nuke all of Europe. [laughs]
:lol:
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2004, 09:02   #57
tomescu
Novice
 
tomescu
 
Join Date: Dec 2003
Location: Bucuresti
Posts: 4
Am vazut si eu filmul miercuri la Europa. Ce pot sa spun? Sala intr-adevar arhiplina, Nicoleta frumoasa si priceputa, decor ingenios, dar care ofera ochiului imagini urate, si un scenariu cam fortat, tras spre absurd pentru impresionarea spectatorului. Voi intelegeti de ce n-a fugit Grace dupa primul viol? Pur si simplu, pe strada in jos, din moment ce tot ce o astepta era tata cel arogant, si nu ceva mai crud decat ce obtinuse deja in Dogville.
Finalul m-a surprins ce-i drept, dar nu prin calitatea lui. Trecerea brusca de la iertarea totala la razbunare eu n-o inteleg. Cred ca lvt sufera de teribilism.
Si da, m-am gandit si eu la Bunuel cu Viridiana lui.
Am vazut multe lucruri la viata mea, dar Dogville nu mi-a placut. Nu e un film sensibil. E un film care vrea sa para cumva.
tomescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2004, 14:33   #58
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
a-i imputa lui lvt faptul ca nu e "sensibil" e k si cum i-ai imputa lui godard k nu e inteligibil, lui antonioni k nu e duios & lui bunuel k nu e bun crestin :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 18:29   #59
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
dogma sau nu?

isi aduce cineva mainte de principiile dogma? daca da, consider necesare niste intrebari: este acest film dogma? nu cred...chiar daca poate fi partial insa nu inteleg totusi de ce a semnat trier acest "tratat" - ca sa nu se tina de el?

oricum mi-a placut enorm cum a fost facut decupajul filmului, tinand cont de decorul foarte redus (interior si exterior in acelasi studio), mentinerea in prezent a actiunii (unde sunt flash-back-urile?) si libertatea de limbaj cinematografic pe care o inspira acest film

was jesus a woman and moses a dog?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2004, 18:33   #60
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Re: Lars von trier si Dogville

[quote="ctoma"]Exista un documentar interesant despre Dogville care se numeste "Dogville Confessions" si care poate fi gasit pe internet(pentru cine are posibilitatea desigur).


adica la ce adresa?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells