Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2006, 22:57   #61
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
la nivel matematic e destul de confuz filmul. asta s-a mai discutat deja.
vroiam s mentionez doar ca exista functii matematice care pot genera un anume "randomness" specific naturii, dar care, fiind functii, sunt bine definite..... Asa cred k se poate ajunge la generarea evolutiei bursei.....blablabla.....spirale peste tot.......blablabla

further reading: http://en.wikipedia.org/wiki/Fractals

astia care nu le aveti cu matematica si nu vreti sa le aveti cu matematica cititi FRACTALIA de Serban Foarta! :happy:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2006, 12:57   #62
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
din cite mi-am dat seama termenul 'fractal' nu apare deloc in film. o formula simpla poate genera prin iteratii structuri hipercomplexe... nu asta e obsesia personajului, descoperirea unui pattern universal? si daca la inceput acesta pare a fi legat de numarul pi, continuarea e destul de confuza [kabbala, computerul care se autodistruge scuipind numarul magic etc, pe scurt: obscurantism].
imi plac montajul, sunetul & imaginea utilizate pentru a surprinde angoasa, migrenele, paranoia. aici cred ca e tare aronofsky, creeaza [chiar induce oarecum] tensiuni interne, simptome, reactii vegetative. 'requiem for a dream' iti baga acul in vena [dilatarea reflexa a pupilei!], 'pi' e o incizie cu pixul pe cortexul unui geniu nebun.
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells