Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Apr 2004, 02:02   #21
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Quote:
mai mult, nici paralela cu religia nu este pertinenta- matematica si religia au destul de putine tangente (parerea mea).

Evreii nu gandesc asa, si filmul cam despre asta era.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2004, 10:05   #22
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Pt ca tot zicea cineva ca numai sunt poeti in Tudor:

Referitor la subiect:
Numele filmului e propabil Pi pentru ca toata lumea face in scoala "Cercul" si afla despre lungimea cercului si diametru sau(pi) insa in film se discuta despre cu totul alt numar "numarul de aur"=1,6180...si alte cifre care nu le mai tin minte.Cea mai importanta aplicatie a numarului asta e sirul fibonacci 0,1,2,3,5,8,13... in care fiecare termen se obtine prin adunarea celor 2 termeni dinaintea lui.(daca faceti o impartire a unui numar din sir la predecesorul sau obtineti ~1,6180).Acuma analogia care a fost facuta este urmatoarea:avand doua elemente "Trecutul" si "Prezentul" poti cu ajutorul unui numar sa determeni cu exactitate "Viitorul"(de aici si implicatiile la bursa).Avand toate trei elementele poti intelege lumea.

Legatura dintre arta si matematica e mult mai puternica decat cred unii.S-au facut niste "analize matematice" a unor opere artistice si se pare ca apare foarte des numarul de aur.De ce?
"pentru ca un intreg impartit in parti inegale sa para frumos, trebuie sa existe intre partea mica si cea mare acelasi raport ca intre partea mare si intreg" (Marcus Pollio Vitruvius, arhitect roman).De aici imaginile cu desenele lui Da Vinci.
Bineinteles ca nimeni nu sta cu rigla si compasul sa-si construiasca opera ci aceste fapt e mai mult instinctual.Si tocamai faptul ca e instinctual e exploatat de film(deci exista in gena umana o inclinatie spre perfectiune descrisa de un "numar".care???)


Referitor la film:
Eu deabia ieri l-am vazut.Filmul e realizat f.bine,mi-a placut ca a fost facut alb-negru si imaginea neclara,insertiile cu "creierul" destul de scarboase da eficiente pe plan artistic si muzica completeaza destul de bine atmosfera.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2004, 20:41   #23
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
aronovski spunea intr-un interviu legat de "requiem for a dream"(pe bbc), intrebat fiind in legatura cu "pi" si cu faptul ca nu multa lume l-a inteles, ca pe el nici nu l-a preocupat prea mult coerenta subiectului atunci, si a insistat in a face un film ciudat, socant vizual, pe care lumea sa il remarce. fiind vorba de un film independent la care avea bani foarte putini pt productie, a incercat sa ignore sfaturile celor care ii spuneau ca publicul larg nu o sa inteleaga sensul, si si-a permis, ne-avand practic presiunea de a recupera o mare suma de bani investita...lucru care s-a schimbat total in "requiem for a dream".

de gandit.... :o
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2004, 14:59   #24
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Vreau shi io o copie... :cry:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2004, 20:14   #25
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by Gaandalf:
Vreau shi io o copie... :cry:

Vi pe 15 la meeting? Daca vrei iti fac o copie... Pe 15 e ziua mea si mi se pare ironic (funny) sa dau cuiva filme. Daca vrei just tell me.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2004, 00:13   #26
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Serghei:
Referitor la subiect:
Numele filmului e propabil Pi pentru ca toata lumea face in scoala "Cercul" si afla despre lungimea cercului si diametru sau(pi) insa in film se discuta despre cu totul alt numar "numarul de aur"=1,6180...si alte cifre care nu le mai tin minte.Cea mai importanta aplicatie a numarului asta e sirul fibonacci 0,1,2,3,5,8,13... in care fiecare termen se obtine prin adunarea celor 2 termeni dinaintea lui.(daca faceti o impartire a unui numar din sir la predecesorul sau obtineti ~1,6180).Acuma analogia care a fost facuta este urmatoarea:avand doua elemente "Trecutul" si "Prezentul" poti cu ajutorul unui numar sa determeni cu exactitate "Viitorul"(de aici si implicatiile la bursa).Avand toate trei elementele poti intelege lumea.

Legatura dintre arta si matematica e mult mai puternica decat cred unii.S-au facut niste "analize matematice" a unor opere artistice si se pare ca apare foarte des numarul de aur.De ce?
"pentru ca un intreg impartit in parti inegale sa para frumos, trebuie sa existe intre partea mica si cea mare acelasi raport ca intre partea mare si intreg" (Marcus Pollio Vitruvius, arhitect roman).De aici imaginile cu desenele lui Da Vinci.
Bineinteles ca nimeni nu sta cu rigla si compasul sa-si construiasca opera ci aceste fapt e mai mult instinctual.Si tocamai faptul ca e instinctual e exploatat de film(deci exista in gena umana o inclinatie spre perfectiune descrisa de un "numar".care???)


acesta este un mesaj superb asa cum rar mai vezi pe Cinemagia...eu nu ma prinsesem de chestia cu sirul fibonacci desi am tot dat peste el in ultima vreme...super marfa ideea!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2004, 12:48   #27
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by ogto:
Originally Posted by Gaandalf:
Vreau shi io o copie... :cry:

Vi pe 15 la meeting? Daca vrei iti fac o copie... Pe 15 e ziua mea si mi se pare ironic (funny) sa dau cuiva filme. Daca vrei just tell me.
Ash vrea foarte mult sa vin doar k s-ar putea sa merg la un interviu shi sa ma leg la cap cu o slujba foarte serioasa ... :cry:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2004, 16:21   #28
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
si care floricica mea din geam e legatura cu PI???, macar daca ai fi zis ca te angajezi pe post de broker, mai ziceam si eu...

daca se poate, va rog sa stergeti post-urile off-topic (inclusiv asta).
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2004, 22:40   #29
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by K's:
si care floricica mea din geam e legatura cu PI???,

Pai cum ai fi vrut sa-i zica la film? 'Proportia de Aur'? 'Sirul Fibonacci'?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2004, 22:59   #30
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Leonard:
Originally Posted by K's:
si care floricica mea din geam e legatura cu PI???,

Pai cum ai fi vrut sa-i zica la film? 'Proportia de Aur'? 'Sirul Fibonacci'?

era vorba despre post-ul nush-cui...care a zis ca merge sa se angajeze!
nu era vb despre film!!!
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2004, 23:22   #31
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
legatura era ca nu poate veni la meeting ca sa primeasca cd-ul cu PI
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2004, 00:10   #32
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Leonard:
legatura era ca nu poate veni la meeting ca sa primeasca cd-ul cu PI

cat ma enerveaza off-topic-urile...
ce naiba?!?!?! pm-ul la ce foloseste??!!!!?!?!!?!
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 12:53   #33
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
mare zarva pentru nimic...
filmul e destul de ok, mi-a placut, dar mai mult datorita muzicii si stilului de filmare
scenariul insa are mult de suferit si asta pt CACUltura lui darren e undeva la piciorul broastei - cand te aventurezi in matematici si numerologie e de bun simt sa te documentezi ceva mai mult... in orice caz, mai mult decat acel 'did u know?' de almanah popular
daca ar fi parcurs basic-ul numerologiei (Matila Ghyka sau Cecil Balmond - No.9) poate ar fi fost mai credibil...
eu am interpretat filmul ca un 'what if?' story - un individ cat se poate de comun care sta pe o banca si se intreaba 'man, oare cum ar fi fost daca eram un geniu? daca reuseam sa dezleg misterele universului? daca eram cu adevarat cineva important? daca rodul gandirii mele ar fi fost dorit de toata lumea?'
daca te uiti prea mult la soare, orbesti...
concluzia: 'mda, chiar daca as fi fost un geniu, sunt prea fragil si nu as fi putut suporta tensiunea... asa ca, fuck the numbers, i'm an ordinary guy who enjoys his ordinary life'
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2004, 17:59   #34
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
sa inteleg ca este un film gen THE CUBE?

PS:the cube 1,2 sunt super filme
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2004, 22:39   #35
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by mihai770:
THE CUBE?
PS:the cube 1,2

unde naiba vedeti toti ca se cheama 'The Cube' cand de fapt este 'Cube'????????
http://imdb.com/title/tt0123755/
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2004, 23:51   #36
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
citind "Codul lui Da Vinci", mi-am dat seama ca la acest film s-a facut o mica incurcatura...numarul magic care se considera a fi de natura divina si despre care se spune ca ar fi stat la baza formarii lumii, nu este Pi (adica 3,14) ci Phi (adica 1,618). nu mai tin minte daca in film apareau si cifrele numarului Pi, ca sa pot verifica daca s-a facut confuzia doar la denumire...in orice caz, titlul filmului trebuia sa fie altul...
evident, acest mic detaliu nu are prea mare legatura cu calitatea filmului, dar m-a deranjat un pic faptul ca nu s-au documentat mai bine...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2005, 23:11   #37
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Mi s-a parut tras de par... si asta e un argument de cacat, dar multe lucruri sunt fabricate... si de-odata unii il urmaresc, el i-a nu stiu ce pastile si-si baga burghiul in cap.. plus un sfarsit patetic... alb negru si cu o muzica gen TVsport(ala romanesc) de noapte... pentru mine nu s-a lipit nimic
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2005, 01:04   #38
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Jay:
cu o muzica gen TVsport(ala romanesc) de noapte...


asta, poate daca Orbital, Aphex Twin, Clint Mansell, Robert del Naja(de la Massive Atack) si altii, ar face muzica la tv sport....... :hmm:
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2005, 05:06   #39
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Poate am exagerat, dar tot nu merge.....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2005, 23:33   #40
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
muzica mi se pare foarte bine aleasa pentru starea personajului...nu cred ca e o muzica de ascultat...eu aveam senzatia ca imi intra atat de mult in cap incat vroiam sa sting boxele...in mod cert e un soundtrack pe care chiar nu l-as asculta separat de film....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells