Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 May 2004, 20:38   #61
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
pana acuma n-am vazut un film mai tulburator, "tare" & halucinant ca 'requiem for a dream' (capitolul junky-punk generation).

si nu-i doar parerea mea, e a mai multora...

p.s.: sunt infecte noile iconite emotive !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 20:43   #62
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by notorious:
pana acuma n-am vazut un film mai tulburator, "tare" & halucinant ca 'requiem for a dream' (capitolul junky-punk generation).

si nu-i doar parerea mea, e a mai multora... ;)

p.s.: sunt infecte noile iconite emotive !

1. exact! 'halucinant' era cuvantul potrivit! ma bucur ca suntem de aceeasi baricada.
2. eu aveam impresia (si inca am) ca trainspotting are cei mai multi fani. la majoritatea dintre prietenii mei pasionati de film le place mai mult decat requiem
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2004, 19:57   #63
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
La partea de comedie recunosc ca trainsp are faze mai amuzante (poate de asta n-are nici o sansa sa ma hipnotizeze), requiemul insa e mai apropiat de patologic.

n-am prea avut timpieri sa scriu mai multe pe marginea subiectului (si nici acum nu prea am), dar o sa incerc sa ma clarific putin.

'trainspotting' l-am vazut acum vreo 4-5 ani pe tvr1. auzisei osanale s.a. despre el pana mi s-a acrit, plus ca oricum nici nu prea aveam chef sa vad alt film despre 'junkies' in care aia incep sa vada cai verzi pe pereti din cauza hasisului (sau ce-o fi), sa intre la dezintoxicare unde sa urle de durere etc. etc. urmarea este logica: nu m-a dat pe spate. in film, exista doar doua scene pe care inca le mai tin minte, una de amuzament, cealalta de groaza: cea in care mcgregor se scufunda in closetul ala infect ('caco, ergo sunt!!' ne spune danny boyle cu o frenezie stupefianta) si cea in care acelasi mcgregor sufera la dezintoxicare (cu bebelusul de pe pereti care isi rasuceste capul). in rest, mi-a iesit efectiv din minte... dau vina si pe dispozitie (sau, ma rog, mai degraba lipsa ei), dar eu nu uit, totusi, un film cu una, cu doua.

'requiem' a fost mult mai dur si mai socant din pdv vizual decat filmul lui boyle, in schimb. exista scena de la inceput cu televizorul, cu frigiderul care vine dupa batrana aia (rusinica mie ca nu-i tin minte numele, doar a fost nominalizata la oscar pt rol), scenele in care bratul lui leto se face vanat dupa ce isi injecteaza droguri cu seringa, scena in care ii taie bratul lui jared leto, toate ducand spre un final insuportabil de terifiant. 'requiem' este mai inspaimantator de fratiorul sau britanic, mai oripilant, si poate de aceea aluneca spre didactism cinematografic, dar asta involuntar...

p.s.: fara sa sustin ca e un argument prea tare, 'requiem' a invins, la voturile pe imdb, DETASAT 'trainspotting'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2004, 23:47   #64
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by notorious:
p.s.: fara sa sustin ca e un argument prea tare, 'requiem' a invins, la voturile pe imdb, DETASAT 'trainspotting'.

mda, corect, interesante sunt pe imdb si informatiile de box-office:
trainspotting: buget: $3,500,000; incasari: $16,501,785 (numai in USA)
requiem: buget: $4,500,000; incasari: $3,609,278 (USA)
ceea ce dovedeste ca requiem e un film mult mai elitist.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 01:02   #65
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Leonard:
mda, corect, interesante sunt pe imdb si informatiile de box-office:
trainspotting: buget: $3,500,000; incasari: $16,501,785 (numai in USA)
requiem: buget: $4,500,000; incasari: $3,609,278 (USA)
ceea ce dovedeste ca requiem e un film mult mai elitist.

:o hai bah leonarde las-o dreq de treaba...de unde ai tras tu concluzia asta? si ce naiba ai cu imdb-ul in ultima vreme? :hmm:

Originally Posted by Leonard:
trainspotting...e facut mai cu cap (dupa cum bine zici ca e mai coerent narativ), pe cand Requiem e mai mult intuitiv, facut parca sa te hipnotizeze (si imi place ideea) si sa te aduca in pielea personajelor. Iar coloana muzicala din cele doua e incomparabila, requiem are una dintre cele mai avantgardiste si originale muzici de film.

Totally agree.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 09:01   #66
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by KORBEN:
2 cat dsp a doua replica, daca te`ar pride paraZITII pe care`i tot citezi, te`ar BEEEP in BEEEP pana ti`ar da beeep afara pe urechi

Esti sigur ca eu n-am o relatie speciala cu Parazitii?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 09:08   #67
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by KORBEN:
spoturile antidriog nu sunt didactice, ci moraliste/moralizatoare/ propagandistice... si stai tu calm, ca nu`si ating scopu, adicaaca vor sa se drogheze se drogheaza oricum, cu sau fara tranispotting sau recqiem

High, ma, ma lasi? Vrei sa iti aduc un Epica Book sa vezi un spot din asta PS anti-drog care este didactic? Sau alea produse de NORML (organizatia pentru legalizarea erbei)? Cind deschid gura, eu stiu ce vorbesc. In partea a doua a afirmatiei, ca cine se indrogheaza o face oricum, ai dreptate.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 09:09   #68
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
mda, corect, interesante sunt pe imdb si informatiile de box-office:
trainspotting: buget: $3,500,000; incasari: $16,501,785 (numai in USA)
requiem: buget: $4,500,000; incasari: $3,609,278 (USA)
ceea ce dovedeste ca requiem e un film mult mai elitist.

Asa argumentatie mai proasta n-am mai vazut de pe vremea cind incercam eu sa rezolv logic probleme la matematica.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 09:12   #69
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
Iar coloana muzicala din cele doua e incomparabila, requiem are una dintre cele mai avantgardiste si originale muzici de film, pe cand la trainsp sunt niste melodii absolut comune.

Si lovesc cu postul numaru patruuuuuuuuuuuuuuuuuuu: mie muzica din Requiem nu imi place neam; pe aia din Trainspotting (un Leftfield, o atentie) o ascult oricind, ca un fan declarat.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 20:58   #70
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Ambra Blu:
Asa argumentatie mai proasta n-am mai vazut de pe vremea cind incercam eu sa rezolv logic probleme la matematica.
Banuiesc ca ai rezolvat-o pana la urma afectiv, bagand-o tandru in mama ei :lol:
Revenind la 'problema ' voastra ,Trainspotting ramane favoritul meu pe felia asta, desi l-am adorat pe Rourke in Spun.
In Requiem for a Dream n-am prea reusit sa intru :shock:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 02:40   #71
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Si eu am vazut Trainspotting acu 4-5 ani. tin minte ca am ras la multe faze, insa inafara catorva imagini-situatii, totul e in blur. Requiem insa mi/a ramas imprimat in minte, poate si din cauza regiei, si a aspectului tragic exploatat smart de aronofsky. E unu din filmele mele preferate tocmai pentru regie si actorie. Cred ca Ellen Berntein o cheama pe mama. Probabil ca se scrie altfel.
Fear and Loathing putea sa fie mai comprimat pe alocuri. Regia really rules, Deep joaca neasteptat de bine, benicio la fel.
Insa cum s/a mai spus si mai sus, nu cred ca se poate face o comparatie. Fiecare film are un stil diferit, o regie aparte. Unora le place tragic-comedia, altii prefera ceva mai dur, etc. Insa in materie de exprimare la subiect, toate exceleaza, toate sunt credibile si in toate regizorii au facut a good job. I rest my case.
nortis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 11:40   #72
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by nortis:
Cred ca Ellen Berntein o cheama pe mama. Probabil ca se scrie altfel.

Ellen Burstyn (fara sa consult webul sau filmul)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 23:25   #73
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
genial

"Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family, Choose a fucking big television, Choose washing machines, cars, compact disc players, and electrical tin openerChoose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose fixed-interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisure wear and matching luggage. Choose a three piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who you are on a Sunday morning. Choose sitting on hat couch watching mind-numbing sprit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing you last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked-up brats you have spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life.
I chose not to choose life: I chose something else. And the reasons? There are no reasons. Who need reasons when you've got heroin? People think it's all about misery and desperation and death and all that shite, which is not to be ignored, but what they forget is the pleasure of it. Otherwise we wouldn't do it. After all, we're not fucking stupid. At least, we're not that fucking stupid. Take the best orgasm you ever had, multiply it by a thousand and you're still nowhere near it. When you're on junk you have only one worry: scoring. When you're off it you are suddenly obliged to worry about all sorts of other shite. Got no money: can't get pished. Got money: drinking too much. Can't get a bird: no chance of a ride. Got a bird: too much hassle. You have to worry about bills, about food, about some football team never fucking winds, about human relationships and all the things that really don't matter when you've got a sincere and truthful junk habit. "
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 15:10   #74
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by Leonard:
Iar coloana muzicala din cele doua e incomparabila, requiem are una dintre cele mai avantgardiste si originale muzici de film, pe cand la trainsp sunt niste melodii absolut comune.

Si lovesc cu postul numaru patruuuuuuuuuuuuuuuuuuu: mie muzica din Requiem nu imi place neam; pe aia din Trainspotting (un Leftfield, o atentie) o ascult oricind, ca un fan declarat.
Muzica din requiem este la fel de difuza shi de "cu fundul in sus" ca la Fight Club. Prima data knd am vazut filmul shi am ascultat muzica - shi nu ma refe la requiem 4 a dream - ci la celelalte fragmente automat am sesizat asemanarile.
In privintza celor 2 filme. Requiemul mi s-a parut net superior lui Tainspotting. E o drama cumplita, reushita, o campanie impotriva drogurilor cat se poate bine realizata. Filmul se termina cu distrugerea a 4 vietzi de oameni care nici nu se compara cu cei din Trainspotting - film care este presarat cu tente comice shi hazlii. In care unul dintre personaje "scapa cu bine" la final.
In termeni de maidan: requiem Rulzzzzz & Trainspotting used to ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 16:55   #75
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Leonard:
pe cand la trainsp sunt niste melodii absolut comune.
o fi original scoru' din requiem for a dream, dar pana la a zice ca piesele de pe trainspotting sunt comune e ceva de coborat in put. mansell realizeaza ceva inchegat, ce nu poate fi desprins de film- eventual in drum spre vana cu apa curganda, in timp ce scotocesti in sertar lamele, dai un play la tema din film. piesele din trainspotting pot fi ascultate separat- zicea si don'soara Ambra- un leftfield, poate lou reed sau chiar elastica.
Originally Posted by Gaandalf:
Muzica din requiem este la fel de difuza shi de "cu fundul in sus" ca la Fight Club.Prima data knd am vazut filmul shi am ascultat muzica - shi nu ma refe la requiem 4 a dream - ci la celelalte fragmente automat am sesizat asemanarile.
total dezacord.- vezi mai sus. plus de asta, muzica din Fight Club se joaca cu alte instrumente si se incadreaza la alt genre.
Originally Posted by Gaandalf:
o campanie impotriva drogurilor cat se poate bine realizata.
eh, daca atat ai retinut/intels din film, retrag corectura de mai sus, nu are rost...
Originally Posted by Gaandalf:
Trainspotting - film care este presarat cu tente comice shi hazlii.
'comicul si hazliu'- cum l-ai numit tu- are un rol important in film. comparandu-l cu cel spun, zic mult mai bun.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 18:06   #76
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
In "Trainspotting" muzica a fost sarea si piperul... ( scortisoara si busuiocul).
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2004, 17:44   #77
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Leonard:
pe cand la trainsp sunt niste melodii absolut comune.
Un mare neadevar:
Born Slippy
Sing
Night Clubbing
2:1
Think About The Way
Lust For Life
Perfect Day
Temptation
Choose Life
Atomic

care dintre ele ? zi-mi shi mie ...
Ptr K's
Dk tu ai intzeles k prin - mentzionarea faptului k a fost o campanie impotriva drogurilor bine realizata - doar atat am retzinut din filmul asta te insheli amarnic. Daca tu imi zici k filmul requiem nu a fost o campanie impotriva drogurilor, deloc - tu te insheli amrnic. Iar la muzica asha mi s-a parut mie - cel putzin fragmentele pe care le-am retzinut. nu am zis k toata coloana sonora a fost ca aia de la Fight Club.
Parerea mea - la care am dreptul - este k filmul e mult mai bun ca Trainspotting. Pe mine m-a atins shi m-a impresionat mai mult. faptul k am ras la Trainspotting m-a facut sa realizez k acel comic negru sau simplu a scazut seriozitatea filmului ... pe cand la requiem nu avem asha ceva ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2004, 18:38   #78
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Gaandalf:
mentzionarea faptului k a fost o campanie impotriva drogurilor bine realizata - doar atat am retzinut din filmul asta te insheli amarnic. Daca tu imi zici k filmul requiem nu a fost o campanie impotriva drogurilor, deloc - tu te insheli amrnic.
Parerea mea - la care am dreptul
faptul k am ras la Trainspotting m-a facut sa realizez k acel comic negru sau simplu a scazut seriozitatea filmului ... pe cand la requiem nu avem asha ceva ...

cine a zis ca n-ai dreptul la parere?!!?!? doar d'aia ne dam si noi si restul lumii pe un forum, sa nu intru in drepturi si libertati...
nu am zis ca nu ar fi fost campanie, am zis NU NUMAI -slightly different

faptul ca ai ras la Trainspotting si ca asta te-a facut sa nu il consideri la fel de profund, inseamna ca limitezi viata- in general. nu tot ce este de taiat vene trebuie sa includa doar asa ceva, la fel cum nici bunastarea (psihica) nu e perpetua. rolul 'umorului'- bine plasat- in Trainspotting este foarte important, pentru cei care-l inteleg asa cum ar trebui.
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 18:57   #79
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by K's:
faptul ca ai ras la Trainspotting si ca asta te-a facut sa nu il consideri la fel de profund, inseamna ca limitezi viata- in general. nu tot ce este de taiat vene trebuie sa includa doar asa ceva, la fel cum nici bunastarea (psihica) nu e perpetua. rolul 'umorului'- bine plasat- in Trainspotting este foarte important, pentru cei care-l inteleg asa cum ar trebui.
Situatzia este urmatoarea : io' Nu - am vazut filmul, am ras shi l-am coniderat a fi nepofund. Pur shi simplu Requiem mi s-a parut mult mai profund ... That's it!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 11:22   #80
Dooku
Novice
 
Dooku
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 22
RFAD este un film super ! super regizat super din toate punctele de vedere, numai ca dupa ce ai vazut filme parca te trezesti intr-o alta lume, parca ai fi intr-o tara guvernata de cei de la "parazitii" (o lume plina de depresii si vise cu ochii deschisi) dar ... daca nu ti-ar creea nici o stare nu ar mai fi un film super nu ? :? 8)
Dooku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells