Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Dec 2002, 21:17   #1
Shere Khan
Novice
 
Shere Khan
 
Join Date: Dec 2002
Location: Mass-media.
Posts: 11
Va spune ceva "Requiem for a dream"?
Cine l-a vazut?
Cine (nu) este de acord cu mine?
Shere Khan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 01:29   #2
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
eu l-am vazut si mi s-au parut cam opuse filmele astea 2...adica trainspotting te face sa vrei sa te droghezi si requiem sa...nu vrei.
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 01:38   #3
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Quote:
On 2002-12-31 02:29, eliza wrote:
eu l-am vazut si mi s-au parut cam opuse filmele astea 2...adica trainspotting te face sa vrei sa te droghezi si requiem sa...nu vrei.

In cazul asta eu ramân la "Trainspotting".

"I chose not to choose life."
_________________
Put a gun at my head and pretend you don't care....


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: NoOne pe 2002-12-31 02:45 ]</font>
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 07:45   #4
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Bun si requiem...
dar mai bun ca Trainspotting nu e nimic.

Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 07:47   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292

In cazul asta eu ramân la "Trainspotting".

"I chose not to choose life."
_________________
Put a gun at my head and pretend you don't care....


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: NoOne pe 2002-12-31 02:45 ]</font>
[/quote]
I choose the same, NoOne.

Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2003, 12:57   #6
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Parca e mai multa filozofeala prin Trainspotting. Asta place la mine :grin:
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2003, 20:57   #7
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Sa citesti si romanul omonim al lui Irvine Welsh. O sa te dezamageasca.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 18:31   #8
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
O SA.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 18:51   #9
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Romanul e cel putin la fel de bun ca filmul, spre deosebire de colectia de povestiri "Acid House", care e mult mai buna decat filmul realizat.

Cum sunt un fan Welsh, astept cu nerabdare o ecranizare dupa "Filth"... daca va avea cineva curajul sa incerce o transpunere al unei povestiri atat de intortocheate.

"Requiem..." e diferit, dar in acelasi timp si mai slab. Aronofsky are in mod sigur talent, indiscutabil, dar e atat de pro-active in predica asupra subiectului incat e deranjant. Muzica (Clint Mansell) si website-ul (acum offline afaik) sunt impecabile though.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 20:08   #10
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
"Trainspotting" al lui Irvine Welsh mi s/a parut mai slab decit filmul pentru ca, poate narrow-minded, l/am etichetat drept un soi de roman picaresc (intr/un sens extrem de loose). Astfel, l/am alaturat unor scrieri ca Baieti de viata al lui Pier Paolo Pasolini sau On the Road al lui Jack Kerouac. Daca in "Trainspotting", filmul, vocea auctoriala mi se pare cea mai buna modalitate de a nara story/ul, in carte folosirea ei (unde vocea auctoriala = persoana 1), dar mai ales tonul, uneori obositor prin explicatii, alteori de o ironie lejera, nu mi/au placut. Cind are loc scena post-Vulcano si personajul principal face sex cu Diane, tehnicile acestuia de a-si intirzia e.p./ul nu ma amuza defel. Sincer, nu as vrea sa mi/o imaginez pe M. Tatcher (that's the way to spell it?) in the nude.

Prefer un ton ca al lui Holden C. din The Catcher in the Rye.
In plus, cartea imi pare deficitara si din alt motiv: mi/a fost destul de greu - am citit/o inainte de a viziona filmul - sa vizualizez scenele de gen injectare, starea post-o.d. - la fel de halucinant cum a facut/o Boyle.
But maybe it's me to be blamed for that.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 02:15   #11
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
Un film mai "tare" decat "Trainspotting"

am vazut si eu "trainspotting", ca toata lumea, si l-am vazut de vreo 13 ori, iar cartea am citit-o de doua ori (sa fiu sigura ca inteleg. plus ca dialectul ala m-a omorat la inceput), si ce-i drept nu m-am uitat la "requiem for a dream" decat o data, dar "trainspotting" este clar mai bun. macar pentru actori si pentru scenariul care te lasa paf :o
totusi, cred ca romanul e mai bun decat filmul, pentru ca, desi rents ramane clar eroul, totul e vazut din mai multe puncte de vedere. si asta e tot farmecul. cat despre "the catcher in the rye"... hai s-o lasam balta. daca scria asa, toata ideea lui welsh se ducea pe apa sambetei
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 10:37   #12
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: Un film mai "tare" decat "Trainspotting&q

Originally Posted by Fraesia:

cat despre "the catcher in the rye"... hai s-o lasam balta. daca scria asa, toata ideea lui welsh se ducea pe apa sambetei

Am zis ca pefer un astfel de ton cind se nareaza un story nu tocmai conform moralei si nomelor sociale, un story deviant in general, nu Trainspotting in particular.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 11:07   #13
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
hmmm...treuie sa recunosc ca nu mi-a trecut prin cap sa fac o analogie intre Trainspotting si Catcher in the rie...dar intr-adevar exista multe asemanari in ceea ce priveste naratorul...
cartea care sta la baza filmului Trainspotting nu am citit-o...imi place ca atunci cand vad un film sa nu-l judec si din perspectiva cartii din care se inspira...totusi ma face curioasa faptul ca voi spuneti ca amandoua sunt la fel de valoroase...asa ca o sa incerc sa o citesc cu prima ocazie!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 11:18   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Eu am insistat ca e mai bun filmul, though. This applies to 'One Flew Over the
Cuckoo's Nest' as well. In situatia contraa, film mai prost de cit cartea, se afla '
Clockwok Orange' dupa Anthony Brugess.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 14:17   #15
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
Ambra Blu: pai cartea are un astfel de ton. daca privesti fiecare personaj in parte si modul cum nareaza (si nu romanul ca pe un tot, ceva de tipul decameronului), este exact modul lui holden caufield de a povesti. si, DA, ai dreptate cu clockwork orange. ce-i drept, eu am citit intai cartea si pe urma am vazut filmul, dar romanul a avut sigur urmari ireparabile. adicatelea...
ricutza: citeste neaparat "trainspotting". o sa vezi ca nu e despre viata drogatilor, ci despre viata punct.
am o intrebare pentru toata lumea. stie cineva unde pot sa gasesc si eu "fight club" - cartea? am inteles ca finalul este cu totul diferit de cel al filmului. a, si inca ceva. stiti pe unde as putea gasi soundtrackul de la "trainspotting"? l-am avut, l-am imprumutat (stiti cum e: dai, n-ai) si nu la-m mai gasit pe nicaieri
saru' mana anticipat
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 14:17   #16
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
Ambra Blu: pai cartea are un astfel de ton. daca privesti fiecare personaj in parte si modul cum nareaza (si nu romanul ca pe un tot, ceva de tipul decameronului), este exact modul lui holden caufield de a povesti. si, DA, ai dreptate cu clockwork orange. ce-i drept, eu am citit intai cartea si pe urma am vazut filmul, dar romanul a avut sigur urmari ireparabile. adicatelea...
ricutza: citeste neaparat "trainspotting". o sa vezi ca nu e despre viata drogatilor, ci despre viata punct.
am o intrebare pentru toata lumea. stie cineva unde pot sa gasesc si eu "fight club" - cartea? am inteles ca finalul este cu totul diferit de cel al filmului. a, si inca ceva. stiti pe unde as putea gasi soundtrackul de la "trainspotting"? l-am avut, l-am imprumutat (stiti cum e: dai, n-ai) si nu la-m mai gasit pe nicaieri
saru' mana anticipat
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 14:21   #17
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
scuzeeeeeeee

imi cer scuze. am avut un typo in raspuns. ar fi trebuit sa scriu "nu L-AM mai gasit". scuze, asa se intampla cand esti grabit *si* prost pe deasupra :oops:
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 15:30   #18
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Pai iti poti edita toate mesajele, vezi butoanele din dreapta....
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2003, 16:37   #19
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
da, stiu, dar mi-am dat seama dupa ce trimisesem al doilea mesaj si ma mai si grabeam... asta e. sa-mi fie invatatura de minte. mersi oricum, lecter
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2003, 01:13   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Fraesia:
Ambra Blu: pai cartea are un astfel de ton. daca privesti fiecare personaj in parte si modul cum nareaza (si nu romanul ca pe un tot, ceva de tipul decameronului), este exact modul lui holden caufield de a povesti. si, DA, ai dreptate cu clockwork orange. ce-i drept, eu am citit intai cartea si pe urma am vazut filmul, dar romanul a avut sigur urmari ireparabile. adicatelea...
ricutza: citeste neaparat "trainspotting". o sa vezi ca nu e despre viata drogatilor, ci despre viata punct.
am o intrebare pentru toata lumea. stie cineva unde pot sa gasesc si eu "fight club" - cartea? am inteles ca finalul este cu totul diferit de cel al filmului. a, si inca ceva. stiti pe unde as putea gasi soundtrackul de la "trainspotting"? l-am avut, l-am imprumutat (stiti cum e: dai, n-ai) si nu la-m mai gasit pe nicaieri
saru' mana anticipat


Soundtrack/ul il am eu.Pt. Fight Club, incearca ori BCU ori British Council.

Un film care are ca starting point tot a novel e si Leaving Las Vegas; n-o sa citesc insa cartea, pt ca filmul ma tulbura prea mult ca sa cheat on it.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells