Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jan 2005, 19:22   #81
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
salo a fost deja mentionat in acest context
insula lui kim ki duk... cateva scene, i know you know which ones i mean
shocking: oldboy - chan wook park (sinistru de genial)
as mai adauga in contextul timpului nosferatu lui murnau
delicatessen al lui j.p.jeunet... partially
...

crucisatorul p nu l-as pune insa pe lista (ingenios si inovativ da, dar nu tabu-breaking or somehing)
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2006, 10:38   #82
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Bag aici, ca mi-e lene sa caut.
Am revazut ieri doua filme foarte dragi mie care si la a n-spea vizionare si-au pastrat aceeasi forta impresionanta.

Natural Born Killers - Director's Cut despre violenta ca media event.
Cu 20 de minute in plus de mayhem (o faza in tribunal, in care apare si Ashley Judd, Jones decapitat, etc) Stone+ Richardson au ramas la fel de secucatori ca prima oara cind i-am cunoscut: stoccato cutting rhythm, weird camera angles, disjointed camera work, excelent. Ma gindesc ca filmul a aparut in 1994 si stilul asta, de faux cine guerilla, de free style bine controlat si hiperstilizat, a tot fost reciclat, dar ramine la fel de hip si unique. Nu stiu de ce, imi aminteste de Falling Angels al lui WKW (care s-ar fi putut numi Falling Angles, cam din aceleasi considerente stilistice ca cele amintite mai sus). Cred ca e cinematic pop culture at its best, neegalat nici de Tarantino in Kill Bill (desi cu acelasi DP), nici de Ritchie in filmele pre-Revolver. Iar celor care il acuza pe Stone de unapologetic violence si lack of sense of humor, un spoiler: intr-un alternative ending, NBK ni-i arata pe Micky si Mallory avind doi copii si al treilea pe cale sa se nasca. Lucru care se intimpla, de altfel, in Way of the Gun.

La haine are in plus un making of.
'Le chaudron des banlieuses' se poate citi filmul, in lumina focurilor intifadelor. Franta si problemele ei sociale mereu actuale, coloratura etnica mozaicata (putin cam in your face) tratat intr-un registru stilistic sobru si fara compromis: high contrast b/w. Si chiar daca filmul are, totusi, un caracter moralizator de veteran trecut prin multe, ajuns intr-o zeninatate absoluta (wordplay on zen+serenity), regizorul si actorii aveau o cu totul alta parere in timpul filmarilor. De ris la scenele cind crew-ul in frunte cu Kassovitz o dau in 'baise la police' si 'nique ta mere'. Cred ca parti pris-ul e mai mult decit evident.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 16:16   #83
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Cred ca totusi e vorba de tabu-uri, nu de filme bune. N-as mentiona sexul explicit ca pe un tabu in zilele noastre Sau hai, fie, depinde in ce context e prezentat.

Tabu
Ken Park - mult incest, multa alienare, nebunie.. i didn't like it. Un film extrem de scarbos, NU e un film bun, dupa mine. Totusi atinge niste faze extrem de dure.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 16:25   #84
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by RinTinTin:
Cred ca totusi e vorba de tabu-uri, nu de filme bune.

Originally Posted by Ambra Blu:
Bag aici, ca mi-e lene sa caut.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 17:30   #85
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
cine ce sa bage??
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 17:49   #86
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Ambra a bagat in threadul asta despre filmele alea pen'ca i-a fost lene sa caute topicul potrivit...scrie mai sus..de 2 ori
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2009, 19:01   #87
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Tabu mi se pare in orice forma de arta sa te folosesti de pedofilie sau orice forma de violenta impotriva copiilor doar ca sa sochezi(filme de cacao gen horror sau inspirate din comicsuri,rahaturi ).
Exista cazuri rare cand are si asta un scop in sine care nu e nociv,exempu:
http://www.imdb.com/title/tt0461872/
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells