Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Oct 2002, 20:06   #41
scorilo
Novice
 
scorilo
 
Join Date: Oct 2002
Location: Tibi Sava
Posts: 1
Send a message via MSN to scorilo Send a message via Yahoo to scorilo
Sunt de acord cu Forest Gump. A fost(si mai este) unul din filmele care m-au facut sa stau fe ganduri aproape la fel de mult ca o carte buna...As putea adauga si Matrix pt ca (mi-)a readus in discutie ideea ca lumea e o iluzie un vis + super efecte speciale cu priza f. buna la public.
__________________
ai grija ce-ti doresti caci s-ar putea sa se indeplineasca
scorilo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2002, 21:53   #42
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
da! exact ideea asta mi-a placut si mie la Matrix.
am vazut acum o sapatamana "We were solidiers...". Filmul in sine nu mi se pare ca exceleaza, insa trateaza niste idei foarte interesante si care pe mine cel putin, chiar m-au pus pe ganduri. Nu cred ca ma gandisem pana atunci ce greu trebuie sa-i fie unui reporter de razboi sa isi faca meseria pe campul de lupta, si mai mult sa incerce sa reliefeze cat mai bine aspectele care l-au impresionat pe el. situatia sotiilor care raman acasa este din nou, extrem de bine surprinsa. chiar mi s-a parut ca e un film care te pune pe ganduri!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2002, 14:59   #43
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
pulp fiction; goodfellas; the good, the bad & the ugly; miller's crossing; nashville; apocalypse now; sling blade; ed wood etc.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2002, 16:43   #44
iadrianik
Senior
 
iadrianik
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 75
mie mi-a placut foarte mult si m-a pus pe ganduri IN THE MOOD FOR LOVE (O IUBIRE IMPOSIBILA trad.in rom.).daca cineva are filmul asta pe cd l-as ruga sa-mi dea un semn.
iadrianik is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2002, 15:58   #45
garcia
Novice
 
garcia
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 1
Send a message via MSN to garcia
"Pi"
garcia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2002, 23:14   #46
gtascu
Novice
 
gtascu
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 2
Send a message via Yahoo to gtascu
Filmul Pay It Forward - sincer merita vazut, e un film care impresioneaza si sigur lasa o urma in fiecare din noi!
__________________
Geo
gtascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2002, 15:20   #47
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Filmul "American Pie". M-a facut sincer sa ma gandesc CUM E POSIBIL DOM'LE CA ASHA O PORCARIE SA AJUNGA PANA LA PARTEA A TREIA?

Oare de ce nu se indura nimeni de "actorii" din filmele de genul asta sa-i impushte?... asha ca sa nu se chinuie saracii degeaba...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2002, 19:57   #48
Just'me
Novice
 
Just'me
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 6
A beutufull mind si Glagiator au fost pentru mine niste filme care le voi tine minte toata viata si cred ca sun printre cele mai bune facute vreodata!
Just'me is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2002, 19:58   #49
Just'me
Novice
 
Just'me
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 6
A beutufull mind si Glagiator au fost pentru mine niste filme care le voi tine minte toata viata si cred ca sun printre cele mai bune facute vreodata!
Just'me is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2002, 19:59   #50
Just'me
Novice
 
Just'me
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 6
A beutufull mind si Glagiator au fost pentru mine niste filme care le voi tine minte toata viata si cred ca sun printre cele mai bune facute vreodata!
Just'me is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2002, 15:38   #51
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Marfa de filme astea cu beutufulu' si glagiatoru'!!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2002, 15:44   #52
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Si ca sa fim si seriosi un film care nu m-a pus pe ganduri, dar mi-a adus multa bucurie-n suflet este Roman Holliday.

Dealtfel cu ocazia asta am descoperit-o si pe Audrey Hepburn, o actrita care mie personal imi place foarte mult.
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2002, 23:02   #53
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
din pacate nu l-am vazut!poate or sa-l mai dea la telvizor sau poate chiar la cinemateca. o sa incerc sa nu-l ratez!

un film care reuseste sa ma pune de fiecare data pe ganduri este "American Beauty" dar baniesc ca deja stiati asta...nici "Arizona Dream" probabil ca nu va este necunoscut!
cu "In the Bedroom" insa, nu cred ca v-am terorizat prea tare!nu pot sa spun ca mi-a placut la fel de mult ca primele doua, insa m-a impresionat foarte mult! filmul efectiv are Drama ca personaj principal(sau ma rog, ar fi putut s-o aiba daca n-ar fi avut sfarsitul ala imbecil). oricum filmul m-a facut sa ma gadesc destul de mult la aceasta posibilitate!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2002, 09:32   #54
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Clockwork Orange - un film deosebit, care nu trebuie ratat. Incredibil cat de actual este inca, la 30 de ani de la turnarea lui.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2002, 12:40   #55
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am reusit sa vad in sfarsit duminica filmul Cube integral(mai vazusem o parte din el intr-o seara pe hbo). filmul este superb motiv pentru care ii voi face si un subiect mare.
este efectiv un film care nu are cum sa nu te puna pe ganduri, nu ai cum sa nu te gandesti la conditia actuala a omului si de ce nu la rolul nostru in aceasta lume...
este o parabola geniala!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2002, 22:09   #56
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39
"Mia aiwniothta kai mia mera" (daca tot am vazut scris titlul original-in engleza- al unor filme). Adica "Eternity and a day" de Angelopoulos. Printre multele filme care m-au pus pe ganduri, acesta este unul pe care l-am vazut de curand.
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2002, 23:21   #57
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
Blair Witch Project 2
...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2004, 09:16   #58
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Imi permit sa readuc in discutie acest subiect vechi... Macar si pentru o readucere la 'vedere' a ceea ce era Forumul Cinemagia acum ceva vreme (eu nu sunt pe aici de mult, dar citind ce s-a scris pe aici mai demult, nu pot sa nu constat cu tristete ca se scria mai bine si mai frumos mai demult. Lumea explica, isi impartasea parerile, nu se insulta, era cool, ce mai.)

Asadar: filme care te pun pe ganduri! Persona m-a pus pe ganduri literalmente... Ma surprindeam gandindu-ma la film... Cam toate filmele lui Bergman de fapt. Si filmul lui Liv Ullman 'Faithless' m-a lasat intr-o stare de anxietate. Altminteri, asa cum zicea Ricutza acum vreo doi ani (!)am ramas impresionata de ce inseamna sa fii ca ziarist intr-o zona de razboi - filmul lui Oliver Stone 'El Salvador' mi s-a parut socant... si m-am gandit ceva la el...

Cateva documentare m-au pus foarte mult pe ganduri... prin cat de frumoase erau... Unul e mai nou si se cheama 'Rivers and Tides' si era despre un artist scotian care isi cladea obiectele din frunze, gheata, bete, pietre... impletituri superbe, edificii masive de piatra (pe kilometri), frunze cusute cu ata si lasate sa pluteasca pe rau... Problema era ca multe din ele bineinteles dispareau aproape instantaneu... Asta era parte din arta lui... MERITA VAZUT!!! Altul era despre si cu Picasso. Partea cea mai faina era ca Picasso era asezat in spatele unui panou si desena, iar spectatorii vedeau numai desenul aparand... si disparand, pentru ca dupa ce Picasso termina (sau noi credeam ca termina) un desen se apuca si il transforma in altceva!! Pana cand in final desenul devenea complet negru, de parca n-ar fi trait pe el pret de cateva minute, un toreador, un taur, o lupta, apoi sange, spectatori ingroziti...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 19:05   #59
Nazgulu'
Novice
 
Nazgulu'
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 12
La filme care m-au pus pe ganduri ar trebui neaparat sa listez Apocalypse Now(probabil filmul de razbel cel mai subtil din cate am vazut), Magnolia, Cidade de Deus, Fight Club, Mystic River...
In mod sigur am uitat cateva dar...
__________________
It´s only after you have lost everything that you´re free to do anything.
Nazgulu' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2005, 15:24   #60
Avraam
Novice
 
Avraam
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 6
M-a impresionat la vremea respectiva :"Postasul suna intotdeauna de 2 ori"(ambii au jucat excelent :J.N si J.L)-mai ales ca citisem si cartea .
Alt film pe care n-am sa-l uit(poate unii or sa rada ,si vor spune ca e o porcarie) : The Thing (primul horror pe care l-am vazut-cred ca aveam mai putin de 14 ani si vre-o 2 zile numai la el m-am gandit)
Apoi seria Alien-ilor, care mi-a placut mult(nu toate partile in egala masura-cel mai mult partea II-a).
Mai sunt si altele ,dar nu din genul filmelor "grele"(gen American Beauty....& co):filmele istorice, cele horror(dar nu toate porcariile la kg.)mai mult cele care se apropie de realitate(cand te gandesti ca e posibil sa se intample )
Avraam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells