Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Apr 2002, 13:52   #21
R2D2
Novice
 
R2D2
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 2
"Aventurierii", un extraordinar film despre prietenie (Lino Ventura, Alain Delon).

"Solaris", "Stalker", evident Tarkovski.

"Comoara din Sierra Madre" (adevarul e ca sunt fan Bogart)

Mai nou "A river runs through it"

Cam atat!

Deocamdata

R2D2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2002, 09:10   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ieri am vazut filmul: Eye of the Beholder cu Ashley Judd si Ewan McGregor....m-a pus foarte tare pe ganduri pentru ca nu am reusit sa-l inteleg... m-am tot gandit care ar putea fi mesajul sau ideea filmului dar nu am ajuns la nici o concluzie...asa ca ii rog pe cei care au vazut filmul sa imi explice si mie ce au intes ei!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2002, 00:31   #23
filmul
Novice
 
filmul
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 8
Uite ceva "light" dar care e interesant si te face sa te gandesti un pic mai ales daca ai vreo legatura cu lumea programarii >>> Antitrust
filmul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2002, 22:19   #24
sandman
Novice
 
sandman
 
Join Date: Feb 2002
Location: presa cotidiana
Posts: 11
... daca un film bun e un film care te pune pe ganduri (mai mult de cinci minute, eventual) atunci cred ca "Insider" merita sa fie numit un film ff bun, chiar de referinta. scenariul este beton (sunt date pe fata multe mizerii din doua "lumi" care au mare greutate in societatea contemporana - industria tutunului si respectiv mass media), iar Pacino sau Crowne (in special) ar fi putut lua lejer un Oscar in acel an. (care a fost anul "American Beauty", daca nu ma insel)
sandman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2002, 10:03   #25
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Pentru Horatiu, despre Citizen Kane:

Filmul nu este considerat de critici de peste tot in lume no. 1 (in '58, a fost in primele 12 intr-un sondaj international printre critici de film) pentru ca are povestea fantastica. Chiar daca are sau nu, Orson Welles a realizat cu camera lucruri nemaivazute, cum ar fi folosirea perspectivevi pentru a influenta spectatorul. Mai sunt si alte realizari tehnice dar nu ma tine sa vorbesc de ele acum...

A fost si primul (printre primele) film care se folosea mai "ca lumea" de muzica.

Ce ne-am fi facut noi azi fara Orson Welles?
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2002, 10:07   #26
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
Am uitat subiectul topicului...

Filme care au impresionat... ce spuneti de "Once Upon A Time In America" de S. Leone?

Dar de "Back To The ***ure"? Eu cand l-am vazut am fost fascinat, iar filmul mi-a aruncat mintea intr-un vartej de ganduri de genul "Ce s-ar intampla..." (ce-i drept eram mai mic, dar nici acum nu s-au schimbat prea multe :smile: )
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2002, 12:45   #27
maga
Novice
 
maga
 
Join Date: Apr 2002
Location: google
Posts: 9
habar n-am daca mai intereseaza pe cineva subiectul asta.mi-am amintit doar de the deer hunter pe care l-am vazut cand aveam vreo 17 ani.am avut fluturi in stomac vreo doua zile si nu m-am mai putut uita la nici un film vreo doua luni.in ultima vreme magnolia si million dollar hotel.nu zice nimeni nimica de wenders mai ales filmele mai vechi?azi am vazut marfa si banii cred ca-i mai bun ca filantropica.k-pax e o pacaleala zic eu(am tot citit critici spunand ca te pune pe ganduri dar nu..)
maga is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 10:52   #28
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Uite ca zic eu ceva de Wim Wenders. Alice in orase, vazut acum vreo 8 ani, m-a lasat interzis. Am chiulit de la ore numai ca sa-l mai vad o data dimineata, si iar am fost tulburat. Un film extraordinar, pe care v-il recomand.
De acord cu comparatia Marfa si banii/Filantropica.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 04:16   #29
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Despre Citizen Kane si alte filme

Sigur ca in ziua de azi, "Citizen Kane" nu prea spune multe unui simple spectator. E greu de inteles Orson Wells in pragul secolului 21. Indiferent, marca lui in istoria cinematografiei ramine.

Inca ceva, va aduceti aminte de filmele care v-au facut sa rideti sau sa plingeti, care v-au facut sa simtiti? Sunt la fel de importante ca si cele care te fac sa gindesti. "Singing in the Rain", "Tootsie", "Kramer vs Kramer", "Prince of Tides", "Cat on a Hot Tin Roof", "A Streetcar Named Desire", "When Harry Met Sally", "Meet the Parents" ...
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 14:49   #30
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Printesa, mi se pare ca filmul "Meet the Parents" nu se potriveste deloc cu celelalte filme din lista ta...asta in cazul in care vorbim despre acelasi film...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 00:36   #31
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Ricutzo,

Ma refeream la filme care m-au facut sa rid. Sunt de acord cu tine ca am fortat nota cind am inclus "Meet the Parents" cu celelalte, dar, de dragul comediei ...

Quote:
On 2002-05-14 15:49, ricutza wrote:
Printesa, mi se pare ca filmul "Meet the Parents" nu se potriveste deloc cu celelalte filme din lista ta...asta in cazul in care vorbim despre acelasi film...
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 02:59   #32
angstel
Novice
 
angstel
 
Join Date: May 2002
Posts: 20
Pus pe ginduri: "Citizen Kane", "Europa" si "American Beauty".

Facut sa simt, distrat major si as revedea la orice ora, ca nu ma pun pe ginduri: (ce imi vine mai rapid in minte, ca sint multe aici) "Cinema Paradiso", "Adio, Babylon", "Powder", "Independence Day" (right!), "The Matrix", "The Mission"...

Pus pe ginduri la vremea lor/prima vizionare, distrat sau dimpotriva, plictisit de moarte acum: "Concurs" si "Pas in doi" (incredibil, ce rau au imbatrinit, cit par de pretentioase si penibile astazi), "Blow up", tot ce am revazut de Fellini in afara de "La Strada", si multe, multe, multe altele. In pana de explicatii, "dau vina" pe internet si modificarea perceptiei dupa opt ani de uz intens al acestuia. Asta, sau un proces (ireversibil?) de americanizare (normalizare?). Cred totusi ca internetul si jocurile interactive. Si fenomenul MTV, eventual. Si, Patapievici, :razz:!
angstel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2002, 20:52   #33
StefM
Novice
 
StefM
 
Join Date: May 2002
Posts: 2
De Culoarul mortii nu zice nimeni nimic? Chiar suntem in stare sa ucidem ce avem mai bun pe lume?
StefM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2002, 19:09   #34
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Intr-adevar "Culoarul mortii" este un film pe care nu-l poti vedea fara sa simti nevoia de a comenta.E pacat ca lumea in care traim indeparteaza si ignora lucrurile pe care nu le intelege de teama ca acestea vor schimba dramatic totul.
Tocmai de aceea mi-a placut foarte mult si "Contact"(Jodie Foster)care promoveaza aceeasi idee.
Alte filme cu mesaj interesant dupa parerea mea sau care pur si simplu m-au socat:
-"Sleepers"
-"Varsta inocentei"
-"Marele albastru"
-"Fight Club" si ar mai fi cateva dar nu mi le mai amintesc acum.
De acord cu "Deer Hunter"-te marcheaza desi unii il considera doar un alt film de razboi
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2002, 17:21   #35
dorindark
Novice
 
dorindark
 
Join Date: Oct 2002
Location: Pe ici pe colo... depinde de anotimp...
Posts: 8
Send a message via MSN to dorindark Send a message via Yahoo to dorindark

Forrest Gump.

Clar, de departe filmul cel mai profund si impresionant este Forrest Gump. Ma minunez ca nu l-am intalnit pana acum la acest subiect. Da sunt filme complexe, cu subiecte interesante despre si din anunite domenii (Fight Club, Matrix, Memento, Pay it forward, Starship Troopers), dar Forest Gump e atat de deosebit pentru ca e atat de simplu la prima vedere. Si totusi, pe mine m-a dus cu gandul la cautarea fericirii in viata. E un film cu adevarat remarcabil.
Run, Forrest, run...

__________________
Dorin
dorindark is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2002, 00:10   #36
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Ricutza spuneai ca nu prea ai inteles Eye Of The Beholder.Eu cred ca morala filmului ar fi :"Nu te implica sufleteste in ceea ce faci"
Asta e valabil doar pentru meseria(asasin) pe care o avea Ewan.S-a apropiat prea mult de victima ,a inceput sa o cunoasca si sa aiba sentimente pentru ea.

Un film care m-a pus pe ganduri a fost Fight Club.A fost de o imprevizibilitate iesita din comun.
Green Mile a fost la fel un film care te pune pa ganduri.
Altul a fost....o sa ma mai gandesc.
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2002, 12:50   #37
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Fight Club, American History X, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Trainspotting - in general dramele sau filmele psihologice.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2002, 00:19   #38
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
multumesc de lamuriri ArsDeViu.
ultimul film care m-a pus pe ganduri a fost Occident...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2002, 19:04   #39
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Ptr. putin R.

Acum cateva zile am vazut "Dragonfly" si vreu sa spun ca a fost interesant.

ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2002, 07:13   #40
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Natural Born Killers, Fight Club, American History X, Almost Famous, eXistenZ, American Beauty. Si multe altele care imi "scapa" acum.

__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells