Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2002, 10:26   #1
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Hai sa vb. despre filme care te fac sa te gindesti la ele o vreme, care marcheaza spiritul, intelectul si de care nu te desprinzi usor.

Spre exemplu, dupa ce am iesit din sala de la Alien II, in urma cu multi ani, ma uitam absolut reflexiv, instinctiv, spre propria burta, si am mers impleticit acasa (aveam 12 ani).
Cea mai profunda emotie nascuta in mine dintr-o pinza de cinema a fost la Inchisoarea Ingerilor, iar din sticla televizorului Isus din Nazareth. (eram ateu pe vremea aia).
Multe zile dupa ce am vazut "Petrecerea" lui Peter Sellers rideam singur ca prostul, gindindu-ma la film....
Si lista poate continua.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2002, 13:13   #2
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Fara discutie, Natural Born Killers. L-am vazut prima oara acum vreo 5 ani - aveam 16 ani - si m-a impresionat profund. Cred ca vreo doua zile nu m-am gindit decit la acest film, la mesaj, la simboluri. Plus ca a dus si la o puternica cearta cu taica-miu care il considera o idiotenie fara sens.... (?)
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2002, 13:36   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
"American Beauty", "Rubliov" si "Brazil".

Fiecare si-a lasat amprenta intr-un fel diferit asupra mea. Sunt singurele filme despre care pot spune cu adevarat acest lucru.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2002, 14:07   #4
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Calauza, Alice in orase, Piesa neterminata pentru pianina mecanica, Morometii
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2002, 13:22   #5
musetzel
Novice
 
musetzel
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 9
Sunt atat de multe ... si cred ca, fiecare film ne face sa simtim cate ceva si sa ne amintim de el intr-un fel sau altul. Daca ar fi sa fac un top3 ar arata asa: "Citizen Kane" - dupa parerea mea este, poate, cel mai bun film care s-a facut pana acum - este desavarsit! - apoi, cine nu a fost impresionat de E.T. ? - este cel mai indragit film atat de catre copii cat si de adulti; si ... aici mi-e greu sa aleg filmul de pe locul 3 dar, m-am hotarat la "The fourth man". Sa mai spun?
__________________
"The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn't exist."
musetzel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2002, 13:32   #6
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu la Citizen Kane, m-am pictisit dupa prima ora, nu am inteles si nu imi mai aduc aminte mare lucru din film, l-am vazut acum vreo 10 ani, la telecinemateca dar nu am stat pina la sfirsit.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2002, 13:33   #7
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu la Citizen Kane, m-am pictisit dupa prima ora, nu am inteles si nu imi mai aduc aminte mare lucru din film, l-am vazut acum vreo 10 ani, la telecinemateca dar nu am stat pina la sfirsit.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2002, 13:35   #8
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu la Citizen Kane, m-am pictisit dupa prima ora, nu am inteles si nu imi mai aduc aminte mare lucru din film, l-am vazut acum vreo 10 ani, la telecinemateca dar nu am stat pina la sfirsit.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2002, 13:38   #9
musetzel
Novice
 
musetzel
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 9
Gusturi si gusturi! Poate nu aveai dispozitia necesara pentru a-l vedea. Eu, uneori, aleg filmele pe care sa le vad dupa starea pe care o am in ziua respectiva. Poate peste alti 10 ani vei rezista sa-l vezi pana la sfarsit.
__________________
"The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn't exist."
musetzel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2002, 14:32   #10
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Marturisesc ca nici eu nu am inteles de ce Citizen Kane e considerat o capodopera, poate e prea subtil pentru mine, sau poate atunci cind l-am vazut (acu vreo zece ani) eram prea proaspat ca sa inteleg ceva. Oricum, m-a plictisit.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2002, 15:32   #11
musetzel
Novice
 
musetzel
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 9
Sunt filme pe care eu le consider plictisitoare in schimb altii le vad ... "geniale" si invers. Ar fi plictisitor ca toti sa avem aceleasi gusturi si apoi, intotdeauna se va gasi un "carcotas", nu?!
__________________
"The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn't exist."
musetzel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2002, 01:08   #12
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Primul soc cinematografic: 1988, statiune balneoclimaterica din Ardeal, o bunica.
Cinematograful statiunii (si al comunei), filmul de sambata: "Sandokan, Tigrul Malaeziei" - sala arhiplina, nebunie mare, jumatate de sat prezenta.
Filmul de duminica, "Francois Villon - poetul vagabond", ora 5 dupa-amiaza, eu, copil, si operatorul. Platesc 9 lei (in loc de 3) ca sa ruleze filmul. In singuratatea salii, in poezia spanzuratului si in mana taiata, am inteles.

Am revazut filmul de curand; l-am asteptat, cumva mitizat de amintiri stranii. O tampenie.
Si totusi atunci, in satul ala, in diferenta aia de prezenta si de subiect, am inteles ceva ce ma mai face sa caut sali obscure, cu filme rare.
_________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Blizz pe 2002-03-15 02:11 ]</font>
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2002, 10:38   #13
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Bravo, Blizz!
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2002, 01:26   #14
roxettefan
Novice
 
roxettefan
 
Join Date: Sep 2001
Location: tvmania
Posts: 2
In ultimul an, un film remarcabil, zic eu, a fost "A.I.-Artificial inteligence". Si mai nou, "A beautiful mind".
roxettefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2002, 13:43   #15
Mr. Crowley
Novice
 
Mr. Crowley
 
Join Date: Mar 2002
Location: prieteni
Posts: 2
Si caii se impusca, nu- i asa?, Varsta inocentei, Seven, Fight Club
Mr. Crowley is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2002, 14:28   #16
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Despre Citizen Kane:

Floydman si horatiu, in primul rand trebuie sa priviti filmul prin prisma momentului cand a fost facut. Ca orice arta, cinema-ul evolueaza: "The Great Train Robbery" e de-a dreptul ridicol in zilele noastre (si ramane totusi unul din filmele care a marcat pentru totdeauna istoria artei cinematografice).

In al doilea rand, inceputul, cu reportajul stil TV despre istoria personajului e genial.

In al treilea rand, plasticitatea imaginii, in special in Xanadu este extraordinara.

In al patrulea rand, chiar si ca simpla poveste, pe mine a reusit sa ma tina "in priza" timp de doua ore... si nu v-a placut ce frumos foloseste Welles laitmotivul lui "Rosebud"? Geniu.

Salutari,
Andrei

P.S. Si cu toate cele mai de sus mentionate, tind sa cred ca a spune ca un film e cel mai bun din istorie (chiar si numai americana) e ridicol. Filmele sunt atat de diferite...
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2002, 00:25   #17
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pentru mine daca un film nu ma pune pe ganduri si nu stau sa meditez asupra lui cel putin 5 minute, filmul este o ratare!
nu conteaza daca filmul mi-a placut sau nu!conteaza sa-mi puna anumite semne de intrebare!
deci nu prea cred ca as putea face o lista cu toate filmele care m-au pus pe ganduri pentru ca ar fi prea multe. pot insa sa va spun filmele la care m-am gandit cel mai mult. Ele sunt:
American Beauty, Arizona Dream, Stalker, Propunere indecenta, Marchizul de Sade, Fight Club si Vanilla Sky.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2002, 13:35   #18
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Se7en, Ghost Dog, Cubul, Dead Man, Concurs
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2002, 04:48   #19
Sarx
Novice
 
Sarx
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 5
Un film care m'a marcat profund si m'a bantuit zile intregi: Mulholland Drive.

Trebuie sa'l vedeti!
Sarx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:21   #20
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Odiseea spatiala 2001... Am ramas interzis la filmul asta. Si inca nu imi revin. Tot ce pot spune e ca fascineaza.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells