Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care este preferatul vostru dintre filmele lui Lars Von Trier? Argumentati!
The Element of Crime 1 3.03%
Epidemic 0 0%
Europa 4 12.12%
Breaking the Waves 7 21.21%
Idioterne 0 0%
Dancer in the Dark 5 15.15%
Dogville 6 18.18%
Manderlay 1 3.03%
Antichrist 9 27.27%
Voters: 33. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2010, 16:15   #121
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by illotempore2002:
Si mie mi s-a parut la inaltimea lui Dogviile.
Dar asa e lumea, plina de mecanisme stereotipe de gandire, nu stiu unde au invatzat toti ca sequel-urile sunt mai slabe decat prima parte. e ceva de nedescris fenomenul asta.

De multe ori continuarile nu se ridica la inaltimea originalului, asta e realitatea, dar nu este o regula, nu intotdeauna e asa, mai sunt si exceptii.
Mie, de exemplu, Nasul 2 mi s-a parut cel mai bun din toata seria, mi-a placut mai mult decat primul film din serie. Poate ca nu e neaparat asa, iar altii m-ar contrazice, dar mie mi se pare ca depasit calitativ Nasul 1.
In sfarsit, revenind la LvT, probabil ca daca as fi vazut inainte Mandarlay as fi reactionat altfel, mi-ar fi placut mai mult. Dar LvT a cam reluat "Dogville", servindu-l in alta forma. N-a adus nimic nou fata de primul, nimic special. Mi-a dat senzatia de autoplagiat.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 20:28   #122
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Vrei sa-ti spun eu ce sa intelegi?
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 15:41   #123
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
Eu il gasesc pe Lars un fel de tentativa. El s-ar vrea geniu dar nu are nici un film genial, sint filme bune si atit. Nu au un mesaj suficient de consistent. Nu spune nimic nou. Cu dogma lui s-a facut de ris, e o ineptie pe care si el a abandonat-o. Dogville e interesant doar pentru intelectuali de duminica. Si ce m-a secat decorul ala... In primul rind nu e original. In al doilea rind actiunea nu e suficient de interesanta. Altul e feeling-ul la teatru. Sa filmezi o piesa de teatru si s-o prezinti drept film trebuie sa ai o scuza extrem de buna.

Zi-mi si mie un alt film inainte de Dogville care foloseste decor teatral,daca se poate.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 17:16   #124
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Peter Greenaway a tot folosit.
Totusi, in Dogville decorul este in primul rand 'inexistent', pentru ca vrea sa sugereze idea de transparenta. Toti locuitorii stiau de fapt ce se intampla intre pereti. Asadar, prin ce decor de film ai putea sa redai ideea asta? Scopul principal nu a fost de a crea o atmosfera de teatru.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 22:09   #125
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Plus o gramade de piese de teatru date la tv, numai ca nu le zicea film. Ideea pare interesanta la prima vedere, doar ca e lungita pe 140-170 min. Si deja e alceva. E aceiasi idee, acelasi decor monoton. Cum as reda eu aceiasi idee? Simplu, nu prin decor ci prin actiune si dialoguri, cum e si firesc. Lars von Nice Try s-a cramponat de snobismele lui ieftine si nu i-a pasat ca o sa plictiseasca de moarte. Thank you for playing.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2010, 21:50   #126
pijei
Novice
 
pijei
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3
Antichrist - un film care il ajuta pe Trier in terapia impotriva depresiei, chiar el a spus , si restu criticilor sau cinefililor spun ca e genial...plin de simboluri... Nu prea cred.

Last edited by pijei : 13 Jun 2010 at 22:57.
pijei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells