Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Apr 2009, 00:43   #81
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
totusi, mai e un film la fel de coios ca Trainspotting si Requiem for a dream,. el se numeste SPUN iar regizorul e un nene nordin pe nume Jonas Akerlung.

de ce zc ca e la fel de coios? pai pt ca e: il are pe Mickey Rourke intr-un super rol, pe superba Britanny Murphy, pe Mena Suvari, pe Jason Schwartzman (l-a jucat pe Louis XVI in Marie Antoinette) in rolurile unor drogati, evident.

scenriul este relativ asemanator cu celelalte, adica practic se intampla multe intr-o ordine care putea fi oricare alta, se intampla multe si nimic.

de ce mi-a placut mie mai mult - pt ca nu are un ton educativ de genul daca faci asta 9te droghezi) rezultatele negatve vor fi urmatoarele...ton educativ care apare in schimb in celelalte doua, adica acolo vedem drama, o simtim, si ne pare rau de ea si ni se face frica de drguri....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 01:29   #82
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
si daca tot se vorbeste de filme cu drogati si se merge pe aratura de la topicu initial, ce ziceti de basketball diaries cu un rol exceptional de la di caprio, didact, moralizator dar sincer
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 01:54   #83
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
vinde-ne filmul, fa-ne sa-l vedem
eu vreau sa-l vad, imi plc filmele cu junkisti.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 08:29   #84
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Basketball diaries ?! Da. Tata iconoclasmului.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 14:26   #85
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
n-am zis ca e iconoclast dar tot se deviase de la subiect spre junk, basketball diaries viata lu jim caroll un fel de poet caruia ii e rusine ca e poet prefera sa hang out with the guys jucand baschet, furand, etc pana da de droguri. trecerea lui prin droguri pana la cainta. e trist bun si cu un di caprio tanar si excelent. si e dupa cartea autobiografica pe care a scris-o jim caroll care apare si el in film intr-o scena mica.
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 00:20   #86
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by illotempore2002:
de ce mi-a placut mie mai mult - pt ca nu are un ton educativ de genul daca faci asta 9te droghezi) rezultatele negatve vor fi urmatoarele...ton educativ care apare in schimb in celelalte doua, adica acolo vedem drama, o simtim, si ne pare rau de ea si ni se face frica de drguri....
Trainspotting nu mi s-a parut deloc ca ar avea un ton educativ, poate fi vazut si asa eventual, dar nu cred ca Danny Boyle si Irvine Welsh isi propusesera asta cand s-au apucat de film. Drama este subtilizata, episoadele tragice (moartea copilului si moartea lui Tommy) sunt cumva integrate in fresca sociala, nu cauta sa aibe un impact asupra constiintei privitorului.
In schimb, Requiem for a Dream urmeaza o constanta tragica, soarta personajelor e intr-adevar infioratoare,. E o campanie anti-drog cat se poate de evidenta.

Spun am vazut acum cativa ani si mi-l aduc aminte vag ca foarte amuzant, apar si Billy Corgan si Rob Halford in ceva cameos parca Akerlund e de fapt regizor de videoclipuri.

edit: tot cu junkies: videoclipul Try Try Try de la Smashing Pumpkins, regizat de Akerlund. La vremea lui a fost interzis pe MTV.

Last edited by miercuri : 25 Apr 2009 at 00:26.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 01:32   #87
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
wow, ce chestie misto, clipul, multumesc, de cand cu Spun sunt fun Akerlund, il gasesc ca fiind foarte relaxat si pozitiv.

Trainspotting are un ton avertizator tocmai prin secventele citate de tine. Pai ce spectator nu ramane traumatizat dupa moartea bebelusului catzarator pe tavane si pereti?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 01:55   #88
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Miercuri, ai un avatar din American Psycho. Credeti ca putem considera filmul acesta ca fiind iconoclast?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 11:11   #89
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by illotempore2002:
Miercuri, ai un avatar din American Psycho. Credeti ca putem considera filmul acesta ca fiind iconoclast?

Nu. Nu tot ce zboara se mananca.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2009, 16:40   #90
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
De carte (American Psycho) am putea spune ca e iconoclasta, filmul a iesit un pic cam tarzior.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells