Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2012, 18:00   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Turneul Forumistilor: rvn ne propune Gegen die Wand (2004)

Film: Gegen die Wand

Propus de: rvn

Perioada de votare: 9 iunie 2012 - 16 iunie 2012

Oricine vede filmul poate vota fie Thumbs up fie Thumbs down, cu conditia sa comenteze alegerea. Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2012, 21:12   #2
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
doresc vizionare placuta acelora care inca nu l-au vazut.
precizare: nu am ales filmul pentru coloana lui sonora,in sensul ca as fi vreo amatoare de salam, vijelie sau minune.consider, in cazul acesta, ca este muzica populara autentica...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 07:31   #3
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Inca o ,,fresca sociala"...

Sa vedem...realitate si iar realitate!Sa vedem,poate n-o mai fi asa sumbra...
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 08:24   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by dido:
Sa vedem...realitate si iar realitate!Sa vedem,poate n-o mai fi asa sumbra...

Da' de unde?! Si asta e cu multe chestii... pereti, sticle, sex, o super frumusete
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 20:47   #5
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Eu sunt unul dintre cei care l-au vazut deja.L-am vazut acum vreo 4 ani si l-am revazut acum vreo 2 ani,cand a iesit Soul Kitchen.Cred ca cel mai mult m-au impresionat actorii,Unel si Kekilli (pe care m-am bucurat sa o revad acum 4-5 luni in Die Fremde).E un film ciudat care ne arata o poveste de dragoste ciudata si de-asta mi-a placut.

THUMBS UPcu siguranta
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 21:18   #6
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
metaforic, eu as traduce asa: cate curti, atatea obiceiuri.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 18:49   #7
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Dupa primul sfert de ora...

Sa scriu pe masura ce vad filmul...vad ca nimeni nu incepe sa zica ceva...Muzica excelenta,mi-a placut ,,taraful" de la inceput desi parca lipseau salvarii...Eroul principal Cahit Tomruk,un betiv ordinar...sa trecem peste asta desi ma oripileaza betivii din motive de copilarie sub tutela unuia...cica nu vrea sa se sinucida dar da cu masina intr-un zid,asa sa vada probabil daca il salveaza cineva...(sincer eu as fi recomandat cumva definitivarea tentativei sale,oricum va ajunge sa chinuie pe altii si sa faca umbra pamantului degeaba...) ajunge la spitalul cu sinucigasi,unde o sinucigasa ratata il cere de sot..M-am oprit la faza cand i se explica ritos ca nu e bine si chiar la indemana sa te sinucizi...de parca atunci cand esti ,,lehamitit" si suparat chiar se lipesc teoriile de tine...Sfat:daca incercati sa va sinucideti sa fiti siguri ca reusiti altfel dupa trezirea din coma,lesin sau operatie veti simti o jena si un penibil crancen...Va urma...
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 19:18   #8
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu sunt deloc un mare fan a filmelor care accentueaza comic trasaturile unor grupuri etnice. In urma cu vreo 5 ani am incercat sa vad Gegen die Wand si nu am rezistat pana la final, iar istoria s-a repetat si azi. Personajele sunt relativ simpatice, dar supeficiale si personal nu am simtit nimic pentru nici unul dintre ele. Nu vad de ce s-ar fi casatorit Cahit cu Sibel, nu vad de ce Sibel e in stare sa-si taie venele si totusi sa fie atat de radianta in restul timpului, nu mi se pare ca tata socru cu barba e hilar. Pe scurt: thumbs down.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 19:47   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mda, stilul lui Akin este aparte. trateaza comic micile drame ale conationalilor sai.
nu stiu cat poate "gusta" din savoarea filmului alt spectator, de alta natie si religie, dar, eu cred si sper ca in lumea asta sa nu mai existe femei si nici barbati, obligati de traditionalismul tembel al parintilor, sa se casatoreasca doar de dragul respectarii acestor traditii...
emanciparea femeii e binevenita si revendicata pe buna dreptate de aceasta, mai ales cand ea traieste intr-o tara ca Germania....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 19:57   #10
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
rvn, nu prea inteleg ce vrei sa spui. Sibel era o femeie matura, cetatean german. Nimeni n-o putea obliga sa se marite.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 19:58   #11
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu putea pleca din casa parintilor decat maritata cu un turc, nu?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 20:00   #12
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sau putea sa-si ia un servicu, la fel ca 90% din femeile independente din tarile democrate. Si sa stea cu chirie.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 20:07   #13
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu cred ca tentativele esuate de a se sinucide erau urmarea usurintei cu care putea sa faca chestia asta. daca ar fi fost asa, Sibel, nu ar fi avut dorinta aceea exprimata alesului sau, la prima intalnire de la barul clinicii....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 20:10   #14
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Si de ce nu ar fi putut? O femeie ffrumoasa, care vorbea cursiv germana si e cetatean german.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 20:12   #15
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Untitled.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 20:17   #16
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Oh, acum inteleg cum e cu traditionalismul tembel. Pe scurt Cahil avea tot dreptul sa nu munceasca, sa danseze si sa faca dragoste toata ziua, iar parintii ar fi trebuit sa-i dea bani pentru aceste activitati emancipate.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 20:19   #17
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
se referea la nas...
Untitled.jpg
acum cred ca e clar de ce-si taia fatuca asta venele cand ii venea bazdicii. era bumbacita bine de tatal si fratele ei...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 20:22   #18
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Aha, cand spune ca vrea sa traiasca si sa danseze se refera la nas?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 21:55   #19
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
T., cred ca n-ai chef de ciondaneala cu mine. stii foarte bine ce am vrut sa arat si sa zic...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 22:48   #20
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Caricaturile alea de tata barbos si frate paranoic cu greu pot fi luate in serios, la fel de altfel ca toate personajele. Iar fata noastra cu exceptia scenei in care isi taie venele si sangele sare artistic peste tot, e cat se poate de plina de viata. Pot sa admit ca e un film distractiv uneori sau ca actorii sunt simpatici, dar hai sa nu cautam in el intelesuri profunde despre emanciparea femeii si ruperea traditiilor.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells