Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Turneul Forumistilor: rvn ne propune Gegen die Wand (2004) (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=98772)

Twinsen 09 Jun 2012 18:00

Turneul Forumistilor: rvn ne propune Gegen die Wand (2004)
 
Film: Gegen die Wand

Propus de: rvn

Perioada de votare: 9 iunie 2012 - 16 iunie 2012

Oricine vede filmul poate vota fie Thumbs up fie Thumbs down, cu conditia sa comenteze alegerea. Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute.

rvn 09 Jun 2012 21:12

doresc vizionare placuta acelora care inca nu l-au vazut.
precizare: nu am ales filmul pentru coloana lui sonora,in sensul ca as fi vreo amatoare de salam, vijelie sau minune.consider, in cazul acesta, ca este muzica populara autentica...

dido 10 Jun 2012 07:31

Inca o ,,fresca sociala"...
 
Sa vedem...realitate si iar realitate!Sa vedem,poate n-o mai fi asa sumbra...

Liviu- 10 Jun 2012 08:24

Originally Posted by dido:

Sa vedem...realitate si iar realitate!Sa vedem,poate n-o mai fi asa sumbra...


Da' de unde?! :P Si asta e cu multe chestii... pereti, sticle, sex, o super frumusete :x

marcusARCUS 10 Jun 2012 20:47

Eu sunt unul dintre cei care l-au vazut deja.L-am vazut acum vreo 4 ani si l-am revazut acum vreo 2 ani,cand a iesit Soul Kitchen.Cred ca cel mai mult m-au impresionat actorii,Unel si Kekilli (pe care m-am bucurat sa o revad acum 4-5 luni in Die Fremde).E un film ciudat care ne arata o poveste de dragoste ciudata si de-asta mi-a placut.

THUMBS UPcu siguranta

rvn 10 Jun 2012 21:18

metaforic, eu as traduce asa: cate curti, atatea obiceiuri.

dido 11 Jun 2012 18:49

Dupa primul sfert de ora...
 
Sa scriu pe masura ce vad filmul...vad ca nimeni nu incepe sa zica ceva...Muzica excelenta,mi-a placut ,,taraful" de la inceput desi parca lipseau salvarii...Eroul principal Cahit Tomruk,un betiv ordinar...sa trecem peste asta desi ma oripileaza betivii din motive de copilarie sub tutela unuia...cica nu vrea sa se sinucida dar da cu masina intr-un zid,asa sa vada probabil daca il salveaza cineva...(sincer eu as fi recomandat cumva definitivarea tentativei sale,oricum va ajunge sa chinuie pe altii si sa faca umbra pamantului degeaba...) ajunge la spitalul cu sinucigasi,unde o sinucigasa ratata il cere de sot..M-am oprit la faza cand i se explica ritos ca nu e bine si chiar la indemana sa te sinucizi...de parca atunci cand esti ,,lehamitit" si suparat chiar se lipesc teoriile de tine...Sfat:daca incercati sa va sinucideti sa fiti siguri ca reusiti altfel dupa trezirea din coma,lesin sau operatie veti simti o jena si un penibil crancen...Va urma...

Twinsen 11 Jun 2012 19:18

Nu sunt deloc un mare fan a filmelor care accentueaza comic trasaturile unor grupuri etnice. In urma cu vreo 5 ani am incercat sa vad Gegen die Wand si nu am rezistat pana la final, iar istoria s-a repetat si azi. Personajele sunt relativ simpatice, dar supeficiale si personal nu am simtit nimic pentru nici unul dintre ele. Nu vad de ce s-ar fi casatorit Cahit cu Sibel, nu vad de ce Sibel e in stare sa-si taie venele si totusi sa fie atat de radianta in restul timpului, nu mi se pare ca tata socru cu barba e hilar. Pe scurt: thumbs down.

rvn 11 Jun 2012 19:47

mda, stilul lui Akin este aparte. trateaza comic micile drame ale conationalilor sai.
nu stiu cat poate "gusta" din savoarea filmului alt spectator, de alta natie si religie, dar, eu cred si sper ca in lumea asta sa nu mai existe femei si nici barbati, obligati de traditionalismul tembel al parintilor, sa se casatoreasca doar de dragul respectarii acestor traditii...
emanciparea femeii e binevenita si revendicata pe buna dreptate de aceasta, mai ales cand ea traieste intr-o tara ca Germania....

Twinsen 11 Jun 2012 19:57

rvn, nu prea inteleg ce vrei sa spui. Sibel era o femeie matura, cetatean german. Nimeni n-o putea obliga sa se marite.

rvn 11 Jun 2012 19:58

nu putea pleca din casa parintilor decat maritata cu un turc, nu?

Twinsen 11 Jun 2012 20:00

Sau putea sa-si ia un servicu, la fel ca 90% din femeile independente din tarile democrate. Si sa stea cu chirie.

rvn 11 Jun 2012 20:07

nu cred ca tentativele esuate de a se sinucide erau urmarea usurintei cu care putea sa faca chestia asta. daca ar fi fost asa, Sibel, nu ar fi avut dorinta aceea exprimata alesului sau, la prima intalnire de la barul clinicii....

Twinsen 11 Jun 2012 20:10

Si de ce nu ar fi putut? O femeie ffrumoasa, care vorbea cursiv germana si e cetatean german.

rvn 11 Jun 2012 20:12

1 Attachment(s)
Attachment 1978

Twinsen 11 Jun 2012 20:17

Oh, acum inteleg cum e cu traditionalismul tembel. Pe scurt Cahil avea tot dreptul sa nu munceasca, sa danseze si sa faca dragoste toata ziua, iar parintii ar fi trebuit sa-i dea bani pentru aceste activitati emancipate.

rvn 11 Jun 2012 20:19

1 Attachment(s)
se referea la nas...
Attachment 1979
acum cred ca e clar de ce-si taia fatuca asta venele cand ii venea bazdicii. era bumbacita bine de tatal si fratele ei...

Twinsen 11 Jun 2012 20:22

Aha, cand spune ca vrea sa traiasca si sa danseze se refera la nas?

rvn 11 Jun 2012 21:55

T., cred ca n-ai chef de ciondaneala cu mine. stii foarte bine ce am vrut sa arat si sa zic...

Twinsen 11 Jun 2012 22:48

Caricaturile alea de tata barbos si frate paranoic cu greu pot fi luate in serios, la fel de altfel ca toate personajele. Iar fata noastra cu exceptia scenei in care isi taie venele si sangele sare artistic peste tot, e cat se poate de plina de viata. Pot sa admit ca e un film distractiv uneori sau ca actorii sunt simpatici, dar hai sa nu cautam in el intelesuri profunde despre emanciparea femeii si ruperea traditiilor.


All times are GMT +2. The time now is 20:34.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.