Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 May 2009, 11:28   #21
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
inceputu' m-a tinut un pic pe scaun(ul de acasa...da, l-am luat de pe net, ofticati-va astia care v-ati dus la cinema ), apoi m-am strofocat sa nu adorm. eu am o problema, adorm la filmele cu supereroi. am i wrong? in fine...
oricum doua chestii m-au enervat la filmul asta: scenariul, pe bune, n-are nici un clenci.... si finalul e in coada de peste in sensul aiurea (adica ala s-a stresat atata si la sfarsit a uitat tot, mai bine-l lovea cu leuca-n cap de la-nceput si gata, uita de tac-su si traia linistit).
am ras la unele faze (nu stiu daca se vroia amuzant, dar eu tot am ras)
pana la urma ce inseamna wolverine?
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 12:09   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by bre:
pana la urma ce inseamna wolverine?
Lupulică.
(Sau, în funcţie de mărime/micime, "lupuţică" ori "lupuţulică".)

...Ştii, ca-n bancul ăla:
- Alo, familia Lupulescu?
- Nu, familia lu' Ionescu!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 12:23   #23
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
in titrare aia au scris jder....wtf???
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 12:45   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
http://en.wikipedia.org/wiki/Wolverine

Totusi, în dictionar, pentru "jder" am gäsit "marten":
http://en.wikipedia.org/wiki/Marten

Se pare cä-s specii foarte strâns înrudite - poate chiar un fel de frati.
(Vezi si Sadoveanu: "The Wolverine Bros".)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 13:01   #25
Anita
Junior
 
Anita
 
Join Date: Oct 2008
Location: Bucuresti
Posts: 52
Cred ca ar fi murit Sadoveanu sa auda asta, Pitbull! Oricum filmul e jenibil. Daca oamenii care au scris scenariul chiar au luat bani pentru asta, sincer ma gandesc sa ma reprofilez si sa profit si eu de prostia Hollywood-ului!
Previzibil si cei trei "i" (insipid, inodor, incolor). Dar evident ca tot am gasit ceva ceva pozitiv la el Si anume: conditia fizica a lui Hugh Jackman si privirea lui a la Clint Eastwood care mesteca un glont!
__________________
"Shadows and dust"

Last edited by Anita : 25 May 2009 at 13:03.
Anita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 18:25   #26
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Am auzit si eu , ca e jalnic ... dar o sa iau atitudinea lui miercuri' dupa ce il vad o sa'mi dau cu parerea , dar din ce am vazut in trailer nimic nu m`a impresionat!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 12:22   #27
gajasebi
Novice
 
gajasebi
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 13
calificativul meu 8/10
__________________
http://www.ebul.ro/
gajasebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2009, 13:33   #28
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am vazut si eu aseara Fratii Jderi... aaa... Wolverine. A fost nostim, dar spre final mi s-a facut somn, dar am incercat sa raman treaza, nu de alta, dar mi-era sa nu raman adormita in sala, ca aveam bilet intr-o alta sala la Star Trek si nu vroiam sa-l ratez.
Pe primul loc la faze amuzante parca as clasa prim-planul cu Hugh Jackman cu explozia din fundal.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2009, 19:50   #29
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
Pe primul loc la faze amuzante parca as clasa prim-planul cu Hugh Jackman cu explozia din fundal.

Can't get any cliche-ic than that . Era si la MTV Awards un spoof cu "Cool guys don't look at explosions" cu o infinitate de secvente explozive din filme.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 07:59   #30
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
exc(r)elent, s(cur)perb

dar stai asa...astia au atins punctul "x"...dar care si unde o fi ala ?!
tre sa fie...tre sa existe...ma jur pe tot adamantiumul din lume

altfel cum sa-mi placa in halul asta ?!

sa reformulez: excelent, superb

scenariu, story complexe? de unde? ati innebunit? reteta popcornului e atat de simpla!

regie, performante actoricesti reusite? ha ? pai malaiu' nu stie altceva decat sa sara-n toate partile pana ajunge popcorn...simple as that

but popcorn comes in flavours

merge burtica? eh...nu tot popcornul e bun...mie mi-au ramas niste coji printre dinti, un gust ciudat (nu ma chinui sa-mi dau seama ce e...pare OK)...restu' s-a intors la origini bine merci...am tras apa...ma simt mai usurat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2009, 13:53   #31
AlexanderSolis
Novice
 
AlexanderSolis
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2
mie sincer mi-a placut filmul (normal fiind un fan X-Men) dar am auzit de la altzi ca cica ar fi schimbat povestea dar mai intai am vazut varianta workprint si dupaia aia originala si nu prea a mai avut farmec ,mi-a placut foarte mult cum a jucat rolul lui Sabertooth si povestea mi sa parut un pic dramatica MIE
AlexanderSolis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2009, 21:51   #32
quills
Senior
 
quills
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 80
Vazut. Neplacut. Uitat.
quills is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2009, 08:55   #33
sorinutza91
Novice
 
sorinutza91
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2
sincer nu pot sa zic ca ma pricep foarte mult la filme dar am fost destul de dezamagita cand am vazut Wolverine.... se pare ca nu se mai fac filme bune in ziua de azi
sorinutza91 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2009, 09:02   #34
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
se pare ca ai vazut putine filme sau ai nimerit numai balarii

keep searching
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 11:50   #35
stefan_c
Senior
 
stefan_c
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 139
Un film bun..si nu mai are rost sa mai zic mai multe pentru ca au zis altii mai sus si pentru mine fanii genului nu vor fi dezamagiti....si k un off...doamne..fatuca aceea...cea cu scrisoare..mi se pare cam frustrata
edit: da..imi schimb parerea..d-soara cu pricina nu este doar frustrata...ci foarte frustrata... atata caz din ce?
" Stai să-ţi fac un calcul: 15 lei (taxiul; am fost suficient de proastă să mă sperii c-o să pierd începutul) plus 16,5 lei biletul, plus 9 lei popcornul, plus 8 cola, plus 34 cocteilurile de după (serios, n-am găsit altă soluţie care să mă împiedice să nu mă arunc de la etajul doi direct în fântâna din mall), plus 15 lei taxiul înapoi (încă prea deprimată pentru transportul în comun) fac cam 100 lei (ştiu că şi ţie îţi plac cifrele rotunde). 32 de dolari. "
pentru 100 de lei cheltuiti din punctul meu de vedere total aiurea...adik ce a facut ea cu 100 de lei..faceau altii cu doar maxim 30 taxi-uri...coteiluri si alte alea...
ok...sa facem abstractie de la subiectul bani..pe care ea pune un foarte mare accent...eu pana akm n-am vazut o asemenea "scrisoare" din partea cuiva care a dat bani sa vada un film ..nici pagubitzii caritas,fmi si altii care si-au luat tepe nu au facut atata caz ...doamne...multa lume frustrata pe lumea asta

Last edited by stefan_c : 22 Jun 2009 at 11:57.
stefan_c is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 12:01   #36
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
tu chiar nu ai deloc simtul umorului?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 13:05   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by stefan_c:
fatuca aceea...cea cu scrisoare..mi se pare cam frustrata
edit: da..imi schimb parerea..d-soara cu pricina nu este doar frustrata...ci foarte frustrata... atata caz din ce?
" Stai să-ţi fac un calcul: 15 lei (taxiul; am fost suficient de proastă să mă sperii c-o să pierd începutul) plus 16,5 lei biletul, plus 9 lei popcornul, plus 8 cola, plus 34 cocteilurile de după (serios, n-am găsit altă soluţie care să mă împiedice să nu mă arunc de la etajul doi direct în fântâna din mall), plus 15 lei taxiul înapoi (încă prea deprimată pentru transportul în comun) fac cam 100 lei (ştiu că şi ţie îţi plac cifrele rotunde). 32 de dolari. "
pentru 100 de lei cheltuiti din punctul meu de vedere total aiurea...adik ce a facut ea cu 100 de lei..faceau altii cu doar maxim 30 taxi-uri...coteiluri si alte alea...
ok...sa facem abstractie de la subiectul bani..pe care ea pune un foarte mare accent...eu pana akm n-am vazut o asemenea "scrisoare" din partea cuiva care a dat bani sa vada un film ..nici pagubitzii caritas,fmi si altii care si-au luat tepe nu au facut atata caz ...doamne...multa lume frustrata pe lumea asta
"Fätuca aceea" este Anca Grädinariu, o profesionistä respectabilä a criticii de film.
"Frustrarea" era legitimä: oricine se simte frustrat când vede un film slab.
"Scrisoarea" era titlul (ironic) al cronicii ei.
"Banii" erau o figurä de stil.

Acum aproape trei ani, am început cronica filmului "Cum mi-am petrecut sfârsitul lumii" povestind cu lux de amänunte drumul de-acasä pânä la mall:
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...08#post1367308
Evident, asta în sine nu interesa pe nimeni - am folosit-o tot ca figurä de stil (introducere a unei analize ironice, prin care demonstram cä si acel film povestea fel de fel de lucruri care nu interesau pe nimeni).
...Dar, cum bine zice Miercuri, ca sä întelegi o ironie trebuie sä ai si simtul umorului.

Last edited by Pitbull : 22 Jun 2009 at 13:08.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 16:27   #38
rushy
Junior
 
rushy
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
mie mi`a placut filmu`
poate pentru ca am vazut toate desenele cand eram mica
__________________
A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world.
rushy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2009, 16:42   #39
stefan_c
Senior
 
stefan_c
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 139
Originally Posted by miercuri:
tu chiar nu ai deloc simtul umorului?


no comment n-are rost... prea mult caz din nimic ...in fine
stefan_c is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2009, 15:56   #40
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mă uitam acum câţiva ani la nişte desene animate în care erau nişte adolescenţi cu puteri ciudate ce stăteau într-un internat, iar personajele sunt aceleaşi. De asta m-am uitat şi la acest film, adică mai bine zis din curiozitate. Nu m-a atras într-un mod special, în plus sfârşitul m-a enervat.

Mai degrabă este pentru cei cărora le plac efectele speciale cu explozii, urmăriri de maşini, elicoptere, lupte nesfârşite, crime nejustificate. Aici nu prea mă încadrez.

Personal mi-a plăcut cum a jucat Hugh Jackman [Wolverine]. Toată acea mânie care venea din ochii lui este într-adevăr ceva deosebit, totodată citindu-se şi suferinţa. În altă ordine de idei mi-a atras atenţia actorul Taylor Kitsch, sau cel puţin cum arată [în acest film].
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells