Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Feb 2003, 20:36   #1
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Comparatie: The Fellowship of the Ring vs. The Two Towers

A naibii piraterie. Copii de clasa a cincea au ajuns sa vada un film la o juma' de luna dupa premiera americana. Imediat ajungem ca in "Minority Report": vedem filmele inainte ca ele sa fie facute.

In primul rand, as vrea sa spun ca nu sunt un fan al lui Tolkien sau al seriei. Nu am citit trilogia, iar primul film mi s-a parut un... fiasco. Deci, nu am mari aprecieri nici pentru "The Two Towers".
Cu toate astea, mi se pare un film mai bund ecat primul. Ceva mai multe momente de respiro si mai multa atentie pe personaje (desi Frodo nu isi gaseste locul in film), Gollum devenind chiar fascinant (asa, semanand un pic cu John Nash). Dar, Peter Jackson exagereaza din nou in actiune (Uruk Hai aia foloseau niste sisteme mecanice extraordinar de avansate, avand in vedere cat erau de urati si prosti), devenid de multe ori ridicol (dar foarte coerent, trebuie sa recunosc). Concluzia: MAI BUN, DAR TOT MAI E DE LUCRU... MULT!!!

Astept sa alte pareri, injuraturi, scrisorele "de amor" de la fani infocati ai seriei sau de la cei de pe cealalta baricada.
[img][/img]
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2003, 22:33   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
I really fail to see the point in a vedea pe un ecran amarat de calculator sau un bootleg de calitate mizerabila un film de genul "Two Towers". Isi pierde o buna parte din savoare...

Anyway, ce e ciudat e ca marea majoritate a celor care sunt "fani" Tolkien aprecieaza ca TT este sensibil inferior lui FotR. Si nu pot decat sa fiu de acord:

Dezamagitor. Nu, nu la modul extrem, nu este o ratare, PJAX nu merita (inca) linsat. Insa dupa promisiunea FotR, ne livreaza un film plin de actiune, extrem de dinamic, cu efecte speciale care le fac onoare celor de la Weta fara discutie, dar care esueaza in locul esential: progresia spre atmosfera atat de neagra si sumbra pe care o evoca cartea in segmentul acesta, care pe mine ma facea sa intorc cu greutate paginile atunci cand am citit pentru prima data "Lord of the Rings", atmosfera care in mod sigur se amplifica in RotK - lucru care ma indoiesc ca se va intampla in film.

Punctele slabe se numesc distrugerea ideii de Last Alliance, din nou Haldir (personaj complet miscasted si prost directionat), schimbarea firului epic la momentul Faramir, care distruge antiteza creata in carte intre Boromir si fratele sau, precum si Gimli, al carui rol a fost previzibil transformat total in comic relief character, lucru care exista desigur si in carte, dar mult mai nuantat. Din pacate, nu lipsesc nici momentele de cabotinism extrem, de genul shield-surfing-ului sau modului de a incaleca ale lui Legolas (tuse grosolane total inutile), sau insistenta pe panoramarile in jurul personajelor pe creste de munti & co, care devin de-a dreptul obositoare (probabil in dorinta de a deveni un fel de lait-motiv, dar nu reusesc decat sa para o reclama pentru turism in Noua Zeelanda).

Discutabil de asemenea designul exterior al citadelei din Rohan, care desi in poze arata OK, in film arata de-a dreptul minimalist si frust. Ma rog, se pot gasi argumente pro unei astfel de idei (in fond, sunt un neam aproape migrator).

Este de asemenea ignorata (dar poate ca nu e momentul) eclipsarea lui Frodo de catre Sam (dupa parerea multora, cel care poate sa concureze usor pentru titlu de personajul principal al romanului). Insa relatia dintre cei doi are timp sa evolueze in RotK in directia potrivita.

Desigur, batalia de la Helm's Deep e magistrala ca amploare a realizarii (mai putin momentele de bravada si ideea cu bomba primitiva), reusind sa eclipseze Moria (asa cum e si normal, trebuie sa existe un crescendo intre filme). Entii sunt de asemenea bine realizati, desi iarasi PJAX isi ia prea multe libertati cu firul povestii in momentul deciziei lor de a ataca Isenguard. Este de asemenea reusit momentul dialogului lui Arwen cu Elendil, care isi salveaza patetismul cert cu o vizualizare destul de eleganta a momentelor care probabil nu vor aparea in partea a 3-a, adica evenimentele de dupa terminarea razboiului.

Singurul personaj cu adevarat extraordinar este, dupa cum era de asteptat, Gollum. Promisiunile lui Randy Cook si ale echipei au fost implinite cu varf si indesat. Este cu generatii peste Jar-Jar, Aki, Dobby si compania, atat ca realizare tehnica, cat si ca posibilitate actoriceasca (desigur, il simti pe Andy Serkis dedesuptul "pielii" virtuale). Monologul/dialogul din TT promite sa devina o secventa clasica in repertoarul personajelor CGI ( si nu numai). Desigur, poate ar fi prea mult sa speram la o nominalizare la Oscar ca actor secundar, dar ideea nu e deloc atat de ridicola precum pare. Singura remarca este ca din pacate nu exista contextul din carte pentru a intelege cu adevarat drama lui Gollum, de aceea nu am fost surprins ca multi dintre necunoscatori l-au perceput ca un personaj semi-comic cand au vazut filmul, cand el de fapt inclina mai degraba spre tragic.

Una peste alta, desi overall dezamagit, nu pot sa spun ca e un film prost, dimpotriva, dar putea sa fie semnificativ mai bun. Ramanem deschisi pentru partea a 3-a, in care PJAX poate sa-si spele toate pacatele.

With that being said, trebuie doar sa remarc un lucru: faptul ca Uruk-Haii folosesc "tehnologie" avansata nu inseamna decat ca il au pe Saruman in spate. Nu e produsul propriei evolutii (pentru ca respectiva evolutie de fapt nici nu exista).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 08:13   #3
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
fratilor este o nebunie, toata lumea vede filmul piratat, asta risca sa duca la un esec rasunator de box office. toata lumea in birou pe strada comenteaza despre loto 49 si filmul asta. eu stau cuminte si astept sa il vad la cinema ca orice cinefil adevarat! e o ne-bu-ni-e!
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 08:36   #4
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
De-abia astept sa vad filmul pe ecrane; nimic nu este mai urat pentru mine decat sa ma chiorasc la un ecran de 17", si sa stau pe scaun in pozitie incomoda. La cinematograf este cel mai bine si se aude mult mai bine. Si inca ceva. Pirateria nu trebuie incurajata deloc. Parerea mea.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 09:18   #5
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Filmul mi s-a parut o revelatie...
Din punctul meu de vedere a relansat seria LOTR. Primul episod mi s-a parut nejustificat de lung si plictisitor (in 3 ore aproape ca adormeai). La "the two towers" am fost efectiv tintuit in fotoliu de la inceput pana la final.
Mi se pare ca merita toti banii, si trecerea lui Frodo pe un plan secund mi se pare total binevenita. Celelalte personaje dupa parerea mea sunt cu mult mai interesante si atragatoare.
Primul film a avut un rol introductiv, in care a prezentat personajele, intriga si toate cele si acu in episodul 2 a inceput adevarata actiune.
Ca sa fac o comparatie, as spune ca din punct de vedere al spectaculozitatii seria LOTR se compara cu noua serie Star Wars.
Pe cat de slab a fost primul Phantom Menace pe atat de misto si reusit a fost Razboiul clonelor. Asa e si cu LOTR...
Nu am citit cartile si nici nu intentionez sa o fac, prefer sa astept ultimul episod si sa sper ca e cel putin la fel de bun ca al doilea.

Ca incheiere, nu pot sa nu remarc genialul personaj Golum, poate cel mai complex personaj din tot filmul... Si cand te gandesti ca e facut 100% pe computer, nu poti sa nu ramai uimit si extaziat...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 20:41   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Vreau sa spun ca, in ceea ce priveste "The Two Towers", sunt de acord cu Amyd (a carui "epistola" chiar am citit-o). Se pare ca nu ne intelegem in legatura cu "The Fellowship of the Ring", dar tocmai despre asta am deschis subiectul, ca sa facem tot felul de comparatii.

As vrea sa intaresc unele afismatii. Intr-adevar, Gimli este doar comic relief, iar discutia dintre el si Legolas pe meterezele fortaretii (a carei design este, pe buna dreptate, discutabil) este de-a dreptul ridicola: ei tin scorul Uruk Hai-lor omorati. As vrea sa vad unde se mai intamla asa ceva, in afara de filmele cu Vad Damme si alti dintr-ashtia. Batalia, care e punctul de maxima intensitate nu m-a impresioant foarte mult, iar, la sfarsit, mi s-a parut cam ciudat cum turnul lui Saruman era singur-singurel in mijlocul unei vai care putea fi usor inundata de dsitrugerea unui baraj. Dar aici prefer sa nu prea critic.

Remarc de asemenea momentele reusite (dialogul lui Arwen cu Elendil, monologul-dialog al lui Gollum cu... Gollum - personaj extraordinar, intr-adevar, dar nu cred ca se va merge pana la OSCAR) si mi-as permite sa mai nominalizez unul: discutia dintre Sam si Frodo, la final.

Pentru i_matei, nu stiu de ce ti se pare binevenita trecerea lui Frodo pe lanul doi. Din cate stiu eu, asa e si in roman, dar eu cred ca PJAX (hai sa-i scriem numele si asa) putea sa continue dezvoltarea personajului, chiar daca acesta cadea in umbra lui Sam. Am reamarcat ca personajele sunt foarte interesante si, in general, bine jucate, desi filmele nu ma prea incanta. De la Aragorn la Elendil, toate personajele te fascineaza. Pacat ca nu toate reusesc sa-ti transmita ceva.

Cat despre tehnologia Uruk Hai-lor, chiar daca ar veni de la Saruman mi se pare cam avansata, dar, asta e! Poate am exagerat putin.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 21:00   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Completare...
Cu pirateria e o mare problema in tara asta. Si, intr-adevar, de ce sa ma zgaiesc intr-un ecran de calculator la o versiune de calitate indoielnica? Totusi, pirateria asta devine singurul mod al romanilor de a vedea unele filme care nu trec granita dinspre VEST si, eventual, sa vada unele filme inainte sa apara ele. Cu LOTR 2 hai ca mai puteam astepta, inca o luna-doua, dar sa nu-mi spuneti mie ca, daca in '93 v-ar fi picat in mana un CD pirat (nu sunt sigur ca exista asa ceva pe atunci, dar...) cu "Pulp Fiction" ati fi asteptat o premiera nesigura in Romania (care a venit, intr-un tarziu, peste vreo cinci ani). Asta-i viata! Putem deschide un subiect separat la categoria "Carcotelii pe ecrane"!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 21:00   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Completare...
Cu pirateria e o mare problema in tara asta. Si, intr-adevar, de ce sa ma zgaiesc intr-un ecran de calculator la o versiune de calitate indoielnica? Totusi, pirateria asta devine singurul mod al romanilor de a vedea unele filme care nu trec granita dinspre VEST si, eventual, sa vada unele filme inainte sa apara ele. Cu LOTR 2 hai ca mai puteam astepta, inca o luna-doua, dar sa nu-mi spuneti mie ca, daca in '93 v-ar fi picat in mana un CD pirat (nu sunt sigur ca exista asa ceva pe atunci, dar...) cu "Pulp Fiction" ati fi asteptat o premiera nesigura in Romania (care a venit, intr-un tarziu, peste vreo cinci ani). Asta-i viata! Putem deschide un subiect separat la categoria "Carcotelii pe ecrane"!

Fara suparare, sper...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 21:09   #9
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
din cate tin eu minte (posibil sa gresesc) legolas si gimli tin scorul orcilor omorati si in carte
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 21:27   #10
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Indeedy do:

'Twenty-one' said Gimli.
'Good!' said Legolas. 'But my count is now two dozen. It has been knife-work up here.'


Nu asta e problema cu Gimli, nici pe departe. Respectiva "intrecere" prieteneasca nu da tocmai rau... insa scene de genul vertically-challenged Gimli trying to sneak a peek over the crenel suck.

Alas, ne ramane doar consolarea unui Gollum care aduce lacrimi in ochii anumitor spectatori si - deloc de lepadat - dusmania eterna a fanilor "Star Wars", pentru ca "Lord of the Rings" e totusi mai bun. :lol:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 06:41   #11
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
In sensul ca nici vorba.Parerea mea de intrus e ca amandoua filmele sunt excelente.Bineinteles,PJ a omis vreo 5 capitole in TTT si a pus de la el cam multisor...oricum-filmele sunt superbe.Parea cu Gimli e un pic suspecta,recunosc,dar restul....Gollum e incredibil,lupta la fel(si oricum-ca fapt divers,ce-ati fi vrut:ca orcii si uruk-haii sa sara zidul cu prajini?),entii,Poarta Neagra si tot restul.In legatura cu pirateria-o sa existe si o sa fie etrem de folosita atata timp cat filmele bune vin cu intarzieri de luni pana la ani,iar mizerii cum ar fi Scooby-Doo sunt lansate la aceeasi data la care apar si in Sua.

Si n-am terminat inca....
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2003, 10:21   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Chestia cu Gimli si Legolas tinanad scorul...
Am dat doar un exemplu, din cate si mai cate, in care Gimli nu se ia in serios (cum ar fi momentul in care Aragorn il arunca peste o prapastie parca, in mijlocul unei armate nebune de Uruk-Hai). Daca asa este si in carte, poate ca acolo este doar un moment nereusit.

Sincer sa fiu, nu am nici un chef sa intru intr-o comparatie intre "Star Wars" si "The Lord of the Rings". Deocamdata, pentru mine, "The Empire Strikes Back" este mai bun decat "The Two Towers", dar sper ca "Return of the King" va fi mult mai bun. Si, asa, este stiut faptul ca George Lucas s-a inspirat din trilogia lui Tolkien cand a conceput "Star Wars", iar o paralela a titlurilor "Return of the King"/"Return of the Jedi" ar putea da de gandit. Sau nu...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2003, 12:11   #13
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
A venit si a trecut si asta...
Dupa umila mea parere TTT este mai interesant decat FoTR. Sa nu ma intelegeti gresit:din punctul meu de vedere ambele filme sunt lipsite de farmec. Primul este prea lung si plictisitor...al doilea in schimb devine ineresant din primsa actiunii. Este un film de actiune, dupa parerea mea.
Nu pot sa comentez personajele...Gimli este umorizat, dar pentru mine, ca persoana care nu a citit cartiile, este simpatic. Intr-un fel asta e avantajul meu...
Totusi, nu mi-a fost chiar clar ce s-a intamplat cu Gandalf...cum s-a facut "The White"...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2003, 11:02   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hmmmm...

Am revazut "The Fellowship of the Rings" (pe marile ecrane) saptamana asta. Parca e totusi, mai bun decat primul! :oops: :oops: :oops:

Intre timp, m-am apucat si sa citesc cartile (m-au atacat mai multi - in lumea la care va puteti uita pe fereastra - pentru ca critic filmul fara sa fi citit cartile) si as vrea sa fac cateva remarci:

- parca filmele sunt mai slaba asa (logic), dar nu ma deranjeaza ca s-a sarit peste o groaza de pagini;
- referitor la faza cu Gimli comic relief... Cum de i-a venit lui PJAX ideea geniala sa-i faca si pe Meryy si Pippin niste natafleti care aproape ca habar n-au in ce se baga (cel putin in prima parte)? Adica, din cate am citit eu pana cum, se pare ca sunt destul de destepti si experimentati (chiar mai mult decat Frodo) ca sa plece intr-o astfel de calatorie. In varianta cinematografica, ei sunt doi tipi tot timpul infometati, sinceri, dar prostuti, ca au dintr-odata mici sclipiri de geniu ratate de regizori (vezi in "Two Towers", cand Merry ii da lui Pippin (sau invers) motive pentru a nu se intoarce in Comitat si pentru a continua sa lupte.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 05:03   #15
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Foarte interesanta discutie, o urmaresc cu mult interes, cind oi avea ceva de zis imi voi da si eu cu parerea, deocamdata intervin doar ca sa precizez ca probabil Elendil cel mult-pomenit in mesajele anterioare e Elrond... Elrond the Half-Elven, tatal lui Arwen, si nu Elendil regele, care era om, si nu elf, nici macar pe jumatate... right?
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 18:24   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Da, e ELROND intr-adevar. Elendil era ceva om cu o sabie fantastica. Acum, apuncandu-ma de citit cartile, mi-am dat seama de eroare, dar, cum a gresi e omenesc, :cry: , nu am sa-mi corectez mesajele. Point taken
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2003, 19:46   #17
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Doh, greseala mea, am scris in graba si apoi ceilalti mi-au replicat perpetuand scaparea. And I call myself a fan, how embarassing. :oops:

Elendil este desigur un númeronean, celebrul camarad de arme al lui Gil-Galad in asaltul asupra Barad-Dur-ului (indreptatindu-si astfel numele de Elf-friend), rege al Gondorului si tatal lui Isildur si al lui Anárion.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 17:33   #18
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
pana unde poate merge pirateria?

Acest film a ajuns sa aiba 118 replies (pana acum) la sectiunea "voi despre fime", in conditiile in care mai sunt cateva zile pana la lansare. Marturisesc ca prima parte mi-a placut, fara a-l considera totusi un film genial. Cred ca cu toata isteria asta nu o sa vreau sa mai vad deloc a doua parte. E ca atunci cand asculti o piesa muzicala care ti-a placut foarte mult la inceput si care difuzata pe toate posturile de radio ajunge sa te agaseze.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2003, 18:25   #19
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
cine citeste randul asta, anyway?

theo, e cam drastic ce ai zis...

Cu toate isteriile si ba-da-bim, ba-da-bam, ba-da-bum - urile, nu ar trecui sa ratezi "the Two Towers", fie si doar pentru a-ti face o idee despre diferentele despre aceste 2 filme si sa mai scrii un mesaj pe acest topic. Nu spun ca este un film bun, cade inspre nesatisfacator, dar, fiind o parte dintr-o trilogie, nu ar trebui ratat. Si noi cei de aici ar trebui sa vedem cat mai multe filme, ca sa stim despre ce vorbim si sa avem termeni de comparatie.

Am citit si eu majoritatea din acele peste 100 de mesaje. Multe sunt tampenii si doar unul-doi apreciaza filmul la adevarata valoare (valoare, cica!).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 15:17   #20
MihaiD
Novice
 
MihaiD
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 20
Send a message via ICQ to MihaiD Send a message via Yahoo to MihaiD
La mine ordinea cronologica a fost LotR (filmul) - toate cartile - Lotr (filmul again) - iar TT este cu va urma (maine).

Nu prea mai pot spune multe chestii in plus fata de ce s-a zis deja pe aici despre LotR decat ca dupa ce am vazut filmul (si mi se pare super tare) cartea mi-a placut chiar mai mult (cam aici e momentul cand m-am declarat fan Tolkien) iar LotR dupa carte si mai mult.

Mi se pare un film foarte bun. Nu zic nu, mici scapari exista, dupa cum ati aratat si voi mai pe aici dar incercarea de transpune pe film cartea lui Tolkien mi se pare mai mult decat reusita (avand in vedere complexitatea) iar majoritatea prietenilor mei care au vazut doar filmul au perceput intriga (ma rog cu mici exceptii - atat de mici ca nici nu trebuie notate) ca si cand ar fi citit si cartea. Cea ce oricum mi se pare o chestie tare - ne putem gandi la n exemple de filme dupa carti mult mai putin complexe decat asta care "reusesc" sa transmita cu totul si cu totul altceva decat ideea perceputa in carte.

Orisicat - discutia e extrem de interesanta si o sa revin dupa ce vad (IN SFARSIT ...) TT maine. Sunt tare mandru de mine ca am reusit sa refuz cu incapatanare tote versiunile pirat ce s-au vehiculat in jurul meu pt a-l putea vedea in premiera (personala) la cinematograf.

Ciao
__________________
To know that you do not know is the best.
To pretend to know when you do not know is a disease.
MihaiD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells