Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Apr 2003, 22:17   #1
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Un nou film despre Titanic

Zilele trecute in U.K. a fost lansat un nou film care trateaza subiectul celebrului transatlantic Titanic. Pelicula se numeste Ghosts of the Abyss si realizarea sa, ca si cea a filmului din `97, a fost asigurata de "regele lumii" - James Cameron. Stirea asta am prins-o pe EuroNews si din cate am inteles noul film este un documentar. Eu unul insa n-as baga mana in foc ca ar fi doar atat. Daca era documentar, cum a fost cel despre vasul de razboi Bismark, l-ar fi dat pe Discovery; si in plus in film o sa-l vedem si pe Bill Paxton, frecventul colaborator al lui Cameron.
Dupa ce-am vazut Titanic mi-a fost greu sa cred ca s-ar putea face o continuare la un asemenea film, dat fiind faptul ca personajul lui Gloria Stuart (si al lui Winslet), care a avut in film si rolul de narator, moare in final. Sau cumva acele imagini de la sfarsit o surprind pe bunica Rose dormind alt somn decat cel de veci? In orica caz la Hollywood totul este posibil si prin urmare n-ar trebui sa fim surprinsi daca vom constata ca Ghosts of the Abyss este Titanic 2.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2003, 22:35   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nah, Ghosts of the Abyss este chiar un documentar, iar motivul pentru care nu il vei vedea pe Discovery prea curand este ca e un film IMAX 3D, evident proiectat numai in cinematografe speciale.

Dar contine secvente din Titanic, destul de impresionant suprapuse peste imaginile subacvatice.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2003, 21:50   #3
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Am aflat si eu intre timp ca G.O.T.A. a fost turnat pe pelicula de 70 mm, cu 15 perforatii per cadru (standardul IMAX). Pacat ca in Romania nu exista o sala de proiectie in care sa poata rula filme IMAX 3D. Din ce-am citit se pare ca filmul este disponibil si in varianta de 35 mm pentru cinematografele 3D obisnuite.
Totodata, brovo lui J. Cameron ca a reusit sa realizeze un asemenea film folosind echipamente de filmat neconventionale cel putin greu de manevrat, mai ales in conditiile la care se afla evapa Titanicului.
Acum, dupa ce m-am documentat oleaca, pot afirma cu certitudine ca G.O.T.A. este un film documentar, desi Paxton lasa impresia ca joaca intr-un sequel al filmului din `97.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2003, 22:28   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Ma rog, ca sa fim corecti, "Ghosts of the Abyss" nu a fost filmat in format IMAX, ci un tip de HDCAM modificat (practic 2 camere video High-Definition Sony CineAlta, format folosit si de George Lucas in "Attack of the Clones").

Dar a fost lansat in format IMAX 3D si in cele cateva cinematografe 35 mm 3D in care Disney a binevoit sa instaleze echipamentele speciale (marea majoritate a salilor "3D" 35mm nu sunt compatibile, din pacate). Anyway, nu ne incalzeste acest lucru prea tare, pentru ca nici de astea nu avem in Romania, cu atat mai putin o audienta suficienta ca sa merite efortul pentru Disney sa instaleze macar temporar echipamentele respective...

Oricum, o realizare tehnica interesanta, desi cred ca filmarile subacvatice din "Titanic" care au fost facute chiar cu o camera de film Panavision au fost o provocare poate la fel de grea... iar in 1992 a fost precedat chiar de o echipa care a filmat epava in IMAX clasic...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells