Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Dec 2002, 11:27   #1
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Pentru cei ce l-au vazut, haideti sa-l comentam aici; pentru ceilalti, asteptati pina in martie. Nu sint cinic, incerc doar sa fiu obiectiv.
Si pentru ca eu am deschis subiectul, o sa-mi permit sa-mi spun primul parerea despre film incepind cu circotelile: prea american, prea simplu se spargeau codurile (la un momend dat EL a scris un programel mic in C si EVIDENT a intrat in computerul EI), ea vorbea in IRANIANA (de ce dracu' nu vorbea ebraica, americanii astia chiar vor sa indobitoceasca pe toata lumea??)...
Ce mi-a placut : EA, telefonul EI, camionul LUI
Revin dupa ce "aud" alte comentarii..
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2002, 15:15   #2
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Ca e prea american... asta e, e facut de americani, ce vreti? Asa putem spune ca si Filantropica e "prea" roman.
Ce mi-a placut: ritmul destul de alert si imprevizibilitatea povestii. Faza de la sfarsit cand Al Pacino inghite galusca si marturiseste totul mi s-a parut geniala. Ce nu mi-a placut este ca intr-adevar, povestea e prea incredibila, (pana la urma astia de la CIA sunt chiar fraieri)si Al Pacino pare cam blazat. Oricum, e un film care reuseste sa te surprinda.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2002, 15:19   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi s-a parut un film de actiune bun. nu e la fel de reusit ca "Heat" insa reuseste sa se desprinda putin de povestile cu supereroii care trec printr-o multime de aventuri si nu patesc mai nimic, si cu eroii negativi care trebuie omorati de 4-5 ori.
din punctul meu de vedere povestea a fost relativ previzibila, dar mi-a placut ca nu e fortat finalul surpriza...adica nivelul surprizei depinde in mare parte de spectator...nu e nimic "tras de par"(ma refer doar la subiect si nu la codurile pe care le sparge el!)
mi-a placut extrem de mult faptul ca pe parcursul filmului este foarte bine justificat modul de actiune al lui Clayton. efectiv aveam senzatia ca il inteleg...intelegeam care erau motivele pentru care o banuia pe Layla,intelegeam oscilarea lui intre ea si slujba...nu am avut deloc senzatia ca personajul isi cauta problemele pe care le are...

ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2002, 02:41   #4
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Si iata ca apar si primele reactii la filmele vazute impreuna. Mi se pare mie sau lumea e obisnuita pe aici sa joace pe contraatac...adica sa astepte ca cineva sa inceapa o discutie ca mai apoi sa aiba ce sa comenteze...
In fine..ideea e ca ma asteptam la mai multe mesaje pana acum.
Despre film...daca nu tinem cont de fazele de adormit copiii precum programul Spartacus sau spargeri de coduri in cateva secunde (poate chiar inevitabile pt. genul asta de filme..) eu zic ca e un film reusit si care o sa prinda la public..mai ales ca apare si numele lui Al Pacino...
In concluzie..mie mi-a placut.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Danny pe 2002-12-30 03:45 ]</font>
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2002, 19:34   #5
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
mie unul mi-a placut. si nu stiu daca trebuie sa si existe o explicatie pentru asta in afara de mine.
danny a zis ceva foarte interesant...oamenii parca asteapta sa se intample un lucru ca sa aiba dreptul la a comenta...ei insisi parca nu mai pot incepe un ceva, e prea greu un asa lucru...parca numai cu reactionari avem de-a face
eu nu vad de ce omul n-ar fi putut face un program gen Spartacus daca pana la sfarsitul filmului ne cam dam seama ca se cam ridica la asteptarile acestuia...
totusi o anomalie a filmului este personajul lui Al Pacino care a prevazut toate actiunile "recrutului" si pe care l-a manipulat pe mai toata durata filmului, dar care nu si-a putut da seama la sfarsit ca armele erau indreptate in directia gresita...asta e bizar, plus ca daca s-ar fi sinchisit nitel s-ar fi prins inca de la faza de cand a-mpuscat laptopul ala ca prostu' ca e un bluf pe acolo...dealtfel, in sine, pentru noi faza era previzibila avand in vedere ca omul nostru mai trasese in bluf de toata frumusetea in cadrul unui joc de poker sau ceva pe durata filmului...
previzibil a fost si momentul din masina cand al pacino il chiar roaga pe al nostru recrut sa-l impuste in piept pentru a se convinge.noi ar cam trebui sa ne batem in opinii pro/contra, insa deja au fost aratate gloantele din incarcator la o faza anterioara.nici un mister aicea!
in legatura cu Layla...frumos nume, si sunt sigur ca scenaristii stiau foarte bine de popularitatea imensa a melodiei lui Eric Clapton cand l-au scornit tocmai pe asta. cel putin in mintea mea asta e primul lucru ce-mi trece cand aud numele asta...tu spui Layla, eu spun "you knock me off my feet..."
din punctul de vedere al programului CIA de a crea spioni intr-o perioada de o luna sau doua sau 3, este putin aberant dar cred ca trebuie tinut seama ca nu asta este locul unde trebuie sa ne ducem. e ca o calatorie cu trenul unde casti ochiul pe geam si vezi deseuri toxice si porci rumegand trabanturi, dar apoi te linistesti imediat pentru ca stii ca nu aici trebuie sa cobori...pana la Paris e cale lunga...
muzica mi-a placut foarte, foarte tare, si desi imi parea pe undeva cunoscuta poate ca d-aia mi-a si placut atata...
si pana la urma, sa nu fie asta totusi un film de dragoste?daca cineva mi-ar spune acum ca regizorul este genial, as avea doua alternative:ori as spune "get the **** out of here" ori "trebuie sa fie atunci un film de dragoste intr-o viziune a secolului XXI"
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2002, 23:53   #6
roxanam
Novice
 
roxanam
 
Join Date: Sep 2001
Location: bumerang.ro
Posts: 3
Mie mi-a placut foarte mult filmul asta desi credeam ca nu e un film ce trebuie vazut. Dar n-am inteles unela chestii: pentru cine lucra Al Pacino( sau nu ne spunea?) si de ce Clayton n-a pastrat microfonul pe care i l-a pus Layla? Ar fi putut sa vorbeasca lucruri fara sens pana s-ar fi dezintegrat microfonul.
Oricum o sa-mi trimit si prietenii sa-l vada.
roxanam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2003, 22:13   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
in legatura cu microfonul pe care i l-a pus Layla...nu putea sa riste sa-l pastreze...sa fie doua zile blocat era destul de mult pentru tipul de misiune pe care il avea!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2003, 20:18   #8
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
parerea mea este ca acest film este unul reusit si atat. un film de actiune normal care e placut de vizionat si nu pune probleme. povestea nu provoaca lacrimi prin imprevizibilitate dar reuseste sa nu plictiseasca. haios ca scenariul nu o da in prostia imprevizibilitatii fortate - cand in masina, la sfarsit, Al ii spune lui Colin (da, ma tutuiesc cu ei, nu, nu am baut o cafea cu ei :smile: ca totul a fost un test s.a.m.d. publicul tinde sa exclame exasperat 'hai da-o-n cenzura' dar apoi vedem siretricul marsav... si psihologic... :smile:
una peste alta un film care nu surprinde, ajuta carierei lui Colin (pe care il consider unul din actorii tineri talentati, altul fiind deja consacratul - in viziunea mea - Joaquin Phoenix) iar lui Pacino ii ofera inca un rol sa rupa un mic speech - o placere, dom'le, o placere sa-l vezi la lucru... :smile:
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2003, 18:07   #9
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Cam ce sanse ii dati acestui film sa devina un film reprezentativ pentru categoria din care face parte? Ce incasari va avea? Va ajunge pina la 1/4 din Matrix Reloaded? Emanuel, ce spera Globe Com de la el? (parca ei il vor aduce,nu?)
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 16:08   #10
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Am vorbit cu cei de la Glob Com si ei spera ca Recrutul sa aiba incasari de cam 4 miliarde lei (cel putin) si cam 70.000 de spectatori (ceea ce in conditiile de acum din Romania este destul de greu realizabil). Dar avand in vedere atuul principal al filmului (AL PACIN se poate realiza.
Cam ce se spera de fapt, este ca filmul sa prinda la public cam ca Inamicul Statului, tot de ei distribuit in 1998 si care a facut cam 117.000 de spectatori.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells