Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Dec 2008, 13:30   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Remember: Decembrie, 1989

Acum 19 ani, tocmai începuse si la Bucuresti...

Avusese loc celebrul moment:
- ...considerînd, aceasta, ca, o...
- ...huuuooooooooooooooooooooooooooooooooooo...!!!

Am venit de la plimbarea cu Collins (fix un an si trei luni) prin cartier, si Dl Nicolae Preda, de la III, mi-a spus ce s-a întâmplat. L-am parcat pe Collins acasä si drept spre centru am decolat.
Si acolo... sä te tii!

Voi ce aveti de povestit?

Pânä una-alta, iatä ce are de povestit Hotnews:

Ion Iliescu, atacat de revolutionari la manifestarile de comemorare a eroilor Revolutiei

de Alina Neagu HotNews.ro
Duminicã, 21 decembrie 2008, 12:23

Incident mai putin obisnuit duminica dimineata, la manifestarile dedicate memoriei victimelor Revolutiei din 1989. Fostul presedinte Ion Iliescu a fost atacat de revolutionari in Cimitirul Eroilor din Bucuresti, unde se desfasura o ceremonie militara si religioasa si erau depuse coroane de flori in memoria victimelor Revolutiei.

Spiritele s-au incins in momentul in care Ion Iliescu se pregatea sa sustina un discurs. In acel moment, fostii revolutionari si rudele victimelor au aruncat cu monede si au avut intentia sa arunce chiar cu oua in fostul sef al statului, pe care il considerau vinovat de evenimentele petrecute in decembrie 1989, anunta Realitatea Tv.

Fostul presedinte a reusit sa iasa din multimea de oameni furiosi doar cu ajutorul SPP-istilor. Ion Iliescu trebuia sa participe, duminica, si la un ceremonial in memoria victimelor Revolutiei in Piata Universitatii, insa a renuntat dupa incidentul de la Cimitirul Eroilor.[/b]
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2008, 14:09   #2
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Eu eram de 6 luni si 19 zile nascut, i don't remember much...like...nothing, dar ma bucur ca a avut loc si ma inclin in fata celor care au participat la Revolutie.

Cat despre faza cu Iliescu, consider ca merita mai rau, eu nu inteleg cum dupa ce a adus minerii in Bucuresti mai are curaj sa iasa din casa...in fine.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2008, 14:40   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by E.Floares:
Cat despre faza cu Iliescu, consider ca merita mai rau, eu nu inteleg cum dupa ce a adus minerii in Bucuresti mai are curaj sa iasa din casa...in fine.
Eu înteleg.
E o subspecie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2008, 15:48   #4
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
ilici mi se pare un caz pur patologic. se spune (si inclin sa cred ca asa e) ca omul nu are pic de avere. nu a facut decat sa imbogateasca pe altii, shmecherii FSN-isti de azi. FSN 1 (PSD) si FSN 2 (PD-L) cum ii numea Victor Ciorbea - poate unul din putinii oameni pe care inca ii "suspectez" de onestitate pentru perioada in care a incercat (esuand total) sa faca ceva pentru tara asta.

ilici pare de departe a fi doar un om BOLNAV DE PUTERE. singurul sau scop in viata este sa conduca, cu orice mijloace, amorale, imorale, morale sau nemorale, o comunitate de indivizi (Romania). sa ii zicem sindomul NIXON?


inca ceva. intrebati adolescenti pe strada ce cunosc ei despre cum se traia in comunism si despre momentul 1989. o foarte mare parte din ei se vor uita cu o mutra tampa la tine, vor bulbuca ochii, si vor da next la urmatoarea manea pe mp3 player, zicandu-ti ca "bah, esti nebun, ce treaba am io cu alea?"
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2008, 16:08   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Floydman:
ilici pare de departe a fi doar un om BOLNAV DE PUTERE. singurul sau scop in viata este sa conduca, cu orice mijloace, amorale, imorale, morale sau nemorale, o comunitate de indivizi (Romania).
Exact asa e - o stiu de la diversi care l-au cunoscut îndeaproape.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2008, 22:10   #6
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Iliescu nu a vrut avere, nu-i trebuie, a vrut PUTERE si a avut parte de ea din plin. Ca ex-presedinte are vila in Primaverii, S 600 la scara, Spp-isti sa-l pazeasca pana crapa + o indemnizatie babana. Nu cred ca de vreo 20 de ani a platit ceva cu bani, iar notiunea de cash la purtator nu cred ca exista in fondul lui lexical.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 15:42   #7
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cu toate ca eram mica,imi amintesc clar imaginea socanta(cam la fel cu ce se intampla azi cu copiii aia in Fasia Gaza) a unei tinere mame cu pruncul in brate,amandoi,morti..Si ca i-am bagat pe foc carnetul ala rosu lui tata.A fost razbunarea mea.

http://wordpress.com/tag/revolutia-din-1989/
http://photovalet.com/78755
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/574200.stm
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 16:01   #8
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
eu aveam 4 ani jumate...nu imi amintesc decat ca am fost soim al patriei sau cum s-o chema. si ca la revolutie eram la tara si ascultam la radio si bunica-mea imi zicea ceva de frontul salvarii nationale si ma pusese sa stau in pat in genunchi sa ma rog pt ai mei care erau in bucuresti.

poate ca intrebarea mea nu-i potrivita aici...totusi, e legata de subiect: e bine ca i-au omorat pe ceausesti?
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 16:21   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu e bine.
Procesul a fost nelegitim; chiar si în acele conditii literalmente revolutionare (haos legislativ si constitutional), nu avea nici o acoperire, în afara urii viscerale (de înteles... de scuzat... dar nu si de justificat în plan obiectiv). Pretextul cu "teroristii", desigur, s-a värsat. Practic, "procesul si executia" au fost o combinatie de asasinat si linsaj, deghizate.
Cum bine stim, de-acum, Ceausestii au fost asasinati ca sä li se închidä gura. Stiau destule date incomode despre banda lui Iliescu - inclusiv relatia cu K.G.B.-ul si planurile lui Gorbaciov de a ne exporta si nouä un fel de perestroika. (Apropo, stiam încä din 1987: "Rusii l-au si stabilit pe urmasul lui Ceausescu la putere, un anume Iliescu; au avertizat clar: «Nu care cumva sä päteascä ceva, c-o sä aveti probleme!»... Asa cä omul stä si asteaptä moartea sau cäderea lui Ceausescu..." In 22 decembrie, pe la ora 16-17:00, când am ajuns acasä, fosta mea nevastä, care se uitase la televizor, mi-a spus: "A apärut si acel Iliescu...")
Ceausestii trebuia sä fie judecati corect si sä-si primeascä sentinta cuvenitä: închisoare pe viatä. Probabil ar fi fost eliberati pe motive de boalä peste câtiva ani; ar fi fost nedrept, dar scuzabil... Nu cred c-ar fi supravietuit ca "oameni de rând". Ar fi murit rapid, în chinuri psihice groaznice...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 16:44   #10
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
am ezitat sa-mi raspund singura ptr ca, neavand informatiile pe care tocmai ni le-ai dat, singurul meu argument era ca "nu-i moral". in plus, de multe ori cand pun aceaata problema mi se tranteste: "ce stii tu, ca n-ai trait vremurile alea?". ceea ce mi se pare total irelevant.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 17:03   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pe undeva, este relevant - dar în sensul pe care tocmai l-am formulat amândoi:
Privitä din exterior, executia pärea pedeapsa cea mai potrivitä: crudä, sângeroasä, spectaculoasä.
Dar supravietuirea lor, decäzuti din privilegii, deveniti puscäriasi, apoi chiar si liberi, niste bätrâni präpäditi, care sä vadä cum se alegea praful de delirul lor dement... ar fi fost o pedeapsä incomparabil mai grea. (Iar nouä nu ne-ar fi mânjit mâinile cu sânge.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2009, 17:14   #12
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
indeed.
acum astept o parere contrara. sunt curioasa ce argumente ar avea.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 07:26   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pitbull:
Nu e bine.
Procesul a fost nelegitim; chiar si în acele conditii literalmente revolutionare (haos legislativ si constitutional), nu avea nici o acoperire, în afara urii viscerale (de înteles... de scuzat... dar nu si de justificat în plan obiectiv). Pretextul cu "teroristii", desigur, s-a värsat. Practic, "procesul si executia" au fost o combinatie de asasinat si linsaj, deghizate.
Cum bine stim, de-acum, Ceausestii au fost asasinati ca sä li se închidä gura. Stiau destule date incomode despre banda lui Iliescu - inclusiv relatia cu K.G.B.-ul si planurile lui Gorbaciov de a ne exporta si nouä un fel de perestroika. (Apropo, stiam încä din 1987: "Rusii l-au si stabilit pe urmasul lui Ceausescu la putere, un anume Iliescu; au avertizat clar: «Nu care cumva sä päteascä ceva, c-o sä aveti probleme!»... Asa cä omul stä si asteaptä moartea sau cäderea lui Ceausescu..." In 22 decembrie, pe la ora 16-17:00, când am ajuns acasä, fosta mea nevastä, care se uitase la televizor, mi-a spus: "A apärut si acel Iliescu...")
Ceausestii trebuia sä fie judecati corect si sä-si primeascä sentinta cuvenitä: închisoare pe viatä. Probabil ar fi fost eliberati pe motive de boalä peste câtiva ani; ar fi fost nedrept, dar scuzabil... Nu cred c-ar fi supravietuit ca "oameni de rând". Ar fi murit rapid, în chinuri psihice groaznice...

just....o manevra marsava cu miros intepator de lovitura de stat...executia? o mizerie bine orchestrata...dar de ce sa ne miram?...a se vedea mineriada de mai tarziu
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 11:24   #14
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
totuºi, în acele vremuri tulburi din 1990, dacã ceauºeºtii ar fi fost în viaþã ºi bãgaþi la puºcãrie, s-ar fi gãsit suficienþi revoltaþi de criza economicã pentru a presa eliberarea lor.
mitul lor ar fi fost ºi mai consistent pe fondul crizei din acel an ºi o bunã parte din români s-ar fi bulucit la penitenciar pentru a-l readuce pe ceauºescu la cârmã.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 14:01   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, în nici un caz.
In 1990 ar fi fost prea devreme. Sentimentele violent anticeausiste, legitime sau din inertie, erau încä prea puternice. Crizä economicä încä nu exista, doar un amestec fluctuant de impulsuri pozitive, pomeni electorale, stângäcii manageriale si efecte remanente ale "dezastruoasei mosteniri". Un anume tip de crizä functiona, cum bine stim, pe plan politic, generatä de abuzurile bandei lui Iliescu în acapararea puterii (Mineriadele, Duminica Orbului, etc.), dar polaritatea de-acolo era perpendicularä pe orice axä pro/contra-Ceausescu: pentru marea masä de iliescieni, Ceusescu era baubaul de care ne eliberase Fät-Ilici, iar pentru minoritatea antiilescianä, evident, era chintesenta räului comunist.
Primele semne de instabilitate economicä au apärut odatä cu greselile guvernului Roman (liberalizarea sälbaticä a preturilor, etc.), la sfârsitul anului, si au atins o anume masä criticä în septembrie 1991 (vezi si Mineriada IV-a, ai cärei sforari le-au speculat). Dar abia sub Väcäroiu (1992-1996), s-au coagulat într-o crizä contiguä, cu dominantä inflationistä... Nici chiar atunci, însä, n-a luat nastere vreun val masiv de nostalgie si simpatie pro-ceausistä - dimpotrivä, reactia adversä a tins spre dreapta, ducând la victoria C.D.R. în alegeri.
Asadar, tocmai în mandatul 1996-2000, sub guvernele Ciorbea, Vasile, Isärescu, care n-au putut stävili criza, adâncind-o si mai mult, s-a ajuns la acea rästurnare de mentalitate despre care vorbim - soldatä cu aberatia electoralä din 2000: Iliescu si Vadim în turul II!
...Dar era prea târziu. Nici chiar în cele mai îndräznete scenarii, n-ar fi fost posibilä o readucere a Ceausestilor la putere - din toate punctele de vedere: politic, geopolitic, legal, contrarevolutionar, tehnic, practic. Presupunând, printr-o complexä reducere la absurd, o asemenea cascadorie politico-istoricä, ea ar fi generat doar un haos de scurtä duratä, färä datele necesare pentru a consolida o restauratie ceausistä. Atât "institutia" Ceausescu, cât si persoanele, nu puteau obtine/mentine puterea decât în conditiile unui regim comunist de linie durä - care era complet depäsit; erau funciarmente incapabili sä se adapteze luptei sälbatice pentru putere, cu aparente democratice, în care exceleazä Iliescu si ai lui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2009, 17:48   #16
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
multi poate s-au intrebat de ce n-a fugit Ceausescu peste hotare. se stie ca doua avioane prezidentiale asteptau pe Otopeni, procedura standard in caz de stare de urgenta (care era declarata deja).


Posibile raspunsuri:

1. Ceausescu traia intr-o lume iluzorie, credea ca "il vor scapa muncitorii" sau "il va scapa Stanculescu" proaspat uns ministru al apararii inainte de fuga cu elicopterul din CC, si deci nu era cazul sa fuga din tara.

2. Dictatorul nu era insa sigur pe sprijinul intregii armate, si probabil se temea ca aeronava prezidentiala cu care urma sa fuga avea sa fie doborata in scurt timp de la decolare de catre unitatile anti-aeriene.

3. Solutia elicopterului a fost unica iesire din CC, de aceea a apelat la ea. Alternativa ar fi fost imprastierea manifestantilor din Piata Revolutiei care ar fi fost imposibila fara un masacru pe care de aceasta data nici Securitatea nici Armata nu mai doreau sa si-l asume, spre deosebire de zilele anterioare (si proportia masacrului ar fi fost mult mai mare)

In interiorul acestor institutii se creease convingerea ca Ceausescu e vulnerabil iar capii Armatei si Securitatii incercau sa preia puterea, pe principiul "pana acum l-am pupat, acum e momentul sa il decapitam". De asemenea se pare ca moartea generalului Milea a avut ca efect o revolta mai mult sau mai putin tacita in randul generalilor-cheie, pana la momentul fugii cu elicopterul.


4. A incercat sa ia contact cu intreprinderi din zona industriala Targoviste, ca sa castige un iluzoriu sprijin muncitoresc. Faptul ca elicopterul a aterizat intr-o zona nepopulata (langa o padure) de langa targoviste se pare ca s-a datorat tot fricii ca elicopterul sa nu fie doborat. Asta dupa ce pilotul a primit avertisment radio foarte clar ca va fi doborat de unitatea anti-aeriana de la Boteni daca nu se supune comenzilor. Desigur, noii "mai mari ai zilei" aveau nevoie de un Ceausescu prins judecat si condamnat, ca sa isi legitimeze noul regim.

Totusi daca ar fi simtit ca il scapa din gheare pe eroul intre eroi, sunt aproape convins ca aeronava prezidentiala sau elicopterul care l-a abandonat ar fi fost doborate.

Soarta rasturnarii de regim din Decembrie 89 s-a decis, neindoios dupa parerea mea, in momentul in care Armata si Securitatea l-au lasat din mana pe Ceausescu. Momentul nu a fost unul punctual, ci s-a manifestat gradual, incepand cu o atitudine ezitanta a armatei la Timisoara in special dupa 18 decembrie si terminand cu clipa in care atat Stanculescu cat si Iulian Vlad (seful DSS) au ordonat trupelor sa sustina revolutia. Armata a avut ordin sa mentina ordinea la obiectivele princpale, iar trupelor de securitate li s-a ordonat clar "ramaneti in cazarmi, armele in rastel, nu se va raspunde la provocari".

Dupa care a inceput diversiunea factiunilor KGB (aripa FSN - ILICI) pe de-o parte si CIA (FSN - ROman) pe partea cealalta care a luat generalilor care se si vedeau noii conducatori ai tarii shunca din fasole, cu ajutorul sperietorii teroriste.

De unde stiu? Treaba mea! :lol:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2009, 09:57   #17
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
ca tot ziceai de masacru, am si io o intrebare ptr cei care au acum varsta aproximativa a tinerilor care au murit "pentru tara" la revolutie, voi ati facut asta in locul lor? ati fi iesit strada? stiu ca imi povestea mama ca, in casa fiind, auzea din strada cum manifestantii strigau "lasilor, iesiti, lasilor...!" si ca la un moment dat s-a simtit vinovata ca nu e acolo cu ei. bineinteles, faptul ca avea un copil de crescut a readus-o la realitate.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2009, 19:44   #18
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
E cam greu de dat un raspuns clar la intrebarea asta a ta. Trebuie tinut cont si de contextul de atunci foarte mult. In zilele astea de pace si comoditate covarsitoare, ne este greu sa ne gandim ca am putea face asa ceva. Si cred ca si celor de atunci le-ar fi fost greu sa creada asta, daca ar fi trait acum.
Dar intr-o conjunctura ca aceea, cand spiritele erau inflacarate la maxim, este mai mult decat posibil ca multi din cei care acum nici n-ar concepe o asemenea fapta "extrema", ar fi iesit in strada fara sa stea prea mult pe ganduri.
Eu unul, cred ca as fi iesit. Cred ca si tu, Bre, ai fi iesit. La fel si Se7en. In asemenea situatii (si mai ales la varsta noastra), impulsul de adrenalina este mult mai puternic decat cel al chibzuintei. La urma urmei, asta este baza oricarei revolutii: impulsul inconstient al maselor. Instinctul de turma.
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2009, 20:19   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Problema asta mi-am pus-o (pe viu), chiar atunci.
In 21 decembrie, la Inter, am stat un timp - iar când am väzut cä se îngrosa gluma, am plecat. Mi-a fost fricä...
Toatä noaptea m-au chinuit îndoielile, rusinea si remuscärile - mai ales când am aflat la telefon, de la cineva din zonä, cä se träsese. Dimineata, când am väzut tancuri în fata blocului, si salve de intimidare cu munitie de räzboi, n-am mai rezistat, si am iesit. Jos, cu mai multi oameni, scandam: "Si voi sunteti români!" spre militarii de pe blindate, iar unui cäpitan i-am strigat: "Cäpitane! Nu face prostii!" (Tin minte si-acum privirea scurtä pe care mi-a aruncat-o, cu acel dispret tipic al apevistilor, înainte de a întoarce iar capul înainte.) A urmat marsul spre centru, spre TVR... Deja, valul mä luase...

Acum, la jumätatea vietii, stiu färä nici un dubiu: în orice situatie de soiul ästa, cu mizä similarä, m-as duce färä sä stau pe gânduri. Simt cum începe sä se apropie scadenta, si stiu cä, la sfârsit, despre ASTEA vom da socotealä.
Poate pärea hilar, dar unul dintre motto-urile mele în viatä provine din... "Pif"! Din serialul "Dr. Justice"; Mastrul Hiamuri îl învätase: "Adeväratul curaj e acela de a face ce e just."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2009, 21:49   #20
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
"Adeväratul curaj e acela de a face ce e just."
Putem incepe cu interlopii! Craiova colcaie!
As vrea sa ies impotriva necivilizatilor, neadaptabililor romanati interlopi care cumpara sectii de politie cum cumparam noi salam de la magazinu' dintre blocuri. Cine cumpara dreptate si justitie trebuie sa aiba parte de justitie, no?
Si impotriva parvenitilor, prefacutilor, milionarilor de tranzitie, as avea un tupeu sa le-o zic in fata ca sunt deja stafii. Nu trebe' sa ne fie frica de ei, da-i dreaku', ca-s tot oameni (pardon! javre!) si inca unii jalnici ce sub aparenta putere ascund slabiciuni neimaginate de multi dintre noi.
Problema e ca ei au cutite, sabii si pistoale si noi nu. Trebuie sa facem si noi rost de arme. :hmm:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells