Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Dec 2010, 22:14   #1
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Snooker

Cum a inceput Campionatul Britanic Telford, m'am gandit sa deschid un nou topic in speranta ca se gasesc si pe acest forum persoane care agreeaza si urmaresc snooker'ul.Deci?Vreun fan al acestui sport pe'aici?Aveti vreun favorit?
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 02:23   #2
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
ronnie all the way !

mereu am tinut cu el, e tehnic, e show-man, si e sportiv...
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 10:40   #3
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Pe mine ma cam enerveaza Ronnie.Nu'i neg talentul, Doamne fereste!Doar ca uneori si geniile sunt insuportabile

So, ii avem in sferturi pe:

Mark Allen vs Stuart Bingham
Stephen Maguire vs John Higgins
Mark Joyce vs Mark Williams
Shaun Murphy vs Neil Robertson

II vad in semifinale pe:
Mark Allen vs Stephen Maguire
Neil Robertson vs Mark X

Mi'ar fi placut sa'l vad si pe Selby in semifinale..si, desigur, pe Hendry.Ma enerveaza la culme ca nu'si mai revine odata si ca nu mai arata ce arata pe vremuri.Nici nu stiu daca o sa mai joace vreodata, de acum incolo, la adevarata sa valoare
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 13:44   #4
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Din primul moment in care am inceput sa ma uit la snooker mi-a placut ronnie. Incet incet insa a inceput sa ma exaspereze. Ca in bancul cu rabdarea ronnie este un violator ca nu are rabdare sa devina un amant al snookerului. Dar cum altfel ai putea realiza cel mai rapid break maxim in 5 minute si ceva? Nu am mai rezistat si a trebuit sa imi gasesc un alt favorit. Am ales un tanar care intamplator sau nu a luat anul trecut mondialul. Cu mult noroc recunosc, gould joaca la fel ca moaca lui, numai asa putea pierde meciul ala. Sau poate cine stie a facut ca higgins, care apropo vad ca l-au iertat cam repede. Asa incat sunt sigur ca vrea sa arate ce poate in realitate si il dau ca favorit pentru turneul asta.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 13:45   #5
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Neil are viitor mare..imi aminteste intr-un fel de Paul Hunter (RIP )..cat despre Ronnie..nu-l suport deloc,e foarte bun intr-adevar,dar eu nu-l suport deloc
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 14:05   #6
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Mereu o placere sa-i vad pe Hendry si O'Sullivan..fucking legends
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2010, 14:58   #7
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Buun.Deci nu l'am nimerit decat pe Mark Allen.Bine ca n'am pariat.
N'o sa mai spun pe cine as vedea in finala, ci pe cine mi'as dori sa vad:
Mark Allen vs Shaun Murphy
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2010, 12:49   #8
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Higgins, victorie spectaculoasa in finala Campionatului Regatului Unit

John Higgins a castigat, duminica seara, primul sau turneu major dupa suspendarea de sase luni, impunandu-se intr-o finala dramatica a Campionatului Regatului Unit in fata lui Mark Williams, scor 10-9. Gratie acestei victorii, scotianul de 35 de ani a urcat pe locul 1 in clasamentul mondial, detronandu-l pe Neil Robertson.

Aflat la primul sau turneu pe taram britanic, dupa suspendarea de sase luni, "Vrajitorul din Wishaw" a avut o revenire senzationala in finala cu Mark Williams. Higgins a intrat in sesiunea decisiva cu un dezavantaj de patru frame-uri (6-2), Williams marindu-si imediat avantajul: 7-2. Higgins a revenit in joc cu un break de 90, castigand si urmatorul frame dupa ce a revenit de la 0-43. Williams a facut break de 70, dar Higgins a raspuns cu un 105 si scorul a devenit 8-5.

Scotianul a fost la un pas de a castiga urmatorul frame, dar a gresit o bila roz usoara, iar Williams s-a distantat la 9-5. Higgins a recuperat incredibil si, dupa ce Williams a ratat bila galbena, scotianul a reusit un break de 52, egaland la 9.

In frame-ul decisiv, sansa a fost de partea lui Higgins. Scotianul a castigat al cincilea frame consecutiv si a castigat cel de-al treilea titlu din Campionatul Regatului Unit. "Am incercat sa raman concentrat si sa nu las nimic sa ma impiedice de la victorie", a explicat Higgins, care va incasa pentru acest titlu un cec in valoare de 100.000 de lire sterline.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 14:01   #9
Dubrasca
Novice
 
Dubrasca
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 9
Smile

Ma asteptam sa castige Higgins.A dovedit ca stie snooker.Bravo lui !
Dubrasca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2011, 01:38   #10
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Imi pare rau pentru Judd. A fost mult mai bun pustiul.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2011, 08:15   #11
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Desi si eu am tinut cu Trump nu pot spune ca a fost mai bun. A avut intradevar lovituri uluitoare dar acestea au fost cauzate de nebunia tineretii. Lovituri care insa datorita tariei duceau la pierderea pozitiei pentru urmatoarea. Peste vreo 5-6 ani nu va mai incerca genul asta. Ce mi-a placut insa la el este ca joaca pentru placerea de a juca, sau asa mi se pare mie. Fara sa calculeze prea mult merge pe primul impuls. Frumos dar ineficient pentru acest joc. Mai ales cand dai peste un vulpoi ca Higgins care a aratat din semifinala ca e un fel de neamt, nu e invins decat atunci cand il vezi ca a plecat(pentru cine isi aminteste analogia cu fotbalistii nemti care inscriau intodeauna in minutele de prelungiri). A revenit si cu Williams, a revenit si cu Trump de la 12-9. Iar in ultimul joc felul in care a gandit snookerul la bila roz cu trei lovituri inainte.....asta il face campion mondial. Tineretea lui Trump s-a vazut la acel snooker. Cu o incredere demna de varsta lui a ratat monumental. In loc sa stea sa se gandeasca de 10 ori sa calculeze cu rabdare a lovit iar tare si a facut fault. Pacat... Apoi la interviul de dupa meci...era total deconectat, parca nu pierduse o finala, zambea. Asta ma face sa cred ca nu a fost pregatit pentru tensiunea jocului.

Higgins imi da tot timpul senzatia ca poate juca perfect si sa loveasca asa cum vrea. Si dupa scandalul cunoscut ma uit si ma gandesc daca nu cumva a gresit voit, pentru ca il consider singurul jucator care poate sa loveasca marginea buzunarului intr-o ratare perfecta.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2011, 08:38   #12
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
A avut noroc tot meciul John. Si cu Judd si cu Mark. Din 33 de jocuri vreo 30 le-a deschis Judd. In vreo 20 s-a oprit la breakuri mici pentru ca nu avea noroc la spargeri. Cum sa castige John, cand el nu a deschis aproape nici un joc? A trait doar din reveniri si inchideri de masa norocoase. Intr-adevar, s-a vazut lipsa de experienta a lui Judd, pe final, cand a inceput sa rupa bilele.

Last edited by indiferrent : 03 May 2011 at 08:42.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2011, 13:59   #13
t0nka
Veteran
 
t0nka
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 234
Dupa cum spuneau si comentatorii, de mult nu am mai vazut o finala atat de spectaculoasa. In final, experienta si-a spus cuvantul, cu toate ca mi-ar fi placut sa castige Judd.
__________________
Care e aspirina bogatului?
t0nka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 17:03   #14
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
calendarul pe sezonul 2012-2013.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 23:33   #15
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
and the winner is: RONNIE
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2012, 00:29   #16
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
clar, totusi e diferenta mare intre Ali si Ronnie! ma bucur ca totusi ambii au decis sa ramana in joc. Hendry s-a retras in stil mare, cu inca un 147!

a, si ma bucur ca pokemonul a fost eliminat destul de repede, desi speram ca The Spaceman sa-l scoata.

inca o chestie tare, in tribuna se afla Damien Hirst iar Marius Ancuta l-a confundat cu Phil Collins!

Last edited by charles : 08 May 2012 at 00:43.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells