Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Nov 2010, 19:49   #161
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Un nou sondaj realizat de PRS for Music in randul publicului britanic dezvaluie un top al celor mai controversate piese.
Pe primul loc se situeaza piesa Smack My b***h Up, semnata de grupul The Prodigy. Lansata in 1997, piesa a fost interzisa de BBC si a atras critici din partea grupurilor feministe.

Topul poate fi gasit mai jos:

1. Smack My B*tch Up – The Prodigy
2. God Save The Queen – The Sex Pistols
3. Relax – Frankie Goes To Hollywood
4. Kim – Eminem
5. Killing In The Name – Rage Against The Machine
6. Ebeneezer Goode – The Shamen
7. Suicide Solution – Ozzy Osbourne
8. Get Your Gunn – Marilyn Manson
9. Angel of Death – Slayer
10. Dear God - XTC

Ellis Rich, presedinte pentru PRS For Music a declarat:

'Aceste rezultate demonstreaza legatura dintre muzica si societate. Mare parte din aceste piese au fost transformate in momente istorice.'


sursa: Metalhead.ro
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 14:36   #162
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Nu imi place muzica de club. Ma enerveaza.
Melodiile astea au acelasi ritm, acelasi beat. Ai auzit una, le-ai auzit pe toate. Sa nu uit, versurile sunt complet cretine. Asta e muzica? Alea sunt versuri?


Anticipez ca o sa imi sara lumea in cap si o sa imi zica "Bai boule! Pe muzica ata danseaza lumea"
(de cele mai multe ori, coregrafia dansului e facuta de o maimuta aflata sub tratament cu electrosocuri sau sedata) Dam de 2-3 din fund si aia e tot, mai apar si aia care sunt conectati la reteua electrica cu al lor tecktonic...

Ce vrea sa fie asta? Muzica ? Nu inteleg unde e distractia in chestia asta. E penibil.

Un alt argument cretin este "Dar ce vrei frate? E muzica noua". Si daca e noua, ce? Daca e noua nu inseamna ca e buna.

Uite aici niste melodii potrivite, mai inteligente fata de caloriferul batut de un sugar cu lingura.

1

2

3
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 14:50   #163
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
muzica de club e muzica de club. iti place, bine, nu-ti place, ai N cluburi cu muzica retro, rock, soft, slow, populara, indiana, fiecare ce prefera. insa muzica electronica elevata exista, si nu am sa dau exemplele clasice pe care le dau toti, gen Vangelis sau Jean Michel Jarre. am sa iti atrag atentia ca nume precum Underworld, Orbital, Chemical Brothers sau Bedrock faceau muzica de dans si nu numai, cand tu n-aveai voie in fata blocului, cu atat mai putin in club.

ps: am observat, in multe topicuri, ca esti mereu gica-contra, plus ca ai falsa si nerusinata impresie ca detii adevarul absolut. desi, dupa aberatiile nefondate aruncate in acest topic, se pare ca nu e deloc asa, ba dimpotriva, esti un diletant in toate domeniile unde te arunci in polemici.

auditie placuta !

http://www.youtube.com/watch?v=K7Pts7AljZQ
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 15:07   #164
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by danonino:
Nu imi place muzica de club. Ma enerveaza.
Melodiile astea au acelasi ritm, acelasi beat. Ai auzit una, le-ai auzit pe toate. Sa nu uit, versurile sunt complet cretine. Asta e muzica? Alea sunt versuri?


Anticipez ca o sa imi sara lumea in cap si o sa imi zica "Bai boule! Pe muzica ata danseaza lumea"
(de cele mai multe ori, coregrafia dansului e facuta de o maimuta aflata sub tratament cu electrosocuri sau sedata) Dam de 2-3 din fund si aia e tot, mai apar si aia care sunt conectati la reteua electrica cu al lor tecktonic...

Ce vrea sa fie asta? Muzica ? Nu inteleg unde e distractia in chestia asta. E penibil.

Un alt argument cretin este "Dar ce vrei frate? E muzica noua". Si daca e noua, ce? Daca e noua nu inseamna ca e buna.

Uite aici niste melodii potrivite, mai inteligente fata de caloriferul batut de un sugar cu lingura.

1

2

3

Într-adevăr, melodiile postate de către tine fac parte din muzica de calitate! Mai mult decât atât, aceste piese nu-și pierd aroma de-a lungul anilor, comparativ cu melodiile house/popcorn care sunt sezoniere
Muzica house/minimal/electro etc., este, din păcate, muzica ce îi caracterizează și îi reprezintă pe tinerii din ziua de azi. Majoritatea preferă un club de house decât un pub cu muzică veche, de calitate. Nemaivorbind de barurile și cârciumile care promovează manelele, care, după părerea mea ar trebui interzise.(no offence for manelist people).
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 15:41   #165
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
De dubstep ce spuneti?
Uite si ceva inovator, de prin anii 80.
Si sa va mai ''oripilez'' nitel. Hai, inca una.

l.e. A nu se intelege ca eu nu agreez genurile in care se incadreaza melodiile de mai sus, dimpotriva. Controversat nu inseamna necalitativ.
Iar acel house/tektonik.. de care se vorbeste nu-l consider a fi muzica. Dar sunt un tip tolerant de fel, asa ca am nicio problema. Nu ma poate enerva ingrozitor un gen de muzica, atata timp cat nu-mi invadeaza spatiul personal.

Last edited by omudindulap : 04 Dec 2010 at 22:04.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 21:32   #166
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by dooma:
muzica de club e muzica de club. iti place, bine, nu-ti place, ai N cluburi cu muzica retro, rock, soft, slow, populara, indiana, fiecare ce prefera. insa muzica electronica elevata exista, si nu am sa dau exemplele clasice pe care le dau toti, gen Vangelis sau Jean Michel Jarre. am sa iti atrag atentia ca nume precum Underworld, Orbital, Chemical Brothers sau Bedrock faceau muzica de dans si nu numai, cand tu n-aveai voie in fata blocului, cu atat mai putin in club.

ps: am observat, in multe topicuri, ca esti mereu gica-contra, plus ca ai falsa si nerusinata impresie ca detii adevarul absolut. desi, dupa aberatiile nefondate aruncate in acest topic, se pare ca nu e deloc asa, ba dimpotriva, esti un diletant in toate domeniile unde te arunci in polemici.

auditie placuta !

http://www.youtube.com/watch?v=K7Pts7AljZQ
Daca as fi pe facebook, as da like la commentul asta
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2010, 21:54   #167
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
dubstep e super ok. ca si DnB-ul de altfel... si muzica de club...

sincer, daca as avea de ales intre manele si genurile muzicale enumerate mai sus... pfff... oare ce as alege? ati ghicit... in orice caz... nu MANELEEEE!!!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 00:50   #168
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by dooma:
muzica de club e muzica de club. iti place, bine, nu-ti place, ai N cluburi cu muzica retro, rock, soft, slow, populara, indiana, fiecare ce prefera. insa muzica electronica elevata exista, si nu am sa dau exemplele clasice pe care le dau toti, gen Vangelis sau Jean Michel Jarre. am sa iti atrag atentia ca nume precum Underworld, Orbital, Chemical Brothers sau Bedrock faceau muzica de dans si nu numai, cand tu n-aveai voie in fata blocului, cu atat mai putin in club.

ps: am observat, in multe topicuri, ca esti mereu gica-contra, plus ca ai falsa si nerusinata impresie ca detii adevarul absolut. desi, dupa aberatiile nefondate aruncate in acest topic, se pare ca nu e deloc asa, ba dimpotriva, esti un diletant in toate domeniile unde te arunci in polemici.

auditie placuta !

http://www.youtube.com/watch?v=K7Pts7AljZQ

Calm, prietene.

1. Am zis ca nu imi place muzica de club. Nu am voie sa zic asta? Am zis ca detin recordul la cluburi frecventate pe noapte?

2. Ce argumente de rahat! "X facea muzica dinainte sa te nasti tu" Asa si? E vina mea? imi cer scuze ca m-am nascut mai tarziu.

3. Deci, eu am zis ca muzica de club e naspa si dansul aferent e, de cele mai multe ori, semi-oligofren. Tu ma contrazici cu X, ale carui piese nu au avut parte de boxele din Bamboo, imi spui ca sunt 'nspe mii de alte cluburi (da, sunt, insa eu vorbeam despre muzica, nu despre in care club auzi maria ciobanu) si, cireasa de pe tort, mi-ai reprosat ca sunt tanar, multumesc ca ma consideri tanar. In alta ordine de idei, pe aceeasi lungime de unda sa fim si noi? Daca se poate.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 01:04   #169
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
1.nu iti place muzica din cluburi, dar nu poti sa dispretuiesti ceva ce nu cunosti in totalitate. aceasta muzica merge mult mai departe de kiss fm si bamboo. pacat ca n-ai sa-i cunosti valoarea si esenta, acelei muzici care merita intr-adevar cunoscuta.

2.daca as spune ca nu-mi plac depeche mode (desi imi plac), si tu mi-ai aduce acelasi argument, iti garantez.

3.nu pot sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu cineva care generalizeaza, precum un habotnic, care arde pe rug orice disc, doar prin prisma faptului ca e de club.

ps: n-oi fi tanar, dar te comporti ca atare.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 03:51   #170
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:

3. Deci, eu am zis ca muzica de club/electronica e naspa si dansul aferent e, de cele mai multe ori, semi-oligofren. Tu ma contrazici cu X, ale carui piese nu au avut parte de boxele din Bamboo, imi spui ca sunt 'nspe mii de alte cluburi (da, sunt, insa eu vorbeam despre muzica, nu despre in care club auzi maria ciobanu)
Tu vorbeai despre muzica de club. Iar problema ta este pentru tine muzica de club inseamna doar mizeriile din Bamboo, cand de fapt muzica de club e o umbrela MULT mai vasta. Dooma a vrut doar sa-ti demonstreze ca nu esti atotstiutor.

Last edited by miercuri : 05 Dec 2010 at 03:55.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 08:48   #171
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Originally Posted by omudindulap:
De dubstep ce spuneti?
Love it. Ah, si inca un exemplu din partea mea .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 09:28   #172
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by dooma:

Tulai de cand n-am mai ascultat Underworld...

Originally Posted by omudindulap:
De dubstep ce spuneti?

Chiar interesant
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 09:56   #173
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by danonino:

3. Deci, eu am zis ca muzica de club/electronica e naspa si dansul aferent e, de cele mai multe ori, semi-oligofren. Tu ma contrazici cu X, ale carui piese nu au avut parte de boxele din Bamboo, imi spui ca sunt 'nspe mii de alte cluburi (da, sunt, insa eu vorbeam despre muzica, nu despre in care club auzi maria ciobanu)
Tu vorbeai despre muzica de club. Iar problema ta este pentru tine muzica de club inseamna doar mizeriile din Bamboo, cand de fapt muzica de club e o umbrela MULT mai vasta. Dooma a vrut doar sa-ti demonstreze ca nu esti atotstiutor.

La inceputul topicul am pus o melodie, am specificat la ce ma refer.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 13:29   #174
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
house/trance/progressive/techno lovers se dezic de ce ai postat tu acolo. nu ne identificam cu asemenea aberatii fonice, fara identitate sau esenta. deci, din start, catalogarea drept muzica de club, si asocierea acelei piese cu ce inseamna de fapt acest gen, e eronata. muzica de club adevarata, muzica electronica de calitate, a iesit rar in mainstream.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 14:12   #175
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Ce spuneti de remixul asta?
Se incadreaza la guilty pleasure.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 14:23   #176
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Putin dubstep din partea mea pentru cine apreciaza :

http://www.youtube.com/watch?v=hPAdW...eature=related

P.S. Dupa discutiile de aici topicul ar fi trebuit sa se numeasca muzica care ne place/nu ne place.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 22:14   #177
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Azi am auzit asta, de doua ori.

Deci, toti artistii astia de mare valoare, cu multe premii, cu multi fani, nu au fost in stare sa faca o melodie. O melodie.
Au facut un cover dupa o melodie de succes, atat. Atat au fost in stare sa faca.


Nu prea mai sunt genii si in muzica. Poate chiar deloc.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 01:36   #178
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Beatbox`ul.Gen muzical sau nu?

http://www.youtube.com/watch?v=qciVXUHTN10
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 11:22   #179
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
mi-e mi se pare mai mult un skill de circar. si nu ca ar fi ceva in neregula cu asta. nu stiu, are beatboxul pretentia ca se revendica din scatting?

http://www.youtube.com/watch?v=TX-KD...eature=related
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 23:49   #180
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
neaaah. it's not the same. beatboxul nu e un gen muzical. e pur şi simplu o modalitate de a interpreta anumite melodi using just your voice, pe când scattingul are în spate o întreagă orchestră.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Beatbox

(origine: Imitarea vocală sunetelor de percuție a existat de o lungă perioadă de timp. O tradiție a fost inventată în India înainte cu mii de ani, tehnica numită „Bol” ce se folosea la anumite ceremonii. Chinezii au conceput „Kouji”, prin care erau reprezentate artele. Acestea nu au legătură cu muzica Hip hop, și nu au o conexiune directă cu Hip Hop-ul modern din Est. Într-o tradiție africană interpretul își folosește corpul (bătând din palme, tropăind) pentru a produce sunete muzicale într-un ritm constant. Ei făceau sunete folosindu-și gurile inspirând și expirând aerul zgomotos, care se folosește și în beatboxingul de astăzi.)

pe când:
http://en.wikipedia.org/wiki/Scat_singing

scattingul a fost utilizat pentru prima dată între anii 1911-1917... bla-bla... ctiţi voi mai departe că mi-e lene să traduc.
La fel şi definiţia beatboxului:

Beatboxingul este o formă de percuție vocală deci nicidecum un gen muzical.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells