Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Sep 2012, 23:36   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Filmele luate in vizor de Academia Europeana pentru "Oscarurile europene" 2012

47 de filme europene au atras atentia membrilor EFA. In luna noiembrie vom sti cum arata lista scurta pentru Oscarurile europene care se decerneaza pe 1 decembrie, in Malta. Pana atunci, sa vedem ce e cu filmele astea. O parte au avut premiera in Romania, altele ma fac sa ard de nerabdare sa le vad.
Iata o prezentare a filmelor AICI

P.S. Am inceput cu Once Upon a Time In Anatolia pentru ca e filmul meu favorit din 2011
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 16:47   #2
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Premiul Academiei Europene de Film pentru cel mai bun scurtmetraj - Superman, Spiderman sau Batman (Tudor Giurgiu).
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2012, 18:27   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
E tot mai comercial Giurgiu. Bravo lui pentru premiu, mie nu mi-a spus nimic short-ul asta. Nici macar titlul nu are vreo legatura cu ceva, poate mi-a scapat momentul dar de Batman nici n-am observat sa se pomeneasca macar.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2012, 11:16   #4
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Cica:

Quote:
În scenariul iniţial apărea şi Batman, dar l-a tăiat Aaron (copilul din film). Titlul a rămas la fel din alte motive. Nu ţineam morţiş ca toţi supereroii sa fie prezenţi în film, dar când am ales titlul mă gândeam mai mult la lumea aceea a inocenţei, lumea în care eroii de benzi desenate sunt tangibili şi mi s-a părut că sună mai bine cu toţi trei la un loc decât cu doi

Mai multe, aci. Eu nu l-am vazut inca, dar am inteles c-ar fi tearjerker, de sezon.

Last edited by omudindulap : 06 Dec 2012 at 11:22.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2012, 18:05   #5
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Twinsen:
E tot mai comercial Giurgiu. Bravo lui pentru premiu, mie nu mi-a spus nimic short-ul asta. Nici macar titlul nu are vreo legatura cu ceva, poate mi-a scapat momentul dar de Batman nici n-am observat sa se pomeneasca macar.

Hai mai Twinsen, nu ti-a dat si tie o lacrima in coltul ochiului? Si ce-ar fi fost in plus daca se mentiona si Batman?

Ideea e foarte misto. Solutiile simple ale copiilor pentru lucruri complicate. Imposibil sa nu te faca sa zimbesti dracusorii astia cu chip de inger.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2012, 18:40   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by anaemona:
Imposibil sa nu te faca sa zimbesti dracusorii astia cu chip de inger.
Se vede ca esti femeie si mai mult, mama. Crede-ma ca sunt multi barbati, myself included, care nu se topesc doar pentru ca le arati un copil simpatic.

Oh si era sa uit: e un mod ieftin de face audienta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2012, 19:06   #7
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Si pentru ca efectul sa fie maxim, se adauga si un strop de Coldplay, how lame..Si-au facut bine temele baietii, cinste lor.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells