Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2012, 02:07   #1
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
ShortsUP 2012

Bun, eu vad treaba in felul urmator:

Eu in general ma duc la filme la cinema (spatiu inchis in majoritatea cazurilor, aici in Bucuresti, am fost o singura data la TIFF) si in general ma uit la lung-metraje. Nu ma uit la foarte multe scurt-metraje, nu am fost niciodata la nexT, dupa cum nici nu mai uit la seriale fluvii, de pe la HBO sau aiurea. Am decis sa vin la shortsUP cumparandu-mi vineri seara un bilet pentru ca aveam un weekend mai liber si pentru ca m-a atras conceptul evenimentului, hai sa vad multe scurt-metraje atragatoare dintr-un singur foc, asa, ca iubitor de filme. Am renuntat si la meciul de la EURO pentru filme. Am fost destul de atent la studierea programului, m-am entuziasmat pe parcursul zilei de sambata pana sa ajung la fata locului. Am fost cam distrat cand am citit scris pe bilet "Biblioteca Nationala". Misto, n-am vazut-o niciodata de cand s-a deschis, ocazia perfecta.

Pretul biletului de 30 RON mi s-a parut OK, decent, pentru un eveniment de genul asta, avand in vedere o noapte intreaga de filme si cat a costat biletul comparativ cu un bilet la film la mall.

Ajuns la fata locului pe la ora opt seara, prima senzatie cam neplacuta: evenimentul nu e IN Biblioteca Nationala, ci in fata ei, cum ar veni, pe tarla. Publicul din jurul meu, ca la un fel de semi-festival rock, din ala pe camp. Pe cer, nori negri. Am cam simtit ca nu-i de bine. Norii negri de pe cer la ora 8 seara versus filme pana la 5 noaptea. Nu suna bine.
In perimetrul evenimentului, foarte multe scaune de plastic, cat pentru 10 sali de cinema, patru panze ce fluturau in vantul dinaintea furtunii si o scena intre doua dintre cele patru panze. Pe la 8 au inceput sa cante MonoJacks. Eu am fost mare fan Nirvana prin liceu, am ascultat mult rock alternativ la viata mea si la 30+ ani ai mei concertul lor m-a facut sa bat din picioare stand pe scaun. Mi-au placut, dar si eu m-am schimbat cu trecerea vremii, ce in trecut mi se parea cool, astazi mi se pare o muzica monotona. Toate melodiile lui MonoJacks mi s-au parut ca seamana una cu alta, parca ar fi facut improvizatie pe aceeasi piesa timp de 10 piese la rand. Placut, dar cam monoton. In fine.

S-a terminat concertul, a aparut un Gigel din partea organizatorilor care ne-a explicat tot perimetrul evenimentului "panzele astea sunt cele 4 ecrane simultane, acolo e bere, acolo e bere si mancare, vizitati-le, pe ecranul mare de pe cladire o sa proiectam nu stiu ce animatie, noi am fost mereu in legatura cu INMH-ul in ultimele saptamani ca sa stim cum sa directionam evenimentul, ne-au anuntat azi ca va ploua, dar la 5 dimineata. Avem si un cort daca ploua. Deci, vizionare placuta"

Si incepe sindrofia.
Practic filmuletele sunt proiectate pe cele 4 panze patrate de le flutura vantul. Cu un scris deasupra, nu sub film. Foarte inconfortabil si inestetic pentru cineva care iese din casa la un eveniment de cinema. Un fel de mecanism de retroproiector ghidat de laptop, dar mai mare. Existau niste randuri de scaune, un tarc foarte aproape de panze, eu am stat in dreptul celor doua panze incadrate de scena de concert, dar mai in spate de tarcul din fata. Ce vedeam eu de la departarea mea era o panza sectionata pe din doua de o sfoara si alta panza la care imaginea era trunchiata de un acoperis din ala de dugheana de cartier, cu inscriptia Grolsch.

Am vazut primul scurt-metraj cu John Hurt, a inceput sa fulgere, a inceput al doilea scurt-metraj, Chefu' lui Sitaru pe care-l vazusem deja pe HBO. Am zis ca e momentul bun sa-mi iau o bere, chit ca-mi pierd locul central.
Am ajuns la tonetele cu mancare si bere. Coada civilizata, lume civilizata. La mancare era o patiserie cu preturi de clienti de Dorobanti. Foietaje si sandwichuri. Eu nu castig nici multi, dar nici putini bani, dar nu mi-a venit sa cred cand am vazut toneta aia. Bai, vorbim de un eveniment de vreo 7-8 ore, cand clar te mai ridici de pe scaun, cand ti se mai face foame/sete, e important ce oferi pentru momentele astea. Pai toneta aia avea niste preturi pentru niste produse de parca mia si ceva de oameni care venisem acolo ne-am nascut toti in Cotroceni. Un foietaj simplu 10 ron, un sandwich din doua feliute minuscule de paine (pe jumatatea feliei de la pachetul de toast feliat de la CORA) tot 10 RON si chestia suprema (genial!) o pungulita cu 5 cacareze mai mici decat 5 cacareze de la Fornetti la pretul de 15 RON. Fornetti rebranduit in French Bakery si triplat cel putin pretul. Moment in care m-au apucat speculatiile de marketing. Nu-s om de marketing si cine e in marketing poate sa-si dea mai bine cu parerea, dar oare pentru ce fel de oameni a fost facut evenimentul asta: pentru hipsteri (multi se dau mari, dar nu cred ca arunca cu banii usor)? pentru corporatistii cu salariul de cel putin 1000 de EUR/luna? pentru studentii de la camin iubitori de filme (nu prea cred, preturile mi s-au parut foarte mari)? Care-i targetul? Snobii cu bani? Eu am 30+ ani, ma imbrac neostenativ, blugi si camasa, nu sar in ochi cu nimic, n-am palariuta, n-am gentuta, cu ce am gresit eu sa asist la asa ceva decat ca imi plac filmele?

Berea Grolsch, 8 RON sticla, pretul normal pentru centrul Bucurestiului.

Cu un Grolsch si-un sandwich am revenit pe scaun in ultimele 2 minute de la Chefu' lu' Sitaru.
Si a inceput al treilea filmulet, o animatie, si a inceput sa toarne din cer! Instinctiv ditamai gloata s-a indreptat catre cort. Aici am avut noroc ca eram destul de aproape de cort, am ajuns printre primii. Normal ca era cortul prea mic sa cuprinda toata gloata. M-am simtit trist si ca totul e o bataie de joc. S-a mai oprit ploaia, au dat drumul la filmuletele de pe panza, erau grupuri destul de numeroase care se indreptau spre iesire. Am facut si eu la fel. Nu pot sa stau pe scaune ude, sa imi picure in cap si sa ma uit la filme. Asa ca dupa vreo 50 RON cheltuiti in slujba onor-evenimentului si dupa doua scurt-metraje si jumatate m-am carat sa prind ultimul metrou spre cartierul meu marginas al Bucurestiului. Citesc acum ca l-au oprit de tot dupa o ora.
Cred ca a fost un eveniment care a urmarit profitul, banii oamenilor, fara respect pentru spectator. Pentru ca daca ii respectau pe iubitorii de filme, faceau evenimentul intr-un cinema (sau inchiriau salile de cinema de la un multiplex daca vroiau un profit mai mare). Dar a te duce sa vezi filme nu e egal cu un eveniment rock pe camp si sa bagi patru panze de le flutura vantul la o pala mai puternica.
Poate ca am fost eu at the wrong place, at the wrong time, dar toata organizarea mi s-a parut de tot rahatul.

De ce imi exprim of-ul aici in public?
Pentru ca inainte sa inceapa evenimentul au rulat reclamele cu cei implicati si cinemagia a fost a doua sau a treia reclama dupa Grolsch. Si n-am nimic cu cinemagia. Acum puteti sa ma bannati si sa stergeti ce am scris (cinemagia) sau puteti sa bagati la cap pentru viitor (organizatorii, nu cinemagia care n-are nicio vina).

Last edited by varu : 24 Jun 2012 at 10:44.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells