Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jan 2012, 05:15   #21
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Every year it's the same, reclamele ma dispera. Nimic prea surprinzator, poate doar regia data lui Scorsese, dar cum spunea si Liviu, Scorsese e Scorsese , ma asteptam sa ii dea ceva si lui Hugo, insa am ales optiunea gresita. Si pun pariu ca la My Week with Marilyn te rostogolesti pe jos de ras . Ricky a fost cam sec, monologul a fost ok, dar in rest ma asteptam la ceva mai indraznet, pana si Seth Rogen si Helen Mirren au fost mai kinky decat el . Presupun ca dupa fazele de anul trecut nu a mai avut idei...si nici timp, de abia a aparut pe scena. Oarecum surprinzatoare mi se pare infrangerea lui Rango, nu stiu cum ii afecteaza sansele la Oscar...dar vorba aia, Spielberg e Spielberg . A lot of ass-kissing, incepand cu Madonna, care a avut cea mai slaba melodie si POATE Meryl, who dropped the S-bomb. Nu am vazut inca filmul, dar the GG cu siguranta o adora. Inca nu am vazut-o in vreun film extraordinar, nu are nicio capodopera in filmografie. She's good, dar filmele ei variaza de la 'meh' la 'ok'. Doar The Hours mai iese totusi in evidenta, dar nu prea poti spune ca e al ei. Ce sa mai zic de The Deer Hunter, in care de abia apare.

In mare tot pe The Artist mizez la Oscaruri, desi abia in ultimele saptamani voi avea o imagine mai clara. La Oscaruri ma voi descurca mai bine....The GG sunt in general mai....weird.

Am nimerit 15/25, dar la Oscaruri ma voi descurca mai bine. Daca an numarat bine, Sergiu a nimerit 14/25 si Lecart tot 15. GG = Ass-kissers . Ceremonia a fost ok, cu niste momente awkward legate de promptere (n-au auzit de improvizatie?), ochelarii rataciti ai lui Meryl si de niste glume ale compozitorului coloanei sonore pt The Artist care nu prea au avut parte de aplauze. Apropo, cainele din The Artist e adorabil <3.

Clooney had a great speech and "I'm Seth Rogen, and I'm currently trying to hide an enormous erection" was funny .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 16 Jan 2012 at 05:31.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 10:24   #22
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Mi'a placut de Gervais, mi s-a parut in forma, l-a atacat pe Elton John cam ascutit: "The Queen Of Pop! Stay down, Elton! It's a woman" daca imi amintesc bine si facuse ala o fata saracu'...
Mi'a placut si faza cu "Am primit directive sa nu mai fiu rautacios pentru ca oricum o sa fiu host si la anul". Tipul asta e un motiv pentru care te poti uita la ceremonie.
Trecand peste pauzele alea exasperante ma bucur pentru "A Separation", "The Artist" cred ca va domina si Oscarurile (francezii nu prea le au cu engleza, ati observat?), "The Descendants" a fost imprevizibil, dar nu pare o concurenta puternica, iar premiul pt. Scorsese a fost intr-adevar o surpriza.
La serial nu ma pronunt in afara de Dinklage care a luat un binemeritat premiu. Mi-a placut gala, a fost destinsa, glume bune, dar si momente emotionante (Morgan Freeman&Sidney Poitier), a meritat vizionarea.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 10:37   #23
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Am castigat o cota de 5.00 la bet365 pariind pe Scorsese - Best Director. Era doar al 3-lea favorit.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 11:03   #24
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu mă așteptam la The Artist să ia premii. Nu văd de ce străinii de la Hollywood ar da premii unui film european. Mă așteptam să dea la filmele americane.

Dar din momentul ăsta cred că devine favorit și la oscaruri.

Altfel au împărțit frățește la toți. Și Scorsese și Payne și Spielberg și Allen au luat câte ceva.
Madonna era de așteptat să câștige că doar așa fac uneori dau la cântăreți celebrii, uite anii trecuți au câștigat Bruce Sprinsteen ori Cher și apoi nici măcar n-au fost nominalizați la Oscar. Iar filmul cu Marilyn poate că nu e comedie, dar pare muzical. Cel puțin din acea prezentare în jumătate din scene Michelle Williams cânta ceva.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 11:03   #25
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Am inceput de curand sa urmaresc Homeland si nu m-a prins mai deloc. Imi pare rau ptr. Game of Thrones - e o productie foarte bine pusa la punct.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 12:30   #26
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:
Nu mă așteptam la The Artist să ia premii.Nu văd de ce străinii de la Hollywood ar da premii unui film european. Mă așteptam să dea la filmele americane.

.

The artist:Hollywood, 1927: As silent movie star George Valentin wonders if the arrival of talking pictures will cause him to fade into oblivion, he sparks with Peppy Miller, a young dancer set for a big break.

You do the math.

Ma bucur ca a castigat Tintin si nu Rango.Eu am prezis de cand l-am vazut ca o sa castige Oscarul fara emotii si acum ca a luat globul de aur pentru cea mai buna animatie sigur va lua si la Oscaruri.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 21:23   #27
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Game of Thrones merita Globul de Aur. Macar a castigat Peter Dinklage, care nu avea cum sa piarda.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 13:35   #28
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ha! Ha! Cica "where was I?". Superba intrare.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 21:09   #29
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
O editie cam insipida a Globurilor de Aur. M-a cam dezamagit.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 21:15   #30
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
De ce vi s-a parut la toti asa? Mi'e mi'a placut. M'am simtit foarte bine uitandu-ma la ea.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 11:50   #31
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Am vazut-o si eu aseara, in reluare pe HBO. N-a fost rea (dar am avut avantajul de a nu avea pauze publicitare). Cel mai tare a fost catzelu din The Artist. Nu statea o clipa. Pacat ca n-a fost nimeni inspirat sa-l dea si pe el la microfon. Sigur ar fi zis o poanta buna

Payne - impecabil, ca de obicei, atat ca prezenta cat si ca artist, abia astept filmul la cinema
Ricky, desi mai putin acid, a fost "in the game". Fazele cu HFPA si Boardwalk Empire, ca n-are voie sa-l pomeneasca pe Mel Gibson, cu Johnny Depp (aaa ... astaa ... Jony Deep am vrut sa zic) si The Tourist, etc au fost pe felie
Mi-a placut ca Farhadi a vorbit in engleza, ma asteptam sa bolmojeasca ceva in iraniana. Btw, am aflat ca tocmai lucreaza la un scenariul unui film in franceza, pe care il va turna la Paris. How cool is that !

Prin sala ma uitam numai dupa Shailene Woodley

Thumb down: Meryl cu al n-spelea glob al ei si modul cum o tot peria pe Viola. Deja presimt un blat grosolan la Oscaruri, dar ...

+ Harvey Weinstein pe care toti se buluceau sa-l numeasca The Punisher. Pff. Ass kissing of the worst kind

Last edited by Chambord : 18 Jan 2012 at 12:03.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 13:45   #32
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Federico:
Ha! Ha! Cica "where was I?". Superba intrare.

http://www.youtube.com/watch?v=nY97S...feature=relmfu 00:48
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells