Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jan 2012, 10:58   #1
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Golden Globes 2012

Cine o sa imi tina companie seara asta, cand ma voi uita la ele in direct ? Predictii? Preferinte?

Astea sunt ale mele:

Best Picture Drama: Hugo (Sau The Descendants)
Best Picture Comedy: The Artist
Best Actor Drama: George Clooney
Best Actor Comedy: Jean Dujardin
Best Actress Drama: Viola Davis (Sau Meryl Streep)
Best Actress Comedy: Michelle Williams (chit ca si Wiig are sanse mari sa-l ia)
Best Supporting Actor: Christopher Plummer
Best Supporting Actress: Octavia Spencer
Best Director: Michel Hazanavicius
Best Screenplay: Midnight in Paris
Best Animated Film: Rango
Best Original Score: The Artist
Best Original Song: The Help
Best Foreign Language Film: A Separation (Desi nu m-ar surprinde sa castige La Piel que Habito)

Best Television Series - Drama: "Boardwalk Empire" (2010)
Best Television Series - Musical or Comedy: "Modern Family" (2009)
Best Mini-Series or Motion Picture Made for Television: "Downton Abbey" (2010)
Best Performance by an Actor in a Television Series: Steve Buscemi for "Boardwalk Empire" (2010)
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama: Julianna Margulies for "The Good Wife" (2009)
Best Performance by an Actor in a Television Series - Musical or Comedy: Alec Baldwin for "30 Rock" (2006)
Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy: Laura Dern for "Enlightened" (2011)
Best Performance by an Actor in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television: William Hurt for Too Big to Fail (2011) (TV)
Best Performance by an Actress in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television: Kate Winslet for "Mildred Pierce" (2011)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television: Peter Dinklage for "Game of Thrones" (2011)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television: Jessica Lange for "American Horror Story" (2011)
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 15 Jan 2012 at 11:38.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 11:34   #2
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ai vazut "The Artist"?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 11:41   #3
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nope, unde sa-l vad? Dar asta nu inseamna ca nu sunt la curent cu buzz-ul de care se bucura si de parcursul lui la celelalte premii care s-au acordat. In plus, la fel ca TKS, e genul de film 'crowdpleasing' pe care lumea ori il place, ori il adora, dar pe care nimeni nu il uraste. Cred ca doar Shame, The Artist, Hugo si The Descendants mai am de taiat de pe lista.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 14:34   #4
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Legat de popularitate, e un poll pe IMDBb care plaseaza The Artist in frunte, detasat.

Nu stiu ce sa zic cu predictiile astea pe filme pe care nu le-ai vazut, e ca si cum ai vorbi de prajituri de care ai auzit ca sunt bune.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 15:28   #5
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Mei, nu eu dau premiile, deci nu ma gandesc la ce as vrea sa castige, ci la ceea ce cred ca va castiga, independent daca am vazut filmele respective sau nu. Cam stiu in mare cum 'gandeste' presa straina si ce-i place sa premieze, sunt mai multi factori care m-au determinat sa imi aleg astfel optiunile.

Treaba cu prajiturile...vezi una din departare. E cu crema de vanilie & shit...ok, not shit . Nu stii exact ce gust are, dar arata apetisanta si esti convinsa ca e genul de prajitura care i-ar placea prietenului tau care se da in vant dupa vanilie. Cam asa e si cu premiile astea .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 17:31   #6
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Despre prăjituri care sunt bune nu prea am auzit discuții, dar despre mașini care cică-s bune fără să le conducă nimeni din cei care discutau am auzit o grămadă de discuții. Așa că nu văd problema în a discuta la fel și despre filme.

În orice caz Globurile astea sunt un bun prilej de a ne antrena pentru Oscaruri. Să vedem dacă suntem în formă la predicții.

Best Motion Picture - Drama - Hugo
Best Motion Picture - Musical or Comedy - Midnight in Paris
Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama - George Clooney
Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama - Meryl Streep
Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy - Ryan Gosling
Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy - Michelle Williams
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Motion Picture - Christopher Plummer
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture - Octavia Spencer
Best Director - Motion Picture - Martin Scorsese
Best Screenplay - Motion Picture - Woody Allen
Best Original Song - Motion Picture - Madonna
Best Original Score - Motion Picture - War Horse
Best Animated Film - Rango
Best Foreign Language Film - A Separation


Best Television Series - Drama - Homeland
Best Television Series - Musical or Comedy - New Girl
Best Mini-Series or Motion Picture Made for Television - Mildred Pierce
Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama - Bryan Cranston
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama - Claire Danes
Best Performance by an Actor in a Television Series - Musical or Comedy - Matt LeBlanc
Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy - Zooey Deschanel
Best Performance by an Actor in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television - William Hurt
Best Performance by an Actress in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television - Kate Winslet
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television - Paul Giamatti
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television - Jessica Lange
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 17:41   #7
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:


Best Television Series - Drama -Homeland

Sa le fie rusine ca n-au nominalizat Breaking Bad pentru ca ar fi castigat fara discutie.What a fucking joke
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 17:59   #8
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu l-au nominalizat niciodată pentru precedentele 3 sezoane. Ce te face să crezi că ar fi câștigat acum? Homeland pare favorit cert în acea categorie și încă de departe.

Și la Bryan Cranston am mari dubii, oricare poate câștiga. Mai mult am dat cu banul acolo.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 18:10   #9
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:
Ce te face să crezi că ar fi câștigat acum? Homeland pare favorit cert în acea categorie și încă de departe.


Hmm...oare calitatea extraordinara a serialului?Breaking bad a crescut de la sezon la sezon iar al 4lea a fost cel mai bun de pana acum.Daca stau sa ma gandesc si The good wife a fost lasat pe dinafara.S-au spalat pe maini nominalizand doar actorii principali din serialele astea ca sa nu maraie lumea prea mult.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 15 Jan 2012 at 18:32.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 18:30   #10
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Asta e părerea ta despre serial. Presa străină de la Hollywood are alte păreri.
Mai mult sunt sigur că tipii ăia sunt foarte ocupați și nu prea au șansa să vadă prea multe seriale, nu de alta, dar trebuie să vadă și filme. Și de aceea, cred eu, nominalizează în marea majoritate doar seriale noi sau cele care au câștigat anterior la globuri ori eventual Emmy.
Rareori apar nominalizări după câteva sezoane fără să fi câștigat anterior.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 18:33   #11
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nu e numai parerea mea.Multa lume e nemultumita ca a fost lasat pe dinafara si pe buna dreptate.In fine...
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 19:20   #12
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Ah, dar n-am zis c-ar fi o problema sau ca n-ar fi fun, ma gandeam ca-i mai interesant sa faci predictii pe marginea analizei personale - vezi filmul, compari cu ce gusta presa, dai pronosticul. Altfel e un concurs de ce-auzi pe la altii pe Google.



Am bagat si eu predictiile, dar o buna parte sunt inspirate subiectiv.


Best Motion Picture - Drama - The Descendants
Best Motion Picture - Musical or Comedy - The Artist
Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama - Leonardo DiCaprio
Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama - Meryl Streep
Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy - Jean Dujardin
Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy - Michelle Williams
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Motion Picture - Christopher Plummer
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture - Octavia Spencer
Best Director - Motion Picture - Alexander Payne
Best Screenplay - Motion Picture - Moneyball
Best Original Song - Motion Picture - Sinead O'Connor
Best Original Score - Motion Picture - The Artist
Best Animated Film - The Adventures of Tintin
Best Foreign Language Film - A Separation


Best Television Series - Drama - Game of Thrones
Best Television Series - Musical or Comedy - Modern Family
Best Mini-Series or Motion Picture Made for Television - Downton Abbey
Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama - Bryan Cranston
Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama - Claire Danes
Best Performance by an Actor in a Television Series - Musical or Comedy - Johnny Galecki
Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy - Zooey Deschanel
Best Performance by an Actor in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television - Bill Nighy
Best Performance by an Actress in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television - Elizabeth McGovern
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television - Peter Dinklage
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television - Jessica Lange
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 20:28   #13
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
As fi destul de fericit daca Kelsey Grammer ar lua Best Actor in a TV Series. In rest nu prea am preferinte.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 20:28   #14
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Dintre filmele nominalizate, "Moneyball" e singurul pe care l-am vazut. Pana la dimineata Oscarurilor le voi vedea pe toate.

Vreau neaparat ca Game of Thrones sa castige Globul de Aur. Trebuie sa vad filmul cu George Clooney si cel regizat de el, care de la Burn After Reading a aparut in niste pelicule execrabile.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 21:18   #15
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
"The American" e execrabil?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 21:23   #16
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Disciple:
"The American" e execrabil?

La fel cum e execrabil si in Up in the air si Fantastic Mr.Fox.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 21:36   #17
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
The American si Up in the Air sunt bune, sau cel putin decente. Mr. Fox n-am vazut, nu m-atrage de niciun fel.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 22:02   #18
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Fantastic Mr. Fox e o animatie f reusita. sau poate nu-ti plac animatiile in general
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 02:08   #19
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
JOHNNYYYYYYYYYYY!!!! *squeal
Pentru cei care se intreaba de ce Johnny vorbeste despre Hugo, el e unul dintre producatori. Ma bucur sa il vad avand macar ceva in comun cu Martin Scorsese...poate o colaborare pe viitor?


Christopher Plummer ia Globul pentru Best Supporting Actor . Pana acum am 100% la predictii

Laura Dern ia Globul pt Best Actress in a TV series - comedy or musical.

2/2 la predictii so far .

Best TV movie or series - Downton Abbey
3/3

Best Actress - TV Series or Movie - Kate Winslet
4/4
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 16 Jan 2012 at 02:25.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 02:54   #20
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Prima dezamagire: "Game Of Thrones" a pierdut in fata lui "Homeland". Si ma scot din minti pauzele.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells