Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Feb 2006, 23:23   #21
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
interesant mi se pare altceva: ce ramine dupa ce ai fumat o tigara... adica chishtocul; el mi se pare un "simbol" mai savuros al "evadarii" din contingent - tocmai pt ca fumul se duce, dar chishtocul ramine;

Mi-a placut asta. Mi-a amintit de o poza, "ce viseaza tigara" ii zicea, parca, si era doar cu fum. Si, tot legat de fumuri si de decodifcarea fumatului, imi place cum la Kaurismaki fumeaza mai toti si, in plus, se si aude suptul din tigara. Numai ca la el ceea ce primeaza e ludicul grav.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2006, 10:05   #22
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Alex Leo Serban:
....dupa plecarea trenului, in urma, ramin zeci de evadari, de vise, fantasme & "fumuri" strivite...

that's a good shot.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2006, 10:11   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
intimplare sau nu - ieri chiar a fost ziua batrinului artistocrat georgian (n. 02.02.34)!

si eu mi-am mai amintit o kestie legata de fumat - una din scenele cele mai frumoase din "la chasse aux papillons", cind batrina castelana adoarme si-l viseaza pe vechiul ei amorez (otar i insusi) care vine din trecut, in uniforma de ofiter & in supraimpresiune, FUMIND O TIGARA, o vede dormind in pat, se apropie, si lasa tigara fumegind pe scrumiera de la marginea patului... cind se trezeste, batrina - deloc mirata de fumul din camera - ia, pur si simplu, tigara lasata aprinsa, trage un fum - si moare... totul - facut cu o discretie si-o eleganta care nu apasa nici o pedala de orga, "simbolica" sau altcum!

si apropo de coduri: in ac. film, cind ac. castelana sta de vorba cu cumnata ei in bucataria castelului (batrinele doamne, la iosseliani, sint un poem in sine!) si primesc vizita unei anticarese cam "bas bleu", interesata sa ciupeasca ceva (un covor, o statueta, un portelan...) de la doamne... dupa ce pleaca, una din doamne ii zice celeilalte: "Ai vazut? Ne-a adus trandafiri galbeni... si astazi e miercuri!" Cine nu cunoaste regulile f stricte de eticheta nu prinde poanta.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2006, 23:51   #24
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
m-am intors de la Victoria unde am vazut filmul intr-o atmosfera intima, nu mai mult de 15 spectatori! ceea ce e bine la astfel de filme, zambete discrete, NU popcorn, nu MOBILES, nici reclame la orange in debut!

astfel ca ceea ce ramane de zis e ca Lundi Matin merge tare bine sambata seara!

un dulce umor se ridica din ritualurile zilnice ale unei comunitati... camera urmeaza tractorul cand pleaca masinain curte, sfaraitul tigarii aruncate intr-un pahar cu apa e auzit intr-o repriza de sudura... cimitirul e curatat de serpi, crocodilii pasc liberi pe plaiurile verzi, mormantul e pregatit din timp, e curatat precum casa ce va sa fie... postasul citeste scrisorile (e de bon-ton si de bonne chance) inainte de a le expedia, sobolanita e sora cu francezul ... si peste toate necazurile, portofelele furate, fundurile apetisante apasand butoane deochiate, vederile rupte, tatal fanfaron... fumul se ridica. cu totii fumeaza: oameni, vapoare, trenuri si uzine!
se ineaca lumea in fum? sau asa se inalta spre cer?

un film despre bucuria de a trai... m-am gandit la normalitatea din Hukkle in timp ce urmaream imaginile lui Iosseliani.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2006, 02:20   #25
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
am o relatie speciala cu iosseliani. la filmele sale sunt ca un motor de cautare - dezvolt asociatii. ma predispune la asa ceva. nu-i rau pt mine, dar cred ca el se simte usor frustrat. sau poate nu...
acest Lundi matin (am auzit un spectator rezumand, nemultumit: Lundi de fum) se ridica la un 7/10.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 22:32   #26
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Alex Leo Serban:
PS salutari din clermont ferrand, unde este si un scurt romanesc: "pretul inocentei" de gianina grigoras; rings a bell?

ei bine, pretul inocentei, tocmai a luat un premiu la prestigiosul festival.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 01:40   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
guess what. "pretul inocentei" NU a luat premiul FIPRESCI!
PS "lundi matin" stands tall; u r a vaca!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 10:56   #28
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
zizi nu e vaca !
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 11:07   #29
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu se mai intelege nimic...!
eu am raspuns unei postari (care NU era a lui 'zizi') potrivit careia 'pretul...' a 'luat premiul fipresci la clermont'; la clerm NU exista juriu fipresci, iar juriul de 3 care a dat premiul (din care a facut parte magda mihailescu anu asta, iar eu anu trecut) este doar un juriu 'al presei' organizat ad-hoc.
ceea ce nu-i stirbeste cu nimic din merit - nici filmului, nici juriului

si eu n-am zis ca 'zizi' e vaca; unless it's 'zizi' as in 'zizi bostan'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 12:21   #30
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
mai vorbim si de film?

tipul ala din Venetia, Enzo di Martino, era cel mai mortal!! adica regizorul insusi... foarte haios!!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2006, 14:49   #31
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by cherryblossom:
tipul ala din Venetia, Enzo di Martino, era cel mai mortal!! adica regizorul insusi... foarte haios!!

fara indoiala!
si chiar tatal lui Vincent, cel care i-l recomanda pe Enzo e un tip special
:lol: in relatia cu femeile si cu el insusi!!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells