Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jul 2003, 08:29   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
l-am vazut de 2 ori: o data la cluj, a 2-a oara la proiectia de presa... unde nu a placut tuturor :o ; reactia cea mai aiurea: 'asha si-asha'!!! asta kiar nu e genul de film la care sa ai reactii 'caldutze'... da ma rog; pe mine m-a dat pe spate!
sint curios de un singur lucru: daca va avea succes doar printre 'the discerning few', sau va prinde - masiv - la publicul tinar...
intr-o lume 'normala', asha ar trebui :wink:

Last edited by Pitbull : 02 Aug 2009 at 03:28.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2003, 21:48   #2
Angua
Novice
 
Angua
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1
Send a message via Yahoo to Angua
Re: Cidade de Deus

Originally Posted by Ambra Blu:
un rahat ca "The Lord of the Flies"
pe mine una m-a impresionat mai mult "Lord of the Flies" tocmai prin contrastul dintre atmosfera paradisiaca si actiunile pustanilor pe cand aici violenta era de la sine inteleasa si de asteptat . pe"lord of the Flies" il mai tin minte, pe asta o sa-l uit dupa o saptamana maxim
Angua is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2003, 08:01   #3
donald
Novice
 
donald
 
Join Date: Oct 2002
Location: Cluj
Posts: 14
Send a message via Yahoo to donald
Sigur, e un film foarte reusit, l-am vazut la TIFF... Dar sper sa nu prinda masiv la publicul tinar! In sensul pozitiv al cuvintului... Aici, putem intra si intr-o discutie filosofica: e bine sau nu sa se faca un astfel de film? Care ar fi fi impactul chiar asupra tineretului? Eu nu sint de parere ca ar trebui sa ne crestem copiii sub clopote de sticla dar nu credeti ca s-ar fi putut exprima aceleasi idei, s-ar fi putut povesti aceasi poveste insa apelind la mai putine scene de violenta? Remarc si eu VO-ul...
donald is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2003, 14:08   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu am refuzat sa ma uit la filmul Lord of the Flies pentru ca citisem cartea, care a fost superba, si n-as fi vrut sa vad cum este distrusa...asa ca nu pot face comparatie intre cele doua filme...totusi, mi se pare ca cel putin in cartea Imparatul mustelor, copiii ramaneau copii...se jucau, se plangeau cand n-aveau de mancare...in filmul asta nu prea mai sunt vazuti din perspectiva de copil...adica mi s-au parut pur si simplu fortati sa se maturizeze mult prea devreme...
mie Cidade de Deus (sper c-am scris bine numele) mi-a placut foarte mult...m-a impresionat foarte tare tocami cum este narata povestea. pur si simplu, in afara unei scene, nici nu am simiti cat de violenta era lumea de-acolo...mi s-au parut mereu alternate momentele dramatice cu cele comice, si imi dau seama ca nu e usor sa realizezi acest lucru intr-un astfel de film. Ma gandesc si la final care pe de-o parte este optimist, pe e alta parte este foarte pesimist deoarece lucrurile raman practic la fel!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2003, 19:29   #5
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Nu prea mi-a placut Lord of the Flies si nici nu mi se pare prea memorabil, de asta nici nu cred ca se poate compara cu Cidade de Deus. Violentza este mod de exprimare, e poetica. Mi se pare ca esti atat de bine transpus in atmosfera incat ti se pare naturala in conditziile date. Personajele negative sunt pozitive si crimele lor nu mi s-au parut deloc de condamnat. Este un film despre duritate si ce face duritatea din om/copil, dar nu mi se pare un film dur. Mi se pare ca a fost regizat excelent, chiar impecabil. De mult nu am mai vazut un film asa.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2003, 21:13   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
exact asa mi s-a parut si mie!...bine, n-as putea spune chiar ca faptele personajelor nu sunt de condamnat dar oricum....
ma gandeam ca regizorul este remarcabil pentru ca diminueaza oarecum gravitatea situatiilor narate....de exemplu mama a citit o cronica facuta filmului dintr-o revista (intamplator nici nu era prea bine scrisa) si m-a intrebat cum am putut sa ma uit la asa ceva....si mi-am dat seama ca si eu probabil ca nu as fi mers la film daca nu as fi stiut nimic despre el....de fapt cred ca asta ar fi singurul motiv pentru care nu Cidade de Deus nu ar aduce incasari mari: lumea isi face o impresie mult prea prosta despre el cititnd cronicile...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2003, 21:56   #7
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Eu nu am citit nimic despre el, despre subiectul lui adica, stiam doar ce furori a facut in Transilvania. Dar imi dau seama cum unii, asa zisi, critci ar putea deruta mult. Ideea e ca filmul ori iti place foarte mult, ori nu-ti place deloc.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2003, 12:51   #8
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
De cand am intrat pe formul Cinemagia am ramas uimit ca exista oameni care mananca filme pe paine, vad tot ce misca, vorbesc depre filme care nu au rulat vreodata pe ecran.

Imi plac filmele dar nu chiar atat incat sa ma uit la orice apare.

De aceea stau comod la tastatura si mai citesc despre filme pe care nu o sa le vad niciodata.

Asa si cu Orasul zeilor. Sa ma duc la film brazilian ? Oi fi vazut vreodata un film brazilian ? M-a tentat insa chestia cu violenta infantila. Cat de violent poate fi un film in general dar mai ales unul cu copii ?

Am vazut filmul si nu numai ca nu imi pare rau dar chiar sunt fericit ca l-am vazut. Vreau sa le multumesc celor care au postat aici pentru ca mi-au dat impulsul necesar.

Care violenta ? Ricutza a zis bine, povestea este narata atat de bine incat violenta se topeste practic si face un tot comun cu filmul. In plus accentul ala brazilian ( asa se cheama limba ? ) al naratorului m-a uns pe suflet. Nu ma pricep sa fac o cronica la un film, nu stiu sa spun daca filmul e bun sau nu dar spun ca mi-a placut foarte mult. Numai niste persoane cu vederi inguste pot obiecta ca este prea multa violenta in film (si asta bineinteles daca il vad). Felul in care este povestit (in modul Pulp fiction cum s-a spus mai sus), decorurile (probabil ca aici nu s-a lucrat prea mult s-o fi filmat in cartiere care exista), stilul superb in care au jucat toti acei copii, sunt numai cateva elemente care ar trebui sa determine pe orice persoana care iubeste filmul in general sa isi rupa 2 ore 20 din viata si intre in cinematograf.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2003, 01:20   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu stiu cat de bine am reusit sa impulsionam noi lumea sa mearga la fiolm, dar in mod cert Ping a facut lucrul asta! si intr-adevar limba portugheza se potriveste foarte bine si cu atmosfera si cu modul de narare a actiunii...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2003, 01:54   #10
Le Grand Epinard
Novice
 
Le Grand Epinard
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3
Filmul m-a lovit si m-a tinut cu gura cascata de la prima scena pana la final, cu tehnica de filmare, adevarul actorilor (inca o dovada ca n-o sa pupam noi un film neaos care sa merite trimis afara atat timp cat pe afis vor aparea actori absolventi ai atf, si daca vreti sa vorbim de occident sau filantropica putem incepe un topic separat), tehnica naratia, complotul, sunetul.Pe rand m-a socat, m-a facut sa rad si m-a socat din nou.o saga hip-hop fara pantaloni largi si maini ridicate in aer. filmul anului, pana acum.
Le Grand Epinard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells