Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2005, 15:04   #1841
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
de la un terminal strain de casa(cel putin pana maine) de la o tastatura de-ti vine sa te imbeti, longshot in efect :
saptamana subtire(cantitativ) cu 2 exceptii : - revazut finding neverland, despre kr nu mai aberez
- ring 2 6.5/10 incepe de parca e film de tv, dar continua ok. acceptabil even, doar ca, in afara de personaje, nu prea mai are leg cu primul (stiti voi : before u die u see the ring, 7 days) si devine o banala poveste de posesie demonica . pustiul se descurca bine insa si la fel si naomi care da bine pe ecran, in special knd i se intrezaresc sfarcurile prin haine (mai mult nu era necesar k stiam din 21 grame)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 18:47   #1842
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Longshot:
naomi care da bine pe ecran, in special knd i se intrezaresc sfarcurile prin haine (mai mult nu era necesar k stiam din 21 grame)

Este ca le are pe sfircuri? Si din prima parte a ringului, cind era in put, si tot promitea.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 19:34   #1843
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Ambra Blu:
Este ca le are pe sfircuri? Si din prima parte a ringului, cind era in put, si tot promitea.
Da, mari, roz si pe sini blegi. :sick:
K's is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 21:06   #1844
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
ugh...getting kinky...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 22:39   #1845
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
jesus christ superstar 8/10
camp...
gsus....
era hippie...
love it or hate, este, cum a spus unul dintre ante-scriitorii mei, un landmark
southpark-tollerance death camp (sau ceva gen) 10/10
un animal de talie mica este introdus in rectul lui mr slave
copii sunt in vizita la muzeul tolerantei
si mr garrison face pe eltonjohn ca sa fie concediat
si totule oarecum parabolic despre fascismul discriminarii pozitive...
TARE
southpark-un episod in care cartman e posedat de spiritul lui keny, caruia i-a mancat cenusa 8/10
si se face mistocareala de rahatu cu ochi de rob schneider
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 00:07   #1846
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
bridget jones 2, cu tristete vazut, si fara sa vars nici o lacrima, si fara sa rad, m-am ofticat ca mi-am pierdut timpul... un clar 4/10 pentru filmul asta.
insa am avut si noroc, vazut un film excelent, cu critica la sistemul si cehoslovacia, cu personaje adevarate, cu dragoiste, cu tristete, si cu tot ce-i trebuie unui film, care sa devina cultuar... milos forman at his best, cu love of a blonde....10/10.
un antonioni mai slab, cu un titlu pe care nu-l tin minte, straviski (sau asa ceva) Point, dar cu un fimal de exceptie, si poate cu cea mai simbolistica scena de dragoste ever. un sfarsit impecabil, si de fapt, unu care nu a putut fi evitat in nici un fel. un film cu coaie, insa care nu mai are nimic din ceea ce avea antonioni in italia. ameica l-a stricat. pacat. totusi, un film excelent 9.5/10
si am mai vazut ceva... insa nu-mi amintesc ce... must have been bad
Nae is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 02:04   #1847
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Am facut un film fest pe cont propriu: Sin City (pareri in Iconoclastul de luna viitoare), Eros (dublat in italiana) si The Ring 2, vairanta americana a lui Nakata.

Dupa cele 4 Ringuri vazute, ma simt ca The Lord of the Rings. Trag o linie si zic ca, dintre toate, varianta lui Verbinski este in mod evident cea mai buna. Proaspata, chilling, imagine rapitoare de inimi de copii si vise de om. Ultimul The Ring are doua chestii bune: ideea copilului mort in cautare de mama si secventa in care Samara intra in Aidan, preluind conducerea, iar Naomi 'Rachel' Watts este nevoita sa traiasca in casa, pentru o noapte, cu copilul alteia in trupul propriului copil. Reteta ca el sa 'treaca' (bag ghilimele, desi nu obisnuiesc) e ca in bancul cu compresele cu apa rece: il ineaca in cada, sa ii scoata necuratenia din trup. Desigur, s-ar putea analiza mult si bine despre sindromul depresiei post partum (mamele dupa nastere, stiti?) sau despre 'strain' (fetusul in uterul mamei), dar nu ne pricepem, asa ca de ce s-o facem? Intrebarile retorice se opresc aici, in acelasi loc unde s-a scurs si imaginatia lui Nakata, obsedat de apa neagra si soarele negru. Ca, deh, coborirea aia a lui Rachel in put trebuie sa aiba in ea si ceva din descensus ad inferos si, implicit, si ceva alchimie. Lasind la o parte aceste comentarii pe linga, mentionez un ultim amanunt menit sa descreteasca fruntile batrinelor de 70 de ani: se pare ca The Ring 2 nu o sa mai aiba continuare, ca am vazut eu cu ochii mei cum Rachel nu numai ca a tras apa, dar a lasat si capacul peste put. Samaria nu mai poa' sa iasa, a ramas sa se balaceasca in apa de care i se rupe mamei sale, ma refer la mama lui Aidan, baiatul cu ochi de pastilat dubios, care navigheaza noapte si noapte pe net in cautare de insule in retea cu huburi mai bune, cu filme pirat. Ho-ho-ho, to the bottle I go.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 11:45   #1848
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Dupa o perioada de absenta...


Splendor in the Grass - 9/10: probabil filmul pe care mi-a fost cel mai greu sa-l notez in ultima vreme... Anyway, Elia Kazan in mare forma, la fel si Natalie Wood. Saracul Beatty afiseaza o imagine de adolescent blazat, probabil incercand sa-l imite pe James Dean, fara prea mare succes, insa a facut si el cat a putut de bine (la varsta aia)...

Phanton of the Opera - 3/10: mi-a cam taiat macaroana filmul asta... Muzica ramane destul de buna, dar realizarea mi s-a parut demna de toata mila. Se vede mana lui Schumacher planand asupra atmosferei mai mult gen "Batman & Robin" decat a doua jumatate a secolului XIX... Pacat ca nu se pot detasa de Broadway cand fac filme dintr-astea.

Baraka: Asta da! Pentru orice om pasionat de imagini (a se citi si cinefil, daca vreti), acest film este un regal. Desi pare o simpla plimbare a lui Fricke in jurul mapamondului, atintindu-si camera la tot ce gaseste mai frumos/exotic/socant/intolerabil, acompaniata de o muzica de calitate indoielnica, "Baraka" este un test, dar nu al rabdarii, ci al "culturii generale" si al fascinatiei pentru cinema. Lectie de montaj pentru cei de la Discovery, filmul este un documentar mut, aproape metafizic.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 14:04   #1849
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by MinRep:

Baraka: acompaniata de o muzica de calitate indoielnica

Dincolo de gusturi personale soundtrack-ul la Baraka e unul din exemplele fericite pt. muzica ce vine in completarea imaginii.
Ai pe Lisa Gerrard si Brendan Perry cu The Host of Seraphim si Michael Stearns(cu care Fricke a colaborat si la Chronos)-
http://www.michaelstearns.com/
Daca mai vrei ceva in genul asta se recomanda Serghei Paradjanov.
Serghei is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 14:09   #1850
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Serghei:
Originally Posted by MinRep:

Baraka: acompaniata de o muzica de calitate indoielnica

Dincolo de gusturi personale soundtrack-ul la Baraka e unul din exemplele fericite pt. muzica ce vine in completarea imaginii.
Ai pe Lisa Gerrard si Brendan Perry cu The Host of Seraphim si Michael Stearns(cu care Fricke a colaborat si la Chronos)-
http://www.michaelstearns.com/

Corect. Am vrut sa ma sesizez si eu, dar mi-am zis ca nu se merita sa dai margaritare la porci.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 17:29   #1851
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nae:
straviski (sau asa ceva) Point

zabriskie point, man ! :hmm:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 22:15   #1852
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
bun.zi fericita.alcoale si :

dreamers - jack warner, care cica avea o vezica slaba, zicea ca daca il taie pisharea in primele 15 minute, filmul e prost. adaptand putin, la dreamers m-a taiat prin minutul 40 insa mi-a placut suficient incat sa strang din dinti. iar daca treci peste ideea ca un moshulet dirija scenele alea, e chiar satisfacator. 9/10

sin city - nu pot sa zic decat max payne, max payne, si max payne (ca stil al graficii si al voice-overului). povestea a doua, cu clive owen e cea mai slaba asa ca willis si rourke raman cei mai bad ass in lipsa de concurenta. violenta si stil suficiente sa te tina hooked. 7.5/10
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2005, 23:56   #1853
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Hotel Rwanda - 9/10 - Gen o sa scriu de el mai incolo la acum pe ecrane.
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 02:17   #1854
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
doua filme de Johnny To,

PTU (2003), 6/10
si
Yesterday Once More (2004) 8/10

apreciat logica aparte din al doilea, definitely something..
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 07:59   #1855
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
hart's war(la tv) 7/10 bine marcele
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 10:55   #1856
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Lemony Snickets A Series of Unfortunate Events -> 8.50/10
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 12:22   #1857
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Serghei:
Originally Posted by MinRep:

Baraka: acompaniata de o muzica de calitate indoielnica

Dincolo de gusturi personale soundtrack-ul la Baraka e unul din exemplele fericite pt. muzica ce vine in completarea imaginii.
Ai pe Lisa Gerrard si Brendan Perry cu The Host of Seraphim si Michael Stearns(cu care Fricke a colaborat si la Chronos)-
http://www.michaelstearns.com/
Daca mai vrei ceva in genul asta se recomanda Serghei Paradjanov.
Fraza mea incepea cu "pare [...] acompaniata de o muzica de calitate indoielnica", ca dintr-o perspectiva neutra, comuna. Vreau sa rectific (poate ar fi trebuit sa fiu mai clar in restul postului), "Baraka" exceleaza la capitolul muzica. Nici nu e vorba de gusturi aici, coloana sonora este in perfecta concordanta cu imaginile, aducand completari acolo unde este cazul (ca de exemplu in final). Este greseala mea, recunosc, dar o greseala mai mult de exprimare decat de interpretare.

@Ambra: Mersi oricum.




Pe de alta parte:

Hide and Seek - 4-5/10: Aceasta nota ridicata se acorda pentru prima jumatate a filmului, in care tensiunea era bine construita, iar atmosfera ridicata. Cei care au vazut filmul, imi vor intelege supararea cnad spun ca sfarsitul (ultima treime) strica tot ce ar fi putut fi acest film. Se remarca mai multe trimiteri la "The Shining" (v. genericul) si, de asemenea, faptul ca Dakota Fanning (cu un nou look fata de "Man on Fire" si "I Am Sam") joaca mai bine decat obositul DeNiro...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 12:32   #1858
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
@Ambra: Mersi oricum.

!!!
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 16:49   #1859
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by MinRep:
Hide and Seek - 4-5/10: Aceasta nota ridicata se acorda pentru prima jumatate a filmului, in care tensiunea era bine construita, iar atmosfera ridicata. Cei care au vazut filmul, imi vor intelege supararea cnad spun ca sfarsitul (ultima treime) strica tot ce ar fi putut fi acest film. Se remarca mai multe trimiteri la "The Shining" (v. genericul) si, de asemenea, faptul ca Dakota Fanning (cu un nou look fata de "Man on Fire" si "I Am Sam") joaca mai bine decat obositul DeNiro... :D
4/10
Eu aº merge ºi mai înapoi cu trimiterile: Dr. Jeckyl and Mr.Hyde (1920) din care foarte mulþi s-au inspirat. Hoþie la drumul mare acest film. Într-adevãr, dupã cum începuse, pãrea interesant dar a cãzut în niºte cliºee de-mi venea sã vãrs. Jocul actoricesc e ok.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2005, 16:58   #1860
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
HOUSE OF 1000 CORPSES 10/10
o fi rob zombie un "muzician" penal si ratat, da filmu asta e genial
fortand putin, un killbill al horrorului
in fine, ma asteptam la ceva mult mai gore si demnostrativ
tocma lipsa aspectului asta "in ur face" face tot filmu
sa nu intelegeti ca ar fi vreo subtilitate stilizata si aseptica, e f departe de asa ceva
sute de trimiteri, linkuri, citate si filme si "filme"
cateva replici memorabile...
"our bodies come&go, but this blood is 4ever"
si o faza de coma, in care fiica unor rednex ii promite unui tip salvarea daca ghiceste care e vedeta ei favorita
cum gagica tocamai cantase "i wanna be loved by you", tipu zice
"marilyn monroe"
evident ca nu era mm...
era bette davis
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells