Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Apr 2010, 22:12   #1021
semere
Senior
 
semere
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 78
Originally Posted by omudindulap:
Ce e cu voi oameni buni?
Nu, nu e vorba de drepturi de autor, ci de respect si de bun simt. Daca voi ati avea un blog si unu, altul ar da copy/paste textului vostru, fara a preciza sursa, cum v-ati simti?
Scuze pentru off topic.
ca sa lamuresc problema.....l-am gasit pe un site cu bancuri...fara specificatii de copyright...deci nu aveam de unde sa stiu sursa (si nici nu stau sa fac investigatii atat timp cat documentul pe care il gasesc nu are drepturi de autor). Respect si bun simt...te asigur ca, pentru mine sunt niste principii de baza (de asta tin si atat de mult sa comentez afirmatia pe care ai facut-o mai sus). In speranta ca am lamurit problema creata....sa revenim la umor si la starea de buna dispozitie....


Last edited by semere : 06 Apr 2010 at 22:16.
semere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 09:06   #1022
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by semere:
Originally Posted by omudindulap:
Ce e cu voi oameni buni?
Nu, nu e vorba de drepturi de autor, ci de respect si de bun simt. Daca voi ati avea un blog si unu, altul ar da copy/paste textului vostru, fara a preciza sursa, cum v-ati simti?
Scuze pentru off topic.
ca sa lamuresc problema.....l-am gasit pe un site cu bancuri...fara specificatii de copyright...deci nu aveam de unde sa stiu sursa (si nici nu stau sa fac investigatii atat timp cat documentul pe care il gasesc nu are drepturi de autor). Respect si bun simt...te asigur ca, pentru mine sunt niste principii de baza (de asta tin si atat de mult sa comentez afirmatia pe care ai facut-o mai sus). In speranta ca am lamurit problema creata....sa revenim la umor si la starea de buna dispozitie....


dau mai repede altii copy-paste pentru ca si eu il citisem in alta parte n-ai ce sa-i faci si se raspandeste
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 10:36   #1023
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
S-ar putea să nu mai daţi quote la poze?
Vă rog!
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 12:30   #1024
semere
Senior
 
semere
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 78
semere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 14:33   #1025
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Sotia isi intreaba sotul:
-Draga facem dragoste acum sau dupa cina?
Sotul;
-Cum spui tu si apoi mancam.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 11:52   #1026
S.naicuL
Senior
 
S.naicuL
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 131
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by semere:
....
Ar fi trebuit sa precizezi si sursa, prietene: blogu' lu' Bendeac.
E... antic, adicătelea îl ştiu de aproape un an.
----
Am spus eu ca n-ar fi? What's your point?


Cred ca glumesti omule. Beandeac a precizat de unde l-a "copy / paste" ?? ...pt ca e destul de oldie


On Topic

Trei betivi stateau de vorba la o masa:
-Cand ma duc acasa imi bat nevasta si copiii!
Al doilea betiv:
-Eu cand ma duc acasa imi bat tot cartierul!
Al treilea zice:
Eu cand ma duc acasa bat pe la toate usile!!
__________________
"Men are like steel. When they lose their temper, they lose their worth..."
Chuck Norris

Last edited by S.naicuL : 08 Apr 2010 at 11:57.
S.naicuL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 17:02   #1027
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Invatatoarea ii spune lui Bula:
- Mai Bula schimba-ti si tu numele ca daca schimbi prima litera iese un cuvant urat....
A doua zi vine Bula la scoala si ii spune invatatoarei:
-Gata doamna... Acuma ma cheama Denis
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 11:06   #1028
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Deși evit pe cât posibil să mă refer la mesajele obscene, fie ele și bancuri...

Pentru bremenez: E vorba de o „nedumerire”, nu de o „dilemă”.

Și o replică la bancul lui Bogdan:

În prima zi de școală, învățătoarea strigă catalogul pentru întâia oară. Când îi rostește numele lui Bulă, toți ceilalți elevi izbucnesc în râs.
-De ce râdeți? - întreabă învățătoarea.
-Păi cum să nu râdem, tovarășa învățătoare? - răspunde elevul Popescu. Ăstuia, dacă-i modificăm primul sunet din nume rezultă o „prostie”! Toți copiii râd, râde și învățătoarea.
Parcurgerea catalogului continuă. La un moment dat, învățătoarea ajunge la „Popescu!”, la care Bulă izbucnește în râs de unul singur.
-Tu de ce râzi acum? - se miră învățătoarea.
-Păi cum să nu râd, când dacă îi modificăm ăstuia câteva litere din nume obținem „porcule!” ?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 09 Apr 2010 at 11:13.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 11:38   #1029
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Smile

Originally Posted by Ipu:
bla-bla-lba
Tu nici bancuri nu ştii să spui. Nu că ăsta ar fi un capăt de ţară, probabil că oi avea tu alte "calităţi"; scuză-mi sinceritatea, da' tare de mult n-am mai citit ceva atât de plictisitor, şi acum nu mă refer numai la topic-ul de bancuri. Poate că a venit vremea să încep a mă reciti!

On-topic:

Profesorul il intreaba pe Bula:
- Bula, ce este patria?
- Nu stiu!
Il intreaba pe Vasile:
- Vasile ce este patria?
- Patria este mama mea!
Profesorul il intreaba pe Bula din nou:
- Bula ce este patria?
- Patria este mama lui Vasile!
- Nu, Bula, patria este si mama ta! Ia zi, ce ai inteles?
- Ca eu sunt frate cu Vasile

------------

Mama lui Bula statea de vorba la cofetarie cu doua vecine. Subiectul: Ce multi bani cistiga copiii lor.
Prima:
- Vasile, baiatul meu, a ajuns mare chirurg si are atit de multi bani incit a facut cadou o masina unui prieten de-al lui.
A doua:
- Gheorghita , baiatul meu, a ajuns mare avocat si are atitia bani incit a facut cadou un apartament unui prieten de-al lui. Mama lui Bula:
- Bula al meu n-a invatat nimic, nu s-a ales nimic de el, e somer, se drogheaza. Si colac peste pupaza e si homosexual. Norocul lui e ca are doi amanti, unul doctor si unul avocat, care i-au facut cadou o casa si o masina

-------------

Bula vorbea cu un om:
- Bula tu o iubesti pe mami?
- Nu ca ma bate mereu!
- Dar il iubesti pe tati?
- Nu ca ma bate mereu!
- Dar pe cine iubesti tu?
- Eu iubesc echipa de fotbal Dinamo, ca nu bate pr nimeni!!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 11:56   #1030
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Eu am scris bancul ală pentru că bancuri de genul ală mă fac să continuu/i să sper în triumful inteligenței asupra grosolăniei. Nu mă așteptam ca toată lumea să râdă sau măcar să zâmbească citindu-l.

Hai Dinamo!
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:00   #1031
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Ipu:
....
"Să continuu", asta e singura variantă corectă, ultima dată când am verificat limba română nu era un test grilă în direct. În rest, bancurile sunt de râs, cel puţin ăsta era ultimul (şi unicul) sens pe care mi-l amintesc eu.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:04   #1032
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Ipu triumful inteligenței asupra grosolăniei e treaba mai complicata decat sa stii gramatica si sa o aplici obsesiv . Nu stiu cine te-a facut sa crezi ca in regulile de vorbire sta filozofia vietii si-a desteptaciunii, dar sfatul meu e sa mai dai cu surubelnita pe la principii si sa te mai ingrijesti si de alte aspecte

on:
Bula si Strul au esuat pe o insula ingusta. La un moment dat vin niste indieni. Speriat Bula se suie in singurul palmier de langa ei. Il bat aia bine pe Strul si pleaca. Dupa o ora vin iar, iar Bula in copac si Strul caftit zdravan. A treia oara Strul nervos :
- Bula! Lasa-ma frate si pe mine in copac sa te mai bata si pe tine ca eu nu mai pot !! Il lasa Bula, vin indienii si al mai dejtept zice:
- Fratilor hai si pe ala din pom ca p-asta de jos l-am batut destul!

Last edited by copila_satanista : 09 Apr 2010 at 12:14.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:49   #1033
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Măi aceștia, măi „popescelușilor” (vorba bancului, „așa tânăr și deja popescu?”, e super cunoscut, dar dacă nu-l știți pót să vi-l spun), eu mă refeream la bancul meu când vorbeam de inteligență (la Bulă) și grosolănie (la colegul lui), nu la corectura aia făcută în trecere, nu pentru „bremenez”, care nu face greșeli de genul ală - el a reprodus pur și simplu un banc, fără a-l mai corecta, de-aia a scris „dilemă” în loc de „nedumerire” - ci pentru unii alții mai puțin avizați. După ce că explic pe gratis...
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 09 Apr 2010 at 15:51.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:57   #1034
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Intr-o firma de contabilitate, 4 femei in birou: sefa (nu se specifica ce culoare de par) si 3 contabile, una bruneta, una roscata, si cealalta blonda. De la o vreme, sefa pleca totdeauna mai devreme de la serviciu, sub
diverse pretexte. Intr-o zi, se gandesc fetele ca daca sefa pleaca, pleaca si ele. Zis si facut, si cum a iesit sefa pe usa, hop si ele, sa profite de 2 ore libere.
Bruneta, merge direct la sala de fitness, profitand de faptul ca are timp mai mult sa fie in forma. Roscata merge la cumparaturi. Blonda, ca o sotie cuminte si iubitoare, merge acasa, sa profite
de 2 ore in plus langa sotul ei iubit. Acasa, insa, dupa ce intra, aude zgomote din dormitor,si cand se uita pe furis pe usa, ii vede pe barbatu-sau si pe sefa ei..
Tiptil, se strecoara afara din casa fara sa zica nimic si se duce in parc, asteptand sa treaca timpul...
A doua zi, sefa iar dispare cu doua ore inainte de
terminarea programului...
Celelalte vor si ele sa plece, numai blonda statea la
birou. - Haide, tu nu pleci?
- Nu, nu plec, ca ieri era cat pe ce sa ma prinda sefa!
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 14:43   #1035
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Frații mei albi, când o să încetăm cu bancurile astea rușinoase cu blonde? Am reușit să eliminăm aiurelile alea rasiste și xenofobe cu negri, cu evrei ș.a.m.d. De ce să nu ne debarasăm și de glumele astea cretine (vorbesc în general, nu te supăra Bogdane! - bancul tău fu ocazia, nu cauza prezentului comentariu), sexiste și iarăși rasiste (pentru că numai femeile europoide pot fi blonde fără a-și vopsi părul). Și multe dintre colegele noastre din acest forum sunt blonde. De ce să ne batem joc de ele?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 09 Apr 2010 at 15:51.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 14:57   #1036
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
of... deci ! astea sunt bancuri la care ideea principala este sa razi. asa tinde lumea sa faca bancuri prin generalizari ridiculizate. daca te duce mintea nu le iei ca pe o jignire personala chiar daca intri in vreo categorie din cele la care fac referinta. e adevarat ca se mai spunea despre bancurile cu politisti ca sunt intentionat facute pentru a strica imaginea politiei , dar hai sa nu mai fim asa de constipati ci sa radem si aia e... la urma urmei sunt niste chestii destul de inofensive. 90% din bancuri fac aluzii rautacioase si prostesti daca stai sa o iei asa. asta nu inseamna ca trebuie sa ne atacam si sa ne facem praf simtul umorului... cum de te-ai trezit numai tu sa nu le gusti?
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 14:58   #1037
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Care-i diferenta dintre un evreu si o piine? Piinea nu da din picioare cind o bagi in cuptor...
Dar diferenta dintre un nigger si o anvelopa? Anvelopa nu cinta cind ii pui lanturi...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 15:06   #1038
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by Ipu:
Frații mei albi, când o să încetăm cu bancurile astea rușinoase cu blonde? Am reușit să eliminăm aiurelile alea rasiste și xenofobe cu negrii, cu evrei ș.a.m.d. De ce să nu ne debarasăm și de glumele astea cretine (vorbesc în general, nu te supăra Bogdane! - bancul tău fu ocazia, nu cauza prezentului comentariu), sexiste și iarăși rasiste (pentru că numai femeile europoide pot fi blonde fără a-și vopsi părul). Și multe dintre colegele noastre din acest forum sunt blonde. De ce să ne batem joc de ele?

Niciodata !

Eu cunosc blonde care spun bancuri cu blonde, evrei carora le-am spus bancuri cu evrei. Am avut colegi negrii la facultate pe care nu ii deranjau bancurile cu negrii. Ma intreb negrii intre ei ce bancuri si-or spune, cu albi?

Adica un evreu din romania nu poate sa-i spuna unui oltean bancuri cu olteni ?

Cine nu are simtul umorului dar are un pic de paranoia se poate recunoaste in orice banc.

P.S. As vrea sa fiu evreu sa am lipici la bani, negru sa am....... si blonda sa atrag atentia.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 09 Apr 2010 at 15:10.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 15:47   #1039
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Windom a dat niște exemple foarte bune, edificatoare. Așadar e vorba de bancuri care fac haz în mod cinico-sadic de nenorocirea unor semeni ai noștri: înrobire, ucidere. Când glumește cu prieteni evrei, Victor spune de bună-seamă bancuri cu Itzic și Ștrul, pe care chiar evreii le apreciază și pe unele cred că le-au și compus, bancuri având un stil special inconfundabil. Cele însă cu masacrarea deportaților în timpul războiului, ca acela cu Hitler care s-a sinucis pentru că... a primit nota de plată la gaz (!), fac parte dintr-o cu totul altă categorie. Mi-amintesc că în urmă cu vreo 10-15 ani, și saiturile de bancuri românești unde apăreau asemenea mizerii au primit scrisori deschise de protest din partea unor persoane din Israel cunoscătoare ale limbii române (și vizitatoare ale saiturilor respective) și până la urmă n-au mai publicat bancuri despre uciderea evreilor. În prezent, pe lângă rasismul anti-negroid, se mențin, și în bancuri, rasismele anti-arab și anti-mongoloid.
Dar nu mă luați în seamă. Să nu vă închipuiți că am să continuu, dacă mai apar bancuri rasiste aici de acum înainte, să vă terorizez cu ideile mele. Ajunge că vi le-am transmis o dată.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 09 Apr 2010 at 15:54.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 16:07   #1040
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by victor:
Cine nu are simtul umorului dar are un pic de paranoia se poate recunoaste in orice banc.
Dragă, paranoia e tocmai despre contrariul; tu vb aici despre mania persecuţiei, cu totul altă mâncare de peştic.
Io una cred că simţul umorului este unul dintre "marker"-ii inteligenţei.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells