Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2008, 09:29   #661
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'orfelinatul' - un film d gen (ghost story) excelent; eu as fi renuntat la 'epilog' (kre e pt prosti sau americani), da merge si asa...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 12:36   #662
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
filmul se REFACE pentru americani, tot cu del toro la carma
asta dovedeste ce oroare au americanii pentru filmele vorbite in alta limba decat engleza, pfff
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 21:49   #663
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Casshern (2004) regia:Kazuaki Kiriya film SF + actiune,realizat in intregime in fata ecranului verde.Filmul are la baza un serial de animatie produs in 1973.Intr`un viitor apocaliptic,oamenii de stiinta incearca sa creeze celule pentru regenerarea trupurilor umane,dar dupa un incident in laborator o noua rasa apare,care incepe un razboi sangeros impotriva omenirii.Singurul care le poate sta in cale este Casshern,un razboinic reincarnat intr`un trup invicibil,cu puterea de a fugi cu viteza foarte mare.Un film care merita vazut numai pentru modul in care a fost realizat,pentru efectele speciale si nu pentru povestea in sine,care a fost neglijata in detrimentul efectelor spectaculoase.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 23:55   #664
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
American Graffiti (1973) regizat de George Lucas cu Richard Dreyfuss,Ron Howard,Charles Martin Smith,Paul Le Mat si Harrison Ford intr`un rol minor.Este povestea a 4 prieteni care isi petrec ultima noapte in oras inainte de a pleca fiecare spre facultate.Este primul film care are soundtrack vreo 40 de melodii toate numai una si una.Rock`n`roll is here to stay!Unul din filmele cu buget redus din acea perioada (1 milion sau sub 1 milion de dolari) producatorii lasand tinerii regizori (George Lucas,Francis Ford Coppola,Dennis Hopper) sa aduca propriile idei in cinematografie in scopul de a aduce un nou suflu si,implicit,mai multi bani.Filmul a fost filmat aproape in intregime numai noaptea si trebuie sa fii atent sa observi tot ce se intampla.Un film care nu trebuie ratat!
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:36   #665
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
redmen,
cand ai timp sa vezi filmele astea?
__________________
"Theoretically, if you go to the past in the future, then your future lies in the past. This is a picture of you in the future - in the past."
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 12:54   #666
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Mereu
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 22:45   #667
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Leon (1994) - un film aproape poetic in regia Luc Besson, ce spune povestea unei relatii mai putin obisnuite intre o pustoaica precoce, orfana la varsta de 11 ani (o Natalie Portman trista, cu o privire ce sfredeleste adanc pe tot parcursul filmului) si un asasin profesionist calculat si lipsit pana in momentul contactului cu fetita de aproape orice fel de social, in afara celui ce-l leaga de victimele sale (un Jean Reno genial) ... prin peisaj mai trece si "raul" Gary Oldman, si el apropiat de antologic, prin brutalitate si cruzime ... filmul are tot, sau aproape ... personajele sunt pline, conturate corect, iar povestea nu te lasa sa respiri nicio clipa, beneficiind si de un fundal muzical special ... a fost o experienta extrem de placuta, in acest moment chiar nu-i gasesc vreun defect major ... am apreciat in special asezarea scenelor si, as putea spune, calmul actorilor ....
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2008, 23:56   #668
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Leon .. intr`adevar un film excelent.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 21:37   #669
wihay
Junior
 
wihay
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Cloverfield 9,5/10
Fain rau! Recomand cu caldura
wihay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2008, 23:06   #670
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Topic, aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=15099
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 11:13   #671
Oana Predescu
Junior
 
Oana Predescu
 
Join Date: Jan 2007
Location: Târgoviºte
Posts: 38
Send a message via Yahoo to Oana Predescu
Am revazut "Whatever Happened to Baby Jane?" :? si cel mai recent film nevazut anterior... "Die Bitteren Tranen der Petra von Kant" al lui Fassbinder
Oana Predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 16:17   #672
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
foreign intrigue
mi-e era dor de un film clasic de spionaj. un robert mitchum minunat, actiune bine gradata si mult stil. poate ca exagerez, dar nu se mai fac asemenea filme si cand vezi unul te bucuri
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 18:33   #673
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by norina:
poate ca exagerez, dar nu se mai fac asemenea filme si cand vezi unul te bucuri

adevarat graiesti
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2008, 00:00   #674
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Victor Victoria (1982) o portie buna de ras din partea regizorului Blake Edwards (Breakfast at Tiffany's,Days of Wine and Roses,The Pink Panther,The Party).Un lucru e clar.Nu as rata niciodata unul dintre aceste filme.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2008, 23:28   #675
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Naissance des pieuvres - Se pare ca diferenta dintre filmele cu adolescenti frantuzesti si cele americane e ca de la cer la pamant. Dupa un inceput cu cateva scene de nuditate ma asteptam ca Naissance des pieuvres sa devina din cei in ce mai trashy. In loc de asta se cristalizeaza intr-un film de o sensibilitate si acuitate care fac de rusine nu doar filmele comerciale dar si art-house-ul american. Francezii incep sa-mi placa din ce in ce mai mult, Naissance des pieuvres e al doilea film pe anul asta ca ma impresioneaza, dupa Jean de Florette.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 01:02   #676
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
There will be blood -- DDL total transformat; mi-a placut filmul! ca orice film cu DDL... Coloana sonora iesita din comun, mi s-a parut;

The Band's Visit -- un film israelian care mi-a placut ff mult; comedie despre o fanfara politieneasca locala (din Egipt insa) care nimeresete din greseala intr-un mic orasel din Israel; un pretext insa pentru a cadea intr-o nostalgie comica, fiecare personaj dezvaluindu-si cu incetul propriile drame intr-un mod f discret... se tace mult si se zambeste (to a comic effect)

Love actually -- Minunat film! Aproape ca incep sa imi schimb parearea pe care o am despre Hugh Grant si comediile romantice. Favoritul meu a fost insa ingerul salvator Mr. Bean.. L-am descoperit cu ocazia asta si pe Craig Armstrong!! Ca sa vad (ulterior) ca jumatate din filmele din ziua de azi il au pe C.A. coloana sonora...

Altminteri: greatly enjoying ur conversations guys (als and &
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 05:33   #677
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
"Russkiy kovcheg" (2002) - "Russian Ark"
Regizor: Aleksandr Sokurov
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 15:40   #678
Alex-R
Guest
 
Alex-R
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1
Supravietuitorul

Supravietuitorul - Regia Sergiu Nicolaescu, rolul principal Sergiu Nicolaescu, rol secundar Sergiu Nicolaescu, efecte speciale Sergiu Nicolaescu, intelegeti unde vreu sa ajung ....



O porcarie mai mare nu am mai vazut de la "Dupa ea" incoace... Parca ma uitam la clasicele filme chinezesti traduse in englza , le mai stiti ? unde se auzeau vocile actorilor si gura aluia ori se mai misca 5 sec dupa ori deloc, asa si aici.



Pentru un film cu actiunea prin 70 sa iti apara ING-ul pe fundal, sau camerele de hotel sa aiba yale magnetice, ori la final sa iti apara mascatii e prea de tot .



+ ca dialogul e total idiotic , si nu prezinta pic de realism... Sa nu mai vb de actori ... Si imensa reclama ce i se face Loredanei Groza....(pe cine o stii din filmu asta?)



Singura prezenta notabila este a lui Jean Constantin amuzant ca in totdeauna , cat si cea a lui Cristi Iacob ....
Alex-R is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 16:14   #679
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Topicu' lu' filmule:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...3816&start=125
(Vei constata cât de împärtäsite-ti sunt opiniile.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 17:12   #680
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Se, Jie - M-am dus la film dupa ce am citit pe aici ca nu o sa apara in cinematografe in Romania (decit la B-Est). Asa ca am sorbit tot ce se poate din el... mai putin dialogurile. L-am vazut subtitrat in maghiara, si in afara de "koszonom", "igen", "nem" si alte d-astea, n-am inteles in mod direct nimic din replici. Cu tot neajunsul asta important, filmul mi s-a parut cit se poate de clar si plin de substanta - Tang Wei si Ang Lee au facut posibil ca "Lust, Caution" sa-mi fie accesibil, chiar si fara dialoguri. De-abia astept sa-l vad pe DVD subtitrat (daca nu apuc sa-l vad prin vreun cinema cu subtitrare in engleza).
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells