Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2004, 20:27   #41
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Punct ochit,punct lovit!
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2004, 23:22   #42
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi se pare ca exista actori tineri destul de talentati insa nu prea exsita scenarii care sa le permita sa-si valorifice talentul...nu poti sa te afirmi chiar in orice tip de rol mai ales cand iti doresti atat de mult lucrul asta....unii dintre ei devin mult prea falsi tocmai pt ca incearca sa arate de ce sunt in stare chiar daca rolul nu le cere asta...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 09:07   #43
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by ricutza:
mie mi se pare ca exista actori tineri destul de talentati insa nu prea exsita scenarii care sa le permita sa-si valorifice talentul...nu poti sa te afirmi chiar in orice tip de rol mai ales cand iti doresti atat de mult lucrul asta....unii dintre ei devin mult prea falsi tocmai pt ca incearca sa arate de ce sunt in stare chiar daca rolul nu le cere asta...

Nu sunt de acord cu tine decat partial.Intr-adevar,dorind sa arate tot ce pot in primele aparitii,actorii forteaza nota si nu iese nimic bun din chestia asta.Insa,eu cred ca un actor cu adevarat talentat poate juca aproape orice rol intr-un film.Cu teatrul e mai complicat,dar intr-un film,daca esti talentat te remarci.Indiferent cat de proaste sunt scenariul si regia,daca ai o sclipire,nu ai cum sa treci neremarcat.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 00:37   #44
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by patraulea:
Nu sunt de acord cu tine decat partial.Intr-adevar,dorind sa arate tot ce pot in primele aparitii,actorii forteaza nota si nu iese nimic bun din chestia asta.Insa,eu cred ca un actor cu adevarat talentat poate juca aproape orice rol intr-un film.Cu teatrul e mai complicat,dar intr-un film,daca esti talentat te remarci.Indiferent cat de proaste sunt scenariul si regia,daca ai o sclipire,nu ai cum sa treci neremarcat.

cred ca atunci cand ai afirmat asta, te-ai gandit la numeroasele filme proaste care au fost salvate de prezenta unor actori valorosi...cu toate astea, sunt si o gramada de filme in care au dezamgit chiar si numele mari...
de exemplu, tie ti-a placut de Anthony Hopkins in Hannibal?ti s-a parut ca a fost la adevaratul lui valoarel?te-a impresionat in rolul ala?totusi, vorbim de un personaj pe care il mai interpretase o data....nu crezi ca diferenta dintre cele doua roluri a fost facuta de scenariu si regie?
sau uita-te la Robert de Niro...compara interpretarea din Heat (care este impresionanta) cu cea din 15 Minutes sau City By The Sea...incerc acum sa gasesc roluri asemanatoare pentru ca daca ne uitam la De Niro din Once Upon a Time in America si la cel din Meet The Parents, nu gasim prea multe asemanari...si la fel si in cazul Godfather si Analyza This (de fapt astea sunt comparabile din punctul de vedere al rolului interpretat, nu sunt insa comparabile ca si gen)....
si pentru ca tot am vorbit de Heat si roluri memorabile, sa ne uitam un pic si la Al Pacino...cum joaca in filmul asta, si cum joaca in The Recruit sau Insomnia?
nu cred ca cineva poate contesta faptul ca acesti actori sunt foarte buni...ideea e ca totusi nu e suficient....vezi si tu ca se descurca total diferit chiar si cand interpreteaza personaje asemanatoare...
nu cred ca le poti cere actorilor romani(mai ales celor tineri care nu au experienta) sa se descurce bine in orice fel de conditii(ma refer aici la regie si scenariu)...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 13:46   #45
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by ricutza:
cred ca atunci cand ai afirmat asta, te-ai gandit la numeroasele filme proaste care au fost salvate de prezenta unor actori valorosi...cu toate astea, sunt si o gramada de filme in care au dezamgit chiar si numele mari...
de exemplu, tie ti-a placut de Anthony Hopkins in Hannibal?ti s-a parut ca a fost la adevaratul lui valoarel?te-a impresionat in rolul ala?totusi, vorbim de un personaj pe care il mai interpretase o data....nu crezi ca diferenta dintre cele doua roluri a fost facuta de scenariu si regie?
sau uita-te la Robert de Niro...compara interpretarea din Heat (care este impresionanta) cu cea din 15 Minutes sau City By The Sea...incerc acum sa gasesc roluri asemanatoare pentru ca daca ne uitam la De Niro din Once Upon a Time in America si la cel din Meet The Parents, nu gasim prea multe asemanari...si la fel si in cazul Godfather si Analyza This (de fapt astea sunt comparabile din punctul de vedere al rolului interpretat, nu sunt insa comparabile ca si gen)....
si pentru ca tot am vorbit de Heat si roluri memorabile, sa ne uitam un pic si la Al Pacino...cum joaca in filmul asta, si cum joaca in The Recruit sau Insomnia?
nu cred ca cineva poate contesta faptul ca acesti actori sunt foarte buni...ideea e ca totusi nu e suficient....vezi si tu ca se descurca total diferit chiar si cand interpreteaza personaje asemanatoare...
nu cred ca le poti cere actorilor romani(mai ales celor tineri care nu au experienta) sa se descurce bine in orice fel de conditii(ma refer aici la regie si scenariu)...


Cand am spus asta,ma refeream la actorii romani.Si trebuie sa fiu de acord cu tine ca un scenariu si o regie buna salveaza partial jocul unu i actor prost.Dar eu ma gandeam la un scenariu,o regie si un joc f.bun al actorului.Astea sunt ingredientele unui film bun.
Legat de De NIro si AL Pacino,am impresia,ca acum la batranete s-au tampit de tot sau nu au pur si simplu niste scenarii beton in care sa intre.
City by the sea sau 15 minute sunt niste filme infecte prin care De Niro mai mult se face de ras.La cartea lui de vizita impresionanta,trebuia sa arunce scenariul la cos dupa ce l-a citit...Al PAcino se pare ca e bun "tovaras" cu De Niro la capitolul asta si e in aceeasi oala.Nu stiu ce au patit.O criza?Oricum ceva se intampla.
Oricum in ceea ce-l priveste pe De Niro,daca nu e un regizor bun care sa-l impinga in fata,cum e in cele mai multe cazuri Scorsese,nu iese nimic bun.Si majoritatea filmelor lui bune sunt facute in prima perioada a carierei:Taurul furios,Once ,Taxi.
Probabil am fost putin subiectiv in aprecierea mea:un actor f.bun,fara un scenariu beton,fara o regie buna,are o "sclipire"un "ceva" prin care iese in evidenta intr-adevar.Dar atat.Filmul,analizat in ansamblul sau e prost.Dar,era vorba doar de sclipirea aia de care-ti spuneam,suficienta pt.un ochi versat de regizor/producator.
:w00t: :w00t: :w00t:
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 23:56   #46
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
inteleg ideea ta dar ma intreb daca nu e cumva usor irealizabila...intr-adevar eu n-am experienta de producator sau de om care sa se priceapa la castinguri...dar chiar crezi ca te poti face remarcat ca si actor intr-un film super prost?...eu pur si simplu chiar nu stiu...crezi ca poti sa-mi dai exemplu de astfel de roluri? poate chiar am vazut filmele si nu mi-am dat sema pe moment....oricum acum nu-mi vin in cap...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2004, 16:34   #47
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Imi vine in minte acum un numeenzel WashingtonSi un film:John Q,de categ.B.Filmul e slab insa actorul e mare.
:o :o :o
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 13:27   #48
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
hmmm..n-am vazut filmul deci nu ma pot pronunta...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2004, 10:17   #49
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Nu ai pierdut mare lucru. E un film slabut.Daca nu ma insel,va fi pe HBO luna asta,daca ai timp sa-l vezi(repet,numai pt.D.Washington):27 iunie ora 20.00,3o iunie ora 20.00.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 06:32   #50
JIIL
Novice
 
JIIL
 
Join Date: Jun 2004
Location: Pitesti
Posts: 7
Re: Actori tineri

Originally Posted by Bubu:
Haideti sa discutam despre tineretul actoricesc autohton.

Ce parere aveti de Marius Stanescu?

Marius Stanescu: "Nu cred in diletantism si in neprofesionisti"

Eu unul am o parere destul de buna, tinand cont de faptul ca noua generatie de actori sunt destul de slabuti, dar cine stie curand vor deveni marile stele de pretutindeni.
poate?

e acu parca e alt ceva, sigur nu mai sunt geaman cu nimeni!
: )
__________________
____________________________>usp
JIIL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 14:42   #51
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
Originally Posted by Danny:
Adrian Stefan. Momentan nu cred ca a facut film dar il puteti vedea intr-o multime de reclame. Sau la teatrul Bulandra, in Bent.

i just love that guy!
the pink star of romanian theatre!
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 15:33   #52
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
Originally Posted by Danny:
Adrian Stefan. Momentan nu cred ca a facut film dar il puteti vedea intr-o multime de reclame. Sau la teatrul Bulandra, in Bent.

In ce reclame?
E cumva cel din reclama la Ziarul financiar si cea la Elite?
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 19:15   #53
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by capitain:
i just love that guy!
the pink star of romanian theatre!

hehe...didn't know he's already a star...and especially a pink one!
anyway, he has gr8 potential.

Originally Posted by onutza_:
In ce reclame?
E cumva cel din reclama la Ziarul financiar si cea la Elite?

Mmm...nope. A jucat intr-o reclama Zapp (se chinuia sa downloadeze ceva si privea cum arunca banii pe fereastra...).
Mai apare si in niste reclame la nu mai stiu ce vopsea, alaturi de Andi Vasluianu.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2004, 11:34   #54
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
Aha, bun.
Da' eu tot vreau sa stiu cum il cheama pe ala din reclama la Ziarul financiar (care-i da cu ziarul in cap tipei) mai ales ca reclama aia a fost premiata international la Portoroz (sau asa ceva). Stie cineva?
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 00:59   #55
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Da, a castigat Golden DrumStick pentru "The best TV ad" la categoria "Media and Entertainment" in 2002 la Festivalul International de Publicitate din Portoroz. Produsa de Tempo Advertising.
A fost regizata, fireste, de Radu Muntean.
Din pacate nu stiu cum il cheama pe actor.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 11:35   #56
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
adrian stefan?! adica tipul ala lung cit o zi de post &, eh... colored?
nu-mi place!
ar face bine sa ramina in teatru, ca tot nu-l frecventez...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 11:37   #57
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
OOPS! big mistake: nu e ala, sorry - ala e tot un adi -, asta mai cinta printr-o formatie si e ok... 8)
l-am confundat pt ca il stiam de 'adi' :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2004, 12:13   #58
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Alex Leo Serban:
adrian stefan?! adica tipul ala lung cit o zi de post &, eh... colored?

Acum m-ai bagat pe mine in ceata...habar n-am despre cine vb. :huh:
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 16:06   #59
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
Dintre actorii tineri cel pe care l-am remarcat a fost doar Marius Stanescu...si Adrian Stefan e un potential viitor actor cu inclinatii spre comedie.De cel din urma nu cred ca ati auzit dar il puteti urmari la teatrul Bulandra in Bent si Nebunia regelui George.
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 16:08   #60
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
Erata: "un potential viitor actor bun".
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells