Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Sep 2004, 10:05   #21
elilenus
Novice
 
elilenus
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 10
Moartea unui dinozaur din vanitate

Jenant si infantil...am iesit de la film ca nu mai puteam rezista sa ascult replicile acelea ciudate si false de parca actorii aia nu erau umani ci roboti. Cum e posibil sa nu-si dea seama un regizor incontestabil mare si valoros al Romaniei ce gunoi de scenariu are in fata? Dar de ce mai intreb cand si lui nu-i lipseau decat niste sfori ca sa-si miste picioarele si gura. Si ce e cu alegerea retetei hollywodiene de casting de vedete... Adica ce credea ca o sa faca Bittman, ca o sa asigure lesinul femeilor in sala de film... Numai simpla asociere a lui Bittman cu Gheorghe Dinica ma scarbeste. Apropo de Dinica si el parca apasat de importanta si fosta valoare a regizorului. Si acel machismo al PRINTULUI, apelativul acesta instrainant "PRINTE..." adresat la 5 minute de catre muritorii din jurul lui, ingrozitor, infricosator de instrainant si fals si necredibil. "Printe...". La un moment dat ma enerva ca nu stiam daca "Printul" are si el un nume ca noi toti muritorii. Doamne cata vanitate din partea unui regizior decrepit care nu vrea sa lase trecutul in spate. Si saracul atat de batran si isi incearca farmecele pe o fetiscana care cade intr-o admiratie blegoasa si bolnavicioasa de parca batranul din fata ei e insusi Dumnezeu. Of.... cata ipocrizie. Am rezistat o ora si atat, mi-a fost de ajuns, am incercat din rasputeri sa stau mai mult, macar ca dadusem bani pe biletul ala care e destul de scump la mall, darmi-a fost IMPOSIBIL. Era interesant de urmarit reactia oamenilor din sala care incepusera sa vorbeasca cu glas tare ca nu mai suporta si sa comenteze cu aprindere. Si eu cazusem in acelasi pacat si nu imi mai dadeam seama ca ma apucase o indigneala care ma facea sa vorbesc tare... Interesant. LA fel s-a intamplat si la Filantropica insa in sens invers, oamenii erau atat de entuziasmati si fascinati ca izbucneau in adevarate ropote de aplauze in timpul filmului, ca la teatru.
Pacat , asistam la moartea unui dinozaur care se sinucidea din propria sa vanitate...
elilenus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2004, 16:45   #22
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
"Frumos! Interesant!"
Nu va ingrijorati, nu coincide cu parerea mea.
Erau doar doua replici mai patrunzatoare.
Admit ca prima ora si ceva este de un lamentabil uluitor si dezgustator, dar, spre dezavantajul filmului, se ivesc si fragmente mai decente spre sfarsit. Hmmm, de preferat ar fi sa incercati sa va uitati numai la scenele in care nu apare Sergiu Nicolaescu...caci jocul actorilor este infricosator de prost, in mare parte, cu doua exceptii.
Intr-adevar, de o vanitate incredibila.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2004, 21:17   #23
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
"nicolaescu da o palma uriasa tuturor acelora care si-au facut o "arta poetica" din a injura romania si valorile ei sacre"
Grid Modorcea in prefata la "scenariul regizoral orient expresssss" (editura universitas xx1)
as adauga ca da o plama uriasa si tuturor celor care se asteptau sa vada un film macar digerabil.....
va recond sa citit prefata....
e inoubliabila
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2004, 01:55   #24
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
oou!, mi s-a facut mila si rusine pentru ideea de film romanesc. sergiu nicolaescu si cei de teapa lui parca ar trai in afara istoriei, au acelasi -vechi - metabolism. imi vine sa pun furtunul pe ei.
va rog sa puneti aici toate cronicele la aceasta "facatura", sa vedem si ce figura va face si critica romaneasca de film.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2004, 07:19   #25
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Pe liternet n-am vazut nici o cronica ... nimic.
Premiera a avut loc dar nimeni nu indrazneshte sa-l "comenteze" pe mr. sergiu ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2004, 14:33   #26
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
valerian sava nu va rata ocaziua de a improsca cu materia din caree-si fac filmele pe marele realizator si pe cei implicati
aas fi socat daca nu ar face-o
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2004, 01:19   #27
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
eu o sa merg sa il vad. va fi prima cronica floydman dupa muuuult timp pe cinemagia forum...urmatoarea va fi la milionari de week-end....stay tuned old paws
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2004, 10:20   #28
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
L-am vazut la Pro Tv, la B1 Tv, nu shtiu sigur dk a fot shi la emisiunea radio Cinemagia (my guesses say YES) dar pe mine ma distreaza aceasta atitudine a lui Sergiu. Se crede in America shi acum ishi promoveaza filmul peste tot unde apuca.

i think that's lame!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2004, 16:56   #29
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
A fost la emisiunea noastra, pe care incepand de maine o puteti asculta si pe site.
De ce zici ca e lame ca isi promoveaza filmul peste tot? Nu asta trebuie sa se intample cu fiecare film la premiera?...
Eu ma bucur ca in sfarsit dupa mult timp, se face ceva de genul asta. Incasarile lui in 3 zile spun multe despre promovarea lui (8997 spectatori si 510.133.207 lei... cand ati mai vazut voi un film romanesc facand atatia bani?). Poate doar Garcea, acum 2 ani...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2004, 20:07   #30
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Stii ce-i pacat? Opinia populusului despre cinematografia romaneasca nu este prea ridicata si trebuie ingrijita cu cat mai multe lotiuni. Ma tem sa nu pierdem (noi, cinematografia romaneasca) mai mult prin acest film si aceasta campanie, decat sa castigam.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2004, 20:18   #31
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Fiind distribuit de Media Pro e foarte simplu de inteles de ce in ultimele zile vedeam doar agitatie pe tema expresului pe teveu, plus clipul difuzat excesiv, de mi-a venit greata (nu imi place nici muzica Holograf).
Am zis sa merg la film sa ma dumiresc cit e de prost si sa imi testez stoicismu' :sleep: . Dar n-a fost sa fie: in fata cinematografului roia lume- respectabilii care venisera a vedea cel mai nou film al marelui regizor (asta fiind tema discutiilor, cit datoram noi acestui important om de film) si tinerele care venisera a se umezi sau a bali pe la margini de gura la vederea lui sexosului Bittman. Ah, sau fani Ioana Moldovan, ca tot e din urbea-mi.
Originally Posted by elilenius:
Si ce e cu alegerea retetei hollywodiene de casting de vedete... Adica ce credea ca o sa faca Bittman, ca o sa asigure lesinul femeilor in sala de film...
Nu mi-a fost dat sa asist la aceasta tragica imagine, ca doar biletele se epuizasera- cu mai mult de jumatate de ora inainte. Mai mult, cinefilii stateau acum la rind pentru bilete in picioare (mi-e mila de ei) sau daca aveau cash la ei puteau sa cumpere bilete, prin spate, putin mai scumpe.
Deci a trecut expresu' pentru mine, las' ca vine voinicel si ajung maine la un film care pare a merita: Rengeteg, Ungaria, 2003, premiu pentru debut la Berlin.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2004, 21:16   #32
tnelecxe
Novice
 
tnelecxe
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 9
sergiu nicolaescu a facut filmul acesta doar ca sa i se spuna din 5 in 5minute "printe"?
tnelecxe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 00:36   #33
Gioana
Novice
 
Gioana
 
Join Date: Sep 2004
Location: iasi
Posts: 16
nu va grabiti sa judecati

filmul lui nicolaescu nu a fost spectaculos..nici nu ma asteptam sa fie
dar au fost lucruri care au placut,cum ar fi scenele din inceput si final cu eroul in fata trenului(filmul arata ca un intreg,e ca un cerc inchis),muzica, si mai ales scena cea mai reusita din film,nicolaescu gonind pe un cal negru,aproape de final

au fost si chestii foarte nereusite,ca de exemplu momentul in care familia si logodnicul anei apar in imagine,langa moarta,din 3 directiii diferite..a fost hilar
plus ca(pe mine m-a deranjat ft tare) s-a insistat prea mult asupra prim-planurilor :ochi inlacrimati,priviri de gheata,nu au avut efectul scontat,ci au obosit

actrita care a jucat-o pe ana nu a convins pe nimeni..a jucat tare prost...in schimb logodnicul ei mi-a placut
maia a fost buna ca intotdeauna..si sergiu la fel
de bittman si ioana moldovan nu comentez

filmul a fost cam complicat si ambiguu..nush cati l-au inteles..io cred ca am gasit adevarul,dar asta dupa 15 minute de comentat in detaliu filmul cu o prietena
dar ca sa ma conving,am inceput sa citesc si cartea
__________________
who do u need,who do u love,when u come undone?
Gioana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 00:52   #34
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
de citit:

pe cinemagia-->cinematografia romaneasca --> Accident express...

mi-a placut, si cred ca si voua...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 08:19   #35
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by emanuel:
A fost la emisiunea noastra, pe care incepand de maine o puteti asculta si pe site.
De ce zici ca e lame ca isi promoveaza filmul peste tot? Nu asta trebuie sa se intample cu fiecare film la premiera?...
Eu ma bucur ca in sfarsit dupa mult timp, se face ceva de genul asta. Incasarile lui in 3 zile spun multe despre promovarea lui (8997 spectatori si 510.133.207 lei... cand ati mai vazut voi un film romanesc facand atatia bani?). Poate doar Garcea, acum 2 ani...
E lame k ma uit la Tv shi-l vad la fel de fel de emisiuni shi intervievat de oameni kre nici macar nu au vazut filmul shi deja spun ca este cea mai buna opera a sa + ... deci e chiar "repulsive" :sick:

A incasat atatzia bani ptr k s-a dus vorba repede prin televiziuni shi totzi vor fi uimitzi de noua sa opera. WHAAAA!
Emi ai vazut filmul ? Parerea ta sincera. Cum a fost filmul ?
vreau sa-l aud shi in emisiunea voastra ... voi reveni ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 08:24   #36
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Parerea mea sincera este urmatoarea: muzica excelenta, imagine la fel. Joc al actorilor, foarte teatral...
Imagini frumoase (inceputul sau sfarsitul cu locomotiva) si finalul din tren.
Nu este o capodopera, dar nici un film tampit. Merita vazut macar pentru a sti ce vorbesti in cunostinta de cauza.
I se pot reprosa multe... mie pot sa spun ca nu am fost prea incantat de el... Raman la Nea Marin miliardar...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 08:38   #37
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by emanuel:
Parerea mea sincera este urmatoarea: muzica excelenta, imagine la fel. Joc al actorilor, foarte teatral...
Imagini frumoase (inceputul sau sfarsitul cu locomotiva) si finalul din tren.
Nu este o capodopera, dar nici un film tampit. Merita vazut macar pentru a sti ce vorbesti in cunostinta de cauza.
I se pot reprosa multe... mie pot sa spun ca nu am fost prea incantat de el... Raman la Nea Marin miliardar...
Multzumesc ptr sinceritate. Imaginea nu are cum sa nu fie frumoasa avand in vedere faptul k a filmat la Paris.
Nu am spus k e film tampit - poate altzii mai mult k sigur. Ashtept sa vad dk am dreptate in privintza unei comparatzii.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 08:42   #38
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Unele parti au fost filmate la Paris..
Restul la noi... la Buftea...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 12:44   #39
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by emanuel:
Parerea mea sincera este urmatoarea: muzica excelenta, imagine la fel. Joc al actorilor, foarte teatral...
Imagini frumoase (inceputul sau sfarsitul cu locomotiva) si finalul din tren.
Nu este o capodopera, dar nici un film tampit. Merita vazut macar pentru a sti ce vorbesti in cunostinta de cauza.
I se pot reprosa multe... mie pot sa spun ca nu am fost prea incantat de el... Raman la Nea Marin miliardar...
1 muzica Nu e scrisa de nicolaescu
2 imaginea....banal, cat mai banal si daca se poate deloc original
presupun ca totusi trebuie sa faci ceva facultate de film sau sa ai o tona de intuitie ca sa remarci MODUL in care se filmeza, incadraturile, etc si nu CE se filmeaza (decoruri+costume= ok)
3 jocul actorilor nu exista, si te rog nu insulta teatrul
poate prestatiile actorilor s-ar preta la un teatru din slanic prahova....
4 NU ESTE un FILM
este o tampenie
5 nu as sfatui pe nimeni cu respect de sine si vagi urme de simt civic sa dea banu p chestia asta lugubra
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2004, 13:58   #40
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Re: nu va grabiti sa judecati

[quote="Gioana"]filmul lui nicolaescu nu a fost spectaculos..nici nu ma asteptam sa fie
dar au fost lucruri care au placut,cum ar fi scenele din inceput si final cu eroul in fata trenului(filmul arata ca un intreg,e ca un cerc inchis),muzica, si mai ales scena cea mai reusita din film,nicolaescu gonind pe un cal negru,aproape de final
maia a fost buna ca intotdeauna..si sergiu la fel
de bittman si ioana moldovan nu comentez
filmul a fost cam complicat si ambiguu.

haide maaai...pentru un moment am crezut ca spui chestia asta la misto, despre ambiguitate si cuvinte din astea lungi, comparatia "cerc inchis", iar cand citeam cu ochii cat cepele "nicolaescu gonind pe un cal negru" eram aaabsolut convinsaaaaa (cam ca tipa cu care la randu-mi am fost la film care era convinsa ca intreg filmul e la misto si ca e un fel de "la revdere, dragi prieteni, eu sergiu nicolaescu am decis in sfarsit sa ma apuc de contabilitate-finante realizand ca aia mi-e chemarea") CA VORBESTI LA MISTO.
realizand ulterior ca nu e asa ma ingrijorez..yipe!
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells