Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2007, 21:08   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Leo: ti-am räspuns pe privat, explicând totodatä de ce nu vreau sä continuu public acea discutie. Din acelasi motiv, mä cam deranjeazä si faptul cä acum vä luati la ceartä pe nimicuri, într-un topic ca ästa.

@Preda: în fond, ai dreptate - mania asta a exaltärilor folclorice e boalä veche la noi (vezi bunäoarä cum au särit sä lingä alde Nicolaescu si Serbänescu, imediat ce-a luat Mungiu Palmdoru)! Dar fatä de "California...", chiar n-are rost. Cum spuneam si în cronicä, filmul în sine e atât de bun, încât conteazä prea putin dacä distinctia se numeste "Marele premiu al sectiunii..." sau "Unul dintre cele trei..." sau "Cartofu' tras în ceapä". Degeaba ne agitäm pe orbitele satelitilor - cä se cheamä premiul asa, sau asa, sau pe dincolo, sau ce-a zis Bulä la conferinta de presä... Mentionäm, precizäm, si mergem mai departe. (Valabil si pentru suspiciunile cä Gicä l-ar invidia pe Cristi, si d-aia, vezi-Doamne... Ete, scârt!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 23:07   #22
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Vazut si eu...

9/10. Ca film romanesc e bun...e mai complet decat celelalte (nu toate) si aici ma refer la sfarsit. Cu toate ca Nemescu (D-zeu sa-l ierte) a murit inainte de a termina, efectiv, filmul, la montaj...aceasta a fost incheiat cu un final nu tocmai specific romanesc, ceea ce ma bucura... imi arata ca ii invata, in sfarsit, tot la scoala de film. Nemescu a mai facut filmulete, scurt-metraje, marea majoritate foarte reusite (Poveste de la scara "C", Marilena de la P7, si restul in numar de doua.). Sunt convins ca avea potentialul de a ajunge unul din cei mai cunoscuti regizori romani. Cat despre film... e neobisnuit ca film romanesc, pentru ca vedem o vedeta americana in el, Armand Assante (care joaca excelent rolul de capitan american al soldatilor marini)... ce mai e "fain" in el... relatarea povestii in capitole... care coincid cu zilele... 5 zile, 5 capitole. Si flashbackurile din 1944 is si ele foarte reusite... si scumpe. De fapt tot filmul in lungimea lui de 2 ore juma e scump. Din pacate vedem si imaginile specifice cu Romania, tara de "mana" a treia, care, evident, nu pot lipsi din aceste filme unde se mentioneaza un "FUCK USA!" din partea romanilor... dar nici un "Fuck Romania!" din partea americanilor... daca il auzeam, ma simteam mai bine. Oricum ei au considerat ca au stat in paradis, ceea ce e bine, cel putin pe pelicula... imagini cu, stiti voi, cu saracie, in general. Dar lasand toate astea la o parte... e un film din categoria "de vazut, ca-s patriot!".
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 00:05   #23
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Re: "marele premiu" (sic) un certain reagrd nu exi

Originally Posted by preda porter:
poate imi explica si mie leo urmatoarea chestie : apropos de filmul genialoid al lui puiu, de ce nu a aparut pe siteul oficial al festivalului denumirea de mare premiu la sectiunea un certain regard si de ce filmul lui in palmaresul oficial publicat in toata presa franceza, y compris in cahiers du cinema si positif, nu apare ca detinind o astfel de distinctie...

e mentionat doar ca posesor al unuia din cele trei premii un certain regard...la fel ca si nemescu...

se numeste LE PRIX UN CERTAIN REGARD, adica PREMIUL UCR (articulat hotarat), nu UN PREMIU UCR sau UNUL DIN CELE 3 PREMII UCR.

Celelalte doua sunt Premiul Special al Juriului (le prix special de jury) care este evident sub PREMIUL UCR si premiul coup de coeur du jury, care nu poate fi mai important decat PREMIUL (inca o data, articulat hotarat). Dintre toate acestea de mai sus, reiese ca PREMIUL UN CERTAIN REGARD este cel mai important din sectiune, MARELE CASTIGATOR. De aici si Marele Premiu...

la fel si Palme d'Or este UNUL din zecile de premii, doar ca cel mai important. mai important chiar si decat Grand Prix.
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 09:52   #24
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
semiotica voastra ma halucineaza...
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 10:20   #25
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Celor interesati pot pune la dispozitie caseta video cu inregistrarea de la festivitatea de premiere Un Certain Regard pe care am revazut-o tocmai ca sa-mi linistesc remuscarile ca as fi scris gresit in articole "Marele premiu". Madame Pascale Ferran, presedinta juriului Un Certain Regard precizeaza clar: aceasta sectiune are trei premii, pe langa marele premiu, doua mentiuni: le prix special du jury si coup de coeur...
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 10:36   #26
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
are vreun rost aceasta controversa?

tehnic, dl porter are dreptate: titulatura exacta a premiului castigat de Nemescu este Le prix Un Certain Regard. Ca e cel mai important si ne face noua placere sa subliniem cat de mare ni se pare este cu totul altceva. Dar pe bune daca merita sa mai discutam despre asta.

Filmul se poate vedea pe marile ecrane, despre el n-aveti nimic de zis?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 11:02   #27
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
gloria ma amuzi copios in continuare...

intrebarea mea e una extrem de simpla...de ce marile premii (sic !) ale sectiunii nu apar ca atare (le grad prix de ex.) in palmaresul oficial publicat in presa si pe siteul lor...

restul e aritmetica si delir...
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 11:44   #28
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by preda porter:
de ce marile premii (sic !) ale sectiunii nu apar ca atare (le grad prix de ex.) in palmaresul oficial publicat in presa si pe siteul lor...

la fel am putea sa ne intrebam de ce consideram La Palme d'Or drept marele premiu al Cannes-ului si nu Le Grand Prix !!!

e vorba despre valoarea impamantenita a unui premiu! o valoare general acceptata! mai rudimentar spus: cel mai valoros premiu al unei sectiuni sau a unui concurs este primul afisat: http://www.festival-cannes.fr/index....al/awards_2007


cat despre problema initiala: tinand cont k in articolul semnalat de tine prin link ( http://www.festival-cannes.fr/index....eleases/page/5 ) titlul este "California Dreamin'" de Cristian Nemescu remporte le Prix Un Certain Regard" si in ultimul (!) paragraf gasim propozitia: "Deux autres prix ont été décernés par le Jury d'Un Certain Regard", consider demersul tau drept jalnic&penibil!
[/url]
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 11:47   #29
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
@preda : amice, esti penibil..
eu nu inteleg de unde atata invidie, ura. am din ce in ce mai mult convingerea ca regizorii nu pot functiona decat intr-un registru maniacal. relax, they are just fucking films..

revenind on-topic: f. misto california, excelent regizat (multe tuse a la pintilie), brici jucat, scenariu frumos. f. misto si scena de final, aduce putin cu finalul de la chungking express :love: .
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 11:47   #30
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
:lol: :lol: :lol: :lol:


ia uite frate, cum sar romanashii verzi...
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 11:49   #31
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
am senzatia ca ingerul tau e mai mult ne-necesar :d
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 12:34   #32
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
poate filmu-i bun si n-are nicio vina k omu e enervant!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 13:36   #33
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Filmul arata foarte bine; arata asa cum ar trebui sa arate un film; e o atentie foarte detaliata asupra scenografiei; 10 puncte pentru scenografie. Povestea e bizara, frumos-ciudata, muzica foarte buna, putine dialoguri. In premiera il veti vedea la Cluj, pe 7 iunie.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 16:57   #34
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
multumesc gloria...

stiu eu ce stiu, cind fac filme numai despre femei...
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 17:11   #35
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Imi aduc aminte bine ca si Mocanu a avut cuvinte laudative la adresa Ingerului; si nu cred ca a vorbit latura feminina din Ambra
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 17:15   #36
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
:lol: :lol: :lol:
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 17:45   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mä bucur dacä filmul e bun, si astept cu neräbdare sä-l väd (nu la TIFF, din päcate, n-am ajuns nici anul ästa). Gicutä, vreo avanpremierä între prieteni, un DVD, ceva, por favor?
Oricum, am readus în cap de paginä si topicul necesar, deja existent, asa cä pentru discutii angelice, be my guests here, please:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=164958#164958
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2007, 03:40   #38
axel159
Novice
 
axel159
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1
Dupa ce am vazut filmul am ramas uimit. Poveste este incarcata de emotii si trairii din cele mai variate, de la dispret si mandrie, pana la iubire si crima. Regretatul regizor a potentat aceste sentimente care definesc lumea in care traim si pe care a descris-o perfect.

Pasajele din trecutul lui Doiaru sunt menite sa arate ca istoria se repeta si ca se va repeta intotdeauna, intr-un ciclu nesfarsit. Arata ca oamenii se schimba, insa mentalitatea transmisa din generatie in generatie va fi mereu aceeasi.

Ma ingrozeste in ce masura poate ignoranta sa domine oamenii in asa fel in cat sa-i transforme in slugarnici. Oamenii din Capalnita au fost servitorii lui Doiaru pana cand un aer "exotic" de America le-a suflat in ureche cum ca viata e mai buna fara el, desi acea voce isi urmarea numai propriul interes, reusind, in cele din urma sa conduca un sat intreg catre o autodistrugere, o autodistrugere cauzata, in principal, de propria-i ignoranta.

Intreaga poveste pare sa reediteze, la nivel simbolic, "marea putere" a SUA de a elibera pe ORICINE de sub tiranie, sau, macar de a profita de situatie si, sub acest pretext, sa-si vada interesul, la fel ca in Irak, de altfel.

Singurul personaj oarecum admirabil din acest film este Doiaru, care, desi nu este de cea mai inalta speta morala, pare a avea puterea de a depasi ignoranta taranului roman sau poate ca actiunile sale sunt determinate tot de un soi de vanitate, de o dorinta de razbunare pentru trecutul sau.

Cat despre iubire, aceasta tema este abordata in aceeasi idee cu ignoranta satenilor: o atractie oarba pentru ceva nou, necunoscut si, la prima vedere, mai bun. Spre bucuria mea, Monica reuseste si ea, in cele din urma, sa depaseasca acea dorinta de a scapa din lanturile unei vieti rurale pentru a urmari "visul american" din "LA".

Parerea mea este ca acest film este un protest tragic impotriva unei mentalitati slugarnice fata de monopolul mondial al Statelor Unite. Un film extraordinar...
axel159 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2007, 09:57   #39
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Gloria:
Celor interesati pot pune la dispozitie caseta video cu inregistrarea de la festivitatea de premiere Un Certain Regard pe care am revazut-o tocmai ca sa-mi linistesc remuscarile ca as fi scris gresit in articole "Marele premiu". Madame Pascale Ferran, presedinta juriului Un Certain Regard precizeaza clar: aceasta sectiune are trei premii, pe langa marele premiu, doua mentiuni: le prix special du jury si coup de coeur...

q.e.d.
era la mintea cocoshului (kiar si decapitat!), mi s pare penibil k a trebuit sa intoarcem p toate fetzele ceea c stie si un copil (din cannes) dspr premiuL 'ucr'
importanta premiului (as in: cel mai important) reiese si din faptul k e ultimul anuntat d juriu - k si la palme d'or!

altminteri, sint d acord, folclorul asta triumfard e ridicol (mai ales cind e kiar fard - ipocrizie crasa - k in cazu serbanescu/nicolaescu & stuff...)
dar nu e mai putin adevarat - si ridicol - sa constati k, a 2a zi dupa niste premii importante k acestea, apar din senin, din iarba verde tot soiu d killjoys kre cauta noduri in papura la tot pasu si n fac partashii umorilor lor negre...
s pare k nu putem trai decit intre euforie & stenahorie (pt sensu ac ultim cuvint, cautati in dictionar! :lol: )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2007, 19:42   #40
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Doresc sa stiu durata exacta a acestui film pentru ca am gasit tot felul de variante mai lungi sau mai scurte. Multumesc anticipat.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells