Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jul 2010, 17:33   #361
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Ei, sunt interesante, cel putin ca documente. Acum cativa ani tin minte ca m-a contrariat o secventa in care am vazut blocurile la acea vreme noi din Dr. Taberei - cred ca ala e cartierul - intr-un spatiu ce aducea a teren viran: copacii erau foarte tineri, probabil abia plantati, eu avand o cu totul alta perspectiva asupra zonei, pe care o stiu inca din copilarie ceva mai bogata in vegetatie decat altele din Bucuresti.
Plus actorii, atat in sens pozitiv, cat si negativ. Apropo de sensul al doilea - era o politista (sau militianca, deh...) care cred ca era interpretata de nevasta lui Dragan. Este fascinant cat de prost poate juca!
O alta secventa memorabila este cea in care un arhitect sau director ceva interpretat de Besoiu agata niste bagaboante si le aduce acasa, un viloi demential dintr-un cartier vechi si bun - sa fi fost Cotroceni? - si, nevasta-sa fiind plecata, isi suna prietenii sa puna la cale o orgie. Pralinele faceau parte dintr-o retea de borfasi - ele ademeneau cate un fraier cu bani, ajungeau in casa, deschideau pe interior geamuri sau usi, il prosteau pe asta sa le scoata mai intai la carciuma, iar cat astia toti erau plecati, hotii intrau bine-mersi si-i devalizau boului casa. Ei bine, in secventa la care ma refer Besoiu le intreaba ca un domn, ce pula lui, daca au vreo preferinta: poate doriti la Doina, la Pescarus... La care una dintre ele i-o taie scurt si gros: la Bucur! - pe un ton cat se poate de cocalaresc.
Nu stiu daca Dragan chiar asta a vrut, daca macar actrita a avut o sclipire sau pur si simplu asa le-a iesit, dar in facultate o buna perioada ne-am referit la destule specimene asemanatoare - in genere studente la ASE, psiho sau Litere, de pe-acolo agatam, actoritele intrau la alta categorie, stii bine - folosind expresia respectiva, incercand pe cat posibil sa imitam si tonul tipei din film.
Si sunt destule motive pentru care seria asta merita studiata, si ca realizare si ca continut, macar pentru secventele-petarda. Stii tu, categoria aia, asa nu!


judex a avut un moment de revelatie in dimineata cand a postat asta.da! filmele romanesti din anii aia sunt filme"document".
si m-a facut si pe mine sa gandesc la fel.
astia sunt anii 80. ani de groaza pentru toata cultura, nu numai pentru cinema.

Last edited by rvn : 10 Jul 2010 at 17:41.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 18:05   #362
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Offf!!! Repede mai scrii...si mult! Nu stiu daca astepti vreun raspuns,dar iataragan a fost intodeauna un regizor stangaci,care nu a stiut niciodata ce-i cu el;a mers pe improvizatie si pe talentul (incontestabil) al actorilor de comedie carora e inutil sa le mai mentionam numele aici.De acord,da??? El a facut filme "de interpretare" ,"de actori",si atat,la fel ca un mare incompetent al nostru: Geo Saizescu.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 18:09   #363
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Astept sa fiu contrazis,desigur...!

"I never lose - not really"
Jef Costello (Le Samourai) de J.P.Melville
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 18:23   #364
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Si nu mai gandi ca Judex.
Filmul-document e altceva.


"I never lose - not really"
Jef Costello (Le Samourai) de J.P.Melville
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 19:45   #365
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Si,apropo,lucrarea de doctorat a lui Geo Saizescu o am pe noptiera.Asa ca voua,cei ahtiati dupa caterinca...
N-ati vazut inca nimic! Asta ca sa reconsideram textele/commenturile unora care chiar stiu a "scrie romaneste".

"I never lose - not really"
Jef Costello (Le Samourai) de J.P.Melville
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 19:51   #366
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by SMC:
Si nu mai gandi ca Judex.
Filmul-document e altceva.

evident ca este altceva. de-aia am si pus ghilimelele de rigoare.
am spus "document" in sensul ca si generatiile de astazi pot avea o imagine a ceea ca a fost in
era comunista.
si cine are capacitatea sa discearna, este fericit.

Last edited by rvn : 10 Jul 2010 at 19:53.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 20:17   #367
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Sorry pt ghilimele,n-am observat...my bad! Dar,"...am spus <document> in sensul ca si generatiile de astazi pot avea o imagine a ceea ca e fost in era comunista"??? Help me here,please!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 21:20   #368
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dragii mei,
Scumpii mei,
Adoratii mei...
Sunteti creminalist de off-topic!

Uite cum facem:

Scotociti voi prin "Cinematografia româneascä", si gäsiti topicul unde s-ar bunghi dialogul vostru.
Si-mi ziceti.
Si-l mut.
Promit.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 22:24   #369
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mai, "scumpii mei si adoratii mei",
nu va mai bateti capul,
atata timp cat va fi o critica obedienta si iresponsabila, toate discutiile voastre sunt in van.
cat despre puiu and comp. voi dezvolta pe topicul noul val care va rezista...si de ce ar fi nevoie sa reziste?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 22:32   #370
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
"ieftinule"si "neadoratule"keepy,
ai comentat si-ai tot comentat si iarasi ai comentat si iar te-ai intors la comentat si inca o data ai comentat, ulterior tot de comentat te-ai tinut...
si tot asa...ai comentat pana ai amutit!
acum s-a terminat finala mica la CM si ti s-a facut de-o carterinca aici?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 22:37   #371
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
buuuun, hai sa vorbim despre cinematografia actuala, care include si "noul val".
mai fratilor, dar chiar oamenii astia, care fac filme "de arta" cu zero premii si zero spectatori, chiar nu-si fac griji cu viitoarea finantare din partea statului?
dincolo de partea poetica a afacerii, puiu @comp nu se gandesc la treaba asta: "mai, dar cnc-ul asta, cat o sa ne suporte experimentele"?
e vorba de trei sau patru sute de mii de euro in medie....e o suma de bani intr-o romanie bagata in rahat pana in gat!
adica cat pot fenta statul asta cu experimentele mele? asa ar trebui sa gandeasca cristi puiu sau radu jude.
ok, poate Aurora e un film interesant. mie, personal, imi place ideea: un om obisnuit care ajunge sa ucida (1, 2, 4 indivizi, ok.)
DAR...domnul puiu cat poate sa stea in turnul sau de fildes si sa astepte jumatate din finantarea viitoarelor filme sa vina de la stat, fara sa dea nimic in schimb?
se stie ca, dupa sapte ani, exploatarea filmului (sa spunem al lui puiu) intra in ograda statului.
DAR CE SA FACA STATUL CU UN FILM care dupa primele saptamani (nu ani), si-a epuizat spectatorii? nu ramane cu un mort in brate? ce sa faci cu difuzarea "Aurorei" in 2017? ha?
tare as vrea sa stiu daca lui puiu @ comp le trece asa, prin gand, viitorul filmului lor peste sapte ani.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 22:43   #372
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
repet, eu cred ca cristi puiu e un regizor suficient de profund pentru a fi o speranta a cinematografiei romanesi.
da, e la stadiul de "speranta". in jungla cinematografiei mondiale, e un nume aflat in pozitia de start.
dar mie imi place.
dupa cum imi place si porumboiu. si mungiu.
atat.
porumboiu e un stil aparte, genul "batut in cap", de nisa, tipic romanesc, cu scene provinciale, scene de un comic absurd, dar la nivel local.
mungiu, cu largi deschideri intelectuale, dar cu un coboras rapid in persoana Amintirilor din epoca de aur, care e un potpuriu de camin cultural de poante din epoca ceausista. un omnibus numai bun de starnit hohote de ras intr-o romanie care simte nevoia sa faca misto de o mizerie care inca o urmareste.
ies acesti doi regizori, porumboiu si mungiu, din sfera atmosferei romanesti a anilor 90-92?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:00   #373
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
toti acesti oameni isi pun vreun moment intrebarea CU CE BANI va sprijini statul roman viitoarele lor filme?
daca cnc aloca 10 milioane de euro anual (sa spunem, nu e o cifra exacta) pentru productia de filme si incaseaza 1 milion de euro, poate cineva gandi ca aceasta sandrama cu un minus de 9milioane de euro poate dura la nesfarsit?
va aduceti aminte de lungul sir de amendamente scrise de mungiu vizavi de regulamentul CNC, acum doi ani? alea care incepeau cu "apreciez ca....", ca venite din partea unui judecator rece si insensibil. a mai aparut mungiu la rampa? a mai facut scandal mungiu pe undeva vizavi de CNC? tacere deplina! tacerea aceasta valideaza regulamentul CNC. si atunci, de ce atata spirit de fronda fatarnic vizavi de CNC? de ce nu o abtinere in accesa fondurile CNC? de ce nu a zis mungiu: "imi bag pula in cnc-ul vostru, imi caut producatori si-mi fac filmele asa cum vreau"?

Last edited by keepwalking : 10 Jul 2010 at 23:05.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:04   #374
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Nu stiu ce vrei sa spui,dar...en fin!I'm out,anyway,pana cand moderatorul va indruma topicul spre o altfel de discutie..Si scuze,inca odata, pt redirectionari...! I mean, no harm.

"I never lose - not really"
Jef Costello (Le Samourai) de J.P.Melville
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:06   #375
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by rvn:
"ieftinule"si "neadoratule"keepy,
ai comentat si-ai tot comentat si iarasi ai comentat si iar te-ai intors la comentat si inca o data ai comentat, ulterior tot de comentat te-ai tinut...
si tot asa...ai comentat pana ai amutit!
acum s-a terminat finala mica la CM si ti s-a facut de-o carterinca aici?

bai, rvn,
eu zic sa te intorci in submediocritatea de unde vii, cu comentariile tale otv-iste si sa nu mai bagi in seama, ok?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:07   #376
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Care-i problema?
Slavä Domnului cä finanteazä si filmele LOR, nu numai pe cele ale Nicolaestilor, Daneliucilor, Pitilor, Visarionilor, Cärmäzanilor, Barnelor, Marinestilor si ale altora ca ei.
Cum ar fi mai bine?
1) Sä finanteze NUMAI proiectele näscute moarte din categoria de mai sus?
2) Sä nu mai finanteze deloc filme?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:09   #377
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
NU!
bine ar fi ca CNC sa nu finanteze doare proiecte pe care scrie din teava Mungiu, Jude, Puiu, doar din ideea de a le inchide astora gura!
ca daca nu ia Jude finantare, imediat sare Ada Solomon cu gura sa zica ca a fost nedreptatita!
ce naiba, doar traim intr-un tzatzism feroce!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:14   #378
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-am înteles nimic...

Reiau:
Cum ar fi mai bine?
1) Sä finanteze NUMAI proiectele näscute moarte din categoria Nicolaestilor, Daneliucilor, Pitilor, Visarionilor, Cärmäzanilor, Barnelor, Marinestilor si ale altora ca ei?
2) Sä nu mai finanteze deloc filme?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:16   #379
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
am vazut aseara "Adela".
o capodopera!
puteai jura ca e facut de Mihalkov.
tare as vrea ca CNC sa sustina valorile care promoveaza spiritul romanesc, cultura romaneasca, istoria romaneasca, nu experimentele minimaliste care omoara arta!
vreau ca statul roman, prin CNC, sa conserve identitatea romaneasca, sa asigure finantare unor filme care, incluse intr-o ipotetica "capsula a timpului", sa dea peste zeci de ani masura culturii romanesti.
alfel, ce rost ar mai avea CNC?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:21   #380
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Pitbull:
N-am înteles nimic...

asta pentru ca nu vrei sa intelegi nimic!
nu vrei sa intelegi ca o mafie urmeaza sa fie inlocuita cu alta mafie in filmul romanesc.
ma refer la bani, ca, deh, asta fura mintile tuturor!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells