Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 May 2007, 08:16   #241
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by klein:

Mie mi se pare o tampenie...
Nu s-ar fi obosit Cristi sa copieze un scenariu.
Nici nu-i sta in fire.
Si apoi ce plagiat e asta, dupa o idee?
E ca si cum daca as face maine un scenariu despre Revolutie, implicit as fi acuzat ca am furat ideile altor zeci de autori care au scris despre Revolutie.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 08:47   #242
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Misto comentariul lui Mircea Badea la adresa lui Mungiu si al sau film palmat. Suna ceva de genu' : "Eu pana acum nu am auzit de domnu' Mungiu, dar omu' a luat un premiu f. important care ii va permite sa faca filme unde vrea el, inclusiv la Holywood, asa ca-l sfatuiesc sa plece cat poate de repede din aceasta tara si sa-si realizeze proiectele pe care le are in cap prin lumea larga. Ce merit avem noi sa ne batem cu pumnu' in piept pentru aceasta reusita ? Nici unul, daca cineva are merit e numa' meritul lui Mungiu."

Am observat cat de prost informati sunt cei din presa care-si dau cu parerea fara sa aiba habar de capul lor, fara sa consulte siteurile de specialitate etc. Majoritatea ziarelor (gen Libertatea :sick: ) il numesc pe Mungiu "primul roman" care a castigat un premiu de o asemenea importanta. I-auzi ia ...

Si din nou Badea :
"A reusit romanashu' nostru. In soapta, pleaca de aici! Holywood, Miami, Paris ... du-te ! America good, Dambovita BAD !" :lol:
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 09:42   #243
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i-auzi ia, indeed!
nu k ar fi prima oara k individu-kre-ar-trebui-banat-definitiv s amestek in discutii serioase fara sa aiba a clue dspr c e vba, asha incit cum putea sa lipseask si d aici!?
dar dk tot s da atit d 'informat', ar trebui sa asculte c spun cei MAI MARI, MAI INFORMATI etc: DA, ASHA E - palme d'or-ul pt mungiu ESTE cel mai important premiu d cinema primit vreodata d un roman d cind exista cinema-ul, ekivalentu unui nobel pt literatura!
any complaints!?
(retoric vbind, desigur: d fapt, NOI ar trebui sa n complain k trebuie sa-l suportam p habarnistu asta d buf-tea :hmm: )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 10:32   #244
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by klein:
Acum am vazut asta, prostii, n-are nici o sansa sa dovedeasca plagiatul.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 11:29   #245
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai, carmiminune, mai!
de ce aduci wc-ul lu' badea aici? spagagistul cela te edifica pe tine ce inseamna premiu, onoare si prestigiu?
de ce nu se prinde, mai, nimic de tine?
esti primul pretendent la banare pt impostura si prostie!
iesi... din platou!

on topic;
e o prostie tampenia asta - atacul asta impotriva lui Mungiu - cu plagiatul ideilor. nu exista copyright pt idei.
zarva rusinoasa! trebuia sa apara un frustrat...
o remarca: Cinemagia, ca un site serios ce este, n-ar trebui sa se repeada cu o asemenea stire pe prima pagina: "Cristian Mungiu acuzat de plagiat"... Voi nu sunteti site de stiri si zvonuri. Ceva respect si, de ce nu, solidaritate cu Cristian Mungiu n-ar strica...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 15:26   #246
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Cum a zis domnul Serban, Romanul s-a nascut nesatisfacut. Si complexat. Cred ca asta e brandul de tara.

Tot citesc pe blogul filmului felicitarile pentru reusita filmului si sint destui care vad acest Palme d'or doar ca o rampa de lansare pentru Oscaruri. Romania trebuie sa aiba Oscarul. Daca ei asta au auzit de la Sergiu, asta vor. Go fuck yourselves. Premiul asta e minunat, este o imensa reusita si cred ca daca as fi in pantofii lui Cristi Mungiu pentru 5 minute, mi-ar pocni inima de mindrie si incintare.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 16:04   #247
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by ulianov:
..destui care vad acest Palme d'or doar ca o rampa de lansare pentru Oscaruri. Romania trebuie sa aiba Oscarul.

e mai important decat oscarul.eu nu-mi aduc aminte fara imdb cine a luat oscarul pt film strain acum 2 ani.iar daca vorbim de oscarul "mare",atunci ar fi un film sub pavilion american,care n-ar mai avea nicio legatura cu .ro(asa cum nici "amadeus" n-are legatura cu cehia).
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 16:12   #248
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai perfectä dreptate, Vladimir Ilici (apropo, îmi plac scurtele tale comentarii, desi nick-ul mä oripileazä, din motive lesne de înteles).
Sigur, n-ar strica sä luäm si Oscarul, da' chestia cu "rampä de lansare" e o gugumänie. Mai corect ar fi sä spunem cä Oscarului i s-ar cuveni un loc în suita de premii din jurul acestui Palme d'Or.
De fapt, iatä ce spune chiar Cristi Mungiu:

"Pentru mine, Palme d’Or e mai important decat Oscarul"
Iulia Blaga, corespondenta de la Cannes
Marti, 29 Mai 2007

Cristian Mungiu este primul regizor roman care a reusit sa obtina, cu filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", Palme d'Or pentru lungmetraj.
El a concurat cu nume grele ale cinematografiei mondiale: Quentin Tarantino, Gus Van Sant, fratii Ethan si Joel Coen, Emir Kusturica.
Dupa anuntarea premiului, Mungiu a fost asaltat de telefoane. Numai in timpul ceremoniei a primit peste 60 de mesaje.


» Cum se simte primul roman cu Palme d'Or-ul pentru
lungmetraj in buzunar?
— Multumit. Am senzatia ca mi-am facut datoria.

» Fata de patrie?
— Asa, in general.


"Nu-mi poate cere nimeni sa fac mai mult de atat."

» Iti mai este teama de urmatorul film cum ti-a fost pentru acesta?
— Mai putin decat mi-a fost pana acum. A fost mai mare presiunea pe al doilea film, dar acum nu-mi poate cere nimeni sa fac mai mult de atat. Asta imi da mult mai multa liniste pentru urmatorul.

» Ai crezut ca o sa iei Palme d'Or-ul?
— Da.

» Cand ai aflat?
— Cand s-a citit pe scena. stiam ca o sa luam ceva, dar numai dupa ce s-a trecut de Premiul de Regie am stiut sigur ca premiul cel mare e al meu.

» Ce era in mintea ta cand numele celorlalti castigatori erau anuntati?
— Ma gandeam la ce-o sa zic pe scena. Nu aveam un text gata pregatit pentru ca mi-ar fi fost foarte greu sa ma adun. Ma intrebam ce-o sa zic daca o sa iau mai multe premii, pentru ca nu as fi avut ce povesti de fiecare data. Am avut foarte mari emotii pana sa inceapa ceremonia, dar de cum a inceput am intrat intr-o stare de autocontrol precis si dintr-o data am devenit foarte calm – calmul fiind arma mea principala.

» Unde o sa pui premiul?
— Deocamdata, neavand o casa stabila, o sa-l pun pe soba, sa nu-l doboare copilul. Deja de dimineata Vladimir s-a uitat la el si a zis ca seamana cu un dulap.

» E greu?
— Foarte greu. Am intrebat-o pe Jane Fonda pe scena daca nu vrea s-o ajut sa-l tin eu.

» Ce ti-a mai spus dupa ceremonie?
— Mi-a spus ca vrea neaparat sa vada filmul si eu i-am promis sa-i trimit un DVD. Iar Stephan Frears, presedintele juriului, mi-a spus: "You know… I never got it" ("stii, eu nu l-am luat niciodata").

» Ce inseamna acest premiu pentru cinematografia romaneasca?
— E o confirmare pentru ca ramai intr-un palmares la o editie jubiliara, dar e, in primul rand, o confirmare pentru o generatie care are ceva de zis si care a inteles ce inseamna cinema-ul.

» In revista "Le Film Francais" afirmai zilele trecute ca nu se poate vorbi de o noua generatie in cinematografia romaneasca, ci de o ruptura cu trecutul. Acum, dupa ce Romania a luat patru premii, iti mai mentii afirmatia?
— Afirmatia preluata de revista este imprecisa. Ma refeream la faptul ca tipul nostru de cinema e cumva o reactie la stilul cinematografic incremenit al filmelor de pana la revolutie si imediat dupa.

» Care e urmatorul premiu pe care ti-l doresti?
Nu stiu. Totdeauna mi-am imaginat ca asta e cel mai mare premiu pe care-l pot lua.

» Nu-ti doresti un Oscar? Crezi ca filmul tau va reprezenta Romania la Oscaruri?
— Eu asa sper, o sa facem tot ce tine de noi, dar pentru mine Palme d'Or e mai important decat Oscarul.

» Care a fost cel mai frumos compliment pe care l-ai primit?
— Un membru al juriului cu care am vorbit dupa Gala, la receptie, mi-a spus ca filmul meu este cinema in stare pura si ca nu i-a fost greu juriului sa aleaga Palme d'Or-ul pentru ca a decis sa judece cel mai bun cinema si sa premieze filmele, nu numele.

* * *

DECORATI
Mungiu si Nemescu, Cavaleri


Presedintele Traian Basescu i-a acordat regizorului Cristian Mungiu, castigator al premiului Palme d'Or la Cannes, Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de cavaler pentru contributia sa prin care s-a evidentiat ca exponent al tinerei generatii de regizori romani la promovarea la nivel mondial a cinematografiei nationale. Seful statului a semnat, tot ieri, decretul prin care se confera, post mortem, ordinul national "Pentru Merit" in grad de cavaler regizorului Cristian Nemescu, pentru contributia remarcabila la promovarea cinematografiei romanesti.

* * *

"4 LUNI..." PE SCURT
Filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" este al doilea lungmetraj al lui Cristian Mungiu si a fost laureat cu cea mai inalta distinctie acordata vreodata unui film romanesc, Palme d'Or. Filmul povesteste o felie din viata a doua tinere studente caministe din 1987, intr-un sfarsit de saptamana, de dimineata pana la miezul noptii, ore cruciale in care ele trebuie sa faca rost de bani pentru un avort ilegal. Titlul se refera la timpul pe care tanara insarcinata l-a lasat sa se scurga pana la avort.

BIOGRAFIE
Cristian Mungiu s-a nascut la Iasi in 1968, a studiat filologia, cu precadere literatura engleza si americana, iar apoi regia de film.
Isi face mana ca asistent si secund de regie alaturi de Bertrand Tavarnier ("Capitanul Conan"), Radu Mihaileanu ("Trenul vietii") si Grahan Baker ("Beowulf").
Realizeaza apoi o serie de scurtmetraje. Primul dintre ele, "Cazul Horia Viorel" (1996), trece neobservat, insa "Mariana" smulge titlul de cel mai bun regizor la Cinemaiubit (1997), iar "Mana lui Paulista" obtine in 1998 Premiul pentru cel mai bun film de scurtmetraj la acelasi festival si este selectat pentru Oscar 1998.
Urmeaza "Nici o intamplare" (1999) si "Zapping" (2000), un scurtmetraj care obtine premiul Dakino 2000 (Cel mai bun regizor) si UCIN (Cel mai bun scurtmetraj). Ultimul scurtmetraj, "Corul pompierilor" (2000), pregateste realismul abrupt din lungmetrajul urmator.
"Occident" (2002) este filmul la care Cristian Mungiu semneaza si scenariul. Filmul este prezentat in sectiunea Quinzaine des Realizateurs, Cannes 2002, si ia Premiul pentru cel mai bun debut la festivalul international al filmului de la Leeds.
Inainte de "4 luni", Cristi Mungiu participa la un proiect colectiv, sustinut de sase tineri regizori din fostul bloc comunist, "Lost and found. Six glances at a Generation", care reuneste 6 scurtmetraje despre nasterea unei noi generatii. Contributia lui Mungiu este scurtmetrajul "Turkey Girl".

* * *

Reactiile presei internationale

"Romania a confiscat cea de-a 60-a editie"
Stirea ca un film romanesc a castigat Palme d'Or la Cannes a facut inconjurul lumii, fiind preluata de toate marile agentii de presa si de mai toate jurnalele si portalurile de stiri importante, din Statele Unite pana in Australia. Aprecierile unanime ale presei de specialitate au considerat editia aniversara a Festivalului de la Cannes drept una dintre cele mai bune din ultimii ani, datorita calitatii si diversitatii filmelor intrate in competitie si surprinzatorului film care a castigat trofeul Palme d'Or.


New York Times: "Romania rules!"
Articolul de la sectiune de film din New York Times se deschide cu fraza "Mesajul juriului de la Cannes a fost clar: Romania e tare!" si continua spunand ca cele doua premii acordate filmelor romanesti confirma vitalitatea acestei noi scoli de cinema. "Minutios regizat si jucat excelent, filmul lui Cristian Mungiu le induce spectatorilor o stare aproape insuportabila de suspans, fara nici un fel de sentimentalisme, existand momente in care se apropie de intensitatea unui film horror", mai noteaza New York Times.

Yahoo! News: "Un Palme d'Or foarte popular"
Yahoo! News anunta titluri precum "Cannes-ul da lovitura cu filme de top si un castigator popular", "Film romanesc despre avort castiga premiu la Cannes" si "Cannes-ul isi da intalnire cu 4 luni si Fonda". "Filmul a fost un caz rar in care cei noua membri ai juriului, audienta, jurnalistii si criticii au fost de acord asupra castigatorului trofeului Palme d'Or" scrie autorul celui din urma articol. Filmele de anul acesta de la Cannes abordeaza subiecte grele, de la moarte si pierderea celor dragi la avort si batranete, remarca un alt articol.

Time: "SUA, puse la punct la Cannes"
Publicatia americana comenteaza pe marginea infrangerii suferite de celebrii autori americani Quentin Tarantino si Joel Coen, insa nu inainte de "a da cezarului ce este al cezarului". Time considera premiul obtinut de Cristian Mungiu drept "un tribut adus unei tari a carei industrie cinematografica este in plina ascensiune", ascensiune ce va fi amplificata de distributia filmului "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" peste tot in lume.

Libération: "Cannes-ul nu mai e stangist"
Libération titreaza "4 luni, 3 saptamani si un Palme d'Or" si da o tenta politica relatarii, considerand ca povestea din "4 luni", in care o tanara lupta impotriva coplesitoarei degradari din epoca lui Ceausescu, merge in paralel cu aparenta renuntare a societatii de la Cannes la viziunea stangista si trecerea la "sarkozyism". Tot Libération aminteste ca unuia dintre spectatori i s-a facut rau si a parasit sala la prima proiectie a filmului.

Le Monde: "Trofeul Palme d'Or i-a fost decernat romanului Cristian Mungiu"
Juriul celei de-a 60-a editii a Festivalului de la Cannes a decernat in seara de duminica, 27 mai, Palme d'Or unui film romanesc, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", aflat in fruntea unui palmares care indreapta hotarat proiectoarele spre cea mai exigenta cinematografie de autor. In schimb acest palmares ignora complet obisnuiti ai Croisettei cum ar fi Quentin Tarantino, Emir Kusturica, Wong Kar-wai sau fratii Cohen, in conditiile in care filmul acestora din urma era, adesea, dat ca favorit de zvonuri.

The Times: "Triumf al realismului la Cannes"
"Romania a confiscat cea de-a 60-a editie a Festivalului de Film de la Cannes, obtinand premiul Palme d'Or, unul dintre cele mai importante premii ale cinematografiei si in acelasi timp raspunsul european la Oscar", scrie ziarul britanic. Povestea spusa de Cristian Mungiu prin intermediul filmului sau i-a uimit pe critici si s-a impus ca favorita la Palme d'Or inca din primele zile ale competitiei. The Times citeaza apoi biblia industriei cinematografice, publicatia Variety, care sustine ca, desi nu este la fel de comercial ca un film de box-office, si probabil ca nu este pelicula cea mai indicata pentru o seara de sambata in oras, unele scene fiind mai usor de vazut "printre degete", filmul lui Cristian Mungiu este "absolut perfect realizat si senzational interpretat".

The Guardian: "O poveste curajoasa despre avort"
In aprecierea filmului "4 luni", publicatia The Guardian il citeaza pe scriitorul laureat al Premiului Nobel Orhan Pamuk, care a facut parte din juriul de la Cannes: "Este un film extraordinar. M-am bucurat de fiecare secunda a acestui film".

Sursä: România liberä, 29 mai 2007
http://www.romanialibera.ro/a96625/p...t-oscarul.html
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 16:25   #249
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
e adevarat in cazul cinefililor ca un Palme d'Or este mai important decat premiul Oscar, dar sa fim seriosi: publicul international este mult mai sensibil la statuete decat la frunze de palmier. Un premiu Oscar deschide toate usile, pe cand un Palme d'Or deschide usile cunoscatorilor, iar la buzunar conteaza f. mult numarul si nu calitatea consumatorilor de film... Deci nu-l mai injurati pe unchiu' Oscar, ca ne-ar prinde tare bine si el
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 16:43   #250
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' cine l-o-njurat, mes pêchés? N-am zis cä-l primim si pe Uncle Ossie la masä? Pe-acolo, printre mätusile din ramura bunä a familiei...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 17:14   #251
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ulianov, vezi mai sus
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 17:17   #252
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by StefanDo:
dar sa fim seriosi: publicul international este mult mai sensibil la statuete decat la frunze de palmier.
Clar, dar unora inca trebuie sa li se deseneze asta. Daca un film dambovitean ar lua Oscarul chiar ca ar mai iesi un pic si tara asta mizerabila din mocirla. Un astfel de premiu ar face valuri pe tot mapamondul, nu numai in zona europeana. Si atunci tot meritul realizatorului ar fi, nu al tarii.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 17:34   #253
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by StefanDo:
dar sa fim seriosi: publicul international este mult mai sensibil la statuete decat la frunze de palmier.
Clar, dar unora inca trebuie sa li se deseneze asta. Daca un film dambovitean ar lua Oscarul chiar ca ar mai iesi un pic si tara asta mizerabila din mocirla.

Acum vine si propasirea neamului.
Zi repede, fara imdb si alte situri ajutatoare, ce alte filme germane au luat Oscarul in afara de anul trecut.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 17:39   #254
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
conteaza?
conteaza mai mult ca 1 miliard de oameni au vazut in februarie ca Das Leben der Anderen a luat oscarul
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 17:47   #255
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Tu ce-ti amintesti despre Un barbat si o femeie? sau Pele Cuceritorul?

Mi se pare aberant sa spui: da, a cistigat Mungiu la Palme d'Or, nu-i rau, dar daca ia Oscarul, aia e consacrarea. N-am spus ca nu ar fi bun Oscarul, eu m-as duce chiar pina la L.A. sa particip la ceremonie, dar hai sa reusim sa ne pastram capul pe umeri si bunul simt.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 18:12   #256
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
oscarurile sint pt plebe. palme d'or-urile sint pt connaisseurs 8)
oricum, in istoria cinema-ului conteaza filmele mari, nu cele kre au adus bani!
dk ar fi asha, atunci 'titanic' ar fi cel mai bun film ever :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 18:24   #257
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
oscarurile sint pt plebe. palme d'or-urile sint pt connaisseurs 8)

da, intr-un fel e diferenta dintre artist si meserias.
care mai departe s-ar putea exprima ca diferenta dintre creator (de obiecte-unicat) si un tip care produce foarte bine (in meseria sa) obiecte, insa obiecte care is de serie...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 18:27   #258
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
e vorba de promovare, fratilor, ce nu intelegeti?
daca un film e misto si ia Palme d'Or, e mai putin bun daca ia si Oscar? devine un obiect de serie? NU! Pur si simplu e vazut de mai multa lume, ceea ce ar fi extrem de important pentru un film romanesc
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 18:30   #259
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dom'le, io-s de acord sä ia si Oscaru'.
A.L.S.ule, hai cä tu esti ästa cu relatiile, sunä-i p-äia de la Academy si zi-le c-am zis eu cä da.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2007, 18:34   #260
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Alex Leo Serban:

dk ar fi asha, atunci 'titanic' ar fi cel mai bun film ever :lol:
and we wouldn't want that, would we now?

Originally Posted by gionloc:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
oscarurile sint pt plebe. palme d'or-urile sint pt connaisseurs 8)
da, intr-un fel e diferenta dintre artist si meserias.

de acord, numai "diferenta dintre un meserias si un artist" pentru a respecta directia analogiei!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells