Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Cu cine votati in turul 2?
Traian Basescu 41 46.59%
Mircea Geoana 25 28.41%
Nu merg la vot 13 14.77%
Imi anulez votul 9 10.23%
Voters: 88. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Nov 2009, 21:39   #221
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si eu mä tem de asta, asa cä-l votäm pe Bäse.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 21:46   #222
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pe mine m-a dezamagit atat de tare sustinerea declarata a liberalilor pentru Geoana, incat m-a indepartat puternic de posibilitatea votarii lui. De cealalta parte, insistenta cu care pedeii se revendica de dreapta ma scoate din sarite si imi indeparteaza votul de Basescu. Astept o nuantare a programelor celor doi si oarece confruntari directe ca sa decid cui ii acord votul meu liberal.

PS
Pit, tradu-i tu, te rog, Dragomarei ce am vrut eu sa zic atunci, ca vad ca persista in fixatiile ei. Doamne, cum de-o avea drept de vot???
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 21:55   #223
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Cand ii vad la tv mi se face scarba.Tremura de emotie ca sa ajunga la putere sa fure din buzunarele noastre si apoi sa ne rada in nas.Toti sunt la fel.Un timp am crezut ca daca unul sta 4 ani acolo se satura de mancat caca,dar acela e doar nivelul 1......De curand am vazut un film,o comedie.....in care cineva spunea ca mai e pana la nivelul 7.

emoticonul asta am impresia ca rade ca Mircea Badea....de ciuda.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 09:17   #224
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
O singura nelamurire mai am. Daca macar in al 12 lea ceas, pe 6 dupa ora 21:00 Basescu va avea o licarire de bun simt si va accepta infrangerea cu demnitate. daca iar o s-o dea pe Grivco......
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 09:20   #225
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by victor:
O singura nelamurire mai am. Daca macar in al 12 lea ceas, pe 6 dupa ora 21:00 Basescu va avea o licarire de bun simt si va accepta infrangerea cu demnitate. daca iar o s-o dea pe Grivco......
Asta nu, niciodata!
Licarirea aceea de bun simt nu ... exista!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 12:48   #226
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Bogie, spune-mi de unde ai venit cu cifrele astea ca sa inteleg ce si cum trebuie sa iti argumentez.

Ar trebui sa discutam si despre notiunea de "romani din basarabia". Problema e foarte nuantata. Daca prin acei 75% romani tu consideri populatia cu nume romanesc sau vorbitorii de limba romana sau e vorba de rezultate de recensamant, problema se nuantzeaza, dupa caz.

Daca ai gasit pe wiki faptul ca statul moldav contine 76% moldoveni (adica aceia care vb limba "moldoveneasca") si tu ai ajuns de aici la concluzia ca sunt romani, nu pot decat sa cred ca ai o parere un pic naiva. Eu cred ca multi oameni care au origini romanesti si s-au declarat "moldoveni" sunt demult rusificati, rusofoni si voteaza constant cu comunistii lui voronin, unii din ei avand sentimente romanofobe. Altfel cu greu s-ar explica rezultatele alegerilor din ultimii ani. Aceia sunt romanii pe care ii incluzi tu in cei 75%?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 25 Nov 2009 at 12:56.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 13:26   #227
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Prezidentiale 2009 - turul 2

Ia hai sa dezbatem aici.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 13:37   #228
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
din nou legea raului mai mic, deci basescu
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 13:45   #229
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
E posibil sa imi schimb optiunea pana atunci, dar la momentul actual ii detest pe amandoi in egala masura.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 14:03   #230
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
bine, atunci hai sa te fac fericit

Basescu si Geoana zboara cu elicopterul. Basescu arunca o bancnota de 100 de lei si zice: − Vreau sa fac un roman fericit! Geoana arunca doua bancnote si zice: − Vreau sa fac doi romani fericiti! Pilotul îi întreaba: − De ce nu va aruncati amandoi, sa-i faceti fericiti pe toti romanii ?!?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 14:33   #231
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Luind si eu in considerare legea raului mai mic, aleg Base...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 14:37   #232
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
in ce sens e basescu raul cel mic?
de fapt, care sunt calitatile lui basescu de-l votati?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 14:41   #233
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu e inconjurat de clica psd, atata tot
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 14:45   #234
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Exact. Nu stiu cind am fost ultima data la vot, in turul 2, cu intentia de a alege omul dupa calitati... E drept, am avut o asemenea speranta naiva atunci cind am votat pe Constantinescu...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 15:00   #235
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
El e wildcardul.

TOATA clasa politicä româneascä, färä exceptii, e o hazna compusä din hoti, mafioti, idioti, scroafe-urcate-n-copac, fosti comunisti/securisti, lupi tineri (si turbati), bäieti destepti (la furat), etc., etc.

SINGURA solutie e aparitia a ceva/cineva (partid, personaj) nou, puternic, pozitiv.
Nici o sperantä în acest sens, nici un semn. Avem ceva de asteptat...

Dar, între timp, ce facem?
Cu exceptia lui Bäse, care e de-un individualism vizibil, cu pulsiuni dictatoriale, toti ceilalti au bätut palma. In jurul lui, complicitätile abundä. (Nici el nu-i mai breaz, dar nu se prinde în jocul lor; îsi face propriul lui joc).
Deci, cu Bäse presedinte, va continua CRIZA: instabilitatea, zâzania, ranchiuna, tensiunile, trädärile, modificärile de aliante si loialitäti, loviturile pe la spate, etc. - care vor devora putregaiul politic, subminându-l, släbindu-l, compromitându-l tot mai mult. Starea de crizä se va perpetua - ceea ce e FOARTE BINE (în contextul actual).
Färä Bäse, mafiile, haitele, gästile si bisnitarii se armonizeazä, conlucreazä, furä în ticnä, cu acoperiri reciproce, se fortificä - iar sansele de a le mazili cândva acel ceva/cineva pe care-l asteptäm scad. Am väzut asta cu ochii nostri, mai ales în mandatul 2000-2004, când P.S.D.-ul jefuia tara, falsifica justitia, se cäca pe noi toti, pe fatä si râzându-ne-n nas.
Când va veni acel ceva/cineva, mä voi dezice de Bäse färä sä clipesc. O sä-i dau si säpun de streang, sau voi tine lada cu munitie a plutonului de executie.
Dar pânä atunci, sper sä-i calce în picioare pe toti ästia, Iliestii si Nästasii, Täricenii si Crinii, Voiculestii si Vadimii, si restul menajeriei. Chiar si ilegal, chiar si neconstitutional, chiar si cu pretul compromiterii pe plan european si mondial. Sä-i futä direct, sä-i condamne abuziv, sä-i deporteze, sä trimitä comandouri sä-i asasineze - sau, cel putin, sä-i ajute sä se sfâsie între ei, sä rämânä cât de putini si de slabi se poate.
Bäse e sansa unui Armageddon politic, fie si partial, fie si relativ.
Non-Bäse e sansa consolidärii comode a pseudo-politicii românesti.
Asta e.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 15:07   #236
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Asta e asa ca sa ne aflam in treaba. Am luat deja teapa cu o chestie din asta in 90. Toti cunoscutii mei erau contra FSN. Traiam intr-o lume in care se vota ori PNT ori PNL. Si apoi in duminica orbului am vazut cat de orb eram.

E adevarat ca lucrurile sau mai schimbat si iata ca intr-un forum care atrage lumea sa discute despre a saptea arta nu despre "kent, cafea, valuta" parerile sunt impartite. Dar cei pe care nu ii cunoastem si vedem sunt multi si nu putem avea nici cea mai mica idee ce preferinte au.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 15:27   #237
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by Pitbull:


............mafiile, haitele, gästile si bisnitarii se armonizeazä, conlucreazä, furä în ticnä, cu acoperiri reciproce, se fortificä - iar sansele de a le mazili cândva acel ceva/cineva pe care-l asteptäm scad. Am väzut asta cu ochii nostri, mai ales în mandatul 2000-2004, când P.S.D.-ul jefuia tara, falsifica justitia, se cäca pe noi toti, pe fatä si râzându-ne-n nas.
........................
Dar pânä atunci, sper sä-i calce în picioare pe toti ästia, Iliestii si Nästasii, Täricenii si Crinii, Voiculestii si Vadimii, si restul menajeriei. Chiar si ilegal, chiar si neconstitutional, chiar si cu pretul compromiterii pe plan european si mondial. Sä-i futä direct, sä-i condamne abuziv, sä-i deporteze, sä trimitä comandouri sä-i asasineze - sau, cel putin, sä-i ajute sä se sfâsie între ei, sä rämânä cât de putini si de slabi se poate.
..............

Parca ai vorbi de Vadim. Cu singura diferenta ca asta i-ar calca in picioare si pe Basei, Udreni, Ritipoance, Berceni, Paunesti(exista si alti moguli daca nu stiai care au furat mai mult decat Voiculescu), Boureni, Videni, Asfaltisti, Cocosei si restul menajeriei.

Realitatea este insa alta. Institutiile abilitate lupta impotriva coruptiei nu presedintii. Iata ca au fost 5 ani si nu a facut nimic impotriva lor. Si asta pentru ca nu poate in calitate de presedinte. Ba chiar s-a aliat cu Hrebenciucii si eVanghelistii. Spune-mi tu cu mana pe inima ca va zdrobii coruptia in urmatorii 5 ani. Va trebui insa sa recunosti ca pentru asta va trebui sa inceapa cu el.

A fost votat tocmai pentru ca au furat aia intre 2000 si 2004. Nu va mai fi votat acum pentru ca e numai gura de el si nu face nimic concret. Mai corect era sa faca precum Constantinescu si sa recunoasca ca nu poate ce si-a propus. A spus despre Constantinescu ca nu a lasat nici o dara in urma lui. A fost primul moment in care am inceput sa vad ce e Basescu cu adevarat. O marlanie ce prevestea ceea ce urma. Constantinescu insa e de alta factura, nu va spune ca Basescu a lasat in urma lui o dara, o dara urat mirositoare.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 16:46   #238
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
P.S. Maestru al combinatiilor, a carui punct culminant a fost jos palaria numirea lui Tariceanu in dauna PSD-ului tradat de mogulul Voiculescu, a inteles abia acum o vorba veche, tot ce urca trebuie sa si coboare. Acu un an ura si razbunarea l-au facut sa intoarca fata liberalilor care nu au vrut sa se inchine lui si s-a aliat cu PSD-ul. Adica Boc spunea in seara alegerilor ca a castigat dreapta iar el s-a aliat cu stanga. Poate nu a fost numai ura, a gandit probabil ca astfel are sanse mai mari la prezentele alegeri. Daca guvernarea nu merge vina era a amandoura, ba chiar numai a PSD-ului dupa modul cum la sfarsit s-a distantat de Boc si a devenit brusc “independent”.

A fost depasit insa in combinatie. Acu un an PSD-ul daca se alia cu PNL-ul, pierdea presedintia intrucat din opozitie Basescu avea un ascendant de neinvins. Si s-a aliat cu PDL. Alianta fatala lui Basescu. Desi acum toti dau in Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie, acestia s-au lipit de fruntea lui Basescu. Si normal ca acum lumea sa intrebe : de sunt misei liberalii ca se aliaza cu PSD ? Basescu nu a fost misel cand s-a aliat cu ei ? El a primul care s-a aliat cu PSD. Liberalii nu au fost niciodata pana acum in alianta cu PSD. Faptul ca au fost sprijiniti de PSD vreo trei ani e vax. PSD nu a avut membrii in guvern. Iar in structurile din teritoriu avea si PDL oameni, pentru ca liberalii nu au facut jihad pe functii cum a facut Boc acum ceva timp. PSD i-a sprijinit numai pentru ca nu vroiau anticipate.

Nu stiu cine a gandit alianta asta PSD – PDL de anul trecut insa asta e cu adevarat maestrul combinatiilor. Hai sa recunoastem, cine credea acum un an ca Basescu nu va lua inca un mandat ?
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 16:53   #239
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
P.S 2

O vorba veche spune ca e bine intotdeauna sa lasi loc de buna ziua. Cand te lupti cu toata lumea e normal sa-ti intoarca toti spatele.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2009, 16:55   #240
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
viiiiiictor, exista butonul EDIT
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells