Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jan 2010, 08:30   #221
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Up, cea mai buna animatie, si cea mai buna coloana sonora!!! LOL. Prea tare. A batut si Avatarul.

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial TV - dramă: Michael C. Hall - Dexter.
Cel mai bun actor în rol secundar - serial, mini-serie sau film de televiziune: John Lithgow - Dexter
Cel mai bun duo pe care l-am vazut intr-un serial. A fost un sezon exceptional pentru Dexter, si John Lithgow are o mare parte din vina pentru asta.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 08:32   #222
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Chiar nu-i credeam in stare sa aleaga Avatar E uimitor cum Avatar nu a castigat nimic important anul asta nicaieri, dar a reusit sa castige Globul de aur. As fi mers pe oricare dintre cele 5 filme, numai Avatar nu. O aberatie de concurs si asta. Pariu ca o sa castige si la Oscar?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 08:34   #223
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sandra Bullock cred ca are sanse si la Oscar, a fost foarte bune in The Blind Side. Plus ca e cam randul ei sa-l ia.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 08:43   #224
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
M-am uitat ieri la trailer-ele tuturor filmelor aflate in competitie. Am ramas socat sa constat cit de lipsite de continut sint filmele astea, in proportie de 90%. Majoritatea nici nu ar avea ce cauta pe listele oricarui alt festival care se respecta. The same old shit, acelasi sentimentalism ieftin, povesti jenante, retarde, siropoase cit incape, exact pe placul americanilor retarzi. Atit Globurile cit si Oscarurile au luat-o pe panta la vale si, din pacate, nu se intrevede nimic bun la orizont. Eu cel putin m-am scirbit, saturat, plictisit... Am tot sperat dar nu mai are rost... Cred ca anul asta o sa sar peste Gala Avatar...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 08:53   #225
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Desi exista libertatea de a vorbi, atunci cand vorbesti fara sa stii despre ce se discuta ar trebui sa iti iei niste sanctiuni pentru trollism. Poate peste 5 minute vei trece peste tristetea care te-a cuprins vazand trailere desi cred ca e cronica treaba.

Nu sunt pe forumul asta de mult timp dar de cand vorbesti nu ai spus mai nimic si vorbesti fara sa fi vazut filmele despre care comentezi atata. Probabil ca daca s-ar scoate post-count-ul ai ramane si fara motivul de a trai.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 18 Jan 2010 at 08:57.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 09:02   #226
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Redy:
Nu sunt pe forumul asta de mult timp dar de cand vorbesti nu ai spus mai nimic si vorbesti fara sa fi vazut filmele despre care comentezi atata. Probabil ca daca s-ar scoate post-count-ul ai ramane si fara motivul de a trai.

Probabil ar trebui sa-ti maresti raza de actiune, sa mai cuprinda si altceva in afara de Avatar.

Windom are cumva dreptate. De altfel nici macar de filmele participante la cel mai bun film nu as spune ca sunt extraordinare. Mi se pare un an mult mai slab decat precedentul cel putin.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 09:06   #227
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Nu judec "Up in the Air" sau "Precious", pe care nu le-am vazut (poate o fi fost mai bun scenariul lui Reitman, cine stie, eu am tinut cu Tarantino pentru ca imi place foarte mult si am fost subiectiva), dar comparand numai doua filme pe care le-am vazut, "Avatar" si "IB", mi se pare rusinos ca primul sa il invinga pe al doilea, care a fost net superior.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 09:27   #228
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
De ce a fost IB mai bun ? Pentru ca a continut scene lungi de dialog care se terminau dezamagitor in impuscaturi si din care traiau 1-2 maxim ? ( Fassbender face ditamai scena ca sa si-o fure suspect, dezamagitor x2 )

IB nu-i net superior nimanui, este o forma de a face un film care este apreciata de un anumit public. Mi-a placut si mie IB dar mi s-a parut cel mai slab dintre Avatar, Up in the air si The Hurt Locker pentru ca la sfarsitul filmului mi-am dat seama ca am fost pacalit. Pentru ca m-a atras dialogul din scena din beci dar s-a terminat tampit rau de tot. Pentru ca grupul de Basterds a avut zero impact asupra momentului uciderii lui Hitler pentru ca el putea sa moara in foc doar de mana fetei care a scapat.

Sub ce forma a fost net superior exact ? Filmul este un tot format din mai multe elemente si doar dialogul nu-l face mai breaz pentru ca dialogul nu impinge poveste ci este un artificiu interesant pe care eu l-am apreciat dar nu pot sa il ridic in slavi ca tine. In loc sa iti arunce in fata o grenada in 3D te baga in dialog care necesita talent, da, dar nu salveaza filmul atat timp cat este total irelevant scenariului.

PS: http://tinypic.com/view.php?pic=rck8so&s=6 In fine, eu o sa il urmaresc in viitor ca mi se pare un regizor bun dar trebuia sa postez moaca lui cand Avatar a castigat.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 18 Jan 2010 at 09:32.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 09:34   #229
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Nu-l ridic in slavi, dar fata de "Avatar", a fost mult mai sus. "Avatar" este forma si cam atat. Continutul este slabut. "IB" a fost o poveste originala, a venit cu o noua perspectiva, s-a jucat cu istoria. Cu ce te-a pacalit? Sau ar fi trebuit sa fie previzibil?

In plus, din cate am auzit, Cameron este acuzat de plagiat de catre Boris Strugatki.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 09:40   #230
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Deci rejucarea povestii cu personaje din istorie e cumva mai original doar ca a murit Hitler si ca au adaugat personaje fictive ? Joaca cu istoria este pe alocuri aberanta.

Te rog, nu-mi vorbi de forma fara fond atat timp cat vorbesti si de IB pentru ca daca vrei sa vezi forma fara fond gasesti in IB. Pentru ca analogia mea cu grenada nu a ajuns unde trebuie te-as ruga sa imi spui fondul filmului IB.

Originally Posted by Liviu-:
Probabil ar trebui sa-ti maresti raza de actiune, sa mai cuprinda si altceva in afara de Avatar.

Windom are cumva dreptate. De altfel nici macar de filmele participante la cel mai bun film nu as spune ca sunt extraordinare. Mi se pare un an mult mai slab decat precedentul cel putin.

Cred ca Wisdom ar trebui sa vada filmele si nu trailere. Comentariile pe trailere sunt atat de aberante incat nu simt ca trebuie sa detaliez. Este un an slab, asa este. Ca sa adaug ceva, faptul pe care l-ai observat. nu-l face pe Avatarul mai prost sau mai slab decat filmele cu care concureaza.

Poate o sa imi largesc raza de actiune, insa asta este total irelevant comentariului meu in legatura cu Avatar iar faptul ca l-am facut troll este o exagerare pentru ca el trolleaza doar Avatar sau si threadul asta facand comentarii dupa trailere sau mai stiu eu ce. Recunosc, nu-i un troll peste tot.

Faptul ca anul asta e mai slab decat anul trecut este irelevant topicului in sine si cine nu poate alege un film, doua, trei, patru care sa ii placa din anul asta este pur si simplu trist sau nu a vazut lumina soarelui destul.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 18 Jan 2010 at 09:50.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 09:50   #231
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Am sa incep prin a zice ca si eu cred ca anul acesta a fost cam slabut in materie de filme. As fi ipocrit sa zic ca nu m-am simtit cel mai bine uitandu-ma la Avatar (mai ales ca l-am vazut la cinematograf), insa eu cred ca Up In The Air ar fi trebuit sa ia premiul pt cel mai bun film la categoria drama.
Ma bucur f mult pt Michael C. Hall si John Lithgow , desi speram ca si Dexter sa ia premiul pt cel mai bun serial. Sper ca in curand sa ma apuc si de Mad Men sa vad care este treaba cu el.
In rest as dori sa zic ca sunt aproape sigur ca nu va lua Avatar premiul pt cel mai bun film la Oscaruri.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 10:18   #232
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Sunt foarte bucuros pentru Downey Jr. si premiul pentru "cel mai bun actor", merita castigarea globului. Speech-ul lui RDJ a fost foarte spumos, aducand putina culoare galei. Eu am vazut "Precious" si pot spune ca este un film decent, prestatia lui Mo'Nique fiind peste cele a lui Gabourey Sidibe. Voiam sa castige din nou Hugh Laurie la "Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama", dar a treia oara probabil era prea mult.
Astazi voi viziona si eu (in sfarsit) "Avatar".
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:15   #233
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
hahahaha! multumim fanilor. restul e........

Last edited by pipes : 18 Jan 2010 at 12:21.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:20   #234
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Voi va plangeti aici de parca va uitati de ieri la premii din astea.
Cand au mai fost la Oscaruri aceeasi castigatori ca la Globuri?? Anul trecut a fost o exceptie, si tocmai pentru s-a intamplat asa de curand, e greu de crezut ca se fac exceptii doi ani la rand.
Ramane de vazut ce o sa fie la premiile breslelor, alea sunt un indicator sigur pentru Oscaruri.
Eu chiar m-am linistit un pic de azi noapte, lui Avatar i-au scazut sansele considerabil, dar nu cred ca e spre avantajul lui Inglourious Basterds, ci spre avantajul Hurt Locker.

Last edited by miercuri : 18 Jan 2010 at 12:30.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:22   #235
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
ce bine le intuiti voi........ daca ma uit la predictii ma iau cu mainile de par...... asa ca lasati gargara, va rog!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:32   #236
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Da, nu stiu de ce prima data nu imi aparuse postul si l-am rescris din memorie, ca apoi sa vad ca era acolo. Am editat.

Originally Posted by Redy:
Deci rejucarea povestii cu personaje din istorie e cumva mai original doar ca a murit Hitler si ca au adaugat personaje fictive ? Joaca cu istoria este pe alocuri aberanta.
Chestia asta se numeste postmodernism, e nevoie de multa ironie si cultura ca sa scrii asa ceva. Si mai ales curaj.

Originally Posted by Windom:
M-am uitat ieri la trailer-ele tuturor filmelor aflate in competitie. Am ramas socat sa constat cit de lipsite de continut sint filmele astea, in proportie de 90%. Majoritatea nici nu ar avea ce cauta pe listele oricarui alt festival care se respecta. The same old shit, acelasi sentimentalism ieftin, povesti jenante, retarde, siropoase cit incape, exact pe placul americanilor retarzi. Atit Globurile cit si Oscarurile au luat-o pe panta la vale si, din pacate, nu se intrevede nimic bun la orizont. Eu cel putin m-am scirbit, saturat, plictisit... Am tot sperat dar nu mai are rost... Cred ca anul asta o sa sar peste Gala Avatar...
E un an slab pentru Holywood in comparatie cu altii, pe cine ai fi nominalizati tu in loc? Chiar nu prea ai de unde alege.

Last edited by miercuri : 18 Jan 2010 at 12:38.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:41   #237
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
sunteti chiar nostimi spre penibili......... cateodata. si va place sa va jucati cu cuvinte mari. deh, meteahna romaneasca!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:43   #238
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu am fost printre cei carora chiar le-a placut Avatar, dar asta nu inseamna ca nu recunosc ca filmul are niste limite. Si niste carente.
In fine, you guys are fanboys, n-am cu sa rezonez cu voi.
Astept cu interes the guild awards.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:44   #239
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
@pipes :

Daca nu ai nimic de zis despre subiectul acestui topic abtine`te de la comentariile de cacat pe care le faci.Daca nu esti interesat sa primesti un ban.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:45   #240
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
de ce trebuie sa ma etichetezi tu pe mine? cine esti tu sa ma faci fanboy? cam mult tupeu pentru niste anonimi. va rog sa va vedeti de lungul nasului! si cu premii si fara premii, daca nu iese ca voi, ba e an slab, ba sunt eu fan si tot asa......

P.S. SI CHIAR VREAU UN BAN. MULTUMESC. M-as simti onorat.

Redmen, trebuie sa stai la coada pentru bagat in seama. E cerere mare zilele astea.

Last edited by pipes : 18 Jan 2010 at 12:49.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells