Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2013, 11:08   #2341
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
si uite ca nu am ajuns in beraria aia cand am fost in cluj

aici e oktoberu unde au bere skol si holsten la halba dar e oribila berea. apa chioara zici ca e.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2013, 00:04   #2342
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Nu stiu daca am postat vreodata aici, dar sunt fericit pt Steaua. Bravo!
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 19:02   #2343
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sunt fericit ca nu trebuie sa fac eu punctajele pentru cei zece mii de participanti de pe threadul "CONCURS Predicţii Oscar 2013 ".
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2013, 19:44   #2344
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Chiar crezi ca sunt atatia participanti?Cam cati useri crezi ca si-au facut conturi/clone pentru a avea mai multe sanse?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2013, 12:50   #2345
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
sunt ferict !!! azi am vazut dupa multa vreme in metrou... un nene cam de 40-45 ani, care citea Adevarul!!!!! adica alt ziar inafara de Ring, Click, Libertatea ori Can-Can.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 18:13   #2346
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ieri pe tren. pe la craiova se urcă un nene, de vreo 70 de ani. pare cumsecade, ochi albaştri , spălăciţi. trenul e din acela cu măsuţă între 4 scaune, stau în faţă cu nenea, la geam. cerul uriaş, plin de oi fantastice, la filiaşi citesc "şef de gară" în patru limbi, viaţa e frumoasă. aşa cupolă mişto, nu-ţi vine să crezi cum turmă nu pică la pămînt, că grămezile de lînă zboară aşa băţoase, straie ciobăneşti aruncate în aer la zvîntat, trenul taie în mers interiorul unei scoici, închisă în chip de fish eye. minunat. nu trec nici 10 minute, că văd cum din geanta moşului apare un prosopel brodat cu verde, în cruciuliţă. pe prosopel se caţără nişte pîine, un cîrnat cam umed. toate acestea le văd prin geam,studiez banchetul prin reflecţia ferestrei, mi-e nu ştiu cum să holbez ochii la avuţia culinară a omului, poate mai crede că poftesc. nu vreau să-l fîstîcesc, deşi îmi cam vine să-l fulger cu nişte priviri oţărîte.
(eu nu pricep de ce oamenii nu mănîncă acasă, înainte să plece în călătorie, pe peron sau în sala de aşteptare. sau, dacă tot vor echipamentul fără de care o masă nu e o masă, dacă o masă e chestie de mobilier, de nelipsitele masă şi scaun adică, de ce nu-şi iau un covrig, o merdenea, ceva ce nu necesită solicitări olfactive de prisos? vagoanele sunt spaţii închise. cel puţin la clasa a 2a, unde circul eu, neam de aer condiţionat şi de ventilări subtile. cînd intri acolo, apoi fi pregătit pentru fucking total immersion, ca pe submarin. stai în suc propriu 8 ore.. unii au scuza că în tren se pot spăla pe mîini, că pe peron nu ai unde, ceea ce nu e cazul cu moşul meu. în plus, cît am staţionat, am văzut şi o fîntînă în perimetrul gării.)
desface, centimetru cu centimetru, cîrnatul din membrană. mezelul de casă sclipeşte ca bătut cu aur, semn că grăsimea din el s-a cam topit de amorul şi aşteptarea ingerării, s-a subţiat de transpirat colesterol. hap din pîine, hap din cîrnat, omul reduce metodic centimetrii cu iz de usturoi şi ienibahar. mai scoate un ou şi un briceag roşu, victor inox. am şi eu unul la fel, are penseta foarte bună. taie oul în două şi începe să-l mănînce cu briceagul. taie cîte o bucată şi şi-o îndeasă în gură. clefăie. de ce clefăie cînd mănîncă ou? o fi fierbinte? prin geam văd cum cadenţa aproape perfectă a mesei se strică. omul apropie un şerveţel de gură, pe care îl umple cu sînge. strînge tare în josul gurii, s-a rănit la buză, gingie, limbă? ia al doile şerveţel, care păţeşte la fel, apoi al treilea. ochii omului se umplu şi mai tare de lichid, de data asta nu cel firesc , al senectuţii, ci de lacrimi. trec cîteva minute în care omul îşi imobilizează gura, pentru a opri hemoragia. se pare că fluxul s-a oprit. mai are o jumătate de ou. încearcă s-o termine, de data asta cu tăişul briceagului îndreptat spre exterior. buza mişcată se repune pe secretat lichid, omul se încăpăţînează, dă gata oul în două cu sînge. eu sunt pe punctul de a perfora geamul cu privirea, mai ales cînd omul, după ce s-a tamponat îndelung cu şerveţele, mulţumit că nu s-a dat aşa uşor pradă jenei şi descurajării şi şi-a terminat prînzul cu succes, scoate ceva dintre dinţi: ou, pîine, un dinte? nu văd foarte bine, pentru că dincolo de sticlă e zi şi nu avem "norocul" să trecem prin vreun tunel, care să clarifice ce anume e chestia aia gălbuie, prinsă într-un aşternut alb de celuloză. îl împachetează expresiv în pătratul de hîrtie, după un examen furiş şi bagă tot la loc, în geantă.
după toată scena, prind ochii îndureraţi ai bătrînului, inundaţi de o durere sîcîitoare. oi fi fost eu vinovată? m-a văzut prin geam, cum îl observam? şi mie îmi pică toate din mîini, cînd mă simt observată, îmi agăţ bluza de scaiul gecii şi mă ridic cu tot cu ea smulsă din cui, vărs sticla de apă pe vecini. dar leacul e simplu: să prinzi privirea observatorului şi să susţii confruntarea, uneori de mai multe ori, pînă cînd celălalt coboară ochii. de multe ori prelungesc agonia, îi amîn dezlegarea, rămîn în mecanica obiectului neputincios, studiat. privirea directă e garantul că obiectul e şi subiect, iar la nevoie îl poate transforma şi pe observatorul-subiect în obiectul unei scrutări reci, insidioase, ironice, obscene prin curiozitate.
de ce nu am pus chestia asta la "ce te enervează"? pentru că mă enervează îngrozitor că topicul "ce te enervează îngrozitor" are mai multe pagini decît "sunt fericit, pentru că.." , dar şi pentru că întîmplarea nu m-a enervat îngrozitor. deşi nu sunt sadică, sunt fericită că prînzul acela, care se anunţa ca dezlegarea la peşte în post, abundent şi cu 3 feluri principale, s-a redus la cît a fost.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 18:30   #2347
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
damn, totuşi filiaşi e înainte sau după craiova? nevermind.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 18:38   #2348
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
dupa ce am citit ce ai scris malombra, am zis ca nu e adevarat... si ca asa ceva nu cred ca se poate intampla in ro, intr-un tren , dar te cred pe cuvant.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 18:41   #2349
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
iiii, inter-reggio de la 10.45. poate moşul face naveta şi mai face showuri din astea pentru amatori. eu mai n-am intrat cu capu-n geam de stupoare.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 18:44   #2350
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
acum sincer, de ce naiba nu te-ai mutat de acolo? e inter regio , pp ca nu e cu locuri.
doamne de ce nu am eu norocul sa merg cu trenu' vreodata si sa patesc eu asa ceva...
of
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 18:47   #2351
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ba da, e pe locuri, locul figurează şi pe bilet.
şi ce mniezău ai face , dacă ai vedea aşa ceva? l-ai ruga să-ţi arate şi ţie ce-a găsit?
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 18:50   #2352
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Eu si Emil Brumaru sintem fericiti pentru ca lingura e adinca

De fapt de ieri mai sint fericita pentru ca pot lua carti online de la biblioteca. Eu si noile tehnici de e-book sintem total paralele, adica in afara de carti in format pdf sau word n-am citit nimic altceva pina la minunea asta de la biblioteca; nu-s posesoare de nici un gadget din ala de citit destept si nici macar n-am smart phone sint eu destul de desteapta si pentru anticul meu telefon In fine, in functie de ce timp am de citit si nu-mi prea place sa citesc de pe un ecran o sa vad ce carti interesante gasesc. Abia astept sa vad cum dau cartea inapoi pentru ca timpul cit mi-e imprumutata e clar limitat, nici macar nu pot copia ceva din ea.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2013, 19:53   #2353
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nici eu n-am smart phone dar sunt posesorul unui gadget destept de citit.Decat sa-ti bati capul cu biblioteci virtuale mai bine investesti intr-un Kindle si apoi iti copiezi de pe net mii de carti pe gratis!
Exista si un program facut de niste oameni cu suflet bun care se numeste Calibre si converteste e-books dintr-un format in altul,deci mai bine de atat nu se poate.
Take a leap of faith,Ana.It's worth it!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2013, 11:33   #2354
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Malombra :
1. Poate ca erai invizibila si omul nu te-a vazut
2. Daca te-a vazut ma mir ca nu ti-a oferit si tie niste merinde .
3. Daca te-a vazut si nu te-a poftit la masa inseamna ca avea nevoie doar de companie . Citisem pe undeva ca nimic nu e mai jalnic decat un om care mananca singur . Cred ca era la Baudrillard in ''America''
4 . Poate ca omul era total dezinhibat , un histrion dornic sa-si exhibe placerile pintecului in public . Tu ai fost publicul .
5. Ai fost victima unei farse pentru vreun obscur post tv local .
6. Omul era Denis Lavant.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2013, 07:43   #2355
t0nka
Veteran
 
t0nka
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 234
Originally Posted by Malombra:
pe prosopel se caţără nişte pîine, un cîrnat cam umed.

esti tare norocoasa daca ai scapat asa ieftin. imi aduc aminte ca acum vreo 4 ani, iarna, imi cautam un loc in personalul buzau-bucuresti. la un moment dat, vad o bancuta goala, un nene aproape de 50 de ani statea pe cea de vis-a-vis. ma asez bucuros, imi asez bagajele...in fine. dupa vreo 10 min de mers, nenea asta scoate din sacosa o paine, o ceapa rosie si vreo juma de salam feliat. stii cum mirosea salamul pe caldura aia din tren??? PARFUM
__________________
Care e aspirina bogatului?
t0nka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2013, 10:38   #2356
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by t0nka:
Originally Posted by Malombra:
pe prosopel se caţără nişte pîine, un cîrnat cam umed.

esti tare norocoasa daca ai scapat asa ieftin. imi aduc aminte ca acum vreo 4 ani, iarna, imi cautam un loc in personalul buzau-bucuresti. la un moment dat, vad o bancuta goala, un nene aproape de 50 de ani statea pe cea de vis-a-vis. ma asez bucuros, imi asez bagajele...in fine. dupa vreo 10 min de mers, nenea asta scoate din sacosa o paine, o ceapa rosie si vreo juma de salam feliat. stii cum mirosea salamul pe caldura aia din tren??? PARFUM
Si desertul se serveste atunci cand omul se descalta de galosi . Atunci sa vezi parfum
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2013, 15:25   #2357
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by bremen1980:
Malombra :
6. Omul era Denis Lavant.

asta era . ah, ce păcat că nu m-am prins. gata, ştiu, cînd mai iau trenul de la bucale, iau şi un aparat din acela de tatuaje, să-mi imprim pe coajă autografele oamenilor importanţi care circulă incognito. sau mai bine nu. una e cînd circulă lavant deghizat într-un brav mezelofil şi alta cînd circulă capatos deghizat în sharunas bartas.
la 4 ţin să te contrazic. omul era chiar inocent în toată treaba, foarte la locul lui, el credea că respectă punct cu punct codul lui hammurabi, ăla care la art. 3 zicea şi ceva despre etica feroviară. de asta nici nu m-am chinuit să mă înfurii.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2013, 16:50   #2358
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
daca tot o dam cu experiente in transport... il rog pe kriss sa ne relateze patania cu fotograful.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2013, 18:32   #2359
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Am si uitat de domnu' dar daca insisti,o sa povestesc.

Anul trecut in septembrie ma urc in microbuzul de Bucuresti si ma asez in spatele unui tip cu fata de mongol,par cam pana la maxilar de lung si sapca in cap.
Dupa cateva minute se ridica si incepe sa faca poze prin microbuz cu telefonul,probabil nescapand niciunul din pasageri.S-a dus prin spate sa ii prinda mai bine pe cei din ultimele locuri si o intreb pe o pensionara din dreapta mea care-i treaba cu individul.

Aceasta imi spune ca face poze fiecarui pasager in caz de e jefuit vreunul din ei,sa aiba un fel de lista cu toti care au fost in microbuz.
Mi s-a parut destul de relevanta explicatia dansei,asa ca n-am mai dat atentie.
Cand am ajuns la popas,m-am dat jos din microbuz sa ma dezmortesc putin dupa care am urcat la loc si ma uitam pe geam,urmarindu-l pe acest pui de Weegee,care fuma o tigara.

A tras omul cateva fumuri dupa care scoate telefonul din buzunar si se indreapta spre niste tipi care doar ce alimentasera masina cu benzina si mai stateau pe afara putin.Il tine indreptat catre ei,le face cateva poze dupa care se intoarce langa microbuz sa-si termina tigarea.S-au uitat si baietii aia mirati pentru ca nu intelegeau de ce i-a imortalizat individul asa din senin.

Atunci mi-am dat seama ca avea ceva sigur la mansarda si explicatia doamnei nu era chiar asa
rezonabila.
Tipul asta facea poze in continuu si cred ca suferea grav de paranoia pentru ca se uita constant in spate de parca era urmarit de agenti federali.Nu mai zic ce aiurea era sa te trezesti cu el in nas facandu-ti poza fara sa zica absolut nimic.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 14 Mar 2013 at 18:34.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2013, 10:55   #2360
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Poate vroia sa construiasca o baza de date-facebook-recensamant . Cum naiba de nu a ripostat nimeni? Macar sa il intrebe care e poanta
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 15 Mar 2013 at 17:22.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells