Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Feb 2009, 11:49   #201
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Quote:
Intrebat daca la aceasta editie sunt prezente subiectele „tipic romanesti”, Alexa Visarion a spus ca a intalnit scenarii care trateaza cotidianul si relatiile interumane, dar si teme clasice.
Sa-mi bag... n-am inteles nimic!
Apropos, membrii juriului care noteaza scenariile verifica si aritmetica punctajului regizorului, a casei de productie? Cu calculatorul in mana? E treaba lor? Ca din regulamente nu mi-am dat seama... :shock:
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 12:01   #202
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by zapata:
Quote:
Intrebat daca la aceasta editie sunt prezente subiectele „tipic romanesti”, Alexa Visarion a spus ca a intalnit scenarii care trateaza cotidianul si relatiile interumane, dar si teme clasice.
Sa-mi bag... n-am inteles nimic!
Apropos, membrii juriului care noteaza scenariile verifica si aritmetica punctajului regizorului, a casei de productie? Cu calculatorul in mana? E treaba lor? Ca din regulamente nu mi-am dat seama... :shock:

pai daca se apuca de facut asta, mai dureaza doua luni!
eu cred ca vor verifica doar suma nota scenariu+nota regizor+nota casa.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 12:09   #203
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
adica nenea mungiu nici macar atata incredere nu are in coledzii domniei sale? adica aia sunt in stare sa fure la o medie aritmetica de clasa a doua? ce sa inteleg din asta?
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 12:33   #204
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Daca cei din comisie sint chemati sa citeasca si sa notezele scenariile atunci sa faca doar acest lucru. Daca se implica si in calcularea punctajelor regizorilor sau producatorilor ne putem gindi ca fac acest lucru ca sa se asigure ca o sa cistige anumiti concurenti.
Si asta poate stirni suspiciuni.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 13:00   #205
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Pai ei fac asta pentru ca sunt pusi sa semneze clasamentul final - care include nu numai nota data de ei, ci si punctajele calculate de functionarii cnc.

Da, Alexa Visarion a fost ambiguu cand l-am intrebat de "temele tipic romanesti".
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 13:08   #206
marmatia
Junior
 
marmatia
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 65
Gloria, tu crezi ca abia acum Mungiu descopera chichitele regulamentului?
:)

Eu pot dovedi ca am fost victima unui abuz cind la calcularea punctajelor au participat cei din comisia artistica. Prin comisia artistica inteleg comisia ce noteaza scenariile. In trecut notele la scenarii s-au dat si functie de cite puncte aveau unii sau altii. Daca ei doar verifica punctajele este ok.
Dar asta-i o falsa problema. Punctajele pot fi contestate si la contestatie greselile se pot indrepta. Notele scenariilor insa nu.
marmatia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 13:34   #207
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
daca aceasta comisie "artistica" verifica si ce note au dat consilierii cnc e un lucru bun, e ca un supra-control. Si putem sa le acordam credit de buna credinta (n-or sa poata inventa ei puncte acolo unde nu sunt) Iar la contestatii va exista un reper: au fost verificate de doua ori deja, cum de creste/scade cu atat punctajul?

oricum, e clar ca expresia "rezultatele sunt pe vine" inseamna ca de fapt stau pe vine si fac mersul piticului.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 14:59   #208
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Re: Notele "functionarilor"

Originally Posted by Dan Mihu:
"Oportunitate"? Ce e aia? .
cica: "gradul de interes la nivel national si international al subiectului"
dar cum se masoara acest grad? Cu interes-metrul?
mi-e teama ca tot cu "nasul-fin-al-romanului-care-le-stie-pe-toate"-metrul.

Originally Posted by Dan Mihu:
Vorbim de arta cinematografica sau de industrie cinematografica? CNC-ul pare sa ramana la fel de indecis...
iar?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 16:06   #209
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Re: Notele "functionarilor"

Originally Posted by Dan Mihu:
(E drept, nu Statul american i-a dat bani ca sa faca filmul.)

pai ti-ai raspuns singur.

daca vrei bani de la stat, sa zicem o marire de salariu ca esti functionar de stat, n-ai cum sa-i primesti decat dupa reguli (vechime, functie, x, y - nu le stiu bine).
daca esti la patron te duci direct si ceri.

cat se caca pe el statul sa mareasca pensiile cu 5 lei?
cand ceri ban public respecti regulile dupa care se dau.
daca ceri bani de la producator, lasa ca-ti va impune si el reguli.

Noi ce-am vrea? Bani de la stat (adica fara dureri de cap) si libertate totala.
poate in lumea cea mai buna a lui Leibnitz.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 17:07   #210
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Dan Mihu:
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
daca vrei bani de la stat, sa zicem o marire de salariu ca esti functionar de stat, n-ai cum sa-i primesti decat dupa reguli (vechime, functie, x, y - nu le stiu bine).

Regulile se comunica INAINTE de concurs. Altfel, daca se fac in timpul jurizarii, se numesc altfel.

pai sunt comunicate, in anexele 9 de la a) la f).

http://www.cncinema.abt.ro/Files/Documents/fls-731.pdf
(regulamentul de concurs)

- potentialul de interes si impact asupra publicului
- potentialul de reprezentare pe plan international.

(ca asta intelegea visarion prin oportunitate)

Ma faci sa ma simt ca si cum as lua apararea CNC-ului, si nu-mi place.
dar ce e corect e corect, de ce sa carcotim aiurea?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2009, 18:07   #211
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
pai asta spuneam si eu, cum le detecteaza? Cu oportunometrul?
dar ce sa-i faci? trebuie sa bage si ei niste gogosi acolo sa para ca au reguli si nu-si bat joc de banii de la stat.
ceea ce de fapt fac, in mare parte.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 09:16   #212
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
pai asta spuneam si eu, cum le detecteaza? Cu oportunometrul?
ia incearca si tu sa folosesti oportunometrul, dar seteaza-l pe unghiul lor de vedere. o sa vezi ca ai deja lista cu regizorii si casele de productie castigatoare. Io am facut chestia asta si mi-a iesit o lista. o fi imoral s-o dau pe net? sau ilegal?
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 09:17   #213
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by zapata:
am facut chestia asta si mi-a iesit o lista. o fi imoral s-o dau pe net? sau ilegal?

e chiar oportun!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 09:21   #214
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Oportunometrul meu s-a stricat, asa ca l-am trimis la tara, sprijina usa de la cotet pe timpul noptii sa nu iasa gainile.
Ce zice al tau?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 10:00   #215
zapata
Junior
 
zapata
 
Join Date: Jan 2009
Location: bucuresti
Posts: 45
Send a message via Yahoo to zapata
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Oportunometrul meu s-a stricat, asa ca l-am trimis la tara, sprijina usa de la cotet pe timpul noptii sa nu iasa gainile.
Ce zice al tau?
UIte ce zice al meu: ca nu vom vedea dinozauri pe post de mari castigatori din doo motive. cel mai important ar fi ca aia batrani nu prea s-au inscris, ca-s bani putini, (isi vor lua partea la vara, abia se mai consolideaza si pesedeul...) dar ar mai fi si mungiu, liderul informal al comisiei de evaluare scenarii, care va recunoaste (se va recunoaste in) scenarile generatiei lui si le va da note mari si bani cat se poate. aici nu cred ca va exista discriminare, alta decat cea din capu lu cristi (nu-l cunosc, dar am auzit ca e pedant, corect si meticulos. asa e?) Cred ca notele pe scenarii vor fi mai bine de trei sferturi pe bune. Sfertuletzul ala care ramane va fi un fond de protocol, daca vrei, destinat mai degraba repararii "nedreptatilor" de la concursurile precedente. Lista cu contestatii e pe sait la cnc. din lista aia poti selecta casele de productie "mici si respinse" pe care le vei regasi aproape in totalitate la debut, peste cateva zile. n-o scriu io, ca se supara pe mine. oricum, banii cei multi se vor duce spre proiectele care au deja sustinere financiara de pe-afara, asa ca asteapta-te sa vezi giurgiu, boncea si mitulescu din plin.
Faza e corecta din punctul de vedere al "noului val" mungiu-puiu etc... Dar nu e corecta pe fond pentru "cinematografia romaneasca" care, citand-o din memoria pe gloria, va continua sa produca "filme tipic romanesti" E de bine, e de rau, habar n-am. Mie, personal, nu-mi convine.
__________________
viva la revolucion!
zapata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 10:04   #216
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by zapata:
Dar nu e corecta pe fond pentru "cinematografia romaneasca" care, citand-o din memoria pe gloria, va continua sa produca "filme tipic romanesti" E de bine, e de rau, habar n-am. Mie, personal, nu-mi convine.

Deci, nu sunt singurul... :hmm:
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 11:46   #217
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
v-ati legat cu atata indarjire de un cuvant nefericit ales de alexa, oportunitate.

acum, daca nu vrem sa fim mai catolici decat papa, "potentialul de interes si impact asupra publicului" si "potentialul de reprezentare pe plan international" sunt niste factori de care e normal sa se tina cont. Hai sa luam un stat sanatos cu o cinematografie normal (sa zicem Franta) si sa vedem - ei n-ar tine cont de treaba asta cand e sa aloce bani publici? O sa ma uit prin regulamentul cnc-ului frantuzesc.
Discutabil e cum hotarasc care e potentialul asta la fiecare proiect in parte.

E ca si la statui/monumente facute din banii statului: n-or sa dea niciodata cuiva bani sa faca un monument in piata publica cu o marmota sodomizand un rinocer alb imaculat, pentru ca asa a visat artistul cu o noapte in urma (inventez si eu un exemplu). Chiar daca artistul e mare, chiar daca respectiva lucrare e valoroasa cu adevarat, chiar daca va aparea ca reper cultural in toate cataloagele de arta contemporana, chiar daca revolutioneaza arta. De ce? Pt ca se expun judecatii publice, a maselor. Uitati-va ce scandal a iesit cu poneiul roz. Si cum sa-i explici bizonului ce e aia arta, care e ultima tendinta in domeniu, cum trebuie citita-decifrata acea lucrare? Ala n-o sa inteleaga nimic si o sa urle ca se duc banii publici pe porcarii. Asa ca-s speriati domnii de la cnc si sufla si-n iaurt. De aia MDL sau 432 au fost mai intai recunoscute afara si dupa aia au capatat faima si la noi, unde nici ca scenarii nu erau agreate.

Si mai e si faza pe bune: daca unul vine cu o tampenie de proiect trebuie sa ai o grila dupa care sa-l taxezi, ca altfel spune ca ai ceva cu el.

Se ascund sub cele doua formulari toate temerile comisiei ca ar putea scapa pe teava vreo prostie (si deseori chiar scapa, cu tot filtrul asta, pentru ca unii stiu sa-si inzorzoneze tampenia cu false "puncte de interes" - fie abordeaza subiecte grele: revolutia, comunismul, saracia, probleme sociale, coruptie etc fie se impauneaza cu concepte si citate culturale sforaitoare - evident, fara acoperire.

Si se mai ascund temerile ca vor fi judecati de public pentru ca au finantat ceva care intereseaza doar pe realizator si cei doi-trei prieteni ai lui.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 11:52   #218
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Si, probabil, ii ajuta si in micile lor mari aranjamente.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 13:05   #219
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
bai, nu stiu, dar citind ca sitaru a facut pescuit sportiv cu doar 4000 de euro din surse independente, deja ma gandesc ca e un exemplu ce trebuie urmat.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 14:02   #220
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
mai bine nu.
mai bine il consideram ca un dat.
in ma-sa.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells