Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Apr 2004, 23:23   #1
Banditul
Novice
 
Banditul
 
Join Date: Feb 2004
Location: Bucuresti
Posts: 11
Personajul romanesc versus personajul american

Îmi aduc aminte de secãciunea scenelor din filmele româneºti care mizeazã pe bãtaia în sine ca fapt senzaþional.
De ce puºcãria ºi bãtaia din "Cel mai iubit dintre pãmânteni" sunt atât de seci, în opoziþie cu puºcãria ºi bãtaia din "Shawshank Redemption", de pildã?
Pentru cã în filmul românesc torturile închisorii constituie faptul senzaþional în sine. ªi personajul nu e legat sentimental pozitiv de nimic de acolo. Totul e rece, inuman. There are no hooks to grab you.
Pe când în filmul american, personajul e legat pozitiv de niºte lucruri, ºi te temi sã nu le piardã.
Românul în schimb, pare cã nu are nimic de pierdut ºi atunci nu te ataºezi de el. Plus cã personajul american pune la cale niºte lucruri, e deºtept, acþioneazã, nu se lasã dus de val pur ºi simplu. ªi te temi pentru reuºita planului lui. Va reuºi sau nu? Stai cu sufletul la gurã.
Personajul românesc nu pune la cale nimic. Nu încearcã sã se salveze. Nu urzeºte nimic, el e o victimã ºi atât, singurul sentiment la care se face apel, care aproape e cerºit uneori de la spectator, e mila pentru soarta sa. Filmul românesc nu-þi stimuleazã mintea, nu te face sã gândeºti. Face apel numai la un sentimentalism, la o milã primitivã, la fel ca ºi cerºetorul fãrã picioare din tramvai.
Banditul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2004, 23:32   #2
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
da....de ce iarna nu era ca vara?
..........................................
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2004, 23:43   #3
Banditul
Novice
 
Banditul
 
Join Date: Feb 2004
Location: Bucuresti
Posts: 11
De ce românii sunt mai proºti decât americanii?
Banditul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 11:23   #4
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Eronat!Romanii sunt mai inteligenti decit americanii.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 11:35   #5
Eddie
Junior
 
Eddie
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 36
Personajul romanesc e asemenea creatorului de film romanesc. O leguma.
Iar filmele romanesti sunt, asa cum vedem cu totii, asemenea realitatii romanesti. O cloaca.
Daca vrei sa iesi deprimat de la un film, du-te si vezi un film romanesc. Orice film romanesc de dupa 1990, mai exact.
Eddie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 11:52   #6
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Cu atitea complexe cum p*la mea sa nu te crezi inferior?...de la atita filozofie si autocritica ti se face rau!Visul national e ROMANUL FARA GRIJI.Ori ala e de 3 feluri:mort,miliardar sau emigrant.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 11:56   #7
Eddie
Junior
 
Eddie
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 36
Unde vezi tu complexe? Eu enuntam o stare de fapt. Astept inca buldozerul care s-o demoleze...
Eddie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 13:58   #8
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Re: Personajul romanesc versus personajul american

Originally Posted by Banditul:
Îmi aduc aminte de secãciunea scenelor din filmele româneºti care mizeazã pe bãtaia în sine ca fapt senzaþional.
De ce puºcãria ºi bãtaia din "Cel mai iubit dintre pãmânteni" sunt atât de seci, în opoziþie cu puºcãria ºi bãtaia din "Shawshank Redemption", de pildã?
Pentru cã în filmul românesc torturile închisorii constituie faptul senzaþional în sine. ªi personajul nu e legat sentimental pozitiv de nimic de acolo. Totul e rece, inuman. There are no hooks to grab you.
Pe când în filmul american, personajul e legat pozitiv de niºte lucruri, ºi te temi sã nu le piardã.
Românul în schimb, pare cã nu are nimic de pierdut ºi atunci nu te ataºezi de el. Plus cã personajul american pune la cale niºte lucruri, e deºtept, acþioneazã, nu se lasã dus de val pur ºi simplu. ªi te temi pentru reuºita planului lui. Va reuºi sau nu? Stai cu sufletul la gurã.
Personajul românesc nu pune la cale nimic. Nu încearcã sã se salveze. Nu urzeºte nimic, el e o victimã ºi atât, singurul sentiment la care se face apel, care aproape e cerºit uneori de la spectator, e mila pentru soarta sa. Filmul românesc nu-þi stimuleazã mintea, nu te face sã gândeºti. Face apel numai la un sentimentalism, la o milã primitivã, la fel ca ºi cerºetorul fãrã picioare din tramvai.

m-a uns la inima analiza ta. you're right on the money, my friend! excelente observatii. as adauga aici ca prezenta lui mircea diaconu in rolul principal este si ea o marca inregistrata de personaj tipic romanesc: omul caruia i se 'fac' lucruri, to whom shit happens, el om la locul lui si 'de bine' fiind, si se incearca fortarea simpatiei prin pura lui prezenta de etern baiat bun. desigur ca nu functioneaza doar asa o cirja si ca devii repede imunizat si chiar enervat de moaca lui de victima perfecta.

voi reveni, sper, pe acest thread, dar am dorit sa imi comunic rapid entuziasmul pentru privirea ta lucida - you made my day!

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 16:07   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
personajul romanesc este foarte timid...nu prea vrea sa incerce lucruri noi, nu vrea sa exploreze situatii in afara celor clasice....nu vrea sa fie un om normal cu probleme normale...de fiecare data are o drama sau este geniu-neinteles de societate....
de fapt, cred ca asta e si problema temelor abordate in filmele romanesti...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 16:54   #10
Banditul
Novice
 
Banditul
 
Join Date: Feb 2004
Location: Bucuresti
Posts: 11
Muþumesc, riciotto.
Numai cã nu ºtiu la care film cu Mircea Diaconu te referi. În "Cel mai iubit dintre pãmânteni" rolul principal este al lui ªtefan Iordache. Mircea Diaconu are un rol secundar, de doctor la spitalul de psihiatrie.

Personajul este vehiculul de transmitere a emoþiei cãtre public. Dacã personajul nu mã agaþã cu nimic, dacã nu regãsesc în el pãrþi din mine, cum sã mã identific cu el? Nu vreau sã mã identific cu un fraier, care-ºi asumã rolul de eternã victimã a sorþii.

Întrebam mai devreme de ce românii sunt mai proºti decât americanii. Sigur cã, luat individ cu individ, nu putem vorbi de un popor mai prost decât altul. Iar în privinþa cinematografiei, e pur ºi simplu o chestie de cunoaºtere a unor tehnici. Am vãzut recent un film produs în Hong-Kong, "Hero", care m-a dat pe spate. Nu numai americanii pot sã facã filme cu efecte speciale impresionante, sau cu personaje puternice. ªi m-am gandit, dacã chinezoii ãia au putut sã facã aºa ceva, noi de ce nu putem? Nu putem nici mãcar sã scriem o poveste din aia. Suntem impotenþi narativ. Nu ne pricepem decât la liricã, la poezie.
Eu cred cã din cauzã cã suntem leneºi. E mai uºor sã te exalþi poetic ºi sã ai o aurã de artist decât sã pui mâna la treabã ºi sã tratezi cinematografia ca pe un meºteºug în primul rând, un meºteºug pe care sã-l faci bine, lãsând pretenþiile de artist deoparte. Dacã am analiza un pic filmele româneºti, am vedea imediat cã, încã de la primul nivel de construcþie al poveºtii, regizorul sau scenaristul a ales întotdeauna calea cea mai uºoarã ºi astfel toate au ieºit tributare unor ºabloane simpliste. Existã ºi câteva mici excepþii, dar cu o floare nu se face primãvarã.
Arta, dacã iese, bine, dacã nu, nu. Asta nu poate fi controlat. Meºteºugul însã poate fi controlat.
Banditul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 19:14   #11
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Romanii nu sunt mai prosti decat americanii...romanii au, in marea lor majoritate,inclinatii artistice spre hotie si infractiunile invecinate.Romanii sunt de fapt destepti si cu simtul umorului,dar lenesi cit incape, lingai si cascati.. asa se face ca o tara intreaga de smecheri de prima clasa sunt condusi de o gloata de amatori...Si asta devalorizeaza intreg sistemul...Zic eu...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2004, 19:20   #12
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Banditul:
Muþumesc, riciotto.
Numai cã nu ºtiu la care film cu Mircea Diaconu te referi. În "Cel mai iubit dintre pãmânteni" rolul principal este al lui ªtefan Iordache. Mircea Diaconu are un rol secundar, de doctor la spitalul de psihiatrie.


Probabil vorbea de "Filantropica".
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2004, 00:04   #13
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
da, 'filantropica', dar si 'asfalt tango' si serialul de televiziune 'adio, europa!', ca sa numesc doar filme recente. cind il vad pe diaconu, inteleg ca voi urmari un film cu un roman de treaba futut de sistem, care se resemneaza intr-un fel sau altul sau o ia definitiv in barba.

stiam ca in 'cel mai iubit - whatever' personajul principal era interpretat de stefan iordache. am revazut chiar recent filmul si, spre deosebire de prima vizionare, cind eram si eu mic si indoctrinat si gata sa suport multe in numele ideii de dizidenta, intr-un fel sau altul - de data aceasta mi s-a parut ATROCE. am urit personajul din primele minute, si scirba mea a atins apogeul cind tipul a comis crima din inchisoare si s-a intors in 'lumea civilizata'.

sinistra intr-adevar lipsa de eroi la romani. probabil si o reactie la deceniile de comunism si 'eroii' propusi de sistemul cu pricina - as intelege o perioada de repugnanta pentru ideea de personaj 'exemplar' si o bilbiiala temporara in numele neorealismului, al experimentului cu lucrurile odata interzise, cu limbajul grosolan pe post de vedeta si lipici pentru public, etc. - dar deja a trecut destula vreme, s-au schimbat niste generatii si ar fi timpul sa se propuna din nou personaje principale de anvergura si care sa isi indeplineasca functia dramatica in povesti solide si bine inchegate. destul cu mamaligile antipatice si fara coloana vertebrala.

iar n-am timp sa dezvolt, iar promit sa revin

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 12:43   #14
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Banditul:
Muþumesc, riciotto.
Numai cã nu ºtiu la care film cu Mircea Diaconu te referi. În "Cel mai iubit dintre pãmânteni" rolul principal este al lui ªtefan Iordache. Mircea Diaconu are un rol secundar, de doctor la spitalul de psihiatrie.

Personajul este vehiculul de transmitere a emoþiei cãtre public. Dacã personajul nu mã agaþã cu nimic, dacã nu regãsesc în el pãrþi din mine, cum sã mã identific cu el? Nu vreau sã mã identific cu un fraier, care-ºi asumã rolul de eternã victimã a sorþii.

Întrebam mai devreme de ce românii sunt mai proºti decât americanii. Sigur cã, luat individ cu individ, nu putem vorbi de un popor mai prost decât altul. Iar în privinþa cinematografiei, e pur ºi simplu o chestie de cunoaºtere a unor tehnici. Am vãzut recent un film produs în Hong-Kong, "Hero", care m-a dat pe spate. Nu numai americanii pot sã facã filme cu efecte speciale impresionante, sau cu personaje puternice. ªi m-am gandit, dacã chinezoii ãia au putut sã facã aºa ceva, noi de ce nu putem? Nu putem nici mãcar sã scriem o poveste din aia. Suntem impotenþi narativ. Nu ne pricepem decât la liricã, la poezie.
Eu cred cã din cauzã cã suntem leneºi. E mai uºor sã te exalþi poetic ºi sã ai o aurã de artist decât sã pui mâna la treabã ºi sã tratezi cinematografia ca pe un meºteºug în primul rând, un meºteºug pe care sã-l faci bine, lãsând pretenþiile de artist deoparte. Dacã am analiza un pic filmele româneºti, am vedea imediat cã, încã de la primul nivel de construcþie al poveºtii, regizorul sau scenaristul a ales întotdeauna calea cea mai uºoarã ºi astfel toate au ieºit tributare unor ºabloane simpliste. Existã ºi câteva mici excepþii, dar cu o floare nu se face primãvarã.
Arta, dacã iese, bine, dacã nu, nu. Asta nu poate fi controlat. Meºteºugul însã poate fi controlat.

:w00t: :w00t: :w00t:
Sa-mi fie cu iertaciune banditule nu sunt de acord cu tine.Un scenariu rom e scris de 1 persoana,care in cele mai multe cazuri se intampla sa fie chiar regizorul filmului.Nu stiu daca ai avut in fata un scenariu americanesc sa vezi cum e.E mai interesant decat o carte din biblioteca.De ce e f.bunt.ca nu e scris de 1 persoana,ci de mai multe:1 scrie sinopsisul,1 dialogurile,1 creioneaza portretul personajelor,1 descrierile....etc.Asa ca,cum p*** ma mai vrei sa fie bune scenariile rom?
Plus ca noi facem "arta",americanii fac "o afacere".Asta e diferenta dintre noi si ei.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 12:52   #15
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Filmul rom este o transfig.metaforica a realitatii,in cele mai multe cazuri.Astfel personajul rom apare ca traind la limita suportabilului,plin de lehamite,complexat.De ce aproape toate filmele rom au aceeasi tema abordata?
Dupa parerea mea,americanii fac un film pt.ei.Daca merge si peste ocean,e Ok.Mai vin niste bani in plus.Ei nu se gandesc la restul,asa cum fac rom.Ce o sa zica ala?Dar celalalt?Americanu'baga 1 para,si el stie ca trebuie sa scoata cel putin 2 para.El nu face arta,complicatii,ci este f.pragmatic:ce merge dom'le acum pe piata?Ce subiect?Si ala il baga in productie.De asta au succes.Si vor avea mult timp.De asta filmele rom nu au succes.Si nu vor avea.Mult timp.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 12:56   #16
Banditul
Novice
 
Banditul
 
Join Date: Feb 2004
Location: Bucuresti
Posts: 11
Da, frãþie, ºtiu ºi eu cã e aºa. Înseamnã cã mai bine ne lãsãm de meserie ºi ne ducem la culcare.
Banditul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 13:10   #17
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Banditul:
Da, frãþie, ºtiu ºi eu cã e aºa. Înseamnã cã mai bine ne lãsãm de meserie ºi ne ducem la culcare.

Nu e bine nic sa ne culcam pt.ca e posibil sa nu ne mai sculam niciodata!
Trebuie gasita o solutie neaparat,altfel totul o sa ramana la fel!
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 13:26   #18
Banditul
Novice
 
Banditul
 
Join Date: Feb 2004
Location: Bucuresti
Posts: 11
ªi care ar fi soluþia dupã pãrerea ta? Sã copiem modelul american din punct de vedere al organizãrii, al afacerii, al mijloacelor de realizare nu se poate. Nu putem sã aducem America în România. Dar mãcar putem gândi corect din punct de vedere al regulilor universale ale filmului. Ar trebui ca fiecare realizator sã le ºtie ºi sã þinã cont de ele. Dupã cum ies filmele româneºti, pare cã majoritatea realizatorilor le ignorã total. Nu toþi, uite Caranfil se strãduieºte ºi în Filantropica i-au ieºit unele chestii. Deci speranþe totuºi ar fi.

Sigur cã de la cunoaºterea regulilor pânã la a face un film bun drumul e lung. Cã te împiedici de o grãmadã de chestii. Mai ales atitudinea aia de "lasã-mã sã te las".
Banditul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 15:14   #19
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Lasand la o parte cum bine ai spus greselile,ar trebui,dupa parerea mea o alta metoda de a face film.EX:Marile studiouri:UNIVERSAL,etc,dupa prima jumatate de film turnata,cheama cativa spectatori ce acopera toate straturile sociale(muncitor,inginer,prof.univ,maturator,etc)c are,contracost,vizioneaza materialul filmat si apoi completeaza un chestionar in care spun cum vad actiunea filmului in continuare(moare personajul principal,se indragosteste,se cearta,etc).Si sunt convins,ca marile productii,tin cont de parerea publicului.
Cam asta ar fi drumul sau macar inceputul lui.
:oops: :oops: :oops:
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2004, 16:10   #20
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Personajul romanesc, memorabil, adevarat, exemplar, mai trebuie inca inventat/descoperit. La treaba scenaristi si regizori! Si pentru critici un apel: mai putina vorba si mai multe idei aruncate pe piata. Uneori si o critica - valoroasa, serioasa...- poate stimula o emulatie in cinematografia romaneasca.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells