Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jul 2007, 15:31   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Filme de copii/tineret

Ce filme ati recomanda unui copil sau adolescent? Incepusem o discutie cu Pitbull despre subiectul asta la threadul despre Bridge to Terabithia, ajungand la concluzia ca in ziua de azi se fac putine filme bune de copii/tineret. Personal cred ca un film bun de tineret place deseori si adultilor, pentru ca in fond distinctia nu e asa clara. E un cliseu, dar probabil ca exista un copil in fiecare dintre noi.

Eu as incepe tocmai cu Bridge to Terabithia (Pitbull cu siguranta n-ar fi de acord ) care mi se pare unul din cele mai bune filme americane din ultimii ani datorita modului matur in care isi trateaza audienta si scenariului axat pe probleme reale, nu pe escapism ieftin.

Alt film recent care mi-a placut a fost Dorm (Dek Hor), castigator al Ursului de sticla la Berlin, in special datorita atmosferei unice pe care o creeaza. Tema, maturizarea intr-un internat, e departe de a fi orginala, dar modul in care e tratata si filmata e deosebit. Scenele realiste se intrepatrund cu cele fantastice, creeand o lume care pare suspendata undeva la limitele subconstientului.

Un horror pentru adolescenti surprinzator de reusit e Ginger Snaps (doar originalul, nu si urmarile anoste). Filmul face paralele pline de umor intre adolescenta si transformarea in varcolac, reusind in acelasi timp sa fie inteligent si gory.

Hana and Alice e un film despre un triunghi amoros adolescentin filmat ca de obicei superb de Shunji Iwai, poate cel mai bun regizor japonez in viata.

Din cele mai vechi as zice poate Pauline a la plage. Desi e destul de matur, cred ca ar merge bine si ca film de tineret. Personal mi-a placut intodeauna modul rafinat in care trateaza Rohmer iubirea, dar cu sigurnanta n-o sa-i atraga pe cei care urasc conversatiile lungi in filme.

De asemenea The curse of the cat people, filmat in alb-negru, mi s-a parut destul de reusit, despre o fetita a carei imaginatie nu se incadreaza in pragmatismul vietii americane.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2007, 15:45   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bravo, excelentä idee - de fapt, în timpul discutiei noastre de dincolo, si eu mä gândisem la necesitatea unui astfel de topic. Mi-ai luat-o înainte - foarte bine!
Voi alege si eu câteva filme pentru copii si tineret pe care le consider semnificative, si-am sä le arunc în discutie, pentru început - apoi, vom continua. Sper sä se implice cât mai multä lume.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2007, 18:06   #3
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
filme pentru copii si tineret
Ferma Animalelor. Stiu ca l-am vazut pe la 13-14 ani si m-a marcat. E foarte tare si se potriveste si la varste mai mici pentru ca nu contine trivialitati si are o morala de viata f. puternica, pregateste micutii pentru cei asteapta pe viitor. In rest teen movies ma cam scarbesc.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2007, 20:43   #4
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Cred ca filmele cu adevarat memorabile pt copii sau adolescenti raman ecranizarile. Un preferat al meu ramane Lord of the Flies (desi vad romanul o lectura cam prea brutala, e PG 13 at best), subliniaza perfect trecera de la copilarie la adolescenta intr-un spatiu care nu include generatiile anterioare. Niste pusti care nu trebuie doar s gaseasca o metoda de a supravietui dar si de a se salva de animalul ce se ascunde in orice om..
Si acum mi-am amintit si de Laguna albastra :lol: , ce trece la categoria ASA NU.
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2007, 23:32   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Animals' Farm" - de discutat... Practic, nici filmul si nici cartea nu sunt nicidecum pentru copii, fiind o parabolä politicä maturä cât se poate de gravä... Dar, evident, prin forma lor de fabulä, ele DEVIN accesibile si copiilor. In prezenta unui adult care sä explice elementele parabolei, devin educative politic (de pildä, dupä ce Collins îsi fäcuse "aläptarea politicä" în Piata Universitätii, pe umerii mei, a väzut spectacolul cu "Ferma animalelor", montat de Hadjiculea la Nationalul craiovean, la patru ani, apoi i-am citit cartea, apoi a väzut si filmul - si le-a înteles). Altfel, copilul asimileazä doar mesajele morale în general al fabulei. In plus, filmul în sine nu m-a încântat. Era bine lucrat, reda adecvat cartea - da' nu stiu... îi lipsea ceva... N-avea scânteie.,

"Lord of Flies" - din nou, film CU copii, (partial) DESPRE copii, dar numai la un nivel foarte limitat PENTRU copii... Si romanul, si filmul, sunt eminamente adulte. Din päcate, adevärata ecranizare a acestei capodopere laureate cu Nobel încä nu s-a produs... Peter Brook e un titan al regiei de teatru - dar "nu simte" cinematografic, iar în filmul lui se vede; remake-ul din anii '90 sau cât era e la rându-i expozitiv si superficial. Nici unul n-a prins si exprimat cu adevärat resorturile acelei degeneräri umane.

Evident, ambele "Lagune albastre" sunt niste delicioase vome.

La capitoluul "asa da", primul care-mi vine în minte este "Bäietii din Strada Pal". L-am väzut pe la doispe ani (nu citisem cartea încä), si m-am regäsit în el pe deplin. Reväzându-l ulterior, cu ochii profesionistului, nivelul n-a scäzut aproape deloc. Continua sä se sustinä.

Altul foarte bun, desi neobservat aproape de nimeni: "Das Eismeer Ruft" ("Chemarea Märii Inghetate"), Jorg Foth, cam prin 1984... Foarte sincerä si adeväratä poveste a unor copii aventurieri, care sfârseste printr-un esec dulce-amärui - bine condus, bine lucrat cu pustii.

...si voi reveni, desigur, cä mai sunt atâtea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2007, 23:38   #6
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Emil si detectivii

Nu stiu filmul cum e, dar cartea mi-a placut.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 00:12   #7
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
"animal farm" si "lord of the flies" sunt scrieri/filme pe care nici adultii nu stiu daca le inteleg.
nu stiu,depine de varsta.pe la 10-11 ani...ce ecranizari sunt dupa jack london?eu retin una cu rutger hauer si alta cu ethan hawke.parca si una cu charlton heston.oricum:filme dupa jack london recomand
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 00:23   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cartea era bunä, într-adevär... Lipsa de räsunet a filmului îmi dä de presupus cä n-a fost cine stie ce sfârâialä - nici eu nu l-am väzut; culmea, îmi amintesc foarte clar DIAFILMUL "Emil si detectivii", frumusel lucrat. Mä-ntreb, din generatiile voastre, de-acum, stie cineva ce erau diafilmele si cu ce se mâncau ele?

"Little Lord Fauntleroy" - Varianta veche, cu Freddie Bartholomew, nu m-a clintit. Dar cea din anii '80, cu Ricky Schroeder si Sir Alec Guinness, da. Era un film curat, rotund, o ecranizare bunä, färä mari genialitäti - dar, ca meserie, atât de bine lucrat, încât per ansamblu îti transmitea perfect starea pozitivä, optimistä, de puritate si entuziasm copiläresc, pe care le comunica romanul.

"The Champ" - Franco Zeffirelli, tot cu Ricky Schroeder. Evident, una dintre cele mai melodramatic-melodrämoase melodrame - da' asa de la fix lucratä, cä n-ai ce sä-i zici. Revenind foarte on-topic, partea cea mai adeväratä si mai convingätoare a filmului e cea concentratä în jurul lui T.J. (asa-l chema, nu? Mi-e lene sä Imedebesc acum). Povestile adultilor (Voight, Dunaway), hm... asa si-asa... Dar drama copilului, si mai ales punctul culminant din final... WOW!

"Tom Sawyer" - 1970 si-un pic, cu (Johnny?) Whitaker, Jodie Foster si Jeff East. Cam dezamägitor ca ecranizare, mediocru ca film, dar excelent în raport cu copiii. Muzicä bunä, secvente muzicale antrenante si energizante, umor, sinceritate. Personaje construite frumos, actorasi talentati si bine condusi (mä rog, Foster si East au ajuns cine stim c-au ajuns)
(Continuarea - "The Adventures of Huckleberry Finn", tot cu Jeff East - amorfä si stearsä; nici nu e de mirare, äla nu mai era un roman de copii, ci o satirä socialä serioasä, opera favoritä a lui Hemingway, nu era deloc "Tom Sawyer 2".)

"Aventurile lui Tom Sawyer" - Canada-România, anii saizeci; r. Mihai Iacob; cu Roland Demongeot, Mark DiNapoli. Surprinzätor de reusit, din nou în relatie cu copiii. Dincolo de rostirea complet falsä (cä noi, românii, n-am stiut în veci sä-i facem sä vorbeascä normal - iar aici mai erau si dublati!), cei doi pusti erau buni. Simtea binisor atmosfera lui Mark Twain si spiritul povestirii. Altfel, ca meserie cinematograficä (artä, ce sä mai vorbim?), cam chix.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 00:31   #9
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
daaa,corect,ecranizari dupa mark twain.
si,nici nu stiu cum au putut fi uitate:"the great expectations"(si ala al lui david lean si cel cu de niro),cartea/filmul absolute ale...(pre)pubertatii.pip era eroul meu favorit si,cred,al oricarui adolescent normal(asta pana la intrarea in perioada travis bickle )
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 00:37   #10
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Stand by Me, filmul copilariei mele.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 00:44   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
DICKENS - cä bine zici!
Intr-adevär, "Great Expectations" - al lui Lean mai ales... Asta nou, cu De Niro si Gwyneth... Interesant experimentul de contemporaneizare, dar nu m-a miscat... In plus, eludeazä rapid episodul din copilärie (mä rog, asa era-n roman). Dar si...

"Oliver Twist" - Aici, invers: desi falsificä atât de mult cartea, strict ca "film pentru copii", liderul rämâne "Oliver"-ul lui Carol Reed; al lui David Lean era prea sumbru... Film pentru adulti. M-a dus tata când aveam patru ani, si m-a deprimat, visam urât noaptea, cä frecam podele... In schimb, un foarte corect, fidel si reusit serial T.V. am väzut prin iarna-primävara lui 1971.

Tot atunci, în late sixties - early seventies, multe seriale TV bune dupä Dickens. Mai era si un "David Copperfield" cu un bäiat drägälas si adevärat pe personaj, care-l lansa bine pentru evolutia ulterioarä din tinerete... In schimb, serialul "Marile sperante" a fost pe dos. Pip copil era searbäd si conventional - abia la maturitate personajul prindea viatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 08:14   #12
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Pitbull:
Cartea era bunä, într-adevär... Lipsa de räsunet a filmului îmi dä de presupus cä n-a fost cine stie ce sfârâialä - nici eu nu l-am väzut; culmea, îmi amintesc foarte clar DIAFILMUL "Emil si detectivii", frumusel lucrat. Mä-ntreb, din generatiile voastre, de-acum, stie cineva ce erau diafilmele si cu ce se mâncau ele?


Cum sa nu! Aveam diafilme cu povesti...fata babei si fata mosneagului...etc
era un aparat rusesc...stiu ca-i pierdusem lentila si taica-meu s-a suparat pe noi...era misto...cu manivela aia pe care o roteai, cadru cu cadru...proiectam filmul pe usa dormitorului
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 09:35   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vestitul diascop... Imi amintesc de cel rusesc (adus din U.R.S.S. - cum aveau verii mei), un design päträtos si un proiector tubular... Cel de la noi din comert era polonez: design curb (cam precum clopotul lui Gauss) si obiectiv mai scurt... Iar niste copii din curte (pe vremea aia locuiam unde-s acum Hotelul Bucuresti si Stefanel, prin niste maghernite) fäcuserä unul dintr-o cutie de lemn si carton, si veneau cu el la mine, sä-mi proiecteze diafilme (bunicä-mea le dädea câte-un ciubuc pe chestia asta, 3-5 lei de cäciulä...)
Printre diafilmele favorite:
"Scurtä istorie", de Gopo (prelucrare dupä film).
"Harap Alb", douä serii (douä filme)
"Tinerete färä bätrânete"
"Turtitza"
"Punguta cu doi bani"
"Trei cäsute, trei drumuri"
"Emil si detectivii", douä serii
...Si când s-a hotärât în fine tata sä-mi ia si mie diascop... a umblat prin tot orasu' si n-a mai gäsit... Cä se epuizase stocul, si noi nu mai importam din Polonia... Asa cä n-am avut niciodatä - desi, pe la doispe ani, am gäsit un model färä proiectie - bägai diafilmu-n el si te uitai spre luminä. A fost singurul. (Culmea, în el am väzut si... un metru din "Mihai Viteazul" - coadä de bobinä pierdutä de pe la vreun cinematograf: cadrul cu Andrei BÃ*thory si nobilii maghiari în fata cortului, la începutul bätäliei de la Selimbär. Din päcate, era cinemascop amorfotizat, asa cä se vedea turtit pe verticalä.)

* * *

Back to topic

Eram prin liceu, cred, când au dat ai nostri la T.V.R. o serie de filme vechi cu Shirley Temple - sâmbäta dup-amiaza pe searä, asa, când tocmai începea sä se întunericeascä*. Doamne, ce stereotipe si plicticoase erau - vedeai unu', le vedeai pe toate! Ce-i drept, pustoaica avea un talent uluitor - da' la ce i-a folosit?

__________________________________
* - Cine stie de unde-i asta? (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 10:28   #14
Faber
Senior
 
Faber
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 111
Eu in nici un caz n-as uita clasicele Disney (Bambi, Alice in Wonderland, Lady and the Tramp, The Jungle Book etc.) si, mai din zilele nostre, minunatiile japonezului Hayao Miyazaki (Tonari no Totoro/My Neighbor Totoro, Sen to Chihiro no kamikakushi/Spirited Away etc.)...

Din cele cu 'oameni reali' (la care cred ca se refera de fapt twinsen) trei filme vreau sa amintesc si eu [pt. moment]: "Heidi", filmul cu Shirley Temple din 1937, "Miracle on 34th Street" (1947) - cel mai bun 'Christmas movie' indraznesc sa spun, cu o alta fetita incantatoare, Natalie Wood (spre deosebire de 'mica printesa' blonda, o actrita Mare si dupa iesirea din pubertate) - si "Aventurile Baronului Munchausen" (1988) - un rasfat pt. nevoia de basm si fantezie proprie copilariei.

Altfel, sunt zeci de filme bune cu subiecte tangentiale copilariei care pot fi vizionate si de cei mai mici (doua ex.: "Les Quatre cents coups" (1959) :love: si "Central do Brasil" (1998) ).
__________________
"In viata nu vor fi putini cei care iti vor spune cum sa traiesti. Or sa aiba toate raspunsurile...ce sa faci si ce nu. Nu te certa cu ei. Spune-le: Este o idee excelenta. Si apoi fa ce vrei." (Anything Else - Woody Allen, 2003)
Faber is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 14:06   #15
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
"The Champ" - Franco Zeffirelli, tot cu Ricky Schroeder. Evident, una dintre cele mai melodramatic-melodrämoase melodrame - da' asa de la fix lucratä, cä n-ai ce sä-i zici. Revenind foarte on-topic, partea cea mai adeväratä si mai convingätoare a filmului e cea concentratä în jurul lui T.J. (asa-l chema, nu? Mi-e lene sä Imedebesc acum). Povestile adultilor (Voight, Dunaway), hm... asa si-asa... Dar drama copilului, si mai ales punctul culminant din final... WOW!.
Foarte tare filmul, TCM-ul il da macar de doua ori pe saptamana. Finalul lacrimogen face toti banii.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 17:59   #16
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Pitbull:
Cartea era bunä, într-adevär... Lipsa de räsunet a filmului îmi dä de presupus cä n-a fost cine stie ce sfârâialä - nici eu nu l-am väzut; culmea, îmi amintesc foarte clar DIAFILMUL "Emil si detectivii", frumusel lucrat. Mä-ntreb, din generatiile voastre, de-acum, stie cineva ce erau diafilmele si cu ce se mâncau ele?


Cum sa nu! Aveam diafilme cu povesti...fata babei si fata mosneagului...etc
era un aparat rusesc...stiu ca-i pierdusem lentila si taica-meu s-a suparat pe noi...era misto...cu manivela aia pe care o roteai, cadru cu cadru...proiectam filmul pe usa dormitorului
eu inca mai am aparatul si vreo 30 de diafilme
e functionabil... din cand in cand ma mai inchid in camera si pun paturi in geam si ma mai uit la ele .... imi aduc aminte de copilarie...
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2007, 20:06   #17
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Faber:
Eu in nici un caz n-as uita clasicele Disney (Bambi, Alice in Wonderland, Lady and the Tramp, The Jungle Book etc.) si, mai din zilele nostre, minunatiile japonezului Hayao Miyazaki (Tonari no Totoro/My Neighbor Totoro, Sen to Chihiro no kamikakushi/Spirited Away etc.)...
Complet de acord, Disney au facut filme superbe in trecut, iar Miyazaki e un geniu al animatiei. Alte filme japoneze de animatie bune (dar nu la nivelul lui Miyazaki) sunt The Girl Who Leapt Through Time, Place promised in our early days si Only yesterday.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2007, 14:11   #18
Nasul
Novice
 
Nasul
 
Join Date: Jul 2007
Location: Iasi
Posts: 5
Everyone Hero - un film frumos
Nasul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2009, 16:54   #19
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
claudiu-daniel

filme pentru copii si tineri ar fi;alien in the attec,Hotel for Dogs,Enchanted,Catch and Release,Daddy day camp si Sydney White.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2009, 19:16   #20
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Prima data cand dau de acest topic si am cateva titluri de insirat:

Matilda - 1996 in regia lui Danny DeVito cu Mara Wilson in rolul Matildei - o drama de familie,dar in acelasi timp o satira virulenta la adresa consumerismului american cu toate implicatiile acestuia.Danny DeVito are si el un rol acela al tatalui imbecilizat de emisiunile TV.

BIg - 1998 in regia lui Penny Marshall cu Tom Hanks nominalizat la Oscar pentru rol este un film extraordinar despre alegerile inocente.O comedie savuroasa incarcata cu excelente accente dramatice.L-am recomandat si la topicul de comedii.

Tideland - 2005 in regia lui Terry Gilliam.Un film despre imaginatie si despre evadarea din realitate.

Se pot insira aici si filmele fantastice create de Tom Burton chiar daca in originalitatea lui debordanta adauga filmelor elemente ce le fac sa fie mai greu digerabile.Cateva titluri:

Pee Wee Big'S Adventure - 1985 care este un film ireprosabil.
Big Fish - 2003
Charlie and Chocolate Factory - 2005 cu un Johnny Depp de zile mari.

De mentionat aici si ecranizarea lui Wolfgang Petersen dupa "Poveste fara Sfarsit " a lui Michael Ende.Foarte apreciata aceasta ecranizare ce reda fidel farmecul excelentei carti.

http://www.cinemagia.ro/filme/die-un...-sfarsit-8590/
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells