Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Oct 2008, 20:52   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
"Dragoste pierdutã"

http://www.cinemagia.ro/movie.php/Dr...?movie_id=7664

O fi ceva de capul lui?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2008, 20:52   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mare premiera.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2008, 21:03   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mie nu-mi plac filmele astea asa.
:w00t:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2008, 21:30   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Il vom vedea luni dimineata, la vizionarea de presä.
Gloria sau Stefan, mutati topicul la "Cinematografia româneascä", s.v.p.
(Hai, mä Pauline, doare dacä esti si tu putin atentä...? :hmm: )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2008, 23:55   #5
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Mai bine la "Vreau sa stiu" ca Pauline vrea sa stie daca o fi ceva de filmul ala.Nu a deschis nici un fel de discutie despre el ...
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2008, 00:06   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Inseamnä c-a deschis-o färä sä vrea; poate chiar si färä sä stie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2008, 09:25   #7
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ce discutie sa deschid,daca nu l-am vazut? Si se potrivea si la "Acum pe ecrane",ca ruleaza acum,si pe la topicele din zona bate vantul.
In general nu agreez filmele romantice decat daca sunt iesite din tipar.N-am vazut film romanesc care sa faca asta,ca sa nu mai zic de distributia lesinata.
LEitbull,relax.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2008, 09:33   #8
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Pauline Kael:
Ce discutie sa deschid,daca nu l-am vazut?

Tocmai.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2008, 10:29   #9
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pauline, redimensioneaza-ti avatarul, te rog
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2008, 15:55   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din topicul paralel sters:
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
L-a vazut cineva? Cum e?
Originally Posted by Pitbull:
L-am väzut azi, o sä-i fac analiza.
"Scenariul" e complet idiot (Mihai Ispirescu, dramaturg, si-a "scenarizat" propria nuvelä/piesä, crezând cä stie si dramaturgie de film; habar n-are) - si, colac peste pupäzä, nu le-au ajuns banii ca sä termine filmärile, asa c-au renuntat la un calup imens (de flash-back) care, zice-se, ar fi "salvat" povestea. E, n-ar fi salvat-o - fiindcä e nulä oricum.
Din fericire, Petre Nästase s-a dovedit un om cu bun-simt, care dupä proiectie ne-a invitat la braseria de aläturi unde, la o gustäricä, si-a asumat deschis toate greselile, inclusiv lipsa de motivatie a personajlor, replicile totalmente inepte ale actorilor, si alte gugumänii, recunoscând deschis cä, pe parcursul muncii la film el însusi ajunsese sä se distanteze, sä "nu-l mai iubeascä", si l-a terminat în siktir; si cä, la proiectie, râdea la unison cu noi de diversele secvente ridicole. A fost de acord cu comentariile noastre - inclusiv când i-am spus cä o solutie ar fi fost sä taie complet nu numai strutul si celelalte animale exotice, ci si toate fantasmagoriile oniric-suprarealiste, cu Diaconu si fluturii si eraserheadismele (Collins dixit), concentrându-se asupra adevärului uman al dramei. Pentru aceastä probä de sinceritate, chapeau!
Evident, imaginea lui Liviu Marghidan e foarte frumoasä, iar muzica lui Pocorschi, bunä în sine (desi aplicatä pe imagine pleonastic, tautologic, ostentativ pânä la ridicol).
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
(A, scuze, acum am vazut ca mai exista un topic pe subiectul asta.
N-am nimic impotriva daca e sters topicul asta si ramane celalalt - cu transferarea comentariului pe el evident. Eu nu stiu cum sa-l sterg si nu ma bag. Scuze inca o data.)


E trist ca e o aberatie si filmul asta. Iar a murit francul romanesc fara eroism.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 13:54   #11
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Cum, scenaristul filmului e Mihai Ispirescu? Adica ala care a fost director adjunct la Teatrul National si si-a montat propria piesa "Tehnica raiului"
I-am scris atunci o cronica lui Ispirescu de l-am facut praf, imi era si frica sa mai intru in TNB sa nu dau ochii cu el!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 13:56   #12
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
bag seama ca ne trebuie o "clasa de mijloc" a cineastilor romani.
deocamdata, vad ca avem, pe de o parte, capodopere si genii, iar pe de alta parte, catastrofe si idioti. :huh:
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 14:00   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Maffy: VoilÃ* de vezi!

@Prolly: Truth spoketh!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 14:02   #14
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
@proletar

Ce intelegi prin "clasa de mijloc" de cineasti? Adica cei care nu sunt nici catastrofe dar nici genii, adica cei mediocri?
Monser, da' cred ca pot sa-ti fac o lista cu cineasti romani mediocri!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 14:05   #15
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by mafalda:
@proletar

Ce intelegi prin "clasa de mijloc" de cineasti? Adica cei care nu sunt nici catastrofe dar nici genii, adica cei mediocri?
Monser, da' cred ca pot sa-ti fac o lista cu cineasti romani mediocri!

mediu nu inseamna neaparat mediocru.

ma refer la acei regizori care sa faca filme decente, onorabile, fara pretentii de Cannes sau Oscar, filme ce pot fi vazute cu placere, intr-o dupa amiaza calma de duminica.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 14:08   #16
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Cred ca pot sa-ti dau un exemplu: Nicolae Margineanu, ca i-am vazut filmul "Logodnicii din America" intr-o dupa amiaza calma de duminica.
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 14:08   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da. Chiar voisem sä räspund cu aceeasi precizare, dar am renuntat, mi se pärea self-evident.
Profesionisti buni, corecti, comerciali în sens pozitiv.

L.E.:
Nu - Märgineanu s-a degradat... "Logonicii..." e o oroare diletantä. Vezi c-avem topicul p-acilea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 14:09   #18
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by mafalda:
Cred ca pot sa-ti dau un exemplu: Nicolae Margineanu, ca i-am vazut filmul "Logodnicii din America" intr-o dupa amiaza calma de duminica.

cred ca era o dupa amiaza de caine...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2008, 08:30   #19
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
Din fericire, Petre Nästase s-a dovedit un om cu bun-simt, care dupä proiectie ne-a invitat la braseria de aläturi unde, la o gustäricä, si-a asumat deschis toate greselile, inclusiv lipsa de motivatie a personajlor, replicile totalmente inepte ale actorilor, si alte gugumänii, recunoscând deschis cä, pe parcursul muncii la film el însusi ajunsese sä se distanteze, sä "nu-l mai iubeascä", si l-a terminat în siktir; si cä, la proiectie, râdea la unison cu noi de diversele secvente ridicole.

Exact asta spunea Nae in emisiunea lui Turcescu cand a fost intrebat: care e cea mai importanta calitate a regizorului? Sa reusesti sa tii la proiectul tau pe toata durata realizarii lui, sa-ti pastrezi entuziasmul, pentru ca filmarile si tot restul vor fi o perioada de mare stres si solicitari din toate directiile, care te cam fac sa lasi naibii toate si sa nu mai vrei film, sa vrei acasa sa te culci.
Sau chiar sa ajungi sa-ti bati joc de proiect, ca in cazul de fata, ca razbunare.

(P.S.: Totusi, ce sanse erau sa fie un film bun cu titlul asta "Dragoste pierduta/Aripi de fluturi"? Cel mult un oracol de liceeana acneica.)
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2008, 08:45   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu numai din cauza titlului - TEXTUL îi anula din start orice sansä. Nu stiu cum arätau nuvela si piesa, dar ceea ce se întelege din scenariu väzând filmul denotä un diletantism funciar de conceptie... Respectivul Ispirescu pare a gândi literar la nivelul unei subrete convinsä cä viata ei e un roman...

Poate cel mai fabulos exemplu de autoträdare a unui proiect a fost cel al lui Iulian Mihu, care când fäcea "Comoara" (1982; scenariul: Costache Ciubotaru), o biatä însäiläturä medieval-ridicolä plinä de ahuri si ohuri patriotarde, pe la jumatea filmärilor brusc s-a decis sä facä o comedie/parodie - si a doua jumate a filmat-o ca atare. La port-procesare, a venit ordin de la stäpânire cä nu e voie, asa cä montajul si post-sincroanele s-au fäcut iar la modul solemn. MERITA sä vedeti ce-a iesit!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells