Păreri X-Men

(2000)

legolas05 pe 25 Martie 2011 15:55
foarte bun filmul.....cel mai mult mia placut acesta din serie....nota 9
dlivium pe 22 Iunie 2009 11:48
actori nemaipomeniti , efecte speciale si un subiect grozav.....ce mai asteptati uitati-va la el ca merita
Cristi Weed pe 23 Mai 2008 15:03
Un film foarte bun , cu o distributie fenomenala !
High Jackman joaca foarte bine rolul lui Wolverine , Iar Ian McKellen m-a surprins ... nu eram obisnuit sa il vad intr-un rol negativ , dar pana la urma ce pot spune este ca : il interpreteaza extraordinar pe Magneto !

pssst pe 30 Iulie 2003 15:35
you wanna have fun, do it!

you wanna sit back and enjoy a fine psychological drama, don't.

pssst pe 30 iulie 2003 15:35
mai detaliez: conflicte interioare si drame si trairi sufletesti la maxim gasim si aici, dar filmul nu poate avea pretentia unui flm psihologic. este un film SF care este impresionant prin muzica, idee si casting, dar care cu greu putem considera ca e mai mult decit atit. TOTUSI, sunt puse probleme interesante legate de rasism: in timp ce magneto e in stare sa considere oamenii obinuiti suficient de inapoiati ca sa ii distruga/transforme in mutanti, xavier este in stare sa se lupte cu el pentru apararea oamenilor obisenuiti, din care este constient ca mutantii provin si ca astfel umanitatea va avea de cistigat. de fapt in aceasta prima parte, in afara de conturarea foarte plastica a personajelor, avem parte de fapt de o punere in scena a unui conflict deosebit de interesant intre magneto si xavier. este geniala alegerea celor doi, eu marturisind ca este primul film in care il vad pe formidabilul Ian McKellen. ziceam de fapt despre conflict: este foarte interesant: M alege calea cea mai usoara (gen alexandru macedon cu nodul gordian): nu poate intelege/accepta omul, il va distruge! pe cind abordarea lui X este mai nuantata: el stie ca eventually va avea de cistigat prin acceptarea sa de catre oameni si recunoasterea sa ca un om superior, a carui putere sa rezide insa in alegerea unui curs de actiune care sa nu fie impus de vreo autoritate publica. filmul merita vazut, iar criticile pot cel mult sa ii faca praf latura puerila a descrierii unor trasaturi aparent exagerate ale mutantilor. per ansamblu: cite o stea pentru: regie muzica idee de pornire hugh jackman patrick stewart vs. ian mckellen
clau_ditza091 pe 15 Decembrie 2010 01:50
Un film destul de bun, mi-a placut mai mult decat ma asteptam.
mu_zz_i pe 05 Ianuarie 2009 11:08
Film bunicel mai ales pt anul 2000.
logan pe 08 August 2006 16:30
filmul este reusit. logan este cel mai bun .succes.
andu7zu pe 16 Noiembrie 2010 17:47
Un film bun penteru anii 2000....mie sincer cand l-am vazut acum 5-6 ani mi-a placut
LaviniaDaniela pe 17 Mai 2010 15:59
merita vazut, personajele sunt interesante, efectele destul de "reale"
Radu1711 pe 04 August 2009 09:47
Radu1711
Imi place filmul, efectele bune.celelalte serii sunt tot mai frumoase
Denis pe 14 Mai 2004 21:42
E super filmul.
Pe 2 lam vazut de mult.
Dar primul tocmai pe protv il are vineri la 20:00.
Cu mutanti e super.
Ian McKellen vs Patrick Stewart
Hugh Juckman joaca super in primul sau film.
Imi plac in film de Cyclops,Wolverine,Jean Grey,Magneto, Storm,Xavier si Rogue.Joaca fantastic.O sa apara si X-men 3.
Hugh Jackman lati mai vazut in Van Helsing.
Este super filmul X-Men.2+2+1 ii dau

septick pe 18 iulie 2009 18:33
denis... nu am nimic ku tn ... doar te atentionez k ai f multe greseli de ortografie si exprimare... sper k nu te-ai suparat
FilmBusters pe 16 Decembrie 2010 19:31
super tare.o cascada de actiune si sf.vreau sa il am neaparat
zeno.marin pe 27 Decembrie 2011 15:37
Xmeni si Izmene
Dragi copii,

Mie cel mai mult imi place Wolverine. Imi place ca poate sa-si taie dintr-o data 5 felii de franzela si il invidez pentru usurinta (eficienta) cu care poate sa se scarpine pe spate.

Apoi imi place si Magneto. Pentru mine ramane intrebarea daca reuseste sa manipuleaze si materialele ne-feromagnetice (Cu, Zn, Sn, Al, Es etc.). Oricum, cert este ca daca Magneto ar roti o spira deasupra capului, ar putea genera curent electric in propriul camp electromagnetic. Tare!

Pe urma imi mai place si Dr. Jean Grey (Famke Janssen) din motive pe care nu le voi mentiona tocmai acum...

VIBERS pe 29 iulie 2012 12:26
Dupa avatarul tau imi dau seama ce fel de filme iti plac tie.Din alea kung-fu cu oameni care zboara
zeno.marin pe 30 iulie 2012 10:15
Vibers, acela nu e avatarul meu. Sunt chiar eu...
Rallu..Danielle pe 15 Iulie 2014 11:03
GENIAL
X-Men este absolut incredibil. Cand eram mica am urmarit toate animatiile marca Marvel printre care si X-men care m-a impresionat total. Imi plac foarte mut filmele cu supereroi. Hugh Jackman(unul dintre actorii mei preferati) joaca foarte bine rolul lui Wolverine,Halle Berry a lui Storm,Ian Mckellen a lui Magneto, Patrick Steward a lui Xavier, Anna Paquin a lui Rogue,Famke Janssen a lui Jean si James Marsden a lui Scott. Actorii distributiei sunt mai mult decat potriviti. Filmul a fost realizat extraordinar si este doar primul din serie. Acestei minunate povesti ii acord nota 10.
AndreBlack pe 24 Decembrie 2013 22:47
Superb filmul , si distributia si efectele speciale si scenariul totul este foarte bine facut .
Infinity pe 16 Septembrie 2013 18:28
X-Men (2000)
O productie marca Marvel destul de reusita. Un action-SF destul de bun. Actiune, efecte, ceva momente comice si o poveste buna. La genul acesta de filme, asta conteaza. Merita vazut.
georgel1976 pe 20 Decembrie 2010 09:25
Efecte speciale cat cuprinde, bun de urmarit pentru amatorii genului.
deea9595 pe 10 Ianuarie 2010 12:54
ma gandeam k va fi un film tare,dar a fost mai soooper decat credeam:D
ElluEu00 pe 08 August 2009 23:54
x-men
Ador filmul:X..totul e facut asa de bine:) mai ales efectele:D..si actorii sunt buni:X..foarte buni de exemplu Wolverine este foarte bun..Hugh stie sa joace bine:D..si tot asa Jean Grey,Magneto, Storm,Xavier,Cyclops,Rogue. Toti Imi plac:D
adrian_cristea_499 pe 14 Mai 2022 00:19
NOTA 8
Un film bun nimic de spus, prestatie excelenta din partea lui Hugh Jackman, Ian Mckellen,etc. Nota 8
Octaz pe 05 Ianuarie 2022 00:59
Cred ca anul 2000, anul lansarii acestui film X-Men, a adus multa fericire adolescentilor si chiar adultilor care au crescut cu desenele animate X-Men, pentru faptul ca au avut ocazia sa isi vada eroii interpretati la un alt nivel! Mai mult decat atat, daca as sta si mi-as stoarce creierii pentru un casting mai bun pentru personajele principale, as ramane epuizat, pentru ca alegerea actorilor pentru Logan, Xavier si Magneto mi s-a parut extraordinar de potrivita! Avem o introducere si o intriga foarte buna pentru viitorul univers X-Men care a aparut in anii ulteriori!
user-5a8cac6589d12 pe 28 August 2021 13:15
Doamnee, nu am văzut in viata mea om mai frustrat decat Cosmin 742000. Ce viață tristă o avea saracu
forever_young_ pe 23 Noiembrie 2020 20:23
FOARTE BUN !
un film pe care-l vezi si revezi cu placere fara posibilitatea de a te plictisi ....
blackmore pe 28 Mai 2019 12:22
Un film pentru copii neintarcati inca............................................
carmen_angelus_romila pe 07 August 2018 15:35
Un film sf foarte bun, in care actiunea, supranaturalul si neprevazutul abunda, si care se desfasoara sub directa interpretare al unor actori de marca ai genului.
ralucan123 pe 06 Februarie 2017 00:26
Un film foarte bun actori care joaca foarte bine efecte bune, primele teri părți este făcute direct după desene dar după a fost interpretate ceia ce mi se pare ca lea iesit.
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 15:52
mihai_barbu pe 10 Noiembrie 2015 19:48
m-am uitat la el pentru ca am copilarit cu desenele, a fost ok filmul
omucuvaloare pe 04 Mai 2015 00:04
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 19:45
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
un film cu si despre super eroii X-Men ! Bryan Singer este MAESTRU !!!
XxRedBullxX pe 14 Septembrie 2014 03:47
X-Men (2000)
Un film deosebit de bun, gândit, actori de nota 10 + efecte superb pentru vremea aia.

Merita văzut.

radu3455 pe 10 Iulie 2014 16:54
foarte interesant,are o poveste captivanta actorii joaca foarte bine,efectele speciale sunt reusite,abia astept sa vad si celelate parti nota 9
Sorin87 pe 29 Mai 2014 20:09
este un film reusit, ma bucur ca a inceput seria X-Men pentru ca tot mai interesant devine
denisa_liza pe 29 Aprilie 2014 19:22
Un film bun,de abia astept filmul x-men din 2014,haha
MrHolmes pe 23 Mai 2013 13:00
X-Men
Acuma, despre X-Men deja stiam majoritatea, dar filmul nu se compara cu animatia. E realizat bine si efectele speciale sunt bune.
bizonul pe 17 Februarie 2013 07:34
Comentariu
Mai... comentatori rebeli, daca n-o sa-mi placa va "zbor". Ati auzit?
anonymous.6229028630c4f pe 25 Octombrie 2012 21:10
Iulidesprefilme pe 12 Octombrie 2012 19:25
Pentru fanii de science-fiction este un film atractiv, cu o distribuţie de zile mari.
Tyybi1 pe 06 Septembrie 2012 09:06
Cei de la Marvel au facut o treaba buna prin benzile desenate...Acest film este perfect ilustrat. Merita vazut.
deadlord pe 21 August 2012 20:12
Pe mine unul m-a cucerit filmul, poate ca sunt si fan Marvel, dar cred ca este obligatoriu de vazut.
ane_mona pe 29 Ianuarie 2012 12:22
filmul nu e o capodopera cinematografica dar nici un nimic, nu e deci... totusi a avut cateva efecte foarte interesante si mistique, putea sa aiba o forma mai, hmm.. sa zic umana
xerses pe 27 Ianuarie 2012 23:55
Un film pe care o data ce-l vezi, nu ai cum sa nu-l pui la suflet"
MNarcis pe 15 Ianuarie 2012 11:48
Un film bun cu efecte speciale bune, (x-men erau printre desenele mele favorite, iar filmul nu dezamageste). Chiar daca nu exista cu adevarat ,,mutanti'' (situatia de izolare este intalnita in lumea reala); daca esti diferit (chiar daca in sensul bun) esti izolat de grupul sau grupurile din care ai vrea sa faci parte, insa o data cu adolesenta vei cauta sa te integrezi in ,,cercul'' care te reprezinta (daca esti fan rock, vei cauta sa umbli cu ,,rockeri''; daca esti foarte destept vei cauta un grup din care sa faci parte care sunt la fel de bine pregatiti ca si tine), un film bun despre ce inseamna sa fi ,,diferit'' de ceilalti..........dupa opinia mea merita vazut!
lumaxya pe 04 Septembrie 2011 21:24
Merita vazul, un film foarte bun! Si cand te gandesti ca treaba asta cu evolutia este intr-un fel sau altul adevarata..bineinteles nici asa exagerata:D!
AlexandraCj pe 23 August 2011 17:34
Sincer, filmul nu mi-a acaparat atentia atat de mult, poate din cauza ca am vazut atatea desene cu x-men si stiu deja povestea, dar tinand cont de anul in care a fost produs este unul destul de reusit, cu actori care si-au jucat rolul foarte bine si efecte vizuale incredibile.mi-a placut in schimb de hugh jackman in rolul lui logan. per total nota 7 spre 8.
supermisto pe 14 August 2011 10:50
super fain filmul,este super tare,cel mai fain din serie este asta si cu X-Men: First Class
D.Ionut pe 02 August 2011 22:45
Sunt doua efecte speciale unde filmul ne demonstreaza faptul ca este un SF.S-a vazut clar ca-s faze trucate,una e la final si alta cand broscoiul cade in apa.Aceste 2 faze care au fost "scapate de sub control" pe parcursul filmului ma determina sa dau 9 productiei in general,desi restul e de 10. Asadar nota pe care o acord e 9.49 -> 9
kakapiciu pe 02 August 2011 13:40
Foarte buna actiunea. Este a 5-a oara cand ma uit la acest film si imi place la fel de mult.
CosminHorrorMaster pe 15 Iulie 2011 21:08
Este un film bun, cel mai mult imi place cum joaca Hugh Jackman.
Crist11 pe 25 Iunie 2011 17:13
Un film foarte foarte foarte reusit. Ma bucur ca au continuare.