Păreri Utøya 22. juli

(2018)

Utøya - 22 iulie

Vasilcu pe 19 August 2018 17:35
Alt film modern despre istoria post mondenism sā scriu asa???????? al începutului nostru de secol
THE_Sorcerer pe 21 august 2018 18:25
intai vezi filmul si apoi, in loc sa mananci rahat, TACI IN BALARII, stai jos, nota 2 pentru ca esti prea prost !
Vasilcu pe 17 septembrie 2018 19:04
Avem si nevoie de dictatori noi????????????
THE_Sorcerer pe 22 August 2018 16:52
INCREDIBIL
NU m-am asteptat deloc, m-am dus la el pentru ca am abonament la Baneasa si am vazut tot result filmelor ... filmul a fost INCREDIBIL, nu am mai fost atat de impresionat de un film de ani buni, iar realismul a fost dublat serios de faptul ca sunt dupa intamplari cat se poate de reale ...
I N C R E D I B I L !!!

borisvultur pe 24 August 2018 18:06
Fără scăpare
Ca la filmul „Fiul lui Saul” de Laszlo Nemes am simțit o insuportabilă tensiune. Timp real, thriller uluitor, cameră de filmat de un voyeurism atroce, necruțător. Suntem acolo, în respirațiile victimelor blocate de sinistrele împușcături neostoite.
dincolodenume pe 28 August 2018 15:08
O expresie a nebuniei
Acest film isi propune sa te transpuna intr-unul dintre acei adolescenti ce s-au aflat pe acea insula. Reuseste cu brio. Aproape ca simti noroiul in gura, iar ploaia aceea marunta parca te cuprinde cu adevarat. Ar fi interesanta o astfel de pelicula in continut 3D.

Cat despre mesajul filmului, nu am ce spune prea mult. Lumea se scufunda in tot felul de "ism-uri", dar cel mai feroce este extremismul, de oricare natura ar fi el.
Un film ce trebuie sa te faca sa citesti mai mult. E imperios necesar.

Kul pe 01 Octombrie 2018 07:58
Utøya 22. juli (2018)

== ACESTE NOTIȚE CONȚIN SPOILĂRE ==

– “You will never understand.” spusa privind direct in camera, la inceput. misto regisorala.
– misto filmat. nu ca misto, performanta! cum de le-a iesit? le: chiar e doar 1 take, si au avut 5 “duble” in 5 zile si au pastrat ziua 4.
– eu totusi banui si niste post-CGI (fumul rosu, si paloarea cadaverica a ranitei la umar)
– de la un moment dat de obisnuiesti cu impuscaturile
– not-hollywood. nu se exploateaza emotional (desi… sunt niste chestii gen aglomeratia intamplarilor, debatable si de comentat, dar nu). este realism (pur-ish).
– este un POV de personaj
– nu “stie” ce se intampla pana nu apare unul cu sange pe el. fin.
– ei nu aveau cum sa stie cati atacatori sunt. ba chiar incep catre “fakenews” ca oamenii: e chiar… citeşte

stricted pe 08 Aprilie 2019 19:33
Un film onest, deşi este brutal şi visceral. .
crintea_valerica pe 01 Februarie 2020 19:41
Poate ca sunt eu prea sentimental și prea ușor de a fi pătruns de greutatea dramelor....
Consider ca este un film bine realizat care nu ne poate lasă indiferenți.... 9 stele

lili22 pe 26 Februarie 2024 00:31
Nu stiu cei foarte tineri daca isi amintesc acele.evenimente.