Păreri Moromeții

(1988)

Moromeții

Iulian Serban pe 11 Iunie 2003 20:20
Un film excelent. Merita un premiu...nu stiu daca a luat asa ceva
portofel pe 13 februarie 2011 18:55
pai si de ce i-ai dat doar o stea?
LeonardPiron pe 12 Iunie 2003 16:09
este si cred ca sa si luat dar ceva minor pe la salonic, cred. filmul bun, dar e facut asa din greseala de regizorul stere ghiule care azi umbla si el dupa furtisaguri ca sa-si tina fata in strainatate la studii. vorba cantecului

Are tata fata mare/
cheltuiala, cheltuiala...

blitz43 pe 12 Iunie 2003 16:32
Are fata mare?
fugi bah, ca mi9nti.....

blitz43 pe 11 iunie 2003 20:20
de care? samsonite?
crydead pe 12 Iunie 2003 17:25
Are. E pe felie cu Thomas Ciulei. Impreuna se fac ca fac un serial de 6 episoade (scris de C. Puiu si R. Radulescu)la tvr cu buget de 300.000 de para.

==================
Viitorul suna ocupat

catallin pe 13 Iunie 2003 11:45
...Si ca sa economiseasca bani (adica sa/i fure) nu inchiriaza proiectoare ci filmeaza cu un set de mici veioze care incap intr-o valiza de voiaj.
sorin dinco pe 17 Octombrie 2003 13:31
Excelent. vrau sa cumpar caseta video pentru elevii mei si nu shtiu de unde. ajutati-ma, va rog. sint in clasa a xii-a si nu cfred ca mai au timp sa citeasca romanul. ar mai fi o shansa...
dp75 pe 27 martie 2010 21:09
lasa-ti elevii in pace..nu le mai bagati in cap prostii cu filme de acu cateva decenii...mai bine aratati-le Avatar :) sa vada si ei ceva frumos.In Morometii doar se fumeaza,se injura,se bat copiii intre ei,deci au ce invata copiii...mai lasati naibii trecutul de mizerie al romanilor si ganditi-va la lucruri frumoase si la viitor.
Leonard Pyron pe 17 Octombrie 2003 23:18
Am gasit o pagina pentru comenzi de filme romanesti. Aici sunt si mai multe filme din programa.

alte locuri ar mai fi:

aici neaparat sa intri pentru ca poti lua legatura cu niste baieti de baieti,
sau

multa bafta !

Frumoasa meserie, nene, Tot respectul. Dar greaaaaa.....

Tileaga Rares pe 04 Noiembrie 2003 22:36
Multumesc si eu pentru site-uri.
Vroiam cu ceva timp in urma sa scriu despre Morometii, filmul meu preferat, dar dupa ce am citit primele mesaje dedicate acestei capodopere atat de modeste ale artei Romaniei, m-am socat. Oare simfonia, care e Morometii lui Stere Gulea, nu merita nici macar o "cronica" pe masura? Nu scriu eu cronica, dar ce-are a face fata regizorului cu opera regizorului?
Dati-va cate o palma finuta, mai dragilor!

Despre "Morometii": e printre putinele filme care m-a invatat sa inteleg ca Romania merita valoare cinematografica autohtona, ca pietre de hotar nu sunt doar "Kramer contra Kramer" ori "Avocatul Diavolului"... Am invatat sa primesc in dar, sa imi permit "Morometii", sa discern fiecare scena in amploarea ei, sa obosesc explicand-o celorlalti. Astazi avem in fata un orizont foarte larg de "tinte" de comentat, si inca vom mai avea.… citeşte

Anytta pe 30 Decembrie 2003 14:17
Cartea am urat-o!Filmul n-am avut rabdarea sa-l urmaresc...
Dan Gerose pe 03 Ianuarie 2004 16:00
Un film excelent, dupa o carte la fel de buna !
petoanca sorin pe 03 Ianuarie 2005 22:17
Fara a mai insista asupra faptului ca Marin Preda mi se pare cel mai bun scriitor roman contemporan, vreau sa subliniez ideea ca filmul Morometii dupa romanul omonim al acestuia este probabil una ditre cele mai mari realizari ale cinematografiei romanesti;spre rusinea mea, pana in prezent nu am reusit sa citesc versiunea integrala a romanului; toate celelalte creatii ale lui Preda le-am lecturat; dorinta mea este sa aflu daca exista vreo sansa de a descarca de pe internet vreo versiune a filmului Morometii; va multumesc frumos
Cretu Iuliana pe 27 Octombrie 2005 20:33
A fost un film deosebit, distributia excelenta, interpretarea extraordinara.
Toti actorii merita un premiu deosebit.
Cu cat revad acest film cu atat imi place mai mult.
Toata stima si consideratia pentru regizor, actori.

BRAVO.

Camelia pe 17 Martie 2006 23:04
Cel mai impresionant film romanesc si nu numai. Poate si pentru ca m-am nascut in Alexandria, Teleorman... Iar cel mai bun actor, dupa parerea mea, a fost Marius Badea, in rolul lui Niculae Moromete, tocmai pentru ca nu era si nu este actor. Ar trebui totusi trecut la distributie!
Marius Badea pe 29 Septembrie 2006 10:36
Multumesc frumos Cameliei pt aprecieri.Mi-a trimis fratele meu link-ul astazi si am citit mesajele voastre.Ma bucur nespus ca un film romanesc va place atat de mult.As vrea sa stiti ca s-a facut cu sufletul timp de un an de zile si probabil ca tot ceea ce se face cu sufletul iese intr-un fel...Referitor la cum ati putea avea Morometii acasa am avut o revedere emotionanta dupa 20 de ani si am aflat ca au cumparat drepturile pt a scoate DVD pe piata.Va aparea cam in 1-2 luni
Lucian Bucur pe 13 Februarie 2007 15:36
Un film de referinta in cinematografia romaneasca. L-am revazut duminica pe B1TV. Cred ca as putea sa-l vad de 100 de ori si tot nu mi-ar ajunge.
Interesant este ca actiunea se petrece intr-un timp mai apropiat de cel al zilelor noastre decat cel in care a fost filmat (1988). Cu toate acestea ecranizarea este exceptionala, chiar esti teleportat in anii '30.
Felicitari tuturor celor care au contribuit la realizarea filmului!

bobo cris pe 27 Martie 2007 17:44
filmele bune merita vazute(ca si acesta)
marius t. pe 29 Martie 2007 10:06
Dar Morometii-DVD este deja pe piata, prod. Cinemagix Id, 2006, subtitrari engleza, franceza.
Predescu Oana pe 11 Mai 2007 15:14
Magistral film!!!!
pui pe 07 Iulie 2007 00:29
sublim sublim sublim
dp75 pe 27 martie 2010 21:12
porcarie porcarie porcarie
laura banciu pe 20 Septembrie 2007 21:34
film emotionant pentru cei care au cunoscut lumea satului.distributie si interpretari de exceptie
magdutza pe 05 Octombrie 2007 22:59
eu am citit cartea si as vrea sa vad si filmul.de unde pot sa download-ez filmul??multumesc anticipat
tony montanaaaaaaa pe 19 Decembrie 2007 23:53
Cu siguranta este cel mai bun film Romanesc...remarcabila interpretarea lui Rebengiuc...inca stau si ma gandesc daca este si cel mai bun film din lume .
Razvan pe 27 Ianuarie 2008 23:13
Am citit cartea...mi-a placut...am vazut filmu mi-a placut si mai mult...dar incep sa il cam urasc din cauza profei de romana...ma omoara cu un eseu al ei...despre ecranizare si roman in paralel...of doamne! :D
Lanschi pe 30 august 2013 08:09
Aşa-i. E aşa de greu să citeşti o carte în ziua de azi; e mult mai simplu să mergi în bar şi să dai banii pe băutură şi ţigări.
Lucica Adam pe 30 Ianuarie 2008 21:46
Bravo d-lui regizor Stere Gulea,bravo d-lui Rebengiuc-Un "Moromete in carne si oase",bravo si celorlalti actori!
Si Bravo celor care au difuzat acest film de multe ori!
Marin Preda ,marele scriitor(din pacate de mult plecat in lumea celor drepti),cred ar fi multumit de intruchiparea personajelor.Avem niste actori foarte talentati.

Bulz Dumitru pe 07 Februarie 2008 20:37
Romanul MOROMETI precum si filmul MOROMETI sunt o capodopera ,dar gusturile nu se discuta.
PanteraNeagra2 pe 7 ianuarie 2013 12:05
Intr-adevar filmul e genial.. Cu o mica precizare.. "MOROMETI" de fapt se scrie "MOROMETII". Iar gusturile SE DISCUTA. Ba mai mult, gusturile SE EDUCA.
ifrim oana pe 16 Februarie 2008 20:13
cine ma ajuta si pe mine sa descarc filmul morometii ca nu pot si am nevoie urgent de el plizzzzzzzzzzzzzzzz va rog
zizou pe 02 Martie 2008 21:34
superb filmul comedie drama ce sa mai ...... nu mai vezi asa ceva
gigel pe 04 Martie 2008 04:44
morometii e "pe aripile vantului" in varianta romaneasca, iar Rebengiuc un adevarat Rhett Butler...
onu pe 30 Aprilie 2008 20:56
interesant
etnologul de serviciu pe 07 Februarie 2009 21:31
Una din scenele memorabile din film este cea a calusului. Pe generic nu se mentioneaza cine sunt performerii.
Se cuvine, deci, o reparatie: e vorba de calusarii din comuna Frumoasa, judetul Teleorman.

etnologul de serviciu pe 10 Februarie 2009 22:14
o fotografie cu acesti calusari este postata pe http://antropo-cumvadeulumea.blogspot.com/2009/02/calusarii-din-morometii.html
Andreia Balica pe 02 Martie 2009 03:25
pt volumul 2 nu exista film?
georgeta_l pe 11 iulie 2009 11:44
filmul inglobeaza tot romanul lui Marin Preda, adica ambele volume in care a aparut pe piata
Suspect de bizar pe 2 august 2009 21:59
Nu înglobează nimic.Îi doar ecranizarea volumului I,scrie pe generic.O venit Revoluţia şi n-o fost bani să se facă.
vilcea marius pe 16 Martie 2009 10:06
salut,
va rog sa imi zica cineva cum se numeste satul in care s-a turnat filmul Morometii...

multumesc

georgeta_l pe 11 iulie 2009 11:42
satul se numeste Silistea-Gumesti si este satul in care s-a nascut Marin Preda
Stalker2009 pe 11 octombrie 2009 09:22
Filmarile pentru „ Morometii ” au avut loc in comuna Talpa , Judet Teleorman , in 1987 .
AeroX pe 10 Iunie 2009 14:27
De ce alb-negru?
de ce nu e color daca a fost filmat in '88? am gresit cumva ca pun intrebarea asta?
........apoi sa ne gandim la cei cu bacu' pai daca sa zicem ca unii nu citesc romanul....si nici filmul sa nu fie mai placut dpdv vizual...multi nu suporta alb-negru.....se apuca si invata direct comentariile.......tocesc saracii ceva ce nu au inteles.....
Desi e bunicel si asa.......eu zic ca ilustreaza volumul I destul de bine......dar nu prea inteleg de ce a fost filmat alb-negru....adica sa nu se inteleaga ca nu-mi plac filmele alb-negru in general.....nu inteleg faptul ca sunt multe filme romanesti mai vechi dar color...

georgeta_l pe 11 iulie 2009 11:58
filmul a fost facut intentionat a/n pentru a crea acea atmosfera sumbra care scoate mai mult in evidenta mizeria satului romanesc din perioada interbelica, truda aproape animalica a taranului roman de cu zori pana in noapte si saracia in care se zbatea
dp75 pe 27 martie 2010 21:15
alb-negru era mai ieftin...trebuia sa castige si actorii ceva,pai nu? Pe vremea lu Ceasca si unele emisiuni erau alb-negru,chiar daca colorul era de mult pe piata
BandenT pe 11 August 2009 13:59
Ha
cum downloadez filmul?? ca nu gasesc nici un buton pe aci si chiar vreau sa vad filmu asta
Wonka pe 17 august 2009 19:02
Altu' ...
dp75 pe 27 martie 2010 21:11
Da repede pe West TV Arad ca acuma l-or bagat...:)
dascalueliza pe 16 Octombrie 2009 17:43
As vrea si eu filmul....Pe odc nu pot sa-l descarc.... Ma poate ajuta cineva?
rizea.alex70 pe 18 noiembrie 2009 17:17
cautal pe apex si baga si u huburi mai bune si mai mari ca utilizatori.
sebyelton pe 05 Decembrie 2009 14:26
Ce film! L-am vazut de mult.... dar tot retin repelica lui Moromete: "Paraschive! Ne-no-ro-ci-tule!" Formidabila scena. Daca aveti rabdare, cititi cartea, e magnifica! Si in plus e materie pt BAC! ;))
crystyane pe 10 octombrie 2017 14:31
Am vazut filmul online, Genial https://youtu.be/L6GR26B_2vQ
portofel pe 19 Ianuarie 2010 12:49
un alt film romanesc realizat extraordinar de bine ,care poate fi usor comparat cu asazisele capodopere internationale.un film ce releva cu o naturalete remarcabila,prin forta actorilor si a regizorului,traiul romanilor din mediul rural,atunci si poate si acum,dar si dorinta copiilor cu dragoste de invatatura de a indura multe pt a ajunge om cu carte.multi coate-goale din ziua de astazi,care au totul pe tava si se cred mari invatati ar trebui sa ia aminte.
andils pe 30 Ianuarie 2010 21:50
mi-a placut
am vazut filmul pentru ca imi trebuia pentru romana si culmea am ramas placut surprins.cu siguranta n-a fost o pierdere de timp. actorii joaca bine si actiunea nu este plictisitoare asa cum te-ai fi asteptat la o ecranizare a unei carti.
manu212 pe 04 Februarie 2010 21:57
rebengiuc e magistral
Victor Rebengiuc este genial, MAGISTRAL, in acest film foarte bun!
kakapiciu pe 06 Martie 2010 19:56
PROSTIE
este un film tampenie.....nush dc sor mai obosit sa il faca.......io mam uitat cu clasa la juma de ora din el .......da asa mo plictisit din primu minut......de jur ii cel mai nasol film.......super tampenie......il urasc
catze999 pe 23 august 2010 22:30
si invata in plm sa scrii
kakapiciu pe 30 iunie 2018 21:30
Ia sa nu ne NE dam cu mintile. Ca poate comentam si SI noi la LA COMENTARII din 2010 ...
dp75 pe 27 Martie 2010 21:04
film specific romanesc:injuraturi,urlaturi,fumatori,politica,oameni care stau si vorbesc...nu vad nimic interesant in porcaria asta de film (si cand vad si ce nota a primit...e clar de ce suntem asa de inapoiati)..in orice caz Hrebenciuc si M.Popescu joaca bine,dar pacat de banalitatea filmelor/cartilor romanesti
bogdanmilan pe 4 aprilie 2010 01:49
Daca nu ti-ai dat seama asa erau vremurile pe atunci.Singurul inapoiat de aici cred ca esti tu.Filmul isi merita nota din plin:P
Bogdan.Alexie pe 22 noiembrie 2013 10:28
Actorul principal se numeste Victor Rebengiuc, nu Hrebenciuc...Geniule...
kanibalo pe 04 Aprilie 2010 10:35
Genial.!!!!
Nu pot sa spun nimic de filmul asta decat ca e superb,poate printre cele mai bune filme romanesti pe care le-am vazut ,o transpunere aproape identica cu cea din carte.
Crepsley pe 09 Aprilie 2010 00:05
obligatoriu de vazut..daca dai bacu anu asta :)). daca vrei sa-l si iei,citeste cartea
vave pe 14 Aprilie 2010 01:08
O capodoperă a cinematografiei româneşti, ecranizare fidelă a unei cărţi pe măsură. Tratează un subiect complicat într-un timp apus al istoriei noastre. Trăim alături de sătenii din Siliştea-Gumeşti drama zilnică prin care îşi duc viaţa, sperând la un trai mai bun.
caroldaniel67 pe 30 Aprilie 2010 11:13
Moment de istorie
Unul din ultimele filme mari ale cinematografiei romanesti. Rebengiuc, ca de obicei genial... Din pacate pentru Stere Gulea acela a fost apogeul... Pe urma...aproape nimic.
georgy_pav pe 04 Mai 2010 08:35
acest film ne arata viata satului cu bune si rele consider ca merita vazut daca nu citesti cartea
ciobotaru pe 02 Iunie 2010 11:37
Stere Gulea
nu ma asteptam sa-mi placa mai ales ca am o impresie foarte proasta despre filmul romanesc ( vezi poker , a lui sergiu nicolaescu , si ma vei intelege ) . morometii e bine jucat ,bine regizat , chiar am fost extrem de placut surprins .
thudors pe 20 aprilie 2012 17:33
Tu vorbesti de filmele de dupa revolutie cand spui de Poker. Filmele romanesti de dupa 89 nu mai au farmec.
nicolita_spiridon pe 4 mai 2014 16:48
Am vizionat acest film de mai multe ori.Dupa parerea mea ar fi un film de OSCAR.Interpretarea actorilor este magnifica.Am cunoscut viata de la tara si m-a emotionat pana la lacrimi
rogvaiv_bleu pe 02 Iunie 2010 12:49
STERE GULEA....
..e unic si a demonstrat-o din plin alaturi de Hrebenciuc....mari oameni si timpuri pe masura...astazi traim alte vremuri.."daca vreau sa fluier fluier !!!"..:)
ankadiana pe 02 Iunie 2010 14:20
calitate
un film superb.o capodopera romaneasca unica!!!foarte bun si romanul si filmul.